Įamžinti tai, ko nebebus
Įkelta:
2021-10-01
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Autoriaus nuotrauka
Aprašymas

Tadas Kazakevičius

,
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Tado Kazakevičiaus nuotrauka
,
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Tado Kazakevičiaus nuotrauka
,
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Tado Kazakevičiaus nuotrauka

Po Lietuvos kaimus ir miestelius pastaruosius 5-erius metus keliavęs fotografas Tadas Kazakevičius įamžino paprastų žmonių gyvenimą. Kai kurių jau nebėra tarp gyvųjų. „Tai, ko nebebus“, – taip simboliškai pavadinta menininko paroda, atkeliavusi į Tauragės krašto muziejų „Santaka“. Joje lankytojai gali išvysti 21 fotografiją, tarp kurių viena pasakoja netekties istoriją, nutikusią jau po to, kai paroda ėmė keliauti per Lietuvą. 

Į dabartį – ateities akimis

Fotografas, fiksuodamas žmones ir vietas, kuriose jie gyvena, į šias akimirkas žvelgė per ateities perspektyvą. Nuotraukose jaučiama praeities dvasia, nors, regis, užfiksuota dabartis. 

– Tai – kitimo momentas. Žvelgi į dabartį kaip į praeitį. Svarstai apie tai, ko nebebus. Tačiau į ką tai virs? Tai gilus klausimas, ir man atrodo, kad kol nesupratau prasmės, galėjau fotografijas vienaip interpretuoti, o dabar galiu visai kitaip tai padaryti, – „Tauragės žinioms“ pasakojo T. Kazakevičius.

Menininkas kalbėjo pamilęs juostinį fotoaparatą, o skaitmeninį naudojantis tik retais atvejais. 

– Jeigu kuriu kažką sau, nenaudoju skaitmeninio fotoaparato. Fotografuojant juostiniu fotoaparatu vyksta savitas procesas, tas jausmas labai specifinis. Kai dirbi su juosta, ir kitoks entuziazmas, atsiranda ir kitoks dvasinis jausmas, – dėstė jis.

Nuotrauka
a
Tado Kazakevičiaus nuotrauka

Dviračiu ir mopedu – per Lietuvos kaimus

Fotografas jau nebesuskaičiuoja, kiek kaimų ir miestelių aplankė. Važiuodamas dviračiu, o vėliau jį pakeitęs mopedu, vyras atvykdavo į nusižiūrėtą vietą ir joje atsitiktinai sutikdavo skirtingus žmones. Iš viso jis įveikė daugiau nei 7 tūkst. kilometrų, iš jų 5,5 tūkst. – mopedu.

– Kartais važiuodavau ir per tas pačias vietas, tik jas pavykdavo užfiksuoti vis kitaip, – kalbėjo pašnekovas.  

– Tikriausiai padarėte tūkstančius kadrų, – pokalbio metu tarstelėjau. 

– Ne. Fotografavau juostiniu fotoaparatu, taigi fotografavimo mygtuką spustelėdavau jau tik tuomet, kai kadras išties pasirodydavo vertas dėmesio. Iš viso kadrų, kuriuos atsirinkau, buvo šiek tiek per 100, albume galiausiai liko 72, parodoje – 51, o Tauragėje bus eksponuojama 21 nuotrauka. Nuoširdžiai kalbant, kadrų, kuriais džiaugiuosi, yra maždaug 25, – atsakė T. Kazakevičius.

Nuotrauka
a
Tado Kazakevičiaus nuotrauka

Praeities akimirka pažymėjo netektį

Nuotraukose įamžintas kasdienis žmonių gyvenimas provincijoje.

– Visi fotografijose matomi žmonės – atsitiktinai sutikti. Taip jau nutiko, kad tuomet juos sutikau ir įamžinau. Pamatydavau juos, dažniausiai pradėdavome pokalbį. Kalbi, kažkuriuo momentu paklausi, ar gali juos nufotografuoti. Viskas vyko tikrai natūraliai. Tikriausiai kiekvienas fotografas randa savo būdų, kaip užfiksuoti jam patinkančią akimirką, – dėstė menininkas. 

Vilijampolėje T. Kazakevičius sutiko kelis dešimtmečius kartu gyvenančią senolių porą. Stasys, kai jį išvydo fotografas, lauke prie namų rankiojo obuolius, o žmona ėjo namo. 

– Jie mane pakvietė papietauti. Užėjau. Bendraudami praleidome geras 3 valandas. Padariau išties nemažai kadrų. Nufotografavau porą juostų vien pas juos. Taip nutiko, kad po kelių metų sulaukiau iš jų dukros laiško. Jame ji rašė, kad smagu matyti šiose serijoje savo tėvus. Paaiškėjo, kad mamos jau nebėra šiame pasaulyje. Moteris paklausė, ar neturėčiau daugiau mamos nuotraukų. Aš jų turėjau. Taigi tos fotografijos grįžo į šeimos narių rankas. Dukros džiaugsmui, ji galėjo matyti akimirkas, užfiksuotas dar tuomet, kai abu tėvai kartu leido laiką, – kalbėjo menininkas.

Nuotrauka
a
Tado Kazakevičiaus nuotrauka

Įkvėpė didžiosios depresijos metai JAV

Keliaudamas po Lietuvą fotografas širdyje nešiojosi svajonę iš įamžintų kadrų sukurti ištisą ciklą, tačiau nežinojo, kaip konkrečiai pateikti fotografijas. Vis dėlto pradėjęs kelionę jis suvokė, kad fiksuojamose akimirkose atsispindi didžiosios depresijos, kilusios 1929 metais JAV, dvasia. 

– Netrumpą laiką, ilgiau nei penkerius metus, gyvenau Jungtinėje Karalystėje, vis grįždavau į Lietuvą po to, kai atradau fotografiją. Keliavau po mūsų šalies regionus, bažnytkaimius, vienkiemius. Ieškojau to, kas įvyko Amerikoje didžiosios depresijos metais. Man labai patinka akimirkos, užfiksuotos to meto fotografijose. Labai įdomus momentas – paskutiniai JAV kaimų vaizdai. Norėjau persikelti į tuos laikus ir juos užfiksuoti, – kalbėjo T. Kazakevičius. 

Taip didžiosios depresijos dvasia atsispindėjo ir akimirkose, užfiksuotose Lietuvoje.

– Specialiai nesirinkdavau konkrečių vietų, kur keliauti, vykdavau ten, kur galiu nuvažiuoti mopedu. Tarp kitko, jis gana lėtas. Viskas, ką planuodavau, – į kokį regioną važiuosiu. Būdavo, kad kartais nuvykęs į tam tikras vietas jose ir apsistodavau, nakvodavau. Būdavau daugmaž numatęs, kur galėsiu tą padaryti, – sakė pašnekovas.

Paroda eksponuojama Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Fotografijos galerijoje. 

2017 metais už šio ciklo „Tai, ko nebebus“ plėtojimą T. Kazakevičiui skirtas Kultūros ministerijos jaunojo menininko prizas. Ciklas pristatytas „The British Journal of Photography“, didele apimtimi eksponuotas prestižinėje „Jimei x Arles“ (Kinija) parodoje, „Xposure“ fotografijos festivalyje (Jungtiniuose Arabų Emyratuose) bei daugelyje kitų tarptautinių festivalių.

 

Nuotrauka
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
prieš 19 valandų
Jeigu planuojate daryti tikrą moliūgų vakarėlį ir pasikviesti būrį svečių, jums prireiks daugiau nei kelių gabalėlių moliūgų. Svarbiausia, kad iki puotos jis būtų laikomas tinkamomis sąlygomis. Ilgai išlaikyti prapjautus moliūgus bus paprasta, jeigu užtikrinsite tinkamą temperatūrą. Nepamirškite, jie užauga gan dideli, todėl šią daržovę galite laikyti rūsyje, garaže, o jeigu gyvenate bute – šaldytuve. Moliūgams saugoti tinkamos temperatūros diapazonas – gana platus, tačiau idealia laikoma 5–15 laipsnių temperatūra.
Nuotrauka
Skaudvilės bažnyčia
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Po dar vienos dovanotos saulėtos dienos penktadienis išaušo lietingas ir vėjuotas, ne ką geresni orai žadami ir savaitgaliui – bus debesuota, nerims ir vėjas, tiesa, lietaus bus mažiau. Tačiau savaitgalis tikrai nebus niūrus tiems, kurie pasirinks jį praleisti su poezija, daina ir šokių – tokių renginių mūsų krašte bus.
Nuotrauka
a
Margaritos Rimkutės nuotr.
Įkelta:
2021-10-14
Ketvirtadienį Tauragės krašto muziejus „Santaka“ kartu su Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centru pristatė turistinį maršrutą „Gyvenimas šiapus ir anapus sienos“.  Ne tik pristatė, bet ir išbandė: renginio dalyviai bei šių dviejų kultūrinių įstaigų atstovai autobusu lankėsi maršrute pažymėtuose lankytinuose objektuose.
Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-10-12
Šalia B. Baltrušaitytės bibliotekos įkurdinta interaktyvi instaliacija iš tūkstančių medienos detalių su įvairiomis sentencijomis. Bet kas gali ištraukti sau patinkantį medinuką, o jei šis patinka – ir pasilikti sau. 
Nuotrauka
Pica
Įkelta:
2021-10-10
2001-aisiais už daugiau nei milijoną JAV dolerių ji buvo pristatyta rusų astronautams į Tarptautinę kosminę stotį, o didžiausia kada nors iškepta savo plotu uždengė net tris krepšinio aikšteles. Tačiau tai – tik dalis neįtikėtinų faktų, kuriais garsėja kone kasdien visame pasaulyje valgoma pica. Ją nuolat skanauja bei mėgsta kepti ir Lietuvoje gyvenantis virtuvės šefas italas Gian Luca Demarco. Kulinarijos žinovas atskleis, kaip pasigaminti tobulą picą namuose ir kokias auksines jos ruošimo taisykles verta įsidėmėti. Taipogi – G. L. Demarco padalins savo unikaliu šio patiekalo receptu.  
Nuotrauka
Rudens derlius
Įkelta:
2021-10-10
Statistinis lietuvis kasmet išmeta apie 60 kg dar tinkamo vartoti maisto, o kiekvienas europietis jo atsikrato beveik tris kartus daugiau. Tokią nedžiuginančią statistiką skelbia Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacija bei Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. Tai ypač aktualu rudenį, kai į šiukšliadėžes neretai iškeliauja nespėtos suvalgyti sodo ir daržo gėrybės. Savo ruožtu lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ skelbia: to išvengti itin paprasta – tereikia vaisius ir daržoves tinkamai paruošti. Drauge su dietiste Vaida Kurpiene atskleidžiami naudingi patarimai apie derliaus gėrybių šaldymą, konservavimą, rauginimą bei džiovinimą. Taip pat dalijamasi dažniausiomis klaidomis, kurių galima lengvai išvengti.
Nuotrauka
a
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos feisbuko paskyros nuotrauka
Įkelta:
2021-10-08
Spalio 5–10 dienomis B. Baltrušaitytės viešoji biblioteka organizuoja orientacinį žaidimą  „Pasibibliošniukštinėkim“ ir kviečia jame dalyvauti vyresnių klasių moksleivius (8–12 kl.).   
Nuotrauka
a
Gamintojų ir importuotojų asociacijos nuotrauka
Įkelta:
2021-10-06
Lietuvoje vis dar apstu transporto priemonių, turinčių netvarkingą išmetamųjų dujų sistemą dėl juose pašalintų katalizatorių ir kietųjų dalelių filtrų. Šios automobilių dalys dėl jose esančių tauriųjų metalų yra vertingos atliekos, tačiau siekiantys uždarbio ar sutaupyti nesuka sau galvos, kad tokios transporto priemonės itin teršia aplinką.
Nuotrauka
seminarija
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2021-10-05
Tauragės krašto muziejus „Santaka“ savo feisbuko paskyroje pasidalijo istorinėmis akimirkomis iš  Tauragės mokytojų seminarijos gyvenimo. Tarpukaryje šioje švietimo įstaigoje mokėsi lietuviai, žydai, vokiečiai, keletas rusų. Iš muziejaus pateikto pasakojimo galima susidaryti įspūdį apie tuometinių būsimų mokytojų gyvenimą Tauragėje.
Nuotrauka
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2021-10-02
​​​​​​​Ieškote paprastai pagaminamų, tačiau nepaprasto skonio receptų? Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, lengviems pietums ar vakarienei siūlo paskanauti midijų. Šias jūros gėrybes pasigaminti itin paprasta, tinkamai joms paruošti užteks vos kelių minučių. Be to, midijos – pakankamai universalus produktas, jį panaudosite tiek prie itališkų makaronų patiekalų, tiek Ispanija ar Azija kvepiančių žuvienių.
Nuotrauka
a
Ekrano nuotrauka
Įkelta:
2021-09-30
Įprastai feisbuko grupėje „Pagalba vairuotojams Tauragėje“ vairuotojai vienas kitą įspėja apie kliūtis kelyje, kartais pasitaiko ir pašaipių publikacijų, oi štai šią savaitę viena vairuotojų pasidžiaugė drausmingu vairuotojų elgesiu kelyje.
Nuotrauka
a
Zigmo Mozuraičio nuotrauka
Įkelta:
2021-09-28
Pirmadienį minėta Socialinių darbuotojų diena buvo viena iš tų retų progų, kai Tauragės miesto ir rajono socialinės darbuotojos  turėjo progą susiburti kartu. Darbo dienos pabaigoje įvairių socialinių įstaigų, seniūnijų atstovės ir rajono savivaldybės socialinio skyriaus specialistės rinkosi M. Mažvydo evangelikų liuteronų bažnyčioje, kur jų laukė šventiniai sveikinimai, o vėliau, kultūros rūmuose, –  ir muzikinis pasirodymas.
Nuotrauka
vaikas
Įvaizdinė nuotrauka
Įkelta:
2021-09-27
Žinia apie skyrybas visiems šeimos nariams yra iššūkis. Skyrybos susijusios su didesne fizinės ir emocinės sveikatos sutrikimų rizika bei išaugusia konfliktų ir nemalonių jausmų išgyvenimo tikimybe. Vaiko teisių apsaugos specialistai savo darbe neretai dirba su vaikais iš besiskiriančių šeimų ir dažniausiai jau sutrikdytų santykių. Kokios pagrindinės skyrybų metu suaugusiųjų daromos klaidos ir kaip jiems abiem išlaikyti sveiką santykį su vaiku, pasakoja Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos psichologė Kristina Lekavičiūtė. 
Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-09-23
Rugsėjo 11-ąją Lauksargių evangelikų liuteronų bažnyčioje vyko ypatinga šventė – po 105-erių metų suskambėjo bažnyčios vargonai. Šventiniame renginyje dalyvavo vargonus suderinęs vargonininkas Vladimiras Tarasovas, dirigentas profesorius Franz Wassermann iš Heidelbergo universiteto Vokietijoje, parapijos talkininkai ir kiti svečiai.
Nuotrauka
Bendruomenių namai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-09-21
Rugsėjo 24 dieną (penktadienį) Tauragės atvira jaunimo erdvė (TAJE), kartu su Tauragės rajono savivaldybės kultūros skyriaus specialistėmis Rita Matemaitiene ir Inga Meištininkaite organizuoja šeimadienį su augintiniais „Duok leteną“. Renginys skirtas Pasaulinei gyvūnų dienai paminėti.
Nuotrauka
a
Feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2021-09-20
Tauragės visuomenės sveikatos biuras tęsia projekto „Sveikam gyvenimui sakome – TAIP“ iniciatyvą. Rugsėjo mėnesį Dauglaukio ir Norkaičių bendruomenėse rengiamuose psichoterapiniuose užsiėmimuose kraštiečiai mokosi pažinti ne tik save, bet ir kitus.
Nuotrauka
a
Nerijaus Žiurkaus nuotraukos
Įkelta:
2021-09-20
„Kiemturgis – 2021“ – taip buvo pavadinta bendra Lomių kultūros namų ir bendruomenės surengta derliaus šventė.  Daržovių parodoje išsirikiavo lomiškių išauginti sunkiasvoriai moliūgai, cukinijos, grakštuolės morkos, pilni krepšiai su raudonšoniais obuoliais ir kitomis rudens gėrybėmis. Vazos, primerktos įvairiaspalvių rudens gėlių, renginiui suteikė šventiškumo nuotaiką.
Nuotrauka
a
Feisbuko „Rakija Klezmer Orkestar“ paskyros nuotrauka
Įkelta:
2021-09-17
Minint Lietuvos žydų Holokausto 80-metį, šiandien, rugsėjo 17 d. 18 val. prie Tauragės kultūros rūmų pasirodys žydišką muziką atliekanti grupė „Rakija Klezmer Orkestar“. Nykstanti vestuvėse bei miestelių šventėse skambėjusi muzika išskiriama dėl greito, šokti suburiančio temperamento, kurį išgirsti kviečiami ir tauragiškiai. 
Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-09-17
Rugsėjo 9-ąją Tauragės evangelikų liuteronų bažnyčioje vyko naujos kartos Europe Direct Tauragė centro pristatymas ir diskusija „Pašnekesiai“ apie ES  dabartį ir ateitį. Diskutuota, kiek Europos yra kiekviename pilietyje. Diskusijoje dalyvavę svečiai  negailėjo gražių žodžių Tauragei. 
Nuotrauka
a
VSB nuotrauka 
Įkelta:
2021-09-16
Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai primena, kad pasyvus gyvenimo būdas ir nepakankamas fizinis aktyvumas gali tapti rimtų sveikatos problemų priežastimi. Dirbantys žmonės darbe praleidžia net trečdalį savo gyvenimo, o dirbant kompiuteriu beveik visas darbo laikas praleidžiamas sėdint. Visuomenės sveikatos specialistai pataria poilsio pertraukėles išnaudoti atliekant aktyvią ir linksmą mankštą darbo vietoje.