Žalioj žolėj žalia varlė...
Įkelta:
2021-07-11
Nuotrauka
a
Aprašymas

Sušokavo daug varlių. Asmeninio albumo nuotraukos

 

,
Nuotrauka
a
,
Nuotrauka
a
Aprašymas

Alytiškė Aušra sveikina savo kūrybos eilėmis

,
Nuotrauka
a
Aprašymas

Vakaro staigmena – Ingrida Maknevičienė su dovana

 

,
Nuotrauka
a
Aprašymas

Straipsnio autorė (kairėje)

,
Nuotrauka
a
Aprašymas

Algimantas Juozas dovanojo vardines padėkas

,
Nuotrauka
a
Aprašymas

Iš kairės gimtadienio svečias Vytautas Andziulevičius, „varlinas“ Elmundas ir karalienė Reda

Ar neįsižeistumėte, jei kas jus pavadintų varlių karaliene arba karaliumi? Varles – žinoma, ne tikras, o skulptūrėles, figūrėles, paveikslus ir kitus su jomis susijusius eksponatus kolekcionuojantys – tikrai ne. Jiems varlės – gražios ir mielos. O kolekcininkų Lietuvoje nemažai, ir prieš 10 metų jie susibūrė į asociaciją. Dvi aktyvios jos narės – tauragiškės Birutė Kuzminskienė ir šių eilučių autorė.

Asociacijoje – 23 nariai

Kolekcionuojančių varles asociacija (KVA) šiemet atšventė gyvavimo 10-metį. Rimta, juridinį statusą, prezidentą, savo el. svetainę ir sąskaitą turinti organizacija. Jos centras – Lukšiuose (Šakių r.), kur gyvena prezidentė Reda Pečiulienė-Šilingė. Jos varlių kolekcija, kurioje per 5 tūkst. eksponatų, – didžiausia Lietuvoje, įregistruota Lietuvos rekordų knygoje. Šiuo metu asociacija jungia 23 narius iš įvairių Lietuvos vietų. 

Kolekcionieriai – tai truputį „pakvaišę“ žmonės. Kai kuriems tai tik hobis, o kitiems –  gyvenimo būdas. Tokių yra ir KVA asociacijoje. Pasinėrę į varlių pasaulį, jie gyvena ieškodami naujų eksponatų, naujos veiklos, naujų bendraminčių. Vieni organizuoja kolekcijų parodas, kiti savo rankomis kuria vis naujus suvenyrus, treti – šiaip domisi varlių gyvenimu ir kaupia eksponatus.

Nuotrauka
a

„Varlės“ sušokavo į Lekėčius

10-asis gimtadienis, organizuotas nuo balandžio mėnesio, per vargus ir karantino trukdžius, pagaliau įvyko. Į prabangią, gražiame gamtos kampelyje šalia Lekėčių (Šakių r.) įsikūrusią vilą „Laurynė“ sušokavo „varlės“ iš visos Lietuvos. 

Buvo pranešta, kad į teritoriją bus įleidžiamos tik tos mašinos, kurios pasipuošusios asociacijos vėliava. Visi automobiliai buvo su vėliavomis – „varlės“ pavyzdingos. Pasiilgusios bendravimo, jos nuoširdžiai džiaugėsi, plepėjo, grožėjosi savo „varliškos“ medžiagos suknelėmis, kurias siūdinosi šiai progai. Salės puošmena – „varliški“ balionai ir stalas, skirtas labiausiai dešimtmečio vertoms varlėms eksponuoti. Labai šaunus muzikantas, prijaučiantis „žaliosioms“, papildė kvaksėjimą gražiomis melodijomis. 

Vyriausias „varlinas“ Elmundas davė startą, ir puota prasidėjo. Visi dalijosi prisiminimais apie savo kelią į asociaciją, smagiausius ir įsimintiniausius nuotykius susitikimuose su bendraminčiais. Už kiekvieną pasakojimą – dovana (koks gimtadienis be dovanų?). Alytiškė Aušra skaitė savo kūrybos eiles apie linksmus „varlyčių“ gyvenimo momentus, sveikino visą „varlišką“ bendruomenę jubiliejaus proga. Jubiliatų pasveikinti atvyko garbingas svečias – Lukšių miestelio seniūnas Vytautas Andziulevičius, prijaučiantis varlėms. Taip pat su dovanomis. 

Nuotrauka
a

Koks vakaras be staigmenų? O staigmena smagi – pasveikinti asociaciją 10-mečio proga atvyko viena pirmųjų jos narių Ingrida Maknevičienė, dėl asmeninių priežasčių palikusi asociaciją, bet vis dar prijaučianti jai. Pavykusia staigmena džiaugėsi ir ji, ir visi nustebinti svečiai. Vienas KVA narių Algimantas Juozas yra puikus dailininkas. Jis nupiešė padėką su daug varlių, atspausdino ir padovanojo kiekvienam nariui, užrašęs vardą ranka

„Žaliasis protas“

Vakaro „vinis“ – intelektinis žaidimas varliška tematika „Žaliasis protas“. Žaidimas vyko trimis etapais, „varlės“ labai stropiai atsakinėjo į klausimus. Vienos krito po pirmojo, kitos – po antrojo etapo ir, kaip visuose žaidimuose, laimėjo vienas žaidėjas. Alytiškė Jurgita laimėjo ir gavo specialų nugalėtojo prizą – stiklinę varlę. Visą vakarą ekrane sukosi nuotraukos iš asociacijos narių „susišokavimų“ įvairiomis progomis, skirtingais metų laikais. Daug emocijų kėlė smagūs prisiminimai. Šoko, dainavo „varlytės“, kol pavargo kojytės.

Ryto metą papusryčiavusios „varlės“ ėmėsi rimto darbo – vyko ataskaitinis-rinkiminis susirinkimas. Aptarė praėjusių metų veiklą, numatė gaires ateičiai, suplanavo kitus susitikimus, beje, rugsėjo mėnesį „varlytės“ kvaksės Tauragėje. Nors ir spardėsi, bet prezidentė Reda vienbalsiai buvo išrinkta kitai kadencijai.  KVA veikla be Redos neįsivaizduojama, ji – varomoji jėga. 

Nuotrauka
a

Kolekcininkės stažas – 15 metų

Asociacijos prezidentė Reda Pečiulienė-Šilingė varles kolekcionuoja jau 15 metų. 

– Kai, jau turėdama 600 varlyčių, surengiau pirmąją parodą Lukšių miestelyje ir per spaudą žinia pasklido po visą rajoną, greitai atsirado bendraminčių, kurie taip pat kolekcionuoja varlytes. Supratau, kad ne aš viena esu tokia lengvai kvaištelėjusi dėl varlių, tad nutariau suorganizuoti ir susitikimą su bendraminčiais. Ir 2009 m. rugpjūčio 9 dieną įvyko pirmasis „varlių karalienių“ susitikimas, kuriame dalyvavo 9 karalienės, – pasakoja ji.

Po to gretos didėjo, nes spauda daro savo. Žinia pasklido po visą Lietuvą, pasiekė ir Vilnių. 

– O tada, pro šalį važiuodamas į seminarą, Elmundas Žalys irgi panoro su manimi susipažinti, nes jis, pasirodo, irgi kolekcionuoja varlytes. Kai atsirado tarp mūsų vyriškis, tai ir tvarką tuoj padarė. Sako, reikia kurti asociaciją, kiek čia mes galim būti nežinomi, – juokiasi ji. – Ir 2011 m. kovo 25-ąją buvo įregistruota ,,Kolekcionuojančių varles asociacija“, kurios trumpinys iš žodžių pirmųjų raidžių – KVA. Nuo pat pirmųjų dienų asociacijai ir vadovauju.

O 2011 m. balandžio 9 -ąją įvyko stojamasis susirinkimas – oficialiais ,KVA asociacijos nariais tapo 13 žmonių. Šiandien asociacijoje jau 23 nariai.

Kolekcijos pradžia – sūnaus dovana

Tauragiškė varlių kolekcininkė Birutė Kuzminskienė pasakoja varlių nebijojusi net vaikystėje:

– Varles mėgstu, jomis džiaugiuosi nuo mažumės. Vaikystėje kiemo prūde jų buvo labai daug, nors šalia ir gandrai perėdavo. Gaudydavau jas rieškučiomis, dėdavau į tokią didelę vonią, vadinamą balėja, o vakare nešdavau atgal į prūdą. Po kažkiek metų sūnus Armandas netyčia padovanojo gražią stilizuotą varlės skulptūrėlę. O dar vėliau per radiją išgirdau apie Zyplių dvare atidarytą varlių parodą. Nuo tada jau neturėjau ramybės, kol jos neaplankiau. Įsirašiau į KVA asociaciją, ir nuo tada pradėjo varlės plaukti į namus. Šiuo metu jų jau 500, keletas pirktos iš aukciono bendramintės Romos dėka. 

Kolekcijoje – „tik“ 162 varlytės

Aš, šių eilučių autorė, su varlėmis draugavau jau vaikystėje, bet kad tapsiu jų kolekcioniere, tada negalvojau. Pirmąją varlę – sodo dekoraciją parvežė vyras Kęstutis iš Slovakijos kalnų, bet ir tada neatėjo mintis apie kolekciją. Kai iš pasąmonės išplaukė noras turėti varlių kolekciją, namie jau buvo keletas. Visiems pasakiau: kolekcionuosiu varles. Labai „kreivai“ artimieji į tai pažiūrėjo, bet pradėjo varles dovanoti gimtadienio proga, vežti lauktuves iš kelionių. Apie asociaciją nieko nebuvau girdėjusi. Kartą susitikom su Birute Kuzminskiene, paplepėjom apie šį bei tą, ir ji pastebėjo ant mano kaklo kabantį sidabrinį pakabutį su varlės atvaizdu. „Gal kolekcionuoji varles?“ – paklausė ji. Sakau –  taip, turiu keliasdešimt. Tada ji papasakojo apie KVA ir pasiūlė dalyvauti jos veikloje. Aš, žinoma, sutikau, ir pirmojo susitikimo su „varlių“ bendruomene metu įstojau į asociaciją. Ačiū jai už suteiktą informaciją ir įtraukimą į šią avantiūrą. Mano kolekcija nedidelė, tik 162 varlytės, bet, pasitaikius progai, ją papildau nauju eksponatu.  

Varlės – mūsų visų gyvenimo dalis. Būtų liūdna, jei negirdėtume jų kurkimo, kai būname gamtoje, prie tvenkinio ar ežero. Ką darytų gandrai? Kas mažintų mašalų populiaciją? Jos reikalingos visiems. Saugokime ir globokime varlytes. Kva...    

Nuotrauka
STOVYKLA
Įkelta:
prieš 16 minučių
Prisiminimuose lieka įspūdžiai, poilsis nuo pamokų, pažintys su Lietuvos kampeliais, edukacijos, išplėsti  kūrybiniai  vaikų gebėjimai. Lomių kaimo bendruomenės organizuota dieninė stovykla „Vasaros atostogų keliu – 2022“ buvo skirta kaime gyvenantiems vaikams. Vienas pagrindinių stovyklos tikslų – stovyklautojų akiračio plėtimas,  pagarbos ir meilės gimtojo krašto praeičiai ir dabarčiai ugdymas.
Nuotrauka
muge
Įkelta:
2022-08-11
Nuo ankstaus ketvirtadienio ryto prekybininkai plušėjo ir ruošė prekybai visa ką turi geriausio. Prekių mugėje, kaip visada, didelis pasirinkimas. Nespėję apsilankyti mugėje šiandien – tai padaryti galės ir rytoj.
Nuotrauka
pagramantis
Įkelta:
2022-08-11
Akmenos ir Jūros upių santakos bus įrengtas apžvalgos bokštas – regykla. Nuo šios vietos atsivers nuostabaus grožio panorama, kuria lankytojai galės pasigrožėti nuo 2023 metų pradžios. Pagramančio regioninis parkas skelbia, kad bokšto statyba jau prasideda.
Nuotrauka
svari vasara
Įkelta:
2022-08-08
Antroji „Misija: švari vasara '22“ kryptis Žemaitijoje – Pagramančio regioninis parkas. Renginio dalyviai turėjo progą pabūti jaukiame, gamtos kurtame ir žmogaus patobulintame Lakštingalų slėnyje. Jie ne tik rinko šiukšles, bet ir puikiai praleido laiką. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-08-06
​​​​​​​Japonai įrodė, kad 2 val. nors kartą per savaitę pasivaikščiojus miške poveikio užtenka visai savaitei. Japonų gydytojai išrašo tokio tipo terapiją savo pacientams. Miško maudynės – pojūčius, sąmoningumą, atsipalaidavimą žadinanti Japonijoje gimusi terapija shinrin-yoku, pamažu įsitvirtinanti ir Lietuvoje. „Tauragės žinių“ skaitytojams apie miško maudynes papasakojo psichologė, miško maudynių gidė Ina Kalvanienė. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-08-06
Vasara, be abejonės, yra tas laikas, kai namų virtuvė iškeliauja į lauką ir vakarienė ar pietūs dažniau garuoja ant grilio. Nors lietuviai ypatingai prieraišūs šašlykams ir dažnai lepinasi seniai pamėgtais mėsainiais, grilio sezonui pagavus įkarštį, maisto ekspertai kviečia pasinerti į kulinarines improvizacijas lauko virtuvėje. Išbandykite gurmaniškus sumuštinius, kurie mėgstami užsienyje, bet dar mažai atrasti Lietuvoje.
Nuotrauka
gamta
Įkelta:
2022-08-05
Aukščiausia temperatūra šią savaitę laikysis apie 30 laipsnių šilumos, lietaus prognozuojama šeštadienį.
Nuotrauka
gamta orams
Įkelta:
2022-07-29
Savaitgalį šiluma dienomis kils iki 21 laipsnio šilumos, nedidelis lietus prognozuojamas tik sekamdienį.
Nuotrauka
svarivasara
Įkelta:
2022-07-29
Pagramančio regioninis parkas kviečia prisijungti prie „Misija: švari vasara‘22“ iššūkio „Vasarok. Žingsniuok. Rūšiuok“ rugpjūčio 5 d., penktadienį, nuo 10 iki 15 valandos, dalyvaujant nemokamame renginyje Pagramančio regioniniame parke, stovyklavietėje „Lakštingalų slėnis“.
Nuotrauka
Uogienė
Įkelta:
2022-07-24
​​​​​​​Mamos ir močiutės iš kartos į kartą perduoda tradiciją iš vasaros gėrybių virti uogienes, tačiau dažnam tai asocijuojasi su ilgu ir varginančiu gamybos procesu. Maisto ekspertai primena, kad uogienės nebūtinai turi būti verdamos. Sutrintos ir užšaldytos šviežios uogos išsaugo daugiau vitaminų bei suteikia įspūdį tarsi valgytumėte tik ką nuskintą vasaros derlių. 
Nuotrauka
Jogurtai
Įkelta:
2022-07-23
​​​​​​​Jogurtas puikiai tinka pusryčiams, desertams, salotų padažams ar gaiviems pietų patiekalams gardinti. Be žarnynui palankių probiotinių savybių, jogurtas pasižymi mineralų, baltymų ir vitaminų gausa. Graikiški, islandiški ir sojų jogurtai išsiskiria ne tik maistinėmis savybėmis, bet ir universalumu. Maisto ekspertė pasakoja, kuo skiriasi šie jogurtai ir kaip juos panaudoti, kai norisi mėgautis gaiviais bei nesudėtingais patiekalais.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-07-19
Trečius metus iš eilės viešojoje bibliotekoje sėkmingai įgyvendintas projektas  –  vaikų vasaros stovykla „Pozityvumo tiltas“. Tauragės B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje ir Žygaičių kaimo bibliotekoje savaitės trukmės dienos stovykloje iš viso dalyvavo net 96 vaikai.
Nuotrauka
gamta orams
Įkelta:
2022-07-19
Aukščiausia temperatūra šią savaitę laikysis apie 27 laipsnius šilumos, lietaus neprognozuojama.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-07-17
Jau devintus metus su šeima Kęsčių kaime gyvenančiai Sandrai Pakalniškienei kovo viduryje buvo pasiūlyta tapti kaimelio bendruomenės „Elbenta“ pirmininke. Ir anksčiau bendruomenės veikloje dalyvavusi moteris teigė, kad bendruomenei svarbu, kas jai atstovaus, bet dar svarbiau – kiekvieno bendruomenės nario indėlis, nes vieninga bendruomenė gali padaryti kur kas daugiau. 
Nuotrauka
gamta orams
Įkelta:
2022-07-15
Savaitgalį šiluma dienomis kris iki 16 laipsnių šilumos, lietus prognozuojamas visą savaitgalį.