Lobių paieškos praturtina ir sielą
Įkelta:
2021-07-18
Nuotrauka
Lobio slėptuvė – apleista biochemijos gamykla Kėdainiuose
Nuotraukos autorius:
Renatos asmeninio albumo nuotrauka
,
Nuotrauka
Akmenyje paslėptas lobis Aivijaus asmeninio albumo nuotrauka
Nuotraukos autorius:
Aivijaus asmeninio albumo nuotrauka
,
Nuotrauka
2-ojo „Geocaching“ čempionato Tauragėje atidarymas prie partizanų kapo
Nuotraukos autorius:
Grupės „Geocaching LT“ feisbuko nuotrauka

Vasara – puikus laikas keliaujantiems pažinti savo krašto apylinkes arba nuvykti į atokesnius šalies kampelius. Mėgstantys laisvu laiku pažinti neatrastas vietas gali aptikti ir paslėptų lobių – jiems rasti kartais užtenka ir... dviračio! Apie visame pasaulyje žinomą „lobių“ paieškų žaidimą pasakoja ir tauragiškiai.

Visame pasaulyje išpopuliarėjęs žaidimas „Geocaching“ („geo“ – geografija, „cache“ – slėptuvė) įtraukia vis daugiau tauragiškių. Žaidimo principas atrodo visai nesudėtingas – rasti ir slėpti lobius. Tiesa, lobis šiuo atveju – ne aukso prikrautos skrynios, o į pasirenkamą talpą (konteinerį) įdėtas tam tikras daiktas ir popierėlis, ant kurio „lobį“ radusieji galėtų pasirašyti. Paslėpto lobio koordinatės yra fiksuojamos žaidimo „Geocaching“ programėlės žemėlapyje, o juo naudodamiesi žaidimo dalyviai lengviau randa ieškomą lobį. Žaidime galioja svarbi taisyklė – lobyje paslėptą daiktą galima ir pasisavinti, svarbiausia – vietoje paimto daikto įdėti kitą ir savo apsilankymą įamžinti tam skirtame lapelyje. 

Atranda nematytų vietų

Jau pusmetį lobių paieškomis besidominti tauragiškė Renata stebisi, kiek daug Lietuvoje neatrastų vietų: piliakalnių, apžvalgos bokštų, atodangų, alėjų, tiltų, vandens telkinių. Neregėto grožio vietas moteris su šeima aplanko žaisdama „Geocaching“ žaidimą. Sunkiausia Renatai buvo rasti Kėdainiuose, apleistoje biochemijos gamykloje, paslėptą lobį.

– Jau ketinome nuleisti rankas ir programėlėje žymėti „not found“, bet..., – atsiminimais dalinosi moteris. – Prireikė daug pastangų dideliame ir jau nebenaudojamame gamyklos pastate surasti „lobiautojų“ įrengtą slėptuvę.

Tiesa, slepiantieji lobius dažnai slėptuves parenka neatsitiktinai, jų tikslas – paskatinti „lobiautojus“ aplankyti dėmesio vertas vietas. 

Lobiuose – suvenyrai iš svetur

Žaidimo taisyklės kartais pakiša koją patiems lobių ieškotojams. Kalbinta tauragiškė Renata teigė iš anksto pasirūpinanti daiktais, kuriuos paliks rasto lobio vietoje – dažniausiai tai būna kolekcinės monetos, kurias anksčiau pati moteris ir rinkdavo, ar kareivėliai iš asmeninės sūnaus kolekcijos – juos ypač dažnai ji palieka ieškodama slėptuvių miške.

– Sykį lobio viduje radome raktų pakabuką iš Prancūzijos. Vyras labai jo norėjo, bet tuo metu nebuvome su savimi pasiėmę nieko, ką galėtume įdėti vietoj paimto pakabuko. Grįžti iki mašinos, o tada atgal iki lobio buvo jau per vėlu – lauke temo, o slėptuvė glūdėjo giliai miške, – sakė Renata.

Vis dėlto didžiulių lobių į slėptuvę ir neįdėsi – dažniausiai talpyklos yra labai mažos.

Nuotrauka
Akmenyje paslėptas lobis Aivijaus asmeninio albumo nuotrauka
Aivijaus asmeninio albumo nuotrauka

Įsitraukia ir mažieji

Lietuvoje tokių lobių jau paslėpta per 6 tūkstančius, o Tauragėje jų išslapstyta nedaug – 18. Visgi ieškoti mieste paslėptų lobių nereikia daug laiko, todėl į šią veiklą galima įtraukti ir mažuosius. Dalindamasi paieškų istorijomis Renata pasakojo, kad vyrui dirbant į šį žaidimą ji leidžiasi su septynmete dukra – tada moteris ieško mieste išslapstytų lobių, o norėdama keliauti kiek toliau, išvyką suplanuoja jau iš vakaro ir vyksta kartu su vyru, vaikais, kartais prisijungia ir sūnaus rankinio trenerė.

Paslėptų lobių mažieji tauragiškiai ne tik ieško, bet juos ir slepia! Kitą mėnesį 13-ąjį gimtadienį švęsiantis Aivijus sako, kad iš 18 Tauragėje paslėptų lobių net 7 yra paslėpęs pats. Berniukas slėptuvių ieško ir pats jas kuria važinėdamas dviračiu, todėl kol kas žaidžia tik Tauragės miesto teritorijoje.

– Žaidamas šį žaidimą toliausiai už Tauragės ribų esu nuvažiavęs beveik 7 kilometrus. Nėra tiek daug, bet dėl lobių važiuočiau ir toliau! – ryžtingai sakė berniukas.

Kartais į pagalbą pasitelkiami ir tėvai – jie Aivijui padėjo išgręžti skylę sugalvotoje naujo lobio slėptuvėje – akmenyje. Šis lobis – itin akylą akį turintiems „lobiautojams“, mat išgręžtos skylės skersmuo prilygsta pieštuko skersmeniui. Tokia slėptuvė – ne vienintelė originali idėja: sykį berniukas lobį paslėpė tūbelėje, kurios ertmę „lobiautojams“ teko pripildyti vandeniu – tik tokiu atveju slėptuvės dugne paslėptas daiktas iškyla į paviršių. Klausiate, iš kur gauti vandens? Tai ne problema! Slėptuvę iki smulkiausių detalių apgalvojęs Aivijus šalia lobio padėjo ir stiklainį, kuriuo atvykėliai iš netoliese esančio šaltinio gali pasisemti vandens, o juo pripildę tūbelę – išsiaiškinti, kas paslėpta viduje. Idėjų slėptuvėms berniukas sako randantis jutubo internetiniame puslapyje, o tada jas įgyvendinantis realybėje.

Tauragėje – „lobiautojai“ iš visos šalies

Ne tik tauragiškiai keliauja po Lietuvą ieškoti lobių, bet ir „lobiautojai“ iš visos Lietuvos ir net  Latvijos atvyksta į Tauragę. Pernai mieste buvo organizuotas renginys „Vėliavos šilkas plazda vėjyje“, skirtas Vasario 16-osios šventei. Vienas renginio organizatorių Rimvydas Povilaitis šiai gražiai iniciatyvai surengti į partnerius pasitelkė Tauragės krašto muziejų „Santaka“, o tuo pat metu mieste vyko ir 2-asis Lietuvos „Geocaching“ čempionatas. Į šį atvyko patys aktyviausi Lietuvos „lobiautojai“ ir svečiai iš Latvijos. Čempionato nugalėtojai buvo išrinkti chronometro pagalba, o komandos po 4 dalyvius turėjo aplankyti net 24 lankytinas miesto vietas ir atsakę į klausimus skubėti finišo link. Čempionato maršrute –  ir Tauragės miesto lankytinos vietos: Švč. Trejybės bažnyčia, paminklas Kęstučio apygardos partizanams, miesto fontanas, skulptūra „Tauras“, Tauragės pilis ir kiti. Paklaustas, kodėl renginiams organizuoti buvo pasirinkta Tauragė, Rimvydas teigė, kad tai gerai jam pažįstamas ir puikus miestas, kuriame anksčiau gyveno, o vyro antroji pusė čia dirba jau daugelį metų.

Nuotrauka
2-ojo „Geocaching“ čempionato Tauragėje atidarymas prie partizanų kapo
Grupės „Geocaching LT“ feisbuko nuotrauka

Žaidimas tampa prasminga veikla

Vyras džiaugiasi ne tik organizuojamais renginiais, bet ir savo jau padėtais lobiais, kurie skatina ne tik atrasti naujas vietas, bet ir ugdyti patriotiškumą.

– Lobius slepiu dėl daugelio priežasčių. Visų pirma, suradęs įdomią lankytiną vietą ne tik aš pats ja pasidžiaugiu, bet per kuriamus lobius apie ją pranešu ir kitiems geokolegoms, tokiu būdu kviesdamas jas aplankyti.  Įdomu tai, kad pirmieji mano lobiai yra padėti Pagramančio regioniniame parke ir kai kuriems jau po 10 metų. Didesnę jų dalį vis dar galima surasti ir šiandien. Esu ir daugelio lobių ciklų įkūrėjas, nors, žinoma, juose galiausiai įdedamas daugelio žmonių darbas. Pats brangiausias kūrinys man – tai projekto „Aplink Lietuvą“ sudėtinė dalis „Prologas“. Tai vadinamo „geo art“ tipo lobių realizacija Karšuvos girioje (Jurbarko r.). Lobiai išdėstyti taip, kad sudarytų Lietuvos kontūrą, tik sumažintą daug daug kartų. Jame – 100 lobių. Jį galima apeiti per 2–3 dienas ir surasti minėtą skaičių lobių. Kas įveikia šį lobių ciklą, visada lieka dvasiškai pakylėtas. Juk aš tai padariau! Man smagu pajausti jų džiugesį. O tai labai svarbu. Taip žaidimas tampa kažkuo daugiau, – apie mėgstamą veiklą kalbėjo Rimvydas Povilaitis.

Vyro teigimu, „lobiaujant“ į žmogaus gyvenimą „ateina“ kelionės, naujų vietų atradimas, fizinis aktyvumas, o svarbiausia šio pomėgio dalis – socializacija. Telefonų knygoje per daugelį metų daugėjant kontaktų iš įvairių „lobiautojų“ susibūrimų, „darbo kolegos“ pamažu virsta artimesniais draugais.

 

Nuotrauka
geles
Įkelta:
2024-02-25
Vešlios, žiedais apsipylusios gėlės balkone – malonumas ir savoms akims, ir viso namo puošmena. Vasario ir kovo mėnesiai jau yra metas imtis ne tik daržovių, prieskoninių žolelių sėjos, bet ir pasirūpinti, kad atšilus orams balkoną ar terasą papuoštų žydinčios gėlės. Kad daržininkai ir gėlininkai jau bruzda, rodo ir vasarį staigiai pradėję kilti įvairių sėklų pardavimai, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Nuotrauka
eurovizija
Įkelta:
2024-02-17
Artėjant Lietuvos nacionalinės „Eurovizijos" atrankos finalui, pretendentus atstovauti mūsų šaliai atidžiai seka ne tik gerbėjai Lietuvoje, bet ir apie didįjį dainų konkursą rašantys užsienio žurnalistai. Konkurso naujienų ir apžvalgų portalo Eurodiena.lt komanda tradiciškai susisiekė su aštuoniais skirtingų šalių portalų atstovais ir paprašė įvertinti šių metų Lietuvos finalininkų dainas. Dauguma jų sutarė, kad labiausiai pagauli buvo ir didžiausius šansus išplėšti gerą rezultatą turi viena šeštadienį skambėsianti daina.
Nuotrauka
atostogos
Įkelta:
2024-02-06
Šeimą suartina bendros kelionės, kai atitrūkstama nuo kasdienės rutinos ir rūpesčių. Atostogų metu galima kokybiškai praleisti laiką visiems kartu, pasimėgauti vienas kito draugija, kurti neužmirštamus prisiminimus. Kelionių organizatorių ir psichologų teigimu, tokios išvykos – nepamainoma investicija į gerus tarpusavio santykius.
Nuotrauka
TELEFONAS
Įkelta:
2024-02-05
Prastą ryšio kokybę gali lemti visai ne ryšio tinklas, bet ir netinkamai nustatyti išmaniojo telefono parametrai ar įrenginio amžius. Daugelis žmonių net neįtaria, kad išmaniuosiuose telefonuose rankiniu būdu įjungus 4G arba 5G ryšį, ženkliai pagerės ryšio kokybė. Ekspertas ramina, jog gerą ryšio gavimą galima pasiekti vos keliais paprastais žingsniais, atsižvelgiant į turimo įrenginio parametrus.
Nuotrauka
zagareliai
Įkelta:
2024-02-05
Užgavėnės – paskutinė vadinamojo žiemos mėsėdžio (mėsiedo, laiko nuo Kalėdų) diena. Nuo seno tikėta, kad per Užgavėnes riebiai ir sočiai prisivalgęs būsi stiprus visus metus. Tradiciškai tuo metu buvo gaminami kuo riebesni patiekalai – tiek saldumynai, tiek riebūs mėsos patiekalai. Lietuvoje ypač populiarūs buvo blynai (dažniausiai miltiniai), Žemaitijoje – šiupinys, rūgštūs mieliniai blynai. Kaimyninėje Lenkijoje buvo smaguriaujama vadinamomis pončkomis, pampuškomis ir kropeliais. Dar vienas puikus Užgavėnių gardėsis – žagarėliai. 
Nuotrauka
adventur
Įkelta:
2024-01-29
Tarptautinės turizmo parodos „Adventur 2024“ atidarymo ceremonijos metu Vilniuje paskelbti „Turizmo sėkmingiausieji 2023“. „Turizmo oskarais“ vadinami apdovanojimai įteikti dešimčiai ryškiausių turizmo projektų, ambasadorių, inovacijų, vietovių, paslaugų teikėjų. VšĮ „Keliauk Lietuvoje“, nacionalinė turizmo skatinimo agentūra, taip pagerbė turizmo bendruomenę už nuveiktus darbus ir pasiektus proveržius.
Nuotrauka
spektaklis
Įkelta:
2024-01-18
Naujas edukacinis spektaklis vaikams „Didžioji teleportacija: gaudynės Marse“ jau 2024-iųjų sausio mėnesį pakvies mažuosius žiūrovus geriau pažinti mus supančią visatą ir dangaus kūnus. Šou vaikams atvyksta į Tauragės kultūros centrą jau kitą savaitę – Sausio 27 dieną.
Nuotrauka
kuras
Įkelta:
2023-12-21
Taupus vairavimas naudingas ne tik jūsų piniginei, bet ir aplinkai. Šiais laikais, kai degalų kainos auga ir didėja aplinkosauginis sąmoningumas, verta išmokti vairuoti efektyviau. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip pradedantieji vairuotojai gali perimti ekonomiško vairavimo įpročius, ir aptariamos teigiamos tokios praktikos pasekmės.
Nuotrauka
ispejimas
Ekrano kopija
Įkelta:
2023-11-22
Popiet į mobiliuosius telefonus pradėjo plūsti perspėjimai apie prognozuojamas sudėtingas orų sąlygas. Ketvirtadieniui orų prognozės rodo smarkų vėją, kritulius, plikledį.
Nuotrauka
auto
Įkelta:
2023-10-30
Artėjant šaltiems žiemos vakarams labai svarbu užtikrinti, kad jūsų automobilis būtų pasirengęs įveikti su šiuo metų laiku kylančius iššūkius. Nuo apledėjusių kelių iki žvarbių rytų - pasiruošimas gali būti labai svarbus, kad būtumėte saugūs kelyje ir jūsų transporto priemonė veiktų sklandžiai. Toliau pateiksime keletą svarbiausių patarimų, kaip paruošti automobilį žiemai.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-10-25
Telšių, Panevėžio ir Šiaulių apskrityse valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia drėgnos, Lietuvos dalyje daugiausia sausos, tik vietomis yra drėgnų kelių ruožų. Kaip informuoja eismoinfo.lt, šalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 4 iki 8 laipsnių šilumos.
Nuotrauka
darželis
L.-d. „Ąžuoliukas“ nuotrauka
Įkelta:
2023-10-21
Nuvilnijo, nušurmuliavo ir nuklegėjo, lydima linksmo vaikų juoko ir susižavėjimo bei tėvelių aktyvaus dalyvavimo ir įsitraukimo gerumo akcija „Gera dalintis“. Tai jau antroji lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ organizuota gerumo iniciatyva, kurioje dalyvauti šeimas pakvietė įstaigos direktorė Viktorija, Šeimos klubas ir socialinė pedagogė metodininkė Edita. 
Nuotrauka
orams gamta.jpg
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-19
Lietuvoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, tik vietomis yra šlapių kelių ruožų, pranešama puslapyje eismoinfo.lt
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-08
Spalis – tai mėnuo, kai stalai lūžta nuo sezoninių vaisių ir daržovių, praturtinančių kasdienį racioną intensyviais bei maloniais skoniais. Žinant, kokių gėrybių derlius šį mėnesį yra pačiame įkarštyje, galima mėgautis didžiausia jų nauda organizmui. Ir ne tik – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, atkreipia dėmesį, kad sezoninės daržovės yra garantuotas būdas sumažinti savo išlaidas. 
Nuotrauka
vegetarai
Įkelta:
2023-10-01
Lietuvių suvartojamas mėsos kiekis kiekvienais metais auga ir šiuo metu yra tris kartus didesnis negu rekomenduojamas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Tai atitinka pasaulyje pastebimą tendenciją, kuri rodo augantį ekonomiškai stiprėjančių šalių gyvūninių produktų suvartojimą. Tuo pačiu metu šalyje vis garsiau girdimas ir augalinės mitybos entuziastų balsas, raginantis mažinti mėsos suvartojimą, o lentynos bei viešojo maitinimo įstaigų meniu pildosi veganiškomis mėsos ar pieno produktų ir patiekalų alternatyvomis. Spalio 1-ąją minima pasaulinė vegetarų diena – proga pasidomėti, kokia yra mėsos vartojimo žala ir kaip kiekvienas gali ją sušvelninti.
Nuotrauka
evo
„EVO renginiai“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-30
Tauragėje galime pasidžiaugti versliais žmonėmis ir tuo, kad jų tik daugėja. Dar liepos mėnesį subrandinusios mintį tauragiškės Agnė Šeputienė ir Evelina Preimonienė ėmėsi veiklos. Mažylius auginančios moterys rado laiko savo svajonių veiklai – organizuoti bei koordinuoti šventes. Praėjusį sekmadienį jos jau kvietė tauragiškes moteris į pirmąjį, tačiau tikrai ne paskutinį savo renginį „Tos vietinės“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Nors dalis „pasikausčiusių“ grybautojų vis dar drąsiai orientuojasi pagal medžių žieves bei saulės poziciją danguje, retas į mišką išeina be telefono. Jei bent kelis kartus teko ieškoti grybų, diskusija „telefonas miške – pražudys ar išgelbės?“ turėtų būti girdėta. Visgi, yra kelios pagrindinės taisyklės, galinčios padėti nepasiklysti tarp medžių bei išvengti senovinių ženklinimo būdų, o pasiklydus miške – kaip elgtis, kad būtų lengviau jus rasti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Moliūgai Lietuvoje jau taip išpopuliarėję, kad siejami toli gražu ne tik su Helovinu. Vos pasirodęs jų derlius dar vasaros pabaigoje drąsiai skinasi kelią į naminius troškinius, blynus, garnyrus, karius ir net desertus. Būdų juos panaudoti – aibė, kaip ir jų rūšių. Kaip nepasimesti jau pasirodžiusioje jų gausybėje ir ką iš jų ruošti, pataria prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Nuotrauka
treniruokliai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-31
Birželio 29-ąją Tauragės miesto maudyklos paplūdimyje, Kranto gatvėje, pastatyti 4 profesionalūs lauko treniruokliai. Tai kiek kitokie nei tauragiškiams jau įprasti viešosiose miesto erdvėse įrengti treniruokliai. Jie tokie pat efektyvūs kaip ir stovintys profesionaliuose sporto klubuose, jų svoriai reguliuojami. Treniruokliai skirti pečių, krūtinės, nugaros, rankų ir kojų raumenims lavinti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-27
​​​​​​​Karas net tik perbraižo valstybių teritorijų sienas, bet ir tragiškai išskiria šeimas, o trauminės patirtys palieka randus ateities kartoms. Rusijos sukelto karo Ukrainoje akivaizdoje kaip niekad tampa aktualu kalbėti apie jautriausios visuomenės grupės – vaikų patirtis ir išgyvenimus. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Lietuvos istorijos instituto doktorantė Rūta Matimaitytė pristato bendrą projektą „Vaikas karo akivaizdoje: istorija, atmintis ir patirtys“. Projekto veiklos ir renginiai – simbolinė dovana tauragiškiams ir Tauragei, šių metų Lietuvos kultūros sostinei.