Vasaros karalienė braškė: vargas užauginti, skanu valgyti 
Įkelta:
2021-06-25
Nuotrauka
a
Aprašymas

Vilmos Vaičekauskienės asmeninio albumo nuotraukos

,
Nuotrauka
a
Aprašymas

Vilmos Vaičekauskienės asmeninio albumo nuotraukos

,
Nuotrauka
rec
Aprašymas

Vilmos Vaičekauskienės asmeninio albumo nuotraukos

Vasara nešykšti malonumų. Vienas jų – šviežios ir kasmet taip laukiamos lietuviškos braškės.Tai vienas pirmųjų skanėstų, kuriuo mėgautis galime jau vasaros pradžioje. Jose gausu organizmui naudingų vitaminų, jas itin mėgsta vaikai. Apie tai, kaip nedideliame žemės lopinėlyje užsiauginti tiek uogų, kad jų į valias galėtų skanauti ne tik namiškiai, bet liktų ir parduoti, kiek darbo tenka įdėti, kad jos gerai užderėtų, ir kaip skaniausia jas valgyti, pasakoja šešerius metus braškes auginanti Vilma Vaičekauskienė.
 

Priklauso nuo Dievo rankos     

Vaičekauskų braškynas yra Skaudvilės seniūnijos Būtenių kaime, vyro tėvų žemėje. Jo plotas – apie 20 arų. Šeštus metus puoselėjamas braškynas nuolat plečiasi. 

Vilma – Tauragės pagalbos mokytojui ir mokiniui centro metodininkė, jos vyras – stalius, taigi braškių auginimas – jų atostogų užsiėmimas, kaip juokiasi Vilma – darbo stovykla.  

– Auginti braškes nutarėm todėl, kad mūsų šeima jas labai mėgsta. Viskas prasidėjo nuo 5 arų, – pasakoja Vilma Vaičekauskienė, – kai jų užaugdavo daug, pasidalindavome su draugais, giminaičiais, pažįstamais. Taip sakant, savame rate. Po truputį užsodinamas plotas didėja, nes norinčių šių uogų paskanauti vis daugiau.

Deja, džiaugtis puikiu derliumi pavyksta ne kasmet. Kas labiausiai trukdo uogoms užaugti ir prinokti? Anot Vilmos, didžiausia kliūtis – oro sąlygos. 

– Labai norėtumėm, kad jos užaugtų kasmet, deja... Jei pavasarį, per braškių žydėjimą, būna šalnų, derlius būna kur kas mažesnis. Visos neprapuola, bet pirmieji žiedkočiai, kurie būna jau išleisti, tampa nebederlingi. Ant vėlesnių žiedkočių uogų būna, tačiau jos kur kas mažesnės, – pasakoja Vilma.

Nuotrauka
a

Dar, pasak jos, braškėms labai nepalankūs tokie orai, kokie įsivyravo dabar – dideli karščiai. 

– Net jei yra galimybė jas laistyti, uogos, negražiai pasakysiu, yra išprievartaujamos. Jos sunoksta dar nesubrendusios ir netenka gražios išvaizdos, didelės dalies skoninių savybių ir būna mažos. 

Šį pavasarį, pasak braškių augintojos, labai trukdė didelis drėgmės kiekis ir vėsus oras – braškės vėlavo augti ir žydėti.

Nors kai kurie braškių augintojai pirmąsias uogų sunokina po danga, Vilma sako to nepraktikuojanti. 

Moteris sutinka: braškių auginimas – gana rizikingas verslas, didele dalimi priklausomas nuo Dievo rankos.     

Darbo yra nuo ankstyvo pavasario iki rudens

Pasak jos, pasakymas, kad uogas šeima augina verslui, būtų ne visai tikslus – pirmiausia uogos skirtos gausiai šeimai, kuri braškes labai mėgsta. Vis dėlto ji neslepia – norisi, kad sunkus darbas jei ne atsipirktų, tai bent jau neneštų nuostolio. 

– Tik tas, kuris niekada nebandė auginti braškių, pasakys, kad jas pirkti brangu, – šypsosi Vilma. – Nes nuo ankstyvo pavasario iki rudens darbo – sočiai. 

Pavasarį darbai prasideda nuo lauko nuvalymo, nugrėbimo, apšalusių lapelių pašalinimo. Tada, kad būtų derlius, reikia minimaliai tręšti. Vaičekauskai pamėgo tauragiškių gaminamas ekologiškas trąšas su humusu. Tada prasideda dirvos ruošimas sodinimui, nes kasmet reikia pasodinti naujų daigų. Dabartinės braškių veislės, pasak Vilmos, geras uogas veda porą-trejetą metų, ir viskas – jos nebeduoda gražaus, skoningo derliaus ir jas reikia keisti. Tad sodinti tenka kasmet, o pasodintus daigelius – kasdien laistyti, kad gerai prigytų, prižiūrėti, kovoti su kenkėjais. Nors braškės auga ant dangos, jas vis tiek tenka ginti nuo piktžolių. Žolės tuoj jas nustelbia, ypač jei gauna trąšos. 

Nuotrauka
rec

– Didelis iššūkis – karkvabalio lervos, kurios dabar kamuoja daugelį daržininkų, – pasakoja Vilma. – Tai tokie rudi dideli vabalai, atskrendantys kiekvieną pavasarį, padeda į dirvą lervutes, kurios ketverius metus ten auga. Jos minta augalų šaknimis. Vienais metais taip ir buvo – jos sunaikino maždaug trečdalį pasodintų daigų. Kiekvienais metais atsiranda vis daugiau visokių kenkėjų, o priemonių kovoti su jais yra vis mažiau.      

O paskui prasideda derliaus laukimas ir, žinoma, nuolatinis stebėjimas, kad braškėms netrūktų drėgmės, kad neužpultų ligos. 

Po to belieka skinti uogas. Skynimo trukmė priklauso nuo oro sąlygų: 

– Jei taip karšta, kaip dabar, tai dvi savaitės, ir viskas bus baigta, o jei orai švelnesni – skinsime tris-keturias savaites, – pasakoja moteris.

Nuimti derliui talkos Vaičekauskams neprireikia, nes uogų augina tik tiek, kiek gali sutvarkyti patys.

– Turime tris vaikus, kurie padeda, ir močiutė kiek galėdama prisideda, ir kiti šeimynykščiai gelbsti, – teigia moteris.

Pernai – rekordinis derlius

Paklausta, kiek braškių pavyksta užauginti per sezoną, Vilma pasakoja:

– Tarkim, praėjusių metų sezonas buvo pirmas toks derlingas, nes metai buvo labai palankūs, nebuvo nei karščių, nei liūčių, nei šalnų, ir beveik visos braškės, nuo pat pirmųjų žiedų iki paskutinės uogos, galėjo užaugti. Savo 20-yje arų užauginome beveik dvi tonas braškių. 

Šiemet, pasak jos, tokio derliaus nesitikima – galbūt užaugs tik apie pusę to kiekio. Tai lėmė lietingas ir šaltas pavasaris – per braškių žydėjimą naktį temperatūra siekė vos 10 laipsnių, tad jos labai suvargo. Derlių „atima“ ir dabar įsivyravęs karštis.

Didysis skynimas – po Joninių

Kadangi braškių nedengia ir augina tik vidutinio ankstyvumo braškes, Vaičekauskų braškyne uogų skynimas dabar tik prasideda. Jos pradėtos skinti tik šią savaitę. 

– Namiškiai, draugai jau spėjo paragauti, o didysis skynimas prasidės po Joninių, – prognozuoja Vilma. 

Dabar (kalbėjomės pirmadienį – aut. past.) braškės parduodamos po tris eurus už kilogramą. O kažin kiek šiemet jos kainuos per patį piką? Vilma sako bijanti pasakyti. Pernai per patį piką kaina buvo kritusi iki dviejų eurų. Ar ir šiemet kaina bus tokia, galima tik spėlioti.

– Per televizorių girdėjau, kad ir didiesiems ūkininkams šaltas pavasaris padarė daug žalos, taigi kainos gali laikytis. Nebent labai daug lenkiškų uogų būtų užvežta... – svarsto Vilma.

Beje, ji prisipažįsta iš išvaizdos atvežtinės uogos nuo vietoje užaugintos neatskirianti – prekeiviai, tvirtinantys, kad parduoda lietuviškas uogas, nors iš tiesų jos lenkiškos ar graikiškos, ją be vargo galėtų apgauti. Sako pernai Klaipėdos turguje bandžiusi atskirti – nepavyko.

– Gal labai išlavintus skonio pojūčius turintys žmonės ir atskiria... – sako ji. 

Skaniausia – su pienu

Moteris atskleidžia savo šeimos filosofiją:

– Iš vaikystės likęs supratimas, kad jei atėjęs į braškių lauką turi bijoti suvalgyti nenuplautą uogą, tada geriau jos visai nereikia. Nes pati skaniausia uoga yra ta, kurią nuskini ir suvalgai čia ir dabar!

Vilma pripažįsta – jos šeima per sezoną suvalgo išties daug braškių. Sako, baigiantis sezonui visi sako, kad atsibodo, tačiau kai artėja naujas sezonas, visi jo laukia su nekantrumu. O paklausta apie mėgstamiausią receptą, ji sako, kad jos šeima labiausiai mėgsta valgyti braškes tradiciškai – supjaustytas ir užpiltas pienu, kiekvienam pagal skonį įsidedant cukraus. Kas valgo su bandele, kas su duona, o kas – išvis be nieko. Tai gali būti ne tik vakarienė, bet ir pusryčiai ar netgi pietūs. 

Braškių augintojų šeima labai mėgsta ir šių uogų kokteilius su pienu, ledais ar tik lašeliu mineralinio vandens. 

Šaldyti skirtos uogos paruošiamos įvairiai, priklausomai nuo to, kam bus naudojamos, jos šaldomos ir pjaustytos, ir nepjaustytos, ir sutrintos su cukrumi, ir ledukų formelėse.

– Braškių prisišaldome daug, nes gaminame jas įvairiai, naudojame daugelyje patiekalų, – pasakoja Vilma. – Uogų būna pilnas šaldiklis, užtenka beveik iki naujo sezono. Ir dabar pernykščio derliaus bent pora maišelių yra likę. 

Mėgsta šeima ir pagal seną receptą pagamintą paprastą desertą: plakta grietinėlė, pjaustytos braškės ir sulaužyti „Gaidelio“ sausainiai, truputis citrinos sulčių, viskas išmaišoma, porai valandų dedama į šaldytuvą, ir galima skanauti.   

Verda Vilma ir uogienes, ir ne tik tradiciškai – vien braškių, kai uogos išlieka nesutižusios, bet ir su juodaisiais serbentais. Braškių derliui einant į pabaigą atsiranda juodųjų serbentų, tad, tarkim, 5 kg braškių dedama koks litras ar du serbentų, prieš tai juos šiek tiek pavirus atskirai. Išeina visai kitokio kvapo ir skonio uogienė. Tas pats – ir su mėlynėmis. O pernai išbandytas dar vienas variantas – braškės su agrastais. Beje, verdama uogienė tik kaime ir tik ant krosnies – ji įsitikinusi, kad taip ji būna skanesnė.

 

Nuotrauka
geles
Įkelta:
2024-02-25
Vešlios, žiedais apsipylusios gėlės balkone – malonumas ir savoms akims, ir viso namo puošmena. Vasario ir kovo mėnesiai jau yra metas imtis ne tik daržovių, prieskoninių žolelių sėjos, bet ir pasirūpinti, kad atšilus orams balkoną ar terasą papuoštų žydinčios gėlės. Kad daržininkai ir gėlininkai jau bruzda, rodo ir vasarį staigiai pradėję kilti įvairių sėklų pardavimai, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Nuotrauka
eurovizija
Įkelta:
2024-02-17
Artėjant Lietuvos nacionalinės „Eurovizijos" atrankos finalui, pretendentus atstovauti mūsų šaliai atidžiai seka ne tik gerbėjai Lietuvoje, bet ir apie didįjį dainų konkursą rašantys užsienio žurnalistai. Konkurso naujienų ir apžvalgų portalo Eurodiena.lt komanda tradiciškai susisiekė su aštuoniais skirtingų šalių portalų atstovais ir paprašė įvertinti šių metų Lietuvos finalininkų dainas. Dauguma jų sutarė, kad labiausiai pagauli buvo ir didžiausius šansus išplėšti gerą rezultatą turi viena šeštadienį skambėsianti daina.
Nuotrauka
atostogos
Įkelta:
2024-02-06
Šeimą suartina bendros kelionės, kai atitrūkstama nuo kasdienės rutinos ir rūpesčių. Atostogų metu galima kokybiškai praleisti laiką visiems kartu, pasimėgauti vienas kito draugija, kurti neužmirštamus prisiminimus. Kelionių organizatorių ir psichologų teigimu, tokios išvykos – nepamainoma investicija į gerus tarpusavio santykius.
Nuotrauka
TELEFONAS
Įkelta:
2024-02-05
Prastą ryšio kokybę gali lemti visai ne ryšio tinklas, bet ir netinkamai nustatyti išmaniojo telefono parametrai ar įrenginio amžius. Daugelis žmonių net neįtaria, kad išmaniuosiuose telefonuose rankiniu būdu įjungus 4G arba 5G ryšį, ženkliai pagerės ryšio kokybė. Ekspertas ramina, jog gerą ryšio gavimą galima pasiekti vos keliais paprastais žingsniais, atsižvelgiant į turimo įrenginio parametrus.
Nuotrauka
zagareliai
Įkelta:
2024-02-05
Užgavėnės – paskutinė vadinamojo žiemos mėsėdžio (mėsiedo, laiko nuo Kalėdų) diena. Nuo seno tikėta, kad per Užgavėnes riebiai ir sočiai prisivalgęs būsi stiprus visus metus. Tradiciškai tuo metu buvo gaminami kuo riebesni patiekalai – tiek saldumynai, tiek riebūs mėsos patiekalai. Lietuvoje ypač populiarūs buvo blynai (dažniausiai miltiniai), Žemaitijoje – šiupinys, rūgštūs mieliniai blynai. Kaimyninėje Lenkijoje buvo smaguriaujama vadinamomis pončkomis, pampuškomis ir kropeliais. Dar vienas puikus Užgavėnių gardėsis – žagarėliai. 
Nuotrauka
adventur
Įkelta:
2024-01-29
Tarptautinės turizmo parodos „Adventur 2024“ atidarymo ceremonijos metu Vilniuje paskelbti „Turizmo sėkmingiausieji 2023“. „Turizmo oskarais“ vadinami apdovanojimai įteikti dešimčiai ryškiausių turizmo projektų, ambasadorių, inovacijų, vietovių, paslaugų teikėjų. VšĮ „Keliauk Lietuvoje“, nacionalinė turizmo skatinimo agentūra, taip pagerbė turizmo bendruomenę už nuveiktus darbus ir pasiektus proveržius.
Nuotrauka
spektaklis
Įkelta:
2024-01-18
Naujas edukacinis spektaklis vaikams „Didžioji teleportacija: gaudynės Marse“ jau 2024-iųjų sausio mėnesį pakvies mažuosius žiūrovus geriau pažinti mus supančią visatą ir dangaus kūnus. Šou vaikams atvyksta į Tauragės kultūros centrą jau kitą savaitę – Sausio 27 dieną.
Nuotrauka
kuras
Įkelta:
2023-12-21
Taupus vairavimas naudingas ne tik jūsų piniginei, bet ir aplinkai. Šiais laikais, kai degalų kainos auga ir didėja aplinkosauginis sąmoningumas, verta išmokti vairuoti efektyviau. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip pradedantieji vairuotojai gali perimti ekonomiško vairavimo įpročius, ir aptariamos teigiamos tokios praktikos pasekmės.
Nuotrauka
ispejimas
Ekrano kopija
Įkelta:
2023-11-22
Popiet į mobiliuosius telefonus pradėjo plūsti perspėjimai apie prognozuojamas sudėtingas orų sąlygas. Ketvirtadieniui orų prognozės rodo smarkų vėją, kritulius, plikledį.
Nuotrauka
auto
Įkelta:
2023-10-30
Artėjant šaltiems žiemos vakarams labai svarbu užtikrinti, kad jūsų automobilis būtų pasirengęs įveikti su šiuo metų laiku kylančius iššūkius. Nuo apledėjusių kelių iki žvarbių rytų - pasiruošimas gali būti labai svarbus, kad būtumėte saugūs kelyje ir jūsų transporto priemonė veiktų sklandžiai. Toliau pateiksime keletą svarbiausių patarimų, kaip paruošti automobilį žiemai.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-10-25
Telšių, Panevėžio ir Šiaulių apskrityse valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia drėgnos, Lietuvos dalyje daugiausia sausos, tik vietomis yra drėgnų kelių ruožų. Kaip informuoja eismoinfo.lt, šalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 4 iki 8 laipsnių šilumos.
Nuotrauka
darželis
L.-d. „Ąžuoliukas“ nuotrauka
Įkelta:
2023-10-21
Nuvilnijo, nušurmuliavo ir nuklegėjo, lydima linksmo vaikų juoko ir susižavėjimo bei tėvelių aktyvaus dalyvavimo ir įsitraukimo gerumo akcija „Gera dalintis“. Tai jau antroji lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ organizuota gerumo iniciatyva, kurioje dalyvauti šeimas pakvietė įstaigos direktorė Viktorija, Šeimos klubas ir socialinė pedagogė metodininkė Edita. 
Nuotrauka
orams gamta.jpg
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-19
Lietuvoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, tik vietomis yra šlapių kelių ruožų, pranešama puslapyje eismoinfo.lt
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-08
Spalis – tai mėnuo, kai stalai lūžta nuo sezoninių vaisių ir daržovių, praturtinančių kasdienį racioną intensyviais bei maloniais skoniais. Žinant, kokių gėrybių derlius šį mėnesį yra pačiame įkarštyje, galima mėgautis didžiausia jų nauda organizmui. Ir ne tik – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, atkreipia dėmesį, kad sezoninės daržovės yra garantuotas būdas sumažinti savo išlaidas. 
Nuotrauka
vegetarai
Įkelta:
2023-10-01
Lietuvių suvartojamas mėsos kiekis kiekvienais metais auga ir šiuo metu yra tris kartus didesnis negu rekomenduojamas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Tai atitinka pasaulyje pastebimą tendenciją, kuri rodo augantį ekonomiškai stiprėjančių šalių gyvūninių produktų suvartojimą. Tuo pačiu metu šalyje vis garsiau girdimas ir augalinės mitybos entuziastų balsas, raginantis mažinti mėsos suvartojimą, o lentynos bei viešojo maitinimo įstaigų meniu pildosi veganiškomis mėsos ar pieno produktų ir patiekalų alternatyvomis. Spalio 1-ąją minima pasaulinė vegetarų diena – proga pasidomėti, kokia yra mėsos vartojimo žala ir kaip kiekvienas gali ją sušvelninti.
Nuotrauka
evo
„EVO renginiai“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-30
Tauragėje galime pasidžiaugti versliais žmonėmis ir tuo, kad jų tik daugėja. Dar liepos mėnesį subrandinusios mintį tauragiškės Agnė Šeputienė ir Evelina Preimonienė ėmėsi veiklos. Mažylius auginančios moterys rado laiko savo svajonių veiklai – organizuoti bei koordinuoti šventes. Praėjusį sekmadienį jos jau kvietė tauragiškes moteris į pirmąjį, tačiau tikrai ne paskutinį savo renginį „Tos vietinės“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Nors dalis „pasikausčiusių“ grybautojų vis dar drąsiai orientuojasi pagal medžių žieves bei saulės poziciją danguje, retas į mišką išeina be telefono. Jei bent kelis kartus teko ieškoti grybų, diskusija „telefonas miške – pražudys ar išgelbės?“ turėtų būti girdėta. Visgi, yra kelios pagrindinės taisyklės, galinčios padėti nepasiklysti tarp medžių bei išvengti senovinių ženklinimo būdų, o pasiklydus miške – kaip elgtis, kad būtų lengviau jus rasti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Moliūgai Lietuvoje jau taip išpopuliarėję, kad siejami toli gražu ne tik su Helovinu. Vos pasirodęs jų derlius dar vasaros pabaigoje drąsiai skinasi kelią į naminius troškinius, blynus, garnyrus, karius ir net desertus. Būdų juos panaudoti – aibė, kaip ir jų rūšių. Kaip nepasimesti jau pasirodžiusioje jų gausybėje ir ką iš jų ruošti, pataria prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Nuotrauka
treniruokliai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-31
Birželio 29-ąją Tauragės miesto maudyklos paplūdimyje, Kranto gatvėje, pastatyti 4 profesionalūs lauko treniruokliai. Tai kiek kitokie nei tauragiškiams jau įprasti viešosiose miesto erdvėse įrengti treniruokliai. Jie tokie pat efektyvūs kaip ir stovintys profesionaliuose sporto klubuose, jų svoriai reguliuojami. Treniruokliai skirti pečių, krūtinės, nugaros, rankų ir kojų raumenims lavinti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-27
​​​​​​​Karas net tik perbraižo valstybių teritorijų sienas, bet ir tragiškai išskiria šeimas, o trauminės patirtys palieka randus ateities kartoms. Rusijos sukelto karo Ukrainoje akivaizdoje kaip niekad tampa aktualu kalbėti apie jautriausios visuomenės grupės – vaikų patirtis ir išgyvenimus. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Lietuvos istorijos instituto doktorantė Rūta Matimaitytė pristato bendrą projektą „Vaikas karo akivaizdoje: istorija, atmintis ir patirtys“. Projekto veiklos ir renginiai – simbolinė dovana tauragiškiams ir Tauragei, šių metų Lietuvos kultūros sostinei.