Šeimos gydytojos patarimai besiruošiantiems atostogauti: komplektuojant kelionių vaistinėlę nereikėtų persistengti
Įkelta:
2021-06-20
Nuotrauka
vaist
Nuotraukos autorius:
Asociatyvi nuotrauka

Prasidėjus vasarai ir atlaisvėjus karantinui žmonės vis aktyviau leidžiasi tyrinėti Lietuvą ir svetimus kraštus. Tam, kad įvairūs negalavimai nesujauktų atostogų planų, kur nors keliaujant svarbu pasirūpinti ne tik dokumentais ir tinkama apranga, bet ir savo bei artimųjų sveikata. Visagino „MediCA klinika“ šeimos gydytoja Svetlana Sedorenko pataria turėti kelionių vaistinėlę ir rekomenduoja, ką į ją įsidėti.

„Dažniausiai į keliones vykstantys žmonės daro vieną iš dviejų klaidų: pasiima kone visus namuose turimus vaistus arba nė vieno. Tačiau nei vienas, nei kitas sprendimas nėra tinkamas. Prieš kelionę rekomenduoju pasidaryti galimų susirgimų sąrašą, peržiūrėti, ką tinkamo turite namuose, o likusius vaistus – įsigyti. Taip kelionės metu netikėtai sunegalavus, nereikės skubiai ieškoti vaistinės“, – sako Visagino „MediCA klinika“ gydytoja.

Nuotrauka
gyd
Visagino „MediCA klinika“ šeimos gydytoja Svetlana Sedorenko

Pradėkite nuo kasdien vartojamų vaistų

Šeimos gydytoja akcentuoja, kad pirmiausia kiekvienas lėtinėmis ligomis sergantis keliautojas turi pasiimti kasdien geriamų vaistų. Jei jie receptiniai – būtina kartu turėti ir receptą. Tuo metu visiems kitiems keliautojams svarbu nepamiršti apsaugos priemonių nuo saulės ir vabzdžių.

„Kelionės vasarą neatsiejamos nuo skausmingų nudegimų, todėl svarbu pasirūpinti tinkama apsauga nuo saulės. Turintiems labai šviesią odą rekomenduoju rinktis priemonę su SPF 50, vidutinio šviesumo – SPF 30, o jei oda greitai įdega, bet nenudega – SPF 20 ar SPF 15. Keliaujant sunku išvengti ir vabzdžių įkandimų. Repelentų skleidžiamas kvapas padės juos atbaidyti, o jei jums įkando, skaudančią vietą patarčiau tepti lokalaus poveikio geliu“, – pasakoja S. Sedorenko.

Kelionėse netrūksta ir nuospaudų bei įvairių sumušimų, kuriems gydyti rekomenduojama turėti žaizdas dezinfekuojančių priemonių, sterilaus binto ir pleistrų.

Dažniausi – virškinimo sutrikimai

Vis dėlto medikė akcentuoja, kad vienas dažniausių sveikatos negalavimų kelionėse – virškinimo sutrikimai, susiję su maistu ir vandeniu. Todėl labai svarbu būti atidiems ir negerti vandens iš čiaupo, nevalgyti nenuplautų žalių vaisių ir nepakankamai termiškai apdoroto maisto.

„Virškinimo sutrikimus dažniausiai lydi pykinimas, vėmimas ir viduriavimas, tai lemia organizmo dehidrataciją, kuri gali sukelti pavojų gyvybei. Tad ypač svarbu kelionių vaistinėlėje turėti geriamųjų rehidratacijos tirpalų, natūralaus išvalyto standartizuoto molio „Smecta“ bei gerųjų žarnyno bakterijų, kurios palengvina toksinų pašalinimą“, – pataria S. Sedorenko.

Šeimos gydytoja pratęsia, kad pravartu turėti vaistų ir nuo kitos, kelionių metu dažnai pasireiškiančios problemos – vidurių užkietėjimo. Norint to išvengti, reikėtų kuo daugiau judėti, išgerti ne mažiau kaip 2 litrus geriamojo vandens per dieną ir nepersivalgyti. Taip pat vengti riebių maisto produktų bei riboti arba visiškai atsisakyti alkoholio.

Turėkite vaistų nuo alergijos ir peršalimo

Šeimos gydytoja priduria, kad kiekvienoje vaistinėlėje reikėtų turėti ir alergijos simptomus slopinančių vaistų, nes bet kurio žmogaus organizmas gali jautriai sureaguoti į egzotišką maistą, vabzdžių įkandimus ar augalus. Pavyzdžiui, neretam keliautojui pauosčius pirmą kartą matomą gėlės žiedą atsiranda viso kūno niežulys ar dilgėlinė.

Kad kelionių vaistinėlė būtų kompaktiškesnė, S. Sedorenko rekomenduoja su savimi pasiimti vieną vaistą, kuris padėtų daugeliu atvejų, pavyzdžiui, pakilus temperatūrai ir užklupus galvos, sąnarių ar pilvo skausmui. Žinoma, neužtenka vien kruopščiai susidėti vaistinėlę – ją svarbu tinkamai laikyti. Tad visuomet atidžiai perskaitykite, kokias vaistų laikymo sąlygas nurodo gamintojas. Taip pat rekomenduojama vengti skysto pavidalo priemonių – rinkitės tabletes arba miltelius.

Mėgautis atostogomis – tik pasiskiepijus

Ruošiantis keliauti į egzotines šalis, nepamirškite pasiskiepyti nuo dažniausiai ten sutinkamų ligų. Šeimos gydytoja sako, kad nėra bendros skiepijimo schemos visiems keliautojams – ją gydytojas individualiai sudaro kiekvienam pacientui.

„Vykstant į egzotines šalis vakcina yra ne tik rekomenduojama apsaugos priemonė, bet būtinybė. Dažniausiai žmonėms rekomenduojama skiepytis nuo per užterštą vandenį ir maistą plintančių infekcijų: hepatito A, poliomielito, taip pat – maliarijos ir geltonojo drugio. Pastarosiomis dviem ligomis galima užsikrėsti įkandus infekuotam uodui, o kai kurios šalys be geltonojo drugio vakcinos net neįsileidžia turistų“, – aiškina Visagino „MediCA“ klinika gydytoja.

Visiems keliautojams šeimos gydytoja rekomenduoja pasirūpinti ir kelionių draudimu. „Lankantis Europos Sąjungos valstybėse pravartu turėti Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK), o už jos ribų – draudimo bendrovės išduotą kelionių draudimą, kuris padengia išvykos metu patirtas medicinines išlaidas.“

Nuotrauka
a
Įkelta:
prieš 1 dieną
Vasara Lietuvoje trumpa, skubame ja mėgautis, o tai lemia pasikeitusius mūsų maitinimosi įpročius: užkandžiaujame, gaminame lauke, geriame per mažai vandens. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Dietologijos ir nutukimo gydymo centro gydytoja dietologė Ieva Laukytė-Gaulė perspėja, kad pramogaujant racionalios mitybos nereikėtų pamiršti, ir net atostogų metu pasikeitus maisto pobūdžiui galima maitintis pagal sveikatai palankios mitybos rekomendacijas.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-26
Kaip ir kiekvienais metais, Trepų kaime šeštadienį vyko  tradicinė vasaros šventė  ,,Šakomis į dangų, šaknimis į žemę“. Šventės sumanytojai siekė, kad žmonės galėtų pabendrauti  su draugais, kaimynais ir ypač laukė kraštiečių iš įvairiausių kampelių.
Nuotrauka
kompiuteris
Įkelta:
2021-07-26
Darbas prie kompiuterio vasarą dažnam tampa nemenku iššūkiu – už lango kepinant saulei susikaupti ir atlikti suplanuotas užduotis gali būti išties keblu, o dirbant nuotoliniu būdu iš namų ar sodybos pagundų tik dar daugiau. Visgi būdų padidinti produktyvumą yra, be to, daugumą jų galite turėti visai čia pat, savo kompiuteryje.
Nuotrauka
Pagramančio regioninio parko nuotrauka
Pagramančio regioninio parko nuotrauka
Įkelta:
2021-07-25
​​​​​​​Pagramančio regioninis parkas kviečia keliauti pažintiniais takais ir maršrutais. Šįkart – dviračiais: rugpjūčio 7-ąją rengiamas dviračių žygis „Akmenos ir Jūros krantais 2021“. Tai puiki galimybė pasigrožėti gamta, įkvėpti gryno oro, turiningai praleisti savaitgalį, pažaisti lauko žaidimų.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-22
Vieno partnerio smurtas prieš kitą vienareikšmiškai neigiamai paveikia visus šeimos narius, o, ypatingai, vaikus. „Vaikui, matančiam mušamą mamą, kyla labai daug neigiamų išgyvenimų, su kuriais vienam susitvarkyti gali būti labai sudėtinga. Didžiulė baimė, nesaugumas, neužtikrintumas dėl situacijos vaikui sukelia pyktį, bejėgiškumo ir beviltiškumo jausmus“, – sako Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos psichologė Jūratė Marcinkevičienė. 
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-21
Viešvilės gamtinio rezervato direkcija liepos 31 dieną rengia ekskursijas: kviečia apsilankyti kurtinių veislyne ir pasivaikščioti pažintiniu taku. Tiesa, išvysti šį retą paukštį veltui nepavyks, pramoga mokama – iki 9 asmenų grupei 3 val. trukmės ekskursija kainuoja 40 eurų.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-19
Tokiu pastatu tikrai galima vadinti Tauragės geležinkelio stotį, pastatytą tarpukariu – 1927 m., ir jei ne Tauragės džiazo festivalis (arba dar vienas kitas, bet labai retas kultūrinis renginys), mes arba daugelis mūsų šito autentiško išlikusio pastato ir neprisimintume. Juk jau greitai bus trisdešimt metų, kai Tauragėje nudundėjo paskutinis keleivinis traukinys... Ieškodami vis naujų erdvių, festivalio organizatoriai, tiksliau organizatorius, Valdas Latoža štai jau kelintą kartą organizuoja koncertus geležinkelio stotyje, bet kaip jis pats sako, tai daryti darosi ne taip jau ir lengva: reikia ilgai derinti su Vilniumi, Lietuvos geležinkeliais ir pan. O šiaip šis statinys stovi tuščias ir jokia kita veikla jame nevyksta. Tiesa, lyg ir žmonės dar nuo senų laikų gyvena, yra butai keli. 
Nuotrauka
draudeni
Draudenių ežero paplūdimys. Autorės nuotraukos
Įkelta:
2021-07-18
Ypatingai šiomis karščiu alsuojančiomis dienomis atvykstant į Žygaičių seniūnijoje plytinčio Draudenių ežero poilsiavietę jau iš tolo galima pastebėti gausybę vienas šalia kito pristatytų automobilių – lankytojų čia netrūksta. Tiesa, krante gaudančiųjų saulės spindulius mažuma – ežere galima išvysti džiaugsmingai besitaškančius mažuosius ar besimėgaujančiuosius vietinių gyventojų poilsiavietėje siūlomomis vandens pramogomis.  
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-16
Savaitgalį kaimyninės bendruomenės kraštiečiams nuobodžiauti neleis. Šeštadienį vyksiančioje Kunigiškių kaimo šventėje „Ir tegul skamba vėl Kunigiškiai“ – varžybos žvejybos, sporto mėgėjams, pramogos mažiesiems ir muzikinė programa.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-16
Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga (LASS) verčia dar vieną puslapį. Prieš 95-erius metus pradėjusi kurti savo istoriją, šiandien organizacija yra vieninga ir stipri. Tai viena seniausių ir brandžiausių visuomeninių neįgaliųjų organizacijų Lietuvoje. Pirmasis aklųjų suvažiavimas, įvykęs 1926 m. liepą Kaune, žymi organizuotos aklųjų veiklos pradžią ir nuo jo pradedama skaičiuoti šios organizacijos istorija. 95-mečio šventėje, vykusioje liepos pradžioje, aktyviai dalyvavo ir sąjungos Tauragės filialo nariai. 
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-13
Pavadinimas jūsų neklaidina. Nebūtina kalbėti žodžiais, kartais kalba akys, širdys ir netgi tyla. O žinomas saksofonininkas Petras Vyšniauskas savo dueto su sūnumi trimitininku Dominyku koncertus neretai vadina pokalbiais. Įdomu kaip muzikos kalba sūnus ir tėvas bendrauja scenoje? Ateikit paklausyti šio dialogo liepos 15 dienos pavakare į Tauragės geležinkelio stotį. Tikėtina, kad neįprasta koncertinė erdvė su puikia akustika tą pokalbį pavers muzikine fiesta.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-11
Ar neįsižeistumėte, jei kas jus pavadintų varlių karaliene arba karaliumi? Varles – žinoma, ne tikras, o skulptūrėles, figūrėles, paveikslus ir kitus su jomis susijusius eksponatus kolekcionuojantys – tikrai ne. Jiems varlės – gražios ir mielos. O kolekcininkų Lietuvoje nemažai, ir prieš 10 metų jie susibūrė į asociaciją. Dvi aktyvios jos narės – tauragiškės Birutė Kuzminskienė ir šių eilučių autorė.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-09
Tauragės pilies kiemelyje popiet vyko LRT televizijos rengiamos laidos „Įdomiosios atostogos“ tiesioginė transliacija. Susirinkusieji dalyvavo įvairiose atrakcijose, galėjo gyvai stebėti vykstančią tiesioginę laidos transliaciją ir realiuoju laiku žaisti žaidimą „Prototo“.
Nuotrauka
vaikas
Įkelta:
2021-07-09
Pirmojo prieraišumo patyrimas vaikystėje  nulemia, kaip vėlesniuose gyvenimo etapuose sugebėsime priimti sutiktus žmones, pasitikėti jais. Vaiko teisių gynėjai sako, kad vaikystėje pažintas saugumo jausmas yra viena svarbiausių pilnavertiško gyvenimo sąlygų. Vieni iš santykių tikisi teigiamų emocijų, bendrystės džiaugsmo, kiti gi bijo apatijos, atstūmimo, kritikos ir bendravimas su kitais jiems siejasi su emocinėmis kančiomis. Tad esamiems ir būsimiems tėveliams ne tik labai svarbu suvokti apie vaiko saugaus prieraišumo formavimą, bet ir daryti viską, kad vaikas išaugtų pasitikintis ne tik savimi, bet ir kitais, nebijantis kurti santykių, o taip pat suklysti kasdienėse situacijose, nes žinos, kad šalia yra jį palaikantys žmonės. 
Nuotrauka
kupolas
Įkelta:
2021-07-08
Liepos 7 d., trečiadienį, skaitykla „Po kupolu“, įkurta Kartų parke, pasitiko jaunuosius skaitytojus su naujiena – „Kamišibai“ teatro magija. Naudojantis bibliotekos lankytojos pieštomis iliustracijomis mažiesiems buvo pasakojama legenda apie Tauragę.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-05
Šeštadienį džiazmenai sukvietė tauragiškius į šventę prie „Bangos“. Daugiau nei septynias valandas trukusį malonumą, kai žiūrovus linksmina kelios dešimtys atlikėjų, kai šypsena nedingsta nuo veido bent pusdienį, kai neina ramiai nusėdėti, plojant, linguojant ar trypiant į taktą, kai prarėkiamas balsas kartu su Aleksandru Belkinu traukiant „Yellow submarine“ ar „Let it be“, be jokių abejonių, galima pavadinti švente.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-05
Nuotraukoje matote vieną iš tų nuotaikingų akimirkų, kurias mes kiekvienas patiriame poilsiaudami prie upės. Šią šeimą savaitgalį pralinksmino jų mylimas šuo Nupis. Po ilgų maudynių išgirdęs paliepimą lipti į krantą, augintinis stryktelėjo šeimininkei ant kupros.