Patarimai tėvams: kaip apsaugoti vaikus nuo nelaimių gamtoje ir namuose 
Įkelta:
2021-06-09
Nuotrauka
vaikas

Vasara – pats laukiamiausias ir mėgstamiausias vaikų metų laikas, kurį net ir būdami suaugę, dažniausiai prisimename kaip patį nerūpestingiausią. Maudynės vandens telkiniuose, smagūs žaidimai su draugais kieme, stovyklos, nauji potyriai ir nuotykiai – taip bėga daugelio vaikystė. Be viso šio, kupino vasaros pramogų laiko, neturėtume užmiršti, kad dėl nepriežiūros, nesaugios aplinkos, patirties stokos, nepamokyti vengti pavojų ar lydimi vaikiško smalsumo vaikai susiduria su skaudžiomis nelaimėmis, patiria įvairių traumų. Tai tik kelios skaudžios patirtys ne tik vaikams, bet ir jų tėvams, vaikus gelbėjantiems medikams, kurie kartu su vaiko teisių gynėjais kaskart primena, kad vaikus reikia saugoti, jiems nuolat priminti apie tykančius pavojus. Net kelių minučių suaugusiojo nusisukimas nuo vaiko gali baigtis tragiškai. 

Tėvai turi įvertinti aplinkos saugumą 

,,Nebūna per daug pamokymų vaikams, kaip saugiai elgtis gamtoje ar namuose. Visi kartu priminkime vaikams saugaus elgesio taisykles, kad šie nepakliūtų į nelaimę. Pasirūpinkime vaikų saugiu poilsiu atvykus į naują vietą ar būnant savo aplinkoje – apsižvalgykime ir įvertinkime, ar namai ir aplinka saugi, ar saugūs vandens telkiniai, ar saugios durys ir langai, šuliniai, varteliai ir technika, ar saugu viskas, kas gali patraukti vaikų dėmesį. Taip pat ar kiti suaugusieji, kuriems norėtumėte patikėti savo brangiausią turtą gali užtikrinti vaikui saugumą pagal jo amžių“, – sako Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos socialinės srities ekspertė Gitana Salickienė, darbo metu mačiusi ne vieną situaciją, kuomet per neatsargumą ar dėl nesaugios aplinkos nukentėjo vaikai. 

„Žodyje „poilsis“ užkoduotas atsipalaidavimas, malonumas. Tuomet neretai išjungiamas ,,saugumo mygtukas“ ir tampama mažiau budriais. Tėvai siekia vaikams malonių pramogų ir neretai užmiršta įvertinti saugumą aplinkoje ir vaiko sąmoningumą, o jis dar neturi įgūdžių visiškai įvertinti galimas grėsmes“, – pastebi G. Salickienė. 

Kaip pasiruošti saugiai vaikų vasarai 

Vaiko teisių gynėja sako, kad tėvai patys turi rodyti teigiamą pavyzdį įvairiose situacijose. Kai tėvai kalba vaikams, kad reikia elgtis vienaip, tačiau patys elgiasi priešingai, vaikas kopijuoja tėvus. Paaugę vaikai atvirai pasakoja, kad tėvai patys elgiasi neatsakingai: šokinėja nuo tiltelių, palieka saugoti kūdikius mažamečiams, vartoja alkoholį nesusimąstę, kas prižiūrės vaikus. 

„Tėvų pareiga ir atsakomybė – ugdyti sąmoningus vaikus. Tėvai nebus nuolat šalia, tad atsakingos laisvės suteikimas ir aiškių ribų žinojimas tiek tėvams, tiek vaikams suteiks saugumo, o tai reikia daryti išmintingai ir sistemingai. Aš, kaip socialinė darbuotoja ir suaugęs žmogus, žinau, kad nebus taip, jog vieną vasaros rytą vaikas atsibus dėmesingas ir įvertinantis visus pavojus. Mokyti, o ir mokytis saugaus elgesio reikia visus metus, o organizuoti atostogas taip, jog vaikai jas praleistų naudingai, pakeistų aplinką. Tikslinga atsižvelgti į vaiko amžių ir jo asmenybės ypatumus, kad situacija nekeltų įtampos vaikui ir visai šeimai. Svarbiausia paklausti vaiko, girdėti, ko jis norėtų. Ypač  paaugliams geriausia suteikti progą vasaros atostogas susiplanuoti patiems. Svarbiausia – aplinkos pakeitimas ir tiek fizinis, tiek emocinis vaikų saugumas“, – atkreipia dėmesį G. Salickienė. 

Patarimai, kaip apsaugoti vaikus nuo nelaimių 

  Pagal vaiko amžių įvertinkite jo judrumą, paklusnumą. Mažiausiųjų nė akimirkai negalima palikti be priežiūros. Užmigdytas metų-dvejų mažylis gali pabusti, tyliai išlipti iš lovos ir pagriebti aštrių daiktų, užlipti ant stalo, palangės. 

 • Vyresnio amžiaus vaikams išsamiai ir dažnai aiškinkite apie pavojus jam nepažįstamoje aplinkoje – viešint kaime reikia paaiškinti, kokia grėsmė yra šulinys, kanalizacija, srutų duobė, o taip pat gyvūnai – vaiką sužaloti gali iš pirmo žvilgsnio ramus veršelis ar šuo. Nepratusio prie kaimo specifikos vaiko nereikia leisti žaisti vieno. 
 • Itin skaudžios nelaimės yra skendimai. Pirma prevencija – akylai saugoti mažylius, neleisti jų prie vandens vienų ir nė sekundei nepalikti net pripučiamuose baseinėliuose ir lauke, kur būna padėtos talpos lietaus vandeniui (yra buvę, kai vaikai nuskęsta persisvėrę į lietaus vandens talpą). Vyresnieji vaikai turi žinoti, jog šokti į vandenį ,,ant galvos“ yra mirtinai pavojinga – po atsitrenkimo galva į dugną žmogus gali žūti, dėl stuburo pažeidimų lieka paralyžiuotas, o maudynės neleistinose vietose turi būti uždraustos. 
 • Lūžiai – bene dažniausia trauma. Vaikai susilaužo rankas ir kojas iškritę iš medžių, nukritę nuo dviračių, iškritę iš batutų – paprastai tokios traumos nutinka, kai būna aukštis arba greitis. Nuo nelaimių apsaugo šalmai, kelių ir alkūnių apsaugos. Deja, šiandien dar ne visi vaikai tai turi arba dėvi. 
 • Elektros prietaisai namie ar poilsiavietėje turi būti saugūs, nesugedę, vaikai neturi pasiekti elektrinių mėsmalių, pjaustyklių, plaktuvų, siurblių ir kitų prietaisų paleidimo mygtukų. 
 • Labai svarbu saugūs langai ir balkonai. Atidarytų langų negalima dengti tinkleliais nuo vabzdžių, nes tinklelis neapsaugo atsirėmus. Nepalikite mažų vaikų balkonuose, prie atidarytų langų. Prie palangių nestatykite baldų. 
 • Perkaitimai taip pat dažni vasaros metu. Nepalikite miegančių vaikų saulės atokaitoje, vienų automobiliuose, vyresniuosius vaikus būtina išmokyti riboti laiką saulėje, vaikus renkite tinkamais drabužiais. 
 • Saugokite vaikus nuo apsinuodijimų. Vaistai turi būti padėti ne tik taip, kad vaikai nepasiektų, bet ir nematytų, kur jie. Geriausia juos laikyti užrakintus. Patalpose neretai stovi skiediklių, trąšų ir kitos chemijos atsargos, supiltos į maisto tarą, kas yra griežtai draudžiama. Jeigu ant jų yra etiketė ,,limonadas“, galima nuspėti, kokia nelaimė gali atsitikti. Dėl tokio neatsakingo elgesio apsinuodijus ar patyrus cheminį nudegimą tenka gelbėti ne tik vaikus, bet ir suaugusius. 
 • Dviratininkai, riedutininkai turi dėvėti visas apsaugos priemones ir liemenes su atšvaitais, vaikai turi būti supažindinti su saugaus eismo taisyklėmis. Batutai turi būti saugūs – su tinkleliais, be tarpų šokinėjimo vietoje. 
 • Iškylose laužai, kepsninės, židiniai turi būti nuolat prižiūrimi suaugusiųjų. Fejerverkai, šventinės ugnelės – ne vaikų žaidimams. 
 • Vaikai automobiliuose turi būti vežami tik amžių ir ūgį atitinkančiose kėdutėse, o vyresnieji – tik prisegti saugos diržais. 
 • Dirbant su paaugliais reikia užtikrinti saugią aplinką, kur nėra pavojingų chemikalų, stačių šlaitų, pavojingų įrengimų, duobių ir kitų pavojingų sąlygų. 
 • Taisyklė, kuriai nėra išimčių – su vaikais turi būti tik blaivūs suaugusieji. Taip pat nevalia palikti vaikų asmenims, jeigu yra bent menkiausias nepasitikėjimas jais. 
 • Nutikus bet kokiai rimtesnei nelaimei skubiai skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112. Kol atvyks pagalba, nukentėjusio vaiko nepalikti vieno. Esant galimybei, skubiai patiems vežti vaiką į artimiausią gydymo įstaigą arba atvykstančios greitosios pagalbos link. Turėti po ranka tvarsčio, amoniako, dezinfekuojančio skysčio, geriamo vandens. 

   
  Su vaikais privalu pakalbėti ir apie jų veiksmus, ištikus nelaimei 

   

G. Salickienė sako, kad mokytis ir atnaujinti žinias tikslinga kiekvienam iš mūsų: „Tėvai ir vaikai gali skirti laiko išmokti veiksmų esant kritinei situacijai – pirmoji pagalba gerai, tačiau nereikėtų imtis saviveiklos be specialių žinių, jeigu vaikas susižalojo rimčiau. Reikia su vaiku aptarti saugaus elgesio namuose ir lauke taisykles. Ko gero, apie jas tėvai yra kalbėję, tačiau, kaip sakoma, kartojimas – išmokimo pagrindas. Galima kartu sukurti saugaus elgesio taisykles, surašyti ir pakabinti matomoje vietoje. Tikslinga išskirti: ko negalima ir ką galima daryti bei kaip elgtis nutikus nelaimei“.
Vaiko teisių gynėja sako, kad paruošti vaikus visiems gyvenimo atvejams – sudėtinga, tačiau žaidimo forma ar rimtai (nelygu vaiko amžius) galima ir būtina aptarti, kaip reikėtų elgtis vienu ar kitu atveju, pažvelgti, ar teisingai vaikas galvoja, pasiūlyti galimus variantus. „Kai apie tai bus kalbama dažnai, atsitikus įvykiui tikėtina, kad vaikas žinos kelis pasirinkimus. Svarbu akcentuoti, kad pagalbos saugiausia paprašyti netoliese esančių suaugusiųjų, be to, vaikai turi mobilius telefonus. Vaikui reikia paaiškinti, kad pagalbos dažnai jis savarankiškai negali suteikti dėl savo gebėjimų stokos, tad norėdamas išgelbėti skęstantį, nukrėstą elektros, apsinuodijusį, apalpusį ar patyrusį kitą sukrėtimą žmogų vaikas pirmiausiai turėtų skambinti pagalbos telefonu 112, kur specialistai jam patars, ką daryti, kol atvyks gelbėjimo komanda“, – sako psichologė.
 

Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-06-14
Štai ir vasara.  Aiškiai matomi sezoniniai pasikeitimai gamtoje. Po pavasarinės paukščių gausos dabar atrodo, kad jų skaičius sumažėjo. Iš dalies taip ir yra, nes gausūs migruojančių paukščių, neperinčių Lietuvoje, būriai praskrido pro Lietuvą ir nukeliavo toliau, į savo tolimas perimvietes. Pasilikusių, perinčių mūsų krašte paukščių būreliai subiro ir todėl irgi ne taip krenta į akis.
Nuotrauka
pagr
Pagramančio regioninio parko nuotraukos
Įkelta:
2021-06-13
Šiomis dienomis žodis „pasas“ mums dažniausiai asocijuojasi su pandemijos metu atsiveriančiomis galimybės, tačiau nuo praėjusių metų Lietuvoje „galioja“ ir visai kitas – Saugomų teritorijų pasas. Šis pasas nieko neįpareigoja, o kviečia aplankyti visus Lietuvos nacionalinius ir regioninius parkus bei už tai gauti puikias dovanas. O Pagramančio regioninis parkas vasaros sezono metu lankytojus priims ir šeštadieniais. 
Nuotrauka
lioran
Robertas Liorančas© DELFI / Domanto Pipo nuotrauka
Įkelta:
2021-06-12
„Aš sau pasidariau darbo vietą, susikūriau ją, kad galėčiau grįžti“, – atvirai ir be užuolankų apie savo prieš penketą metų pradėtą verslą Lietuvoje ir grįžimą iš Norvegijos sako Robertas Liorančas. Šiandien Tauragėje ir Klaipėdoje vyras turi išskirtinės mėsos parduotuves, organizuoja grilio vakarėlius ir sako turintis daug užsakymų, nors, kaip teigia, verslo pradžia toli gražu lengva jam nebuvusi. „Jau norėjau užkalti langus“, – prisipažįsta jis. 
Nuotrauka
Kultūros paveldo tarnybos nuotrauka
Įkelta:
2021-06-10
Tauragės kultūros centro kultūros paveldo tarnybos specialistės teikė paraišką Tauragės rajono savivaldybės Jaunimo užimtumo ir verslo skatinimo programos finansavimui gauti. Konkursui teiktoje paraiškoje „Trys dienos su kultūros paveldu“ buvo akcentuojama pažintis su Tauragės krašto istorija, kultūros paveldo objektais.
Nuotrauka
bulvės
Įkelta:
2021-06-09
Pirmojo ilgai laukto lietuviško derliaus bulvės jau atkeliavo į parduotuves. Pirkėjai itin laukia šviežių vietinių ūkininkų užaugintų bulvių ir vos pasirodžiusios lentynose jos atsiduria kasdieniuose krepšeliuose. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad lietuviška bulvių kilmė pirkėjams yra tarsi šviežumo ir aukščiausios kokybės garantas.
Nuotrauka
Mindaugo Kavaliausko
Įkelta:
2021-06-08
Ar gali profesionalus menas išeiti už muziejaus galerijų, ekspozicijų sienų, įžengti į miestiečių gyvenimą, įsikurti kasdieniškoje aplinkoje – parke, gatvėje, aikštėje, asmeniniame ausinuke? Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ kūrybinė komanda sako: neabejotinai taip!
Nuotrauka
miesto šventė
Įkelta:
2021-06-04
Prasidėjus pirmajai miesto šventės „Tauragei 514“ dienai miestas prisipildė šurmulio. Kai kas dar puošia Bažnyčių gatvę Tauro ragais, ryte Atgimimo aikštėje krykštavo vaikai, Pilies kiemelyje rodytas spektaklis „Batuotas katinas“, prie B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos pristatyta paroda. Antroje dienos pusėje pramogos  persikels prie Kultūros rūmų, pilies bei į Kartų parką.
Nuotrauka
bib
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2021-06-02
Spalvotoji vasara ir nuotykingas „Vasaros su knyga“ skaitymo iššūkis – jau čia. Šiais metais jis skelbia, kad „Knyga – vasaros desertas!“. Akcijos šūkis šįkart kviečia atrasti, kad knyga, kaip ir desertas, suteikia saldumo, naujų spalvų, atgaivina mintis ir veda į nuotykį. Pandemijos akivaizdoje daugelis jau įsitikino, kad knygų skaitymas – viena turiningiausių ir labiausiai atpalaiduojančių veiklų. O jei to nepatyrėte, būtinai priimkite skaitymo iššūkį! Juolab kad šįkart akcija sulaukė svaraus rėmėjų pastiprinimo – bus įteikta 14 pagrindinių prizų, be prizo neliks nė vienas, įveikęs skaitymo užduotis.
Nuotrauka
rūkymas
Įkelta:
2021-05-31
Šiandien minima Pasaulinė diena be tabako. Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras dalijasi naudinga informacija nusprendusiems mesti rūkyti. Minimos dienos devizas šiais metais – „Pasižadu mesti rūkyti“.
Nuotrauka
Kultūros centro nuotrauka
Kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2021-05-22
Tauragės kultūros rūmų prieigose šeštadienio popietę skambėjo muzika – čia surengta atvira Tauragės kultūros centro Lengvosios muzikos orkestro repeticija.
Nuotrauka
gamta
Įkelta:
2021-05-21
Besitęsiant karantinui, Tauragės rajono savivaldybė pristato iniciatyvą „Įsikrauk energijos“. Pavargę ir esamų ribojimų nualinti gyventojai, vidinę ramybę kviečiami atrasti gamtoje. Savivaldybė pristato 19 Tauragės rajone esančių vietų, kurios išsiskiria vaizdingu bei įkvepiančiu kraštovaizdžiu – tai piliakalniai, atodangos, pažintiniai takai ir kiti objektai, pavadinti Energijos įsikrovimo stotelėmis. Šia iniciatyva Savivaldybė siekia paskatinti žmones daugiau laiko praleisti gamtoje ir atkreipti dėmesį į emocinę sveikatą.
Nuotrauka
 J.Stacevičiaus/LRT nuotrauka
J.Stacevičiaus/LRT nuotrauka
Įkelta:
2021-05-21
​​​​​​​Praėjusią ir šią savaitę Roterdame vykusiame „Eurovizijos“ filmavime kurdama Lietuvai atstovaujančios grupės „The Roop“ įvaizdį pluša tauragiškė Glorija Gžimailaitė. Užduotis sukurti „The Roop“ eurovizinę aprangą jai patikėta antrą sykį – būtent ji grupės įvaizdžiu rūpinosi ir praėjusiais metais, kai nacionalinę „Eurovizijos“ atranką laimėjo daina „On Fire“. Nuo to laiko Glorija yra pagrindinė grupės stilistė, pasirūpinanti narių stiliumi per koncertus, fotosesijas ir įvairius renginius.
Nuotrauka
 Stovykla „Batakiai“ feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2021-05-21
Šių metų vaikų ir jaunimo socializacijos (vasaros poilsio) programoms vykdyti savivaldybė skyrė 60 000 Eur, nors poreikis – daugiau nei dvigubai didesnis. Šią vasarą planuojamos 38 vaikų ir jaunimo socializacijos, arba vasaros poilsio stovyklos, tiesa, jos vyks tuo atveju, jeigu tokia veikla bus leidžiama.
Nuotrauka
oho
Įkelta:
2021-05-14
Keletas patarimų, kaip neprarasti atminties, išlaikyti jaunas smegenis ir aštrų protą.
Nuotrauka
LAuksargių globos namai
Įkelta:
2021-05-10
Geltoni marškinėliai, nuotaikinga apranga ir linksmi šokio judesiai – taip artėjant „Eurovizijai“ Lauksargių globos namų darbuotojai ir gyventojai išreiškia palaikymą Lietuvai konkurse atstovaujančiai grupei „The Roop“ ir prisideda prie Lietuvoje plintančiam iššūkiui „Geltoni banga“.
Nuotrauka
Spektaklio akimirka 
Įkelta:
2021-05-09
Gegužės 16 dieną, 17 valandą Tauragės kultūros centre bus galima pasiklausyti muzikinio operetės spektaklio „Išsipildžiusios svajonės istorija“. Spektaklyje skambės ištraukos iš I. Kalman, F. Leharo, J.Štrauso ir kt. operečių. Gražiausios ištraukos iš operečių pasakoja aistringą, romantišką, šviesią, šarmingą ir uždegančią istoriją apie meilę. Charizmatiškas, artistiškas vokalinis duetas „Bella Vita“, kurio nariai profesionalūs solistai Gražina Skinderytė-Kurnickienė (sopranas) ir Nacionalinio operos teatro emeritas Vytautas Kurnickas (tenoras) padovanos žiūrovams tikros meilės istoriją. Apie spektaklį pasakoja patys atlikėjai.
Nuotrauka
Simonos Valinčiūtės nuotrauka
Simonos Valinčiūtės nuotrauka
Įkelta:
2021-05-07
Šiandien 2-ąjį gimtadienį švenčianti kavos studija „ResPublica“ kol kas negali lankytojų priimti viduje, užtat kiekvieną užsukusį kavos pavaišina plikytu pyragaičiu. Audrius Cibauskas, kavos studijos savininkas, nusiteikęs pozityviai: jo planuose – ne tik didesnė terasa, kavos baro baseino patalpose atidarymas, bet ir kavos skrudinimas.
Nuotrauka
Atėnė Ravinkaitė
Įkelta:
2021-05-03
Televizijos muzikos projekte „Lietuvos balsas. Vaikai“ dalyvaujančiai Atėnei Ravinkaitei sekasi: mergina šį sekmadienį iškovojo teisę pasirodyti projekto finale.
Nuotrauka
paukščiukas
Įkelta:
2021-04-28
Trečiadienio popietę „Tauragės žinių“ žurnalistams pavyko užfiksuoti retą vaizdą – į langą beldė paukštelis. Prieš nufilmuojant jis jau buvo keletą kartų trenkęsis į lango stiklą. Apie keistą paukščio elgesį pasiteiravome ornitologų.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotauka
Įkelta:
2021-04-25
Šiais laikais valgyti sveiką ir ekologišką maistą nebėra nei prabanga, nei mada. Kaip teigiama spaudai išplatintame pranešime, ekologiškų produktų galima rasti ne tik specializuotose parduotuvėse, bet ir daugelio prekybos centrų lentynose. Todėl, pasak Aldonos Čepulis, prekybos tinklo „Iki“ kokybės vadovės, ekologiškas maistas tampa nemažos dalies lietuvių pirkinių krepšelio dalimi. Tačiau spalvingos pakuotės su užrašais „pagaminta iš natūralių produktų“, „genetiškai nemodifikuota“ ar „ūkininkų produkcija“ ne visada reiškia, kad produktas išties yra ekologiškas. Tad kaip atskirti ir įsigyti tikrai ekologišką gaminį?
Nuotrauka
Pagramančio parko nuotrauka
Įkelta:
2021-04-24
Socialinė platforma „We love Lithuania“, pristatanti Lietuvą realiu laiku, publikuodama gausią ir išsamią vaizdinę medžiagą apie įvairias Lietuvos vietas ir iniciatyvas, pristato ir Tauragės rajono Pagramančio kraštą. Jei dar kažko nežinojote, neaplankėte, pabėgę nuo kasdienių darbų atraskite savo krašto lobius, pasimėgaukite gamtos grožiu ir tapkite ne tik stebėtojais, bet ir siūlomų edukacijų dalyviais.
Nuotrauka
stiklas
Įkelta:
2021-04-22
Balandžio 22-ąją minint Žemės dieną Lietuvoje ir pasaulyje siekiama atkreipti žmonių dėmesį į elgesio bei įpročių poveikį aplinkai. VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ (USAD) praktika rodo, kad net ir maži kasdieniai sprendimai gali nulemti didelius pokyčius mūsų visuomenėje. Todėl šią dieną verta įsidėmėti tris pamokas, kurios padės gyventi švariau ir tvariau.