Gelbėkit savo smegenis!
Įkelta:
2021-05-14
Nuotrauka
oho

Keletas patarimų, kaip neprarasti atminties, išlaikyti jaunas smegenis ir aštrų protą.

Nesunkiai galima pastebėti, kad įvairūs intelektualiniai žaidimai Lietuvoje tampa vis populiaresni. Visuomenė intensyviau domisi turiningais laisvalaikio leidimo būdais. Paprastos, standartinės pramogėlės žmonių jau nebeužpildo. Net ir televizija bei radijas pradeda jausti šią visuomenės brandą, todėl vis dažniau pasiūlo vieną kitą intelektualią laidą.

Pastaruoju metu ypač pastebimas didėjantis žmonių susidomėjimas kryžiažodžiais ir lavinančiomis knygomis. Tai tampa ne tik populiaria, bet ir naudinga laisvalaikio leidimo forma. Pavyzdžiui, kryžiažodžių žurnalas kainuoja apie 70 centų, bet įdomumas, malonumas ir nauda dvasinei bei fizinei sveikatai milžiniški. Tai įvairių specialistų įrodyta jau ne kartą.

Psichologė Džeinė Goldman teigia, kad žmogaus smegenų ląstelės žūva negaudamos naujų užduočių, įspūdžių ar iššūkių. Norint to išvengti, reikia gerinti kraujotaką smegenyse ir stiprinti neuronų jungtis. Tai lengviausia daryti nuolat išmokstant ką nors nauja.
Kalbėdama apie kryžiažodžių sprendimą Dž. Goldman pažymi, kad geriausi smegenų veiklos rezultatai pasiekiami kryžiažodžius sprendžiant šeimoje ar kitoje grupėje. Tada kiekvienas grupės narys stengiasi pasitempti, kuo geriau pasirodyti, demonstruodamas savo žinias ir mąstymo greitį. Kai pavyksta teisingai atsakyti į klausimą, kyla vidinis pasitenkinimas, sulaukiama kolegų pagyrų. Didžiausias pliusas – dėl patiriamų emocijų vienu metu stimuliuojama net keletas smegenų centrų. Taip pat pastebėta, kad užsiimant šia aktyvia protine veikla smegenų neuronų tinkluose kuriasi visiškai naujos jungtys. Tai padeda išvengti įvairių protinių negalavimų ar juos nutolinti.

Kiti mokslininkai ir psichologai taip pat dažnai akcentuoja kryžiažodžių naudą. Jie teigia, jog kryžiažodžiai patikrina ir sužadina atmintį. Kiekvienas kryžiažodžio klausimas verčia smegenis padirbėti atsimenant vardus, vietas, įvykius ar terminus, kuriuos žinote, bet apie juos nepagalvojote daugelį metų.

Kryžiažodžiai ugdo savikontrolę. Norėdami atsakyti į visus kryžiažodžio klausimus, tarsi užsibrėžiate tikslą. Taip jūsų sąmonė mokosi įsipareigoti. Ši veikla ilgainiui padeda bet kurioje gyvenimo situacijoje nemesti visko, kol neatlikta užduotis. Tai ypač naudinga jaunajai kartai.

Kryžiažodžiai apsaugo nuo vienatvės. Nežinodami kurio nors klausimo atsakymo, jo ieškote įvairiuose šaltiniuose. Teigiama, kad taip dingsta vienatvės jausmas, žmogus pradeda jausti vientisumą su jį supančiu pasauliu.

Nuotrauka
ojho

Kryžiažodžiai sužadina smalsumą. Kryžiažodžių sprendimas grąžina vaikišką smalsumą. Iš kelių užuominų atspėję teisingą atsakymą galbūt norėsite apie tą dalyką sužinoti daugiau. Nebijokite kryžiažodžio atidėti į šalį, kad surastumėte papildomos informacijos apie sudominusio klausimo atsakymą. Tai jaunina smegenis! Be to, kryžiažodžiai – puikus būdas pabūti su savimi, jie gali tapti savotiška meditacija.

Didžiausias kryžiažodžių leidėjas Lietuvoje OHO redakcija jau beveik 25 metus įvairiais būdais prisideda prie kryžiažodžių populiarinimo mūsų šalyje. Norėdami dar labiau paskatinti žmones dalyvauti kryžiažodžių žurnaluose skelbiamuose konkursuose, sukūrė OHO mobiliąją programėlę. Sprendėjams nebereikia eiti į paštą siųsti kuponų. Dabar galima nufotografuoti kuponą ir programėle išsiųsti jį tiesiai iš savo mobiliojo įrenginio! Taip sukuriamas aktyvesnis bendravimas su skaitytojais. Stengiamasi, kad jie ne tik spręstų kryžiažodžius, bet ir dalyvautų konkursuose. Ko gero, visiems smagu, kai už maloniai, intelektualiai praleistą laiką sulaukiama prizų.

O prizai tikrai verti dėmesio: galima laimėti nuo automobilio, televizoriaus, mobiliojo telefono iki individualių piniginių prizų, priklausančių nuo teisingai išspręstų užduočių kiekio. Redakcijos atstovų teigimu, kasmet įvairiems prizams išleidžiama vis didesnė pinigų suma. Ji per metus gali siekti ir 50 000 Eur.

Tikrai įdomu savo proto jėgas išbandyti ir pradedantiesiems, ir jau pažengusiems sprendėjams. Norint dalyvauti konkursuose neūbtina išspręsti visų žurnaluose esančių užduočių – kiek išsprendi, tiek OHO programėlės pagalba fotografuoji ir siunti. Kryžiažodžiai – seniai ne vien snobiškų intelektualų užsiėmimas. Jie vis sparčiau tampa neatsiejama šiuolaikinės, šviesėjančios ir protingėjančios visuomenės dalimi.

https://www.zurnaluprenumerata.lt/prenumerata/oho 

Linkime sekmės ieškant teisingų atsakymų.

Informaciniai šaltiniai:

Alberto Einšteino medicinos koledžas, Niujorkas

Timothy Eric Parker USA Today

psichologas Džeinė. Goldman

Užs. Nr. 38

Nuotrauka
a
Įkelta:
prieš 1 dieną
Vasara Lietuvoje trumpa, skubame ja mėgautis, o tai lemia pasikeitusius mūsų maitinimosi įpročius: užkandžiaujame, gaminame lauke, geriame per mažai vandens. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Dietologijos ir nutukimo gydymo centro gydytoja dietologė Ieva Laukytė-Gaulė perspėja, kad pramogaujant racionalios mitybos nereikėtų pamiršti, ir net atostogų metu pasikeitus maisto pobūdžiui galima maitintis pagal sveikatai palankios mitybos rekomendacijas.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-26
Kaip ir kiekvienais metais, Trepų kaime šeštadienį vyko  tradicinė vasaros šventė  ,,Šakomis į dangų, šaknimis į žemę“. Šventės sumanytojai siekė, kad žmonės galėtų pabendrauti  su draugais, kaimynais ir ypač laukė kraštiečių iš įvairiausių kampelių.
Nuotrauka
kompiuteris
Įkelta:
2021-07-26
Darbas prie kompiuterio vasarą dažnam tampa nemenku iššūkiu – už lango kepinant saulei susikaupti ir atlikti suplanuotas užduotis gali būti išties keblu, o dirbant nuotoliniu būdu iš namų ar sodybos pagundų tik dar daugiau. Visgi būdų padidinti produktyvumą yra, be to, daugumą jų galite turėti visai čia pat, savo kompiuteryje.
Nuotrauka
Pagramančio regioninio parko nuotrauka
Pagramančio regioninio parko nuotrauka
Įkelta:
2021-07-25
​​​​​​​Pagramančio regioninis parkas kviečia keliauti pažintiniais takais ir maršrutais. Šįkart – dviračiais: rugpjūčio 7-ąją rengiamas dviračių žygis „Akmenos ir Jūros krantais 2021“. Tai puiki galimybė pasigrožėti gamta, įkvėpti gryno oro, turiningai praleisti savaitgalį, pažaisti lauko žaidimų.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-22
Vieno partnerio smurtas prieš kitą vienareikšmiškai neigiamai paveikia visus šeimos narius, o, ypatingai, vaikus. „Vaikui, matančiam mušamą mamą, kyla labai daug neigiamų išgyvenimų, su kuriais vienam susitvarkyti gali būti labai sudėtinga. Didžiulė baimė, nesaugumas, neužtikrintumas dėl situacijos vaikui sukelia pyktį, bejėgiškumo ir beviltiškumo jausmus“, – sako Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos psichologė Jūratė Marcinkevičienė. 
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-21
Viešvilės gamtinio rezervato direkcija liepos 31 dieną rengia ekskursijas: kviečia apsilankyti kurtinių veislyne ir pasivaikščioti pažintiniu taku. Tiesa, išvysti šį retą paukštį veltui nepavyks, pramoga mokama – iki 9 asmenų grupei 3 val. trukmės ekskursija kainuoja 40 eurų.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-19
Tokiu pastatu tikrai galima vadinti Tauragės geležinkelio stotį, pastatytą tarpukariu – 1927 m., ir jei ne Tauragės džiazo festivalis (arba dar vienas kitas, bet labai retas kultūrinis renginys), mes arba daugelis mūsų šito autentiško išlikusio pastato ir neprisimintume. Juk jau greitai bus trisdešimt metų, kai Tauragėje nudundėjo paskutinis keleivinis traukinys... Ieškodami vis naujų erdvių, festivalio organizatoriai, tiksliau organizatorius, Valdas Latoža štai jau kelintą kartą organizuoja koncertus geležinkelio stotyje, bet kaip jis pats sako, tai daryti darosi ne taip jau ir lengva: reikia ilgai derinti su Vilniumi, Lietuvos geležinkeliais ir pan. O šiaip šis statinys stovi tuščias ir jokia kita veikla jame nevyksta. Tiesa, lyg ir žmonės dar nuo senų laikų gyvena, yra butai keli. 
Nuotrauka
draudeni
Draudenių ežero paplūdimys. Autorės nuotraukos
Įkelta:
2021-07-18
Ypatingai šiomis karščiu alsuojančiomis dienomis atvykstant į Žygaičių seniūnijoje plytinčio Draudenių ežero poilsiavietę jau iš tolo galima pastebėti gausybę vienas šalia kito pristatytų automobilių – lankytojų čia netrūksta. Tiesa, krante gaudančiųjų saulės spindulius mažuma – ežere galima išvysti džiaugsmingai besitaškančius mažuosius ar besimėgaujančiuosius vietinių gyventojų poilsiavietėje siūlomomis vandens pramogomis.  
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-16
Savaitgalį kaimyninės bendruomenės kraštiečiams nuobodžiauti neleis. Šeštadienį vyksiančioje Kunigiškių kaimo šventėje „Ir tegul skamba vėl Kunigiškiai“ – varžybos žvejybos, sporto mėgėjams, pramogos mažiesiems ir muzikinė programa.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-16
Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga (LASS) verčia dar vieną puslapį. Prieš 95-erius metus pradėjusi kurti savo istoriją, šiandien organizacija yra vieninga ir stipri. Tai viena seniausių ir brandžiausių visuomeninių neįgaliųjų organizacijų Lietuvoje. Pirmasis aklųjų suvažiavimas, įvykęs 1926 m. liepą Kaune, žymi organizuotos aklųjų veiklos pradžią ir nuo jo pradedama skaičiuoti šios organizacijos istorija. 95-mečio šventėje, vykusioje liepos pradžioje, aktyviai dalyvavo ir sąjungos Tauragės filialo nariai. 
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-13
Pavadinimas jūsų neklaidina. Nebūtina kalbėti žodžiais, kartais kalba akys, širdys ir netgi tyla. O žinomas saksofonininkas Petras Vyšniauskas savo dueto su sūnumi trimitininku Dominyku koncertus neretai vadina pokalbiais. Įdomu kaip muzikos kalba sūnus ir tėvas bendrauja scenoje? Ateikit paklausyti šio dialogo liepos 15 dienos pavakare į Tauragės geležinkelio stotį. Tikėtina, kad neįprasta koncertinė erdvė su puikia akustika tą pokalbį pavers muzikine fiesta.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-11
Ar neįsižeistumėte, jei kas jus pavadintų varlių karaliene arba karaliumi? Varles – žinoma, ne tikras, o skulptūrėles, figūrėles, paveikslus ir kitus su jomis susijusius eksponatus kolekcionuojantys – tikrai ne. Jiems varlės – gražios ir mielos. O kolekcininkų Lietuvoje nemažai, ir prieš 10 metų jie susibūrė į asociaciją. Dvi aktyvios jos narės – tauragiškės Birutė Kuzminskienė ir šių eilučių autorė.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-09
Tauragės pilies kiemelyje popiet vyko LRT televizijos rengiamos laidos „Įdomiosios atostogos“ tiesioginė transliacija. Susirinkusieji dalyvavo įvairiose atrakcijose, galėjo gyvai stebėti vykstančią tiesioginę laidos transliaciją ir realiuoju laiku žaisti žaidimą „Prototo“.
Nuotrauka
vaikas
Įkelta:
2021-07-09
Pirmojo prieraišumo patyrimas vaikystėje  nulemia, kaip vėlesniuose gyvenimo etapuose sugebėsime priimti sutiktus žmones, pasitikėti jais. Vaiko teisių gynėjai sako, kad vaikystėje pažintas saugumo jausmas yra viena svarbiausių pilnavertiško gyvenimo sąlygų. Vieni iš santykių tikisi teigiamų emocijų, bendrystės džiaugsmo, kiti gi bijo apatijos, atstūmimo, kritikos ir bendravimas su kitais jiems siejasi su emocinėmis kančiomis. Tad esamiems ir būsimiems tėveliams ne tik labai svarbu suvokti apie vaiko saugaus prieraišumo formavimą, bet ir daryti viską, kad vaikas išaugtų pasitikintis ne tik savimi, bet ir kitais, nebijantis kurti santykių, o taip pat suklysti kasdienėse situacijose, nes žinos, kad šalia yra jį palaikantys žmonės. 
Nuotrauka
kupolas
Įkelta:
2021-07-08
Liepos 7 d., trečiadienį, skaitykla „Po kupolu“, įkurta Kartų parke, pasitiko jaunuosius skaitytojus su naujiena – „Kamišibai“ teatro magija. Naudojantis bibliotekos lankytojos pieštomis iliustracijomis mažiesiems buvo pasakojama legenda apie Tauragę.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-05
Šeštadienį džiazmenai sukvietė tauragiškius į šventę prie „Bangos“. Daugiau nei septynias valandas trukusį malonumą, kai žiūrovus linksmina kelios dešimtys atlikėjų, kai šypsena nedingsta nuo veido bent pusdienį, kai neina ramiai nusėdėti, plojant, linguojant ar trypiant į taktą, kai prarėkiamas balsas kartu su Aleksandru Belkinu traukiant „Yellow submarine“ ar „Let it be“, be jokių abejonių, galima pavadinti švente.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-05
Nuotraukoje matote vieną iš tų nuotaikingų akimirkų, kurias mes kiekvienas patiriame poilsiaudami prie upės. Šią šeimą savaitgalį pralinksmino jų mylimas šuo Nupis. Po ilgų maudynių išgirdęs paliepimą lipti į krantą, augintinis stryktelėjo šeimininkei ant kupros.