Šiuolaikinis menas šiuolaikiniame mieste: Tauragė švenčia kultūrą
Įkelta:
2023-06-06
Nuotrauka
muziejus
Nuotraukos autorius:
Mindaugo Černecko nuotrauka
Aprašymas

Renatos Karvelis perėjos performansas „Žvėries giedojimas“, 2023 gegužės 15 d. Tauragė

Iš šiuolaikinio žmogaus perspektyvos Tauragės krašto muziejus „Santaka“ žvelgia į praeitį, todėl 2023 metų Menų festivalio „Kvadratu“ šaukinys: „į tą pačią Jūrą neįbrisi 2 kartus“. Pirmąjį birželio savaitgalį jau atidaryta Jolitos Vaitkutės „(Ne)amžinos vertybės“ instaliacija, retrospektyvinė Edmundo Frėjaus paroda „Metalo alchemija“, atidengta Tauragės pilies kiemelyje jo dukrų Tauragei padovanota skulptūra, Monika Dirsytė ir Agnė Sabulytė tauragiškiams parodė performansą „Ašies kodas“, Bažnyčių gatvėje poetiškai prasidėjo bendrakūra „Aš tave myliu“.

Nors Tauragėje nuo miesto šventės pradžios veikia penkios fotografijų lauko parodos ir tarytum atsirado tauragiškiams pretekstas daugiau būti lauke, tačiau birželio 8 d. muziejininkai kviečia į Tauragės pilį, kurioje tęsis Menų festivalis „Kvadratu“.

Pilies kiemelis tarsi atskiras pasaulis, o pati Pilis visuomet buvo priebėga Tauragės kultūrininkams, tą šįmet fotografijų parodoje „Metalistai“ nagrinėja Renaldas Malychas – dabar nuo birželio 8 d. Pilyje atsivers medijų meno erdvė, rodomi performansai, vyks menotyrininkės paskaita, įvairūs pristatymai, atidaromos parodos.

Kur tie gražieji baldai?

Tauragiškiams atsakome, kad per Menų festivalį „Kvadratu“ Tauragės pilies menės transformuojasi ir tampa šiuolaikinio meno šiuolaikiniame mieste erdve. Tauragės pilies menes keičia menas – festivalio ambicija tarp XIX a. skliautų pristatyti naujausius medijų meno kūrinius. Birželio 8-23 dienomis MEnėse2 dvigubai daugiau nei pernai potyrių.

Savo darbus eksponuos Vilniaus dailės akademijos studentai. Natalija Lokcikaitė „Meta lytėjimas“, Eva Rodz „Please, do not play with me“ (liet. „Prašau nežaisk su manimi“), Marijonas Verbel ir Eva Rodz „Unflux me“, Deinora Rudėnaitė „Bellis Perrenis“, Agna Balandžiūnaitė „Cadenza“, Evelina Bernatonytė „Nuosavybė“.

Instaliacijose ir video projekcijose menininkai tyrinėja feminizmo, žmogaus teisių ir taisyklių žmogui temas, girdime Jurgio Mačiūno asmenybės aidą, kokį emocinį svorį turi apčiuopiamas materialusis turtas. Menininkai svarsto, ar turtas vis dar vertybė, o gal nereikalingas balastas XXI a. tvariai mąstančiam žmogui. Tauragės miesto aktualijos bus nagrinėjamos vietos kūrėjos R. Karvelis videoinstaliacijoje „Stirnos akys“. MEnių2 tamsoje garsiai žydės daugiametė saulutė...

Meninis tyrimas apie Tauragę

2023 metais Menų festivalyje „Kvadratu“ muziejininkė ir rašytoja Renata Karvelis atliko meninį tyrimą apie Tauragę – tai kelių metų miesto stebėjimo iš menininko perspektyvos apibendrinimas. Nuo viešos erdvės judriausioje Tauragės gatvėje iki biudžetinės įstaigos darbuotojo kabineto sienos. Nuo kritinio mąstymo iki performatyviosios autoetnografijos. Nuo idėjų meno iki kolektyvinio kūrybos proceso, įtraukiant Tauragės kultūros ir meno bendruomenę. Meninį tyrimą sudarys bendrakūra „Aš tave myliu“, videoinstaliacija „Stirnos akys“, perėjos performansas „Žvėries giedojimas“, meninė akcija „Menininkas mieste“, Google paroda „Negalvokite, kad tai yra ko aš ieškau, tai yra ką aš radau*“, knyga „Menininkas ir miestas. Tauragės kultūros maršrutai“.

Kultūros muitinė ir kultūros bokštai

Tauragės miestas ruošdamasis Kultūros sostinės metams identiteto ieškojo Tauragės pilyje, kuri buvo statyta visų pirma kaip XIX a. muitinė. Vienas seniausių miesto pastatų tapo leitmotyvu visiems 2023 metams.

Specialiai šių metų festivaliui „Kvadratu“ atveriamoje naujoje erdvėje – šiauriniame Tauragės pilies bokšte birželio 8 d. išvysite Aglaja Ray (Eglės Tamulytės), kilusios iš Šakių rajono, sukurtą instaliaciją – trijų metrų aukščio robotą-požmogį.

Menininkė į meno ir mokslo dialogą įveda teologijos temą, ją atskleisdama neoninių spalvų ir techno muzikos fone. Autorė žada, kad instaliacijos „Technoteologija“ žiūrovai galės išvysti ne tik robotą-požmogį, nešantį kryžių, bet ir neoninėmis spalvomis šviečiančias drobes, o greta jų – išskirtinį autorės performansą, kurį pamatys tik iš anksto rezervavę vietas į jaukiai kamerinę bokšto erdvę. Didžiulės skulptūros veidas 3D spausdintuvu atspaustas pagal pačios autorės veido bruožus.

Visi Menų festivalio „Kvadratu“ renginiai nemokami.

BIRŽELIO 8 D. PROGRAMA

15.00–15.45 val. Meninio tyrimo apie Tauragę pristatymas. Bažnyčių g. 15

17.0018.00 val. Monikos Krikštopaitytės paskaita „Tarp troškimo išsiskirti ir būtinybės slėptis: autoportretiškumo fenomenas Lietuvos dailėje“. Edukacijų centras

18.00–19.00 val. Edžio Jurčio parodos „Būties nerimas“ atidarymas. Pristato kuratorė Danguolė Ruškienė. Fotografijos galerija

18.00–20.00 val. Jono Meko filmų „Zefiro Torna arba vaizdai iš Jurgio Mačiūno gyvenimo“ (1992 m., JAV, 34 min.) ir „Prarasta, prarasta, prarasta“ (1976 m., JAV, 174 min.) fragmento peržiūra. Filmus pristato režisierius dr. Audrius Stonys. Fotografijų parodos „Jonas Mekas. Sustok, akimirka...“ atidarymas. Edukacijų centras

19.00–20.00 val. Mindaugo Kavaliausko fotografijų albumo „Lietuva: pasisveikinimo vaizdai“ pristatymas. Tauragės pilies kiemelis

20.00–21.00 val. Šiuolaikinio meno erdvės MEnės2 atidarymas, susitikimas su autoriais. Tauragės pilies menės

21.0022.00 val. Šiuolaikinio šokio spektaklis „Paveikslas“. Tauragės pilies kiemelis

21.00–22.00 val. Judantis erdvėje Aglaja Ray tylusis performansas. Tauragės miesto erdvės

22.00–22.30 val. Aglaja Ray instaliacija „Technoteologija“ ir performansas. Šiaurinis Tauragės pilies bokštas

Menų festivalį „Kvadratu“ organizuoja Tauragės krašto muziejus „Santaka“. Festivalis yra Tauragė – Lietuvos kultūros sostinė 2023 programos dalis. Projektą finansuoja Tauragės rajono savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba, LR kultūros ministerija.

Nuotrauka
B. Baltrušaitytės bibliotekos nuotrauka
B. Baltrušaitytės bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Penktadienį naujose patalpose duris lankytojams atvėrė Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos Augusto Vymerio filialas. Prieš tai biblioteka buvo įsikūrusi Aerodromo gatvėje esančioje „Aušros“ progimnazijoje.
Nuotrauka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-09-25
Ketvirtadienio vakarą Tauragės B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje vyko renginys „Skaitymai ant laiptų“. Dalyvavo jaunosios kartos prozininkė, scenaristė, literatūrinių performansų atlikėja Lina Simutytė ir Jaunųjų filologų konkursų, Jaunojo jotvingio premijos laureatas, poetas bei Lietuvos rašytojų sąjungos narys Nerijus Cibulskas. Informacija dalijasi B. Baltrušaitytės viešoji biblioteka.
Nuotrauka
paroda
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-09-23
Rugsėjo 28 d. sukanka 35-eri metai, kai 1988 m. Tauragėje įsikūrė Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinė grupė. Šios istorinės organizacijos gimimo vieta – biblioteka – tapusi savotišku sąjūdiečių štabu. Čia vyko susirinkimai, diskusijos, čia gyventojai siuntė laiškus su klausimais ir siūlymais, čia buvo rajono sąjūdiečių leidžiamo laikraščio „Mūsų žinios“ būstinė. Į biblioteką buvo pristatoma visa sąjūdžio spauda, rūpinamasi leidinių platinimu.
Nuotrauka
taurage is virsaus
Petro Vaičaičio nuotrauka
Įkelta:
2023-09-17
Į rudenėjančią Tauragę vėl sugrįžta žydų istorijos ir kultūros dienos „Štetlas Tauragėje“. Per įvairiausias veiklas siekiama atskleisti žydų kultūros įvairovę, turtingumą, jos regioninį savitumą ir svarbą vietos bendruomenei. Šiais metais jos dedikuojamos Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-iui.
Nuotrauka
kolekcininkai
Lietuvos olimpinės kolekcininkų asociacijos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-09-12
Tauragės bendruomenių namuose – unikali galimybė prisiliesti prie olimpinės Lietuvos istorijos. Lietuvos olimpinės kolekcininkų asociacijos (LOKA) nariai rugsėjo 14 dieną, 16 val., organizuoja švietėjišką renginį, kuriame susitiks ir bendraus tiek su mokiniais, tiek su sportui neabejingais gyventojais.
Nuotrauka
renginiai
Įkelta:
2023-08-23
Paskutinį kartą, prieš 16 metų minint Tauragės 500 metų gimtadienį, Jūros upės saloje įvykęs koncertas šiemet, Lietuvos kultūros sostinės metais, vėl sugrįžta į tą pačią vietą. Unikalioje Jūros upės vietoje įsikurs atvira, 10 metrų skersmens scena. Prožektorių ir Jūros upės ošimo apsuptoje scenoje suskambės du įsimintini muzikiniai koncertai, kuriuos dovanoja tarptautiniai – Tauragės muzikos ir Džiazo festivaliai.  
Nuotrauka
trepai
„Tauragės radijas“/ Linos Buchlickajos-Lauciuvienės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-15
Trepų kaimo bendruomenė organizuoja jau tradicine tapusią vasaros šventę „Šakomis į dangų, šaknimis į žemę“. Rugpjūčio 19-ąją 15-ąjį gimtadienį švenčiančios bendruomenės svečius pasitiks puiki nuotaika ir dar puikesnė muzika.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-09
Jei žiūrėjote Netflix serialą „Oranžinė – tai nauja juoda“ (Orange Is The New Black), animacinį filmą šeimai „Batuotas katinas Pūkis: paskutinis noras“ (Puss in Boots: The Last Wish), girdėjote ir Moreno muziką. Savo originaliu džiazo, bliuzo, 1960-ųjų roko ir soulo skambesiu atlikėja pakerėjo klausytojus nuo Lotynų Amerikos iki Europos. Jos paklausyti galite ir išvažiuojamajame Tauragės džiazo festivalio koncerte Panemunės pilyje ketvirtadienį, rugpjūčio 10-ąją. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-07-25
Eugenijų Kavaliauską galima drąsiai vadinti vienu geriausiu visų laikų Tauragės fotografu. Pirmiausiai jis gilinasi į fotografuojamą temą, kaupia žinias, o tik po to imasi fotoaparato. Tokia kūrybos filosofija Eugenijui leidžia laimėti pasaulinius apdovanojimus.  Jo fotografijos užburiančios, bet dar labiau pakeri charizmatiški gyvi pasakojimai apie fotografuojamus gamtos objektus. Jo galima klausytis valandų valandas.
Nuotrauka
bijotu festivalis
Organizatorių nuotrauka
Įkelta:
2023-07-20
Visa tai suvienyti gali tik „Bijotų dvaro festivalis“. Skamba keistai ir netikite? Atvykite į Bijotus liepos 22-ąją ir įsitikinsite, kad galima suderinti, apjungti ne tik tai, bet ir daugelį kitokių pramogų.
Nuotrauka
graficiai
Tauragės savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-07-18
Įgyvendinant projektą „Tauragė – Lietuvos kultūros sostinė 2023“ Tauragės Pilies aikštėje ant V. Kudirkos g. 2A pastato sienų atsirado naujas grafitį piešinys. Šis meno kūrinys įkvėpė naujos gyvybės miesto erdvėms ir liudija, kad Tauragė puoselėja istoriją, kūrybiškumą ir beribę jaunimo vaizduotę.
Nuotrauka
dixie hot licks
Organizatorių nuotrauka
Įkelta:
2023-07-14
Liepos 15-ąją, per patį vidurvasarį, į pilies aikštę ir vėl kviečia Tauragės džiazo festivalis. Vakare aikštės scenoje pasirodys diksilendas iš Čekijos „The Dixie Hot Licks“. Festivalio pradžioje Kartų parke prie Zumpės planuotas pasirodymas keičia lokaciją ir yra perkeliamas į miesto centrą. 
Nuotrauka
krasto muziejus
Remigijaus Daugalo nuotrauka
Įkelta:
2023-07-12
Žvilgsniu iš aukštybių aprėpti plačias Tauragės apylinkes – vietiniai žmonės ir keliautojai laukia dienos, kai galės užlipti į naująjį Pagramančio apžvalgos bokštą. Tačiau liepos mėnesį atidaroma regykla – tik viena iš daugybės priežasčių, kodėl šiame krašte verta praleisti įsimintiną ir turiningą savaitgalį ar ilgiau. 
Nuotrauka
dziazas
Organizatorių nuotrauka
Įkelta:
2023-07-11
Jau rytoj, liepos 12-ąją, 18 valandą, Tauragės geležinkelio stotyje koncertuos trys muzikantai, atstovaujantys Lietuvą, Malaiziją ir JAV – „Sherman, Jutas, Nick Trio“.
Nuotrauka
Tauragės KC Skaudvilės skyriaus literatų klubo Laiko lašai (3).jpg
Organizatorių nuotrauka
Įkelta:
2023-06-28
Ar žinote, kad pirmieji teatrų festivaliai, sueigos ir įvairūs teatralų susibūrimai buvo pirmųjų Olimpinių žaidynių Graikijoje dalis? Jau tuomet, VIII a. pr. m. e., tarpusavyje varžėsi trijų mūzų – Melpomenės, Kaliopės ir Talijos – globotiniai. Tačiau per beveik tris tūkstančius metų varžytuvės virto teatrų šventėmis. Viena tokių – Bijotų dvaro festivalio Teatrų sueiga – teatralus ir žiūrovus sukvies liepos 1-ąją prie Baublių muziejaus kluono.
Nuotrauka
tauru pilis
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-27
Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną Tauragė valstybės susivienijimo šventę paminės grandiozine istorine inscenizacija Taurų parke. Šventės organizatoriai kviečia švęsti Lietuvos gimtadienį ir žada įspūdingą ir netikėtą reginį.
Nuotrauka
petrines
Organizatorių nuotrauka
Įkelta:
2023-06-26
Žygaičiuose nuaidėjus jau tradicinei Petrinių šventei „Liepos kvepia medumi“ gražių prisiminimų liks visiems – ir atėjusiems pasiklausyti gražios gyvos muzikos, ir panorusiems tik pasižvalgyti, ir skanavusiems gardaus maisto, ir dalyvavusiems krepšinio turnyre.
Nuotrauka
nuotrauka
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-25
Tauragės kultūros centras dalijasi puikia žinia – kuriamas jaunimo choras.
Nuotrauka
jonines
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-06-23
Smagiausia vasaros šventė – Joninės – jau šįvakar. Šventiniai renginiai Tauragėje ir rajone startuos ankstyvą penktadienio vakarą.
Nuotrauka
pyvelie zaliuo
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-06-22
Birželio 16-ąją vyko respublikinis vaikų ir jaunimo folkloro festivalis „Pyvelie žaliuo“, kuriame dalyvavo per 200 dalyvių iš įvairių Lietuvos miestų – Tauragės, Klaipėdos, Šilalės, Kretingos, Kauno, Šiaulių. Prisiminti liaudies papročiai, dainos ir šokiai.