Operacijos „Vesna“ metinės: skaudi ir nepamirštama istorija
Įkelta:
2023-05-26
Nuotrauka
vesna
Nuotraukos autorius:
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
,
Nuotrauka
vesna
Nuotraukos autorius:
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
,
Nuotrauka
vesna
Nuotraukos autorius:
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
,
Nuotrauka
vesna
Nuotraukos autorius:
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
,
Nuotrauka
vesna
Nuotraukos autorius:
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
,
Nuotrauka
vesna
Nuotraukos autorius:
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
informacija@taurageszinios.lt
A
A

Šiemet sukako 75 metai nuo masinio Lietuvos gyventojų trėmimo į Sibirą 1948 m. gegužės 22–23-iąją, vadinto operacija „Vesna“ (iš rusų k. pavasaris). Tremties ir rezistencijos muziejus ir Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Tauragės filialas surengė masinio Lietuvos gyventojų trėmimo į Sibirą minėjimą.

Renginys prasidėjo Šv. Mišiomis Tauragės Švč. Trejybės bažnyčioje. Po jų skvere prie Švč. Trejybės bažnyčios Konstantino Glinskio teatras iš Jurbarko (režisierė Danutė Budrytė-Samienė) dainomis ir eiliuotais posmais pagerbė tremtį patyrusius mūsų šalies žmones. Kalbėjo Tauragės rajono savivaldybės vicemerė Andžela Jakienė ir Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Tauragės filialo valdybos pirmininkas Antanas Stankus.

Vėliau renginio dalyviai nuvyko į Tauragės geležinkelio stotį, iš kurios į tremtį buvo gabenami tauragiškiai ir uždegė žvakutes geležinkelio stoties perone.

Tremties minėjimą organizuoti padėjo Tauragės Švč. Trejybės parapija, Tauragės kultūros centras, šauliai ir jaunieji šauliai.

Pasak Tremties ir rezistencijos muziejaus vedėjo Raimondo Matemaičio, Lietuvos gyventojų trėmimo operacija prasidėjo tuometinei sovietų valdžios ministrų tarybai 1948 m. vasario 21 d. priėmus visiškai slaptą nutarimą ištremti 12 tūkstančių Lietuvos gyventojų šeimų.

Operacija „Vesna“ Lietuvoje buvo vykdoma nuo 1948 m. gegužės 22 d. nakties iki gegužės 23 d. vakaro. Per ilgus metus gyventojų sukauptas turtas buvo konfiskuojamas ir labai dažnai grobstomas partinių aktyvistų, kariškių, stribų. Nors kiekvienai šeimai oficialiai buvo leidžiama pasiimti tam tikrą kiekį maisto, drabužių bei namų apyvokos daiktų, šio leidimo nesilaikyta, kadangi neduota laiko susiruošti, o sunkvežimių priekabose trūko vietos. Šio trėmimo metu iš Lietuvos į tolimus atšiauraus klimato sovietų sąjungos regionus buvo ištremta apie 40 tūkst. žmonių, iš jų beveik 11 tūkst. vaikų, apie 16 tūkst. moterų, 5 tūkst. vyresnių nei 60 metų asmenų. 

Organizuojant trėmimą buvo pasitelktos atitinkamos pajėgos – ne tik Lietuvoje jau stovėjusi vidaus kariuomenės 4-oji divizija, bet ir pritraukta papildomų pajėgų. Įtrauktas ir visas MGB, MVD darbuotojų aparatas, dalyvavo ir vietiniai vadinamieji stribai, partiniai sovietiniai įvairaus lygmens aktyvistai. Jungtinės pajėgos suiminėjo žmones, gabeno į geležinkelio stotis, grūdo į gyvulinius vagonus. 

Vėliau tremtiniai buvo vežami į numatytas vietas. Kelionė trukdavo 2–4 savaites žmogaus orumą žeminančiomis ir gyvybei pavojingomis sąlygomis. Vežimo metu žmonės mirdavo – daugiausia kūdikiai bei seneliai. Atvežti į tremties vietą žmonės dažnai patys turėjo susirasti, kur įsikurti. Iš tremtinių liudijimų matyti, kad daugelyje vietovių jų atvykimui nebuvo pasiruošta, tad teko patiems iš lentų statytis barakus. kuo.

Dabartinio Tauragės rajono teritorijoje (priminsiu, kad 1948 m. buvo kitoks teritorinis administracinis suskirstymas – Tauragės apskritis ir valsčiai. Tauragės rajonas dabartinėse administracinėse ribose yra nuo 1962 m.) turime duomenis apie 824 sovietinės valdžios 1948 m.  represuotus asmenis. 740 šių žmonių buvo ištremti, o 80 suimti ir įkalinti kalėjimuose bei priverčiamojo darbo stovyklose – lageriuose. Tai pats didžiausias per metus represuotų tauragiškių skaičius per visą sovietinės okupacijos laikotarpį. Keturi tauragiškiai sovietinių okupantų buvo nužudyti Lietuvoje, dar keturi mirė vežami į tremtį. Net 671 tauragiškis tais metais buvo nugabentas į Rusijos federacijos Irkutsko sritį Sibire – 661 tremtinys ir 10 kalinių. Antrąją vietą šiose kraupiose varžybose užėmė Rusijos Federacijos Tomsko sritis Sibire – ji ,,priėmė“ 73 tremtinius. Trečiojoje, ,,prizinėje“, vietoje – Rusijos Federacijos europinės dalies šiaurėje esanti Komija, kurioje tais metais buvo įkalinti 36 tauragiškiai. 

Trėmimai arba deportacijos – priverstinis gyventojų iškeldinimas iš nuolatinių gyvenamųjų vietų ir įkurdinimas tolimuose, retai apgyvendintuose, atšiauriu klimatu pasižyminčiuose regionuose – represinė priemonė, kuri nuo 1930 m. buvo plačiai taikoma įvairioms tuometinės sovietų sąjungos gyventojų socialinėms bei etninėms grupėms. Trėmimais buvo siekiama pašalinti sovietų valdžiai priešiškai nusiteikusius asmenis, užvaldyti jų turtą, aprūpinti darbo jėga atokius SSRS regionus, pakeisti okupuotų valstybių gyventojų etninę sudėtį. 1940‒1941 m. ir 1945‒1953 m. sovietų valdžia ištrėmė apie 135,5 tūkstančio Lietuvos gyventojų. 

Po sovietų sąjungos diktatoriaus Stalino mirties pradėta leisti tremtiniams ir politiniams kaliniams vykti į tėvynę. 1948 m. į Lietuvą grįžo 610 ištremtų ar įkalintų asmenų iš dabartinio Tauragės rajono teritorijos. Tremtyje bei kalėjimuose ar lageriuose mirė 99 tauragiškiai. Į Lietuvą negrįžo 20, nežinomas 91 žmogaus likimas iš tų, kuriuos žiauri lemtis ištiko prieš 75-erius metus, 1948-aisiais. 

Nuotrauka
cemnalianskis
Autorės nuotrauka
Įkelta:
prieš 2 valandas
Penktadienio vakarą laukia įspūdingas reginys – 21.30 val., Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos kieme bus išdegta ir iškilmingai atidengta Gintaro Cemnalianskio didelio formato šamotinė skulptūra.
Nuotrauka
globalus kartu
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
prieš 2 valandas
Penktadienį Tauragėje vyksta  tauragiškių forumas „Globalūs kartu“, tad organizatoriai kviečia kartu praleisti popietę ir pasiklausyti tauragiškių, kūrybinį kelią pradėjusių Tauragėje.
Nuotrauka
meninio tyrimo pristatymas
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Tauragės miesto šventė tęsiasi! Ketvirtadienį kultūros sostinė bus pilna įvairiausių meno kūrinių. Vyks parodos, paskaita, meninis tyrimas, filmų peržiūros ir daug daugiau įdomių renginių.
Nuotrauka
Edis Jurčys
Edžio Jurčio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-07
Tauragės fotografijos galerijoje (Dariaus ir Girėno g. 5, Tauragė) 2023 m. birželio 8 d., ketvirtadienį, 18.00 val. atidaroma lietuvių fotomenininko Edžio Jurčio (JAV) personalinė paroda „Būties nerimas“ (kuratorė Danguolė Ruškienė), apimanti pastarųjų kelių metų fotografinę autoriaus kūrybą. Tai – pirmasis E. Jurčio fotografijos pristatymas Tauragėje. Renginyje dalyvauja fotomenininkas E. Jurčys ir menotyrininkė D. Ruškienė. E. Jurčio paroda čia veiks iki liepos 31 d. Ji jau buvo pristatyta Klaipėdoje, Vilniuje, Šiauliuose ir kituose šalies miestuose. Kūriniai parodai skolinti iš Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos.
Nuotrauka
tarasovas
Vytauto Suslavičiaus nuotrauka 
Įkelta:
2023-06-07
Ko gero, ir taip, keturiais žodžiais galima apibūdinti pasaulinio garso perkusininko Vladimiro Tarasovo gyvenimą. 
Nuotrauka
muziejus
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-06-06
Iš šiuolaikinio žmogaus perspektyvos Tauragės krašto muziejus „Santaka“ žvelgia į praeitį, todėl 2023 metų Menų festivalio „Kvadratu“ šaukinys: „į tą pačią Jūrą neįbrisi 2 kartus“. Pirmąjį birželio savaitgalį jau atidaryta Jolitos Vaitkutės „(Ne)amžinos vertybės“ instaliacija, retrospektyvinė Edmundo Frėjaus paroda „Metalo alchemija“, atidengta Tauragės pilies kiemelyje jo dukrų Tauragei padovanota skulptūra, Monika Dirsytė ir Agnė Sabulytė tauragiškiams parodė performansą „Ašies kodas“, Bažnyčių gatvėje poetiškai prasidėjo bendrakūra „Aš tave myliu“.
Nuotrauka
nuotrauka
Giedriaus Žvirblio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-02
Birželio 1-osios pavakare Pilies kiemelio scenoje skambėjo sveikinimo žodžiai, liejosi bigbendo muzika, vilnijo nuostabių atlikėjų balsai, o drobėse ryškėjo individualūs menininkių potėpiai. Taip prasidėjo jau IX džiazo festivalis Tauragėje.
Nuotrauka
performansas
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-02
Miesto šventė po truputį įgauna pagreitį. Šiandien mieste vyksta performansai, bendrakūra, sporto varžybos bei dar laukia instaliacijos bei parodos atidarymai.
Nuotrauka
Organizatorių nuotrauka
Organizatorių nuotrauka
Įkelta:
2023-05-31
Per keletą metų tauragiškiai jau buvo įpratę, kad paskutinėmis birželio dienomis Lauksargių evangelikų liuteronų bažnyčioje nuskambėdavo pirmieji festivalio „Džiazo dienos Tauragėje“ akordai, paskelbdami kasmetinio džiazo festivalio pradžią. Šiemet nutarta: festivalis ir kalendorinė vasara prasidės tą pačią dieną.
Nuotrauka
paroda
Romualdo Vaitkaus nuotrauka
Įkelta:
2023-05-23
Šiandien Tauragė – Lietuvos kultūros sostinė 2023 nuskambėjo Lietuvos Respublikos Seime, skelbia Tauragės kultūros centras.
Nuotrauka
nuotrauka
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-05-21
Neseniai surengtame Tauragės kraštotyros draugijos susitikime aptarta jau seniai svarstoma idėja – išleisti leidinį apie Tauragės krašto dvarus. Šįsyk tam pasitaikė puiki proga – Kultūros paveldo departamentas įvertins kraštotyrininkų parašytus projektus ir kai kuriems jų skirs finansinę paramą.
Nuotrauka
saltinis irklavimas
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-05-17
Trečiadienio rytą gausus būrys mokinių patraukė link Jūros pakrantės – ten organizuojamos „Šaltinio“ progimnazijos irklavimo varžybos. Šurmulys, susidomėjimas, džiaugsmas – tokios emocijos vyravo savo eilės irkluoti laukiančių komandų. Antradienį atšventusi jau 10-ąją Kaštonų žydėjimo šventę „Šaltinio“ progimnazijos bendruomenė norėjo ir aktyvesnės veiklos – tam skirta pažintinė-kultūrinė diena.
Nuotrauka
pagegiai
Astos Andrulienės nuotrauka
Įkelta:
2023-05-11
Iškeliaujantis kalendorinis pavasaris Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje bus palydėtas tradiciniu, iškiliu, kasmet literatūros ir meno mylėtojus gausiai suburiančiu kultūriniu įvykiu – gegužės 17 d. 17.00 val. vyksiančia 19-ąja Pagėgių literatūrinio pavasario švente „Atidengsiu Tau žodį it širdį...“, kurios metu bus įteikta jau 15-oji pagėgiškės, Pasaulio lietuvių bendruomenės Kultūros komisijos pirmininkės Jūratės Caspersen įsteigta premija, skirta Pagėgių kraštą regione, šalyje ir už jos ribų garsinančiam kraštiečiui. 
Nuotrauka
europos diena
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-05-09
Europos dieną, kuri švenčiama kasmet gegužės 9-ąją minimos istorinės Šumano deklaracijos, kurioje išdėstyta R. Šumano idėja apie naujos formos politinį bendradarbiavimą Europoje, dėl kurio karas tarp Europos tautų taptų neįsivaizduojamas, metinės. R. Šumano pasiūlymas laikomas dabartinės Europos Sąjungos užuomazga. Šią dieną Tauragėje netrūks renginių.
Nuotrauka
miesto svente
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-05-09
Tauragė – Lietuvos kultūros sostinė 2023, kaip skelbia organizatoriai, kviečia į didžiausią šių metų nuotykį. Birželio 1-ąją startuos galingiausia  šventė miesto istorijoje – „Tauro dienų“ programa vyks net 10 dienų. Ryškiausi miesto šventės akcentai – kultinės Latvijos grupės „BrainStorm“ koncertas ir ansamblių vakaras „Gyvybės medis“.
Nuotrauka
muzieju naktis
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-05-08
Muziejų naktis – tradicinė kasmetinė akcija, atverianti muziejaus duris nemokamai viešnagei ir kultūrinei pažinčiai. Gegužės 18-ąją užsukti kviečia ir Tauragės krašto muziejus „Santaka“. Visą dieną bus galima nemokamai lankytis ne tik Tauragės pilyje įsikūrusiame muziejuje, bet ir jo padaliniuose: Tremties ir rezistencijos muziejuje, Skaudvilės krašto muziejuje, A. Čepausko dailės galerijoje.
Nuotrauka
mamos diena
Asociatyvi Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
2023-05-07
Kasmet pirmąjį gegužės sekmadienį Lietuvoje įprasta savo mamas sveikinti su Mamos diena. Dažniausiai mamoms skubame dovanoti gėles, atvirukus ir kitokias dovanas. Tačiau ar kada nors susimąstėte, iš kur atsirado ši tradicija? O kaipgi mamos dieną švenčia kitos šalys?
Nuotrauka
Gloria
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-05-06
Pirmąjį gegužės sekmadienį švenčiama Motinos diena. Šia proga visas mamas iš anksto paminėti gražią šventę kvietė į Žygaičius.
Nuotrauka
vilkovaikai
Įkelta:
2023-05-05
„Dingę, pamiršti ir pamesti vilko vaikai“ – į taip pavadintą pokalbį su Alvydu Šlepiku ir Rūta Matimaityte šiandien, 15 val., kviečia Tauragės krašto muziejus „Santaka“.