Motinos diena: įdomūs faktai
Įkelta:
2023-05-07
Nuotrauka
mamos diena
Nuotraukos autorius:
Asociatyvi Reginos Vaičaitienės nuotrauka
informacija@taurageszinios.lt
A
A

Kasmet pirmąjį gegužės sekmadienį Lietuvoje įprasta savo mamas sveikinti su Mamos diena. Dažniausiai mamoms skubame dovanoti gėles, atvirukus ir kitokias dovanas. Tačiau ar kada nors susimąstėte, iš kur atsirado ši tradicija? O kaipgi mamos dieną švenčia kitos šalys?

Motinos kultas buvo aukštinamas nuo pačių seniausių laikų – tūkstančius metų prieš mūsų erą pirmosios civilizacijos dedikavo šventes gyvybę nešančioms deivėms. Motinystės stebuklą garbino visos tautos ir visos religijos. Tokios mamos dienos tradicijos, kokias turime šiandien, susiformavo XX a. pradžioje. Tai diena, kai visi pasaulio žmonės, nepaisant religijos, geografijos ir savitų tradicijų, vyksta aplankyti ir pasveikinti svarbiausią jų gyvenime žmogų – mamą. Motinos Diena yra trečia (po Kalėdų ir Velykų) labiausiai švenčiama šventė pasaulyje.

Motina tapatinama su žeme

Motinos diena ne šiaip sau švenčiama pavasarį. Motina tapatinama su žeme. Kaip ji išaugina vaikus, taip ir žemė išaugina derlių.

Motinos sąvoka ir funkcijos nuo senų laikų iki šių dienų labai pakito. Iš liaudies dainų žinome, kad visi rūpesčiai anksčiau krisdavo ant motinų pečių. Jos valdydavo ūkį, dirbdavo visus namų ruošos darbus, augindavo ir auklėdavo vaikus. Jos išgyvendavo sunkų išsiskyrimą su dukromis, išleisdamos jas už vyrų, išsiskyrimą su sūnumis, išeinančiais į karą, o neretai ir skaudžią jų žūtį.

Motinos diena daugelyje šalių yra švenčiama antrąjį gegužės sekmadienį, tačiau data gali keistis priklausomai nuo vietai būdingų tradicijų. Lietuvoje mamos diena yra švenčiama pirmąjį gegužės sekmadienį (oficialiai nuo 1928 metų), dovanojant jau spėjusias pražysti pavasarines gėles.

Motinos dienos šventės kilmė

Anglija buvo viena iš pirmųjų šalių, paskyrusių dieną pagerbti motinoms. Aštuonioliktame amžiuje, kai daugelis žmonių dirbo namų tarnais turtingiesiems, „Motinystės sekmadienis“ buvo skirtas jiems grįžti namo, kad būtų su savo motinomis. Nors šis paprotys nutrūko, kai pramonės revoliucija pakeitė žmonių darbo ir gyvenimo įpročius, vienas sekmadienis motinoms buvo nustatytas kaip šventė XX amžiuje.

Idėją švęsti Motinos dieną JAV pirmiausia sugalvojo Julia Ward Howe (garsioji „Respublikos mūšio himno“ autorė). 1870 m. Julia Ward Howe parašė „Motinos dienos deklaraciją“. Nusivylusi tuo, kas, jos manymu, buvo bereikalinga jaunų žmonių mirtis per pilietinį karą, Howe paragino motinas susiburti ir protestuoti dėl „sūnų, žudančių kitų mamų sūnus“, beprasmiškumo ir susivienyti bei švęsti tarptautinę Motinos dieną, kuri simbolizuotų tiek taiką, tiek motinystę. Iš pradžių ji pasiūlė liepos 4-ąją paversti Motinos diena kaip būdą kartu paminėti ir tautos metines, ir taiką. Iki 1873 m. naująją Motinos dienos šventę minėjo aštuoniolika Šiaurės Amerikos miestų. Kadangi Howe buvo pagrindinė šių švenčių finansuotoja, jai nutraukus finansavimą daugelis miestų ir valstijų nutraukė šios šventės minėjimą.

Idėja pagerbti motinas joms skirta diena buvo atgaivinta 1900-ųjų pradžioje, kai Anna Jarvis, žmogaus teisių aktyvistė, vėl pradėjo kampaniją dėl oficialios Motinos dienos minėjimo savo motinai atminti ir taikos garbei. Ji pati neturėjo vaikų, tačiau norėjo išpildyti savo mamos norą, kuri troško, kad būtų minima viena mamų diena. Anna to atkakliai siekė, ir 1914 m. gegužės 9 dieną prezidentas Woodrow Wilson pasirašė rezoliuciją, kurioje antrasis gegužės sekmadienis skelbiamas 

Motinos diena. Lietuvoje Motinos diena oficialiai pradėta minėti 1928 metais.

Istoriniai Motinos dienos faktai

Graikų mitologijoje pavasario šventės buvo švenčiamos graikų dievų motinai Rėjai garbinti. Ji buvo Krono žmona, tačiau tuo pačiu buvo tikima ją esant ir daugelio dievų motina.

Graikai garbino Gają, kurios pats vardas reiškė žemę ir kuri pagimdė Dangų, Kalnus, Jūrą. Gaja graikams buvo ir visų Dievų motina – mitinė pramotė, atsiradusi iš Chaoso.

Romėnai panašiai kaip Žemyną ir Laimą (baltų deives) aukštino Artemidę, egiptiečiai – Izidę, kurios irgi globojo gimdyves.

250 m. prieš Kristų romėnai švęsdavo pavasario šventę, vadinamą Hilaria. Ji buvo skirta deivei Cibelei. Jos garbintojai nešdavo į šventyklą aukas, rengdavo eitynes, žaisdavo įvairius žaidimus. Visa tai tęsdavosi tris dienas.

Nors senovės baltų kultūroje Motinos diena nebuvo švenčiama, buvo pabrėžtas moters – deivės vaidmuo, egzistavo deivės kultas. Žemyna, Laima, Milda, Gabija, Medeina – tai senovės baltų deivės, jų vardai – iš ikikrikščioniškų laikų. Bet jie išlikę iki šiol. Iš to galima spręsti, kad motinos, moters vaidmuo senojoje baltų kultūroje buvo labai didelis. Du pagrindiniai dalykai visatoje – žemė ir saulė – baltams buvo ir liko moteriškosios giminės, buvo ir yra vadinami netgi saule motule, žeme motule.

Paplitus krikščionybei deivių kultą perėmė Dievo motinos Marijos garbinimas.

Nuotrauka
cemnalianskis
Autorės nuotrauka
Įkelta:
prieš 2 valandas
Penktadienio vakarą laukia įspūdingas reginys – 21.30 val., Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos kieme bus išdegta ir iškilmingai atidengta Gintaro Cemnalianskio didelio formato šamotinė skulptūra.
Nuotrauka
globalus kartu
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
prieš 2 valandas
Penktadienį Tauragėje vyksta  tauragiškių forumas „Globalūs kartu“, tad organizatoriai kviečia kartu praleisti popietę ir pasiklausyti tauragiškių, kūrybinį kelią pradėjusių Tauragėje.
Nuotrauka
meninio tyrimo pristatymas
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Tauragės miesto šventė tęsiasi! Ketvirtadienį kultūros sostinė bus pilna įvairiausių meno kūrinių. Vyks parodos, paskaita, meninis tyrimas, filmų peržiūros ir daug daugiau įdomių renginių.
Nuotrauka
Edis Jurčys
Edžio Jurčio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-07
Tauragės fotografijos galerijoje (Dariaus ir Girėno g. 5, Tauragė) 2023 m. birželio 8 d., ketvirtadienį, 18.00 val. atidaroma lietuvių fotomenininko Edžio Jurčio (JAV) personalinė paroda „Būties nerimas“ (kuratorė Danguolė Ruškienė), apimanti pastarųjų kelių metų fotografinę autoriaus kūrybą. Tai – pirmasis E. Jurčio fotografijos pristatymas Tauragėje. Renginyje dalyvauja fotomenininkas E. Jurčys ir menotyrininkė D. Ruškienė. E. Jurčio paroda čia veiks iki liepos 31 d. Ji jau buvo pristatyta Klaipėdoje, Vilniuje, Šiauliuose ir kituose šalies miestuose. Kūriniai parodai skolinti iš Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos.
Nuotrauka
tarasovas
Vytauto Suslavičiaus nuotrauka 
Įkelta:
2023-06-07
Ko gero, ir taip, keturiais žodžiais galima apibūdinti pasaulinio garso perkusininko Vladimiro Tarasovo gyvenimą. 
Nuotrauka
muziejus
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-06-06
Iš šiuolaikinio žmogaus perspektyvos Tauragės krašto muziejus „Santaka“ žvelgia į praeitį, todėl 2023 metų Menų festivalio „Kvadratu“ šaukinys: „į tą pačią Jūrą neįbrisi 2 kartus“. Pirmąjį birželio savaitgalį jau atidaryta Jolitos Vaitkutės „(Ne)amžinos vertybės“ instaliacija, retrospektyvinė Edmundo Frėjaus paroda „Metalo alchemija“, atidengta Tauragės pilies kiemelyje jo dukrų Tauragei padovanota skulptūra, Monika Dirsytė ir Agnė Sabulytė tauragiškiams parodė performansą „Ašies kodas“, Bažnyčių gatvėje poetiškai prasidėjo bendrakūra „Aš tave myliu“.
Nuotrauka
nuotrauka
Giedriaus Žvirblio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-02
Birželio 1-osios pavakare Pilies kiemelio scenoje skambėjo sveikinimo žodžiai, liejosi bigbendo muzika, vilnijo nuostabių atlikėjų balsai, o drobėse ryškėjo individualūs menininkių potėpiai. Taip prasidėjo jau IX džiazo festivalis Tauragėje.
Nuotrauka
performansas
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-02
Miesto šventė po truputį įgauna pagreitį. Šiandien mieste vyksta performansai, bendrakūra, sporto varžybos bei dar laukia instaliacijos bei parodos atidarymai.
Nuotrauka
Organizatorių nuotrauka
Organizatorių nuotrauka
Įkelta:
2023-05-31
Per keletą metų tauragiškiai jau buvo įpratę, kad paskutinėmis birželio dienomis Lauksargių evangelikų liuteronų bažnyčioje nuskambėdavo pirmieji festivalio „Džiazo dienos Tauragėje“ akordai, paskelbdami kasmetinio džiazo festivalio pradžią. Šiemet nutarta: festivalis ir kalendorinė vasara prasidės tą pačią dieną.
Nuotrauka
vesna
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-05-26
Šiemet sukako 75 metai nuo masinio Lietuvos gyventojų trėmimo į Sibirą 1948 m. gegužės 22–23-iąją, vadinto operacija „Vesna“ (iš rusų k. pavasaris). Tremties ir rezistencijos muziejus ir Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Tauragės filialas surengė masinio Lietuvos gyventojų trėmimo į Sibirą minėjimą.
Nuotrauka
paroda
Romualdo Vaitkaus nuotrauka
Įkelta:
2023-05-23
Šiandien Tauragė – Lietuvos kultūros sostinė 2023 nuskambėjo Lietuvos Respublikos Seime, skelbia Tauragės kultūros centras.
Nuotrauka
nuotrauka
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-05-21
Neseniai surengtame Tauragės kraštotyros draugijos susitikime aptarta jau seniai svarstoma idėja – išleisti leidinį apie Tauragės krašto dvarus. Šįsyk tam pasitaikė puiki proga – Kultūros paveldo departamentas įvertins kraštotyrininkų parašytus projektus ir kai kuriems jų skirs finansinę paramą.
Nuotrauka
saltinis irklavimas
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-05-17
Trečiadienio rytą gausus būrys mokinių patraukė link Jūros pakrantės – ten organizuojamos „Šaltinio“ progimnazijos irklavimo varžybos. Šurmulys, susidomėjimas, džiaugsmas – tokios emocijos vyravo savo eilės irkluoti laukiančių komandų. Antradienį atšventusi jau 10-ąją Kaštonų žydėjimo šventę „Šaltinio“ progimnazijos bendruomenė norėjo ir aktyvesnės veiklos – tam skirta pažintinė-kultūrinė diena.
Nuotrauka
pagegiai
Astos Andrulienės nuotrauka
Įkelta:
2023-05-11
Iškeliaujantis kalendorinis pavasaris Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje bus palydėtas tradiciniu, iškiliu, kasmet literatūros ir meno mylėtojus gausiai suburiančiu kultūriniu įvykiu – gegužės 17 d. 17.00 val. vyksiančia 19-ąja Pagėgių literatūrinio pavasario švente „Atidengsiu Tau žodį it širdį...“, kurios metu bus įteikta jau 15-oji pagėgiškės, Pasaulio lietuvių bendruomenės Kultūros komisijos pirmininkės Jūratės Caspersen įsteigta premija, skirta Pagėgių kraštą regione, šalyje ir už jos ribų garsinančiam kraštiečiui. 
Nuotrauka
europos diena
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-05-09
Europos dieną, kuri švenčiama kasmet gegužės 9-ąją minimos istorinės Šumano deklaracijos, kurioje išdėstyta R. Šumano idėja apie naujos formos politinį bendradarbiavimą Europoje, dėl kurio karas tarp Europos tautų taptų neįsivaizduojamas, metinės. R. Šumano pasiūlymas laikomas dabartinės Europos Sąjungos užuomazga. Šią dieną Tauragėje netrūks renginių.
Nuotrauka
miesto svente
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-05-09
Tauragė – Lietuvos kultūros sostinė 2023, kaip skelbia organizatoriai, kviečia į didžiausią šių metų nuotykį. Birželio 1-ąją startuos galingiausia  šventė miesto istorijoje – „Tauro dienų“ programa vyks net 10 dienų. Ryškiausi miesto šventės akcentai – kultinės Latvijos grupės „BrainStorm“ koncertas ir ansamblių vakaras „Gyvybės medis“.
Nuotrauka
muzieju naktis
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-05-08
Muziejų naktis – tradicinė kasmetinė akcija, atverianti muziejaus duris nemokamai viešnagei ir kultūrinei pažinčiai. Gegužės 18-ąją užsukti kviečia ir Tauragės krašto muziejus „Santaka“. Visą dieną bus galima nemokamai lankytis ne tik Tauragės pilyje įsikūrusiame muziejuje, bet ir jo padaliniuose: Tremties ir rezistencijos muziejuje, Skaudvilės krašto muziejuje, A. Čepausko dailės galerijoje.
Nuotrauka
Gloria
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-05-06
Pirmąjį gegužės sekmadienį švenčiama Motinos diena. Šia proga visas mamas iš anksto paminėti gražią šventę kvietė į Žygaičius.
Nuotrauka
vilkovaikai
Įkelta:
2023-05-05
„Dingę, pamiršti ir pamesti vilko vaikai“ – į taip pavadintą pokalbį su Alvydu Šlepiku ir Rūta Matimaityte šiandien, 15 val., kviečia Tauragės krašto muziejus „Santaka“.