M.Starkus ir V. Radzevičius rengia susitikimus su gerbėjais
Populiariausi XXI amžiaus Lietuvos keliautojai Martynas Starkus ir Vytaras Radzevičius kviečia visus į išskirtinį susitikimą.
Šiemet sukanka lygiai 15 metų, kai prasidėjo šių dviejų vyrų kelionės po pasaulį. Žurnalistai, rašytojai, TV laidų vedėjai savo titulų bagažą papildė dar vienu skambiu pavadinimu – kelionių didmeistriai.
Nuo Meksikos iki Japonijos, nuo Afrikos iki Kinijos driekėsi šių dviejų kelionių romantikų maršrutai. Dešimtys tūkstančių nuvažiuotų kilometrų „atgulė“ į TV laidas, knygas, interneto puslapius.
„Sunku patikėti, bet kurdami kelionines televizijos laidas mes keliaujame jau 15 metų. Turime ką papasakoti, o ypač apie tai, kas liko už kadro. Ir tai nėra liūdnos istorijos“, – sako keliautojas Martynas Starkus. Jam pritaria ir jo bendražygis Vytaras Radzevičius: „Prieš 15 metų pradėjome šias keliones kaip dar vieną gyvenimo avantiūrą. O dabar esame tvirtais saitais surišti su keliautojų gyvenimo būdu ir pasakorių amatu.“
15 metų jubiliejaus proga vyrai rengia kelioninio humoro turą per Lietuvą ir pasaulį. „Mes neturime ko slėpti ir atvirai pasakojame tikrus bei neįtikėtinus nuotykius. Ir tai tikrai juokingos istorijos. Supratome tai, kai pamatėme, kad žmonės juokiasi iki ašarų“, – sakė Vytaras. Tuo tarpu Martynas subtiliai pastebi, kad žmonės juokiasi išskirtinai iš Vytaro. „Jam net nieko sakyti nereikia. Pakanka į jį pažiūrėti. Ypač tai akivaizdu, kai žmonės jį pamato šalia manęs“.
Ilgai sukę galvas keliautojai penkiolikos metų proga pabandė prisiminti 10 įdomių faktų apie savo keliones. „Nors tokių dešimtukų galime prisiminti dar dešimt“, – linksmai tvirtino vyrai.
Starkaus & Radzevičiaus kelionės. 10 įdomių faktų
- Dukart aplink pasaulį.Sudėjus visus nukeliautus kilometrus (be skrydžių), M. Starkus ir V. Radzevičius baigia apsukti antrą ratą aplink Žemę. Pirmasis ratas baigtas 2010 metais Kinijoje. Iki antro rato aplink Žemės rutulį liko apie 5000 km.
- Nuo rogučių iki dramblio. Išbandyta apie 20 keliavimo būdų: lėktuvai, sraigtasparniai, lengvieji automobiliai, traktoriai, sniego valymo mašina, sunkvežimiai, autobusai, motoroleriai, motociklai, tuk-tukai, dviračiai, oro keltuvai, laivai, rogės, traukiniai, drambliai, kupranugariai, žirgai, asilai. Gal reiktų priskaičiuoti ir rodeo bulius Australijoje? Tada tai buvo trumpiausios kelionės, trukusios vos po kelias sekundes.
- Antarktidos dvelksmas. Aplankyta ir prisiliesta prie visų kontinentų, išskyrus Antarktidą. Bet, švelniai tariant, gaivus jos dvelksmas taip pat buvo juntamas – piečiausiame pasaulio mieste, Ušuajoje (Argentina), vos už 900 km nuo Antarktidos buvo išties šalta.
- Aukščiau tik dangus. Aukščiausias pasiektas miestas – Potosis Bolivijoje, 4067 m virš jūros lygio. Pakeliui į šį miestą aukštimačiai rodė ir 4351 m aukštį. Važiuojant į įkalnes tose Andų vietose keliautojų automobilį VW Combi„Snaigė“ lenkdavo pėsčios vietinės moteriškės su katiliukais, išėjusios druskos pas kaimynes.
- Dėmesio, siena! Keliautojai nebeskaičiuoja, kiek kartų jie kirto valstybines sienas. Antai užstrigus tarp Gvatemalos ir Salvadoro tapo gero tono požymiu nueiti iš vienos valstybės į kitą nusipirkti spragintų kukurūzų. Pasieniečiai nebedėjo antspaudų į pasą ir tik atsainiai mostelėdavo ranka – vis tiek vietiniai. Ir taip keliolika kartų.
- Skonio reikalas. Lietuvio gomuriui neįprasčiausi ragauti patiekalai – kepta jūrų kiaulytė, šviežiai nugalabyta kobra arba virti pašvinkę anties kiaušiniai. Vabalai, lervos, gyvos krevetės ar asiliena bei kupriena egzotinės nuostabos nebekelia.
- Nakvynė po žeme. Keisčiausia pasitaikiusi nakvynės vieta – buvusios opalų kasyklos CooberPedy miestelyje, Australijoje. Keliautojai miegojo kambariuose, kurie buvo įrengti apleistose šachtose po žeme. Kas skaitė H. Welso romaną „Laiko mašina“, gali prisiminti požemių gyventojus morlokus.
- Natūralūs nuostoliai. Kaip kariuomenės skaičiuoja natūralius nuostolius, taip ir M.Starkus ir V. Radzevičius per visas keliones neteko rankinio laikrodžio, vardinio peilio ir dviejų vaizdo kamerų.
- Įkalinimas. Keliautojai dusyk buvo įstrigę vietose, kuriose buvo galima mirti iš nuobodulio, bet ten reikėjo praleisti bent po 4 dienas. Taip išėjo. Tai sostinės Nuakšotas (Mauritanija) ir Taškentas (Uzbekistanas). Ir dabar keliautojai tokias priverstines prastovas vadina „taškentais“ (gilus atodūsis privalomas).
- Avarijos. Beveik du kartus apvažiavę Žemės rutulį keliautojai pateko į vieną eismo įvykį. Ekspedicijoje „Šilko kelias“ sankryžoje V. Radzevičiaus ir M. Starkaus automobilis lengvai stuktelėjo kitą ekspedicijos automobilį. Tai įvyko… Balstogėje. Anot keliautojų, susidūrimo pasekmės aerodinaminėms automobilio savybėms įtakos neturėjo.
Užs. Nr. 115
Kovo 22-oji – Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje minima kasmet, nes šią dieną 1868 m. gimė filosofas, rašytojas, publicistas, sveikuolis, kultūros veikėjas Vilhelmas Storostas (Vydūnas). Šiemet metai – ypatingi – minimos net dvi su Vydūnu susijusios sukaktys – 155-osios gimimo metinės ir 70-osios mirties metines. Kovo 16 dieną bibliotekoje „praūžė“ didelio susidomėjimo sulaukęs tradicinis bibliotekos organizuojamas protmūšis „Vydūno keliais keleliais…“, skirtas minėtoms progoms bei Klaipėdos krašto metams paminėti. Į šį renginį susirinko gausus būrys dalyvių: skaitytojai, lankytojai, kolegos, Carito atstovės bei policijos pareigūnai. Dalyvavo net 6 komandos, įvairiausiais pavadinimais: „Oma“, „Mes“, „Dundukai“, „Angelai“, „Caritas“ ir „Kultūros barai“.
Jau trečiuoju spektakliu besididžiuojantis Tauragės kultūros centro Kęsčių skyriaus mėgėjų teatras neplanuoja sustoti – jau kuriamas scenarijus dar vienam. Po Tauragės ir kaimynines savivaldybes keliaujanti aštuonių žmonių trupė surenka pilnas bendruomenių sales – norinčiųjų pamatyti spektaklį netrūksta.
Paskutinis šansas aplankyti unikalią šviesos ir garso instaliaciją „Deivių giesmės“ Tauragėje. Liko du paskutiniai savaitgaliai, kai galite išgirsti, pamatyti, pajausti ir užsisukti magiškų daugiabalsių sutartinių sūkury. Apie tai primena Tauragės savivaldybė.
Trečiadienį Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos skaitykloje svečiavosi viena projekto „Metai su knyga“ skaitymo ambasadorių paauglių kategorijoje rašytoja Ilona Ežerinytė.
Užvakar Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorės pavaduotojas-fondų saugotojas Darius Kiniulis savo feisbuko paskyroje kreipėsi į tauragiškius, pranešdamas apie pradėtą įgyvendinti puikią idėją – naują puslapį internete, pasakosiantį Tauragės istoriją. Tai šalutinis Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ puslapis archyvams viešinti. O svarbiausia – istoriją jis pasakos taip, kaip iš tiesų kalba tauragiškiai.
Su kovu prasidėjo pavasaris. Pasak muziejininkų, su pirmosiomis pavasario dienomis į Pilį grįžo kirai – suka ratus ir dairosi, tūpti ar netūpti, sukti ar nesukti čia lizdus. Spėliodami, ant kieno šiemet stogo įsitaisys „muziejiniai paukščiai“, muziejininkai jie ne tik rodo paukščių rūšis Gamtos ekspozicijoje, kviečia į Tauragės krašto muziejų „Santaka“. Parodų ir renginių čia išties netrūks visus šiuos metus – juk ne veltui šiemet Tauragė – Lietuvos kultūros sostinė.
B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje vyko renginys „Metų žodis ir naujažodžiai“, skirtas Lietuvių kalbos dienoms paminėti. Klausytojams buvo įdomu pasiklausyti apie šių dienų tendencijas ir kalbos kintamumo ypatybes, jos vingrybes bei naujadarų atrankas.
Paskutinę žiemos dieną į Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centrą sugužėjo kone pusšimtis vaikų ir jų mokytojų iš įvairių rajono ugdymo įstaigų – ten surengtas Lietuvos vaikų ir moksleivių lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų konkurso „Tramtatulis“ Tauragės rajono vietinis ratas. Šiemet konkursas vyksta jau dešimtą kartą ir yra skirtas Vilniaus 700 metų sukakčiai paminėti.
Tauragės apskrityje vyks ne vienas įdomus renginys, kurie prasidės nuo šiandienos – paskaita apie metų žodį ir naujažodžių duomenyną bei spektaklio premjera. Taip pat lauks ir nemažai renginių bibliotekose bei krašto muziejuje.
Visi, kurie neabejingi istorijai ir kuriuos ypač domina tragiška „vilko vaikų“ istorija, kviečiami šeštadienio popietę praleisti muziejuje – kovo 4-ąją, 12 val., pilies menėse atidaroma paroda „Vilko vaikai Saksonijoje“. Apie tai skelbia Tauragės krašto muziejus „Santaka“.
„Bastilijos“ sporto komplekse nugriaudėjo išskirtinis renginys – šokių klubo „Amadeus Dance“ Show 2023, skirtas Onos Stankienės atminimui. Šiemet 28 savo gyvavimo metus minintis kolektyvas jau 18 metus renginį skiria Onutės Stankienės atminimui.
Šiandien vakare įvyks kasmetinis „Amadeus dance šou“, taip pat laukia daugybė įdomių parodų.
Vasario 24-ąją Tauragėje koncertuos iš Meksikos kilęs vibrofonininkas, kompozitorius ir edukatorius Victor Mendoza, tarptautinių kritikų vertinamas kaip vienas geriausių atlikėjų Lotynų Amerikos ir šiuolaikinio džiazo pasaulyje.
Tauragėje šią ir ateinančią savaitę bus begalė įdomių renginių, juk artėja Valentino diena bei Lietuvos valstybės atkūrimo diena. Taip pat sekmadienį visus kviečia į žygį.
Nuo seno lietuviai garbino ugnies deivę Gabiją ir kasdieninį maistą – duoną. Atėjus krikščionybei ši diena sutapatinta su Šv. Agotos varduvėmis, tad vasario 5-ąją minima Šv. Agotis, duonos globėjos, diena. Jau kelintus metus iš eilės Skaudvilės krašto muziejuje vyksta šios dienos paminėjimo renginys „Pakelk duonelę – ji šventa!“, kurio metu senieji duonos papročiai pateikiami teatralizuotai ir su žiupsneliu humoro.
Tauragės pilies kiemelyje šiandien, vasario 3-iąją, startuoja vienas įspūdingiausių šių metų Lietuvos kultūros sostinės reginių – instaliacija „Deivių giesmės“, moderniais vaizdo bei garso sprendimais atkreipsianti dėmesį į etnografinę kultūrą. Instaliacija veiks iki kovo 26 dienos ir atgis kiekvieną ketvirtadienio, penktadienio, šeštadienio ir sekmadienio vakarą.
Vasario 2 d. 18 val. Tauragės kultūros centre savo pasirodymą surengs Charkivo nacionalinio akademinio operos ir baleto teatro Baleto trupė. Ukrainos šokėjai scenoje pristatys ištraukas iš pasaulinės baleto klasikos bei šiuolaikines kompozicijas pagal ukrainiečių kompozitorių muziką.
,,Šaltinio“ progimnazijos bendruomenė vieną praėjusios savaitės popietę į mokyklą pakvietė čia dirbusius mokytojus senjorus. Mokytojus pasitiko ne tik mokyklos administracija, bet ir dabar dirbantys mokytojai – buvę mokiniai.
Savaitgalį kviečia sudalyvauti aktyvesnėse veiklose – vyks badmintono ir tinklinio turnyrai.
Trečiadienio vakarą B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje pristatyta Šilalės krašto dainų knyga „Augin muni mažą“.
Galvoju, koks Tauragėje kultūrinis judesys jau vyksta prasidėjusiais Naujaisiais metais? Vyksta. O jeigu jau ir įvyko ir dar įvyks, tarkim, tik pirmąjį šių metų pusmetį, tai bus nenutrūkstamas ilgų metų, mėnesių, dienų ir vakarų (nenustembu, kad kartais ir nemigo naktų) visų kultūros darbuotojų, visų meno mėgėjų kolektyvų, visų, bet kokia forma prisidedančių prie to, kad bet koks renginys įvyktų, darbo ir pastangų vaisius.
Tauragėje šiandien laukia du įdomūs renginiai Tremties ir rezistencijos muziejuje bei Pilies kiemelyje.
Sausio 20-ąją, 16 val., Tauragės krašto muziejus „Santaka“ kviečia į istorikės, Lietuvos istorijos instituto doktorantės Rūtos Matimaitytės paskaitą „O po kaimus vokietukai su terbom ir skudurais: Rytų Prūsijos vokiečių vaikų istorija ir likimai sovietų Lietuvoje“. Renginys vyks Tremties ir rezistencijos muziejuje (Prezidento g. 38, Tauragė).
Seimo nutarimu 2023-ieji yra paskelbti Lietuvos sostinės Vilniaus ir Gedimino laiškų, Klaipėdos krašto bei Šventojo Juozapato metais. Šį nutarimą papildo Seimo rezoliucija, kuria 2023-aisiais siūloma pažymėti daugiau atmintinų metų, tarp kurių – Aukštaitijos, Dzūkijos (Dainavos) ir Žirgo metai.
B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje eksponuojama unikali paroda, kurioje – ukrainiečių liaudies tapytojos, naiviojo meno atstovės tapybos Marijos Prymačenko darbai. Sodrių spalvų, įvairiausias fantastiškas būtybes vaizduojančiuose paveiksluose – gėrio ir blogio kova.