Atidengta skulptūra „Gyvybės ratas“ – lietuviškos tapatybės ženklas
Įkelta:
2022-10-25
Nuotrauka
gyvybes ratas
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
,
Nuotrauka
Atidengimas
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
,
Nuotrauka
gyvybes ratas
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Skulptūros autorė Areta Didžionienė

informacija@taurageszinios.lt
A
A

Antradienį šalia Jūros krantinės, prie vėliavos stiebo, atidengta skulptūra „Gyvybės ratas“. Tai antrojo Tauragės kultūros centro vykdomo projekto „Trilogija Laisvės spalvos“ dalis. Pirmoji tauragiškiams pristatyta dar rugpjūčio 23-iąją, minint Baltijos kelio dieną vyko Sauliaus Petreikio koncertas. Trečioji projekto dalis numatyta Vasario 16-ąją, kas tai bus, dar neatskleidžiama.

Kaip teigia meninio objekto-skulptūros „Gyvybės ratas“ autorė Areta Didžionienė, kūrybinis procesas prasidėjo nuo to, kad pasivaikščiodama nagrinėjo Jūros pakrantės teritoriją, jos urbanistinę, gamtinę kompoziciją. Neseniai buvo pašalinta medžio skulptūra, buvusi greta tilto, su nuoroda į Jūros pakrantę, su užrašais  „Darbas. Pergalė. Taika“ ir iškelta istorinė vėliava. 

„Susimąsčiau, kas sudaro ir formuoja aplinkos erdvę? Aplinka susiformavusi iš pakrantės kalvelių, upės, medžių. Tai jau gamtos dovanos, tos duotybės, į kurias žiūrint susiformavo pats miestas. Ši atmosferinė miesto dalies tapatybė mane ir inspiravo ieškoti kontempliatyvaus sprendimo“, – aiškino A. Didžionienė.

Nuotrauka
gyvybes ratas
Autorės nuotrauka

Tam tikras panirimas mintimis į šią vietą atnešė autorei atsakymą apie aiškią formą – apskritimą. Ši forma yra skulptūros dominantė, įkūnijanti visa, kas gyva pradžią. 

„Pagrindinę meninio objekto dalį sudaro du apskritimo formos diskai, sudėti lygiagrečiai vienas kito, o pjedestalas – kito nupjauto apskritimo dalis. Jie dekoruoti išpjaustytais baltų kultūros simboliais, gamtiniais motyvais, kurie yra minkštų linijų. Todėl išpjaustytos formos atrodo amorfiškos, tekančios, primena  abstraktų piešinį. Sujungti raštai į ažūrinį paveikslą sukuria tam tikrą pavidalą – pasaulį, kuriame gimsta iliuzinis reginys. Dienos šviesoje iš skirtingų taškų žiūrint į tūrinę skulptūrą matyti, kaip ji įgauna vis kitą vaizdą, o vakare sušvitus trispalvės spalvomis tampa lietuviškos tapatybės ženklu, – savo kūrinį pristatė A. Didžionienė.

Pasak jos, skulptūra įkūnija gyvybės ratą, kuriame pavaizduoti simbolinio tauro profilio atspindžiai, žmogaus, augmenijos ir gyvūnijos formos. Baltų kultūros ženklai čia kaip nuoroda į gilią tautos istoriją. Per banguojančias linijas viskas susilieja į visumą. Gyvybės ratas – tai harmonijos pasaulis, kur tėkmė ir ramybė, išmintis ir stiprybė, šviesa ir vienybė. 

– Skulptūra tarnaus ne tik kaip simbolinis meninis akcentas. Ji kaip savotiška paslaptis, reikalaujanti įdėmesnio žvilgsnio. Tauragiškiai ir miesto svečiai, žvelgdami į skulptūrą, lyg skaitymą iš debesų, galės žiūrėdami analizuoti, ieškoti gyvybės formų, paukščių ir tauro, žiedų... Skulptūros kiekvienoje pusėje yra tauro profilis ir po tris poras paukščių, bendrai sudėjus jų dvylika, kaip ir mėnesių metuose… – teigė skulptūros autorė.

Nuotrauka
Atidengimas
Autorės nuotrauka

„Tauragės Jūros pakrantė puošiama tautodailės kūriniais skulptūromis nuo 1976 metų, todėl norisi išsaugoti ir šią istoriją, bet pažvelgti nauju žvilgsniu. Sujungus visas inspiracijas bei analizę, gimė atsakymas apie kūrinį, kuris būtų etno dvasios, gamtos motyvų ir modernumo junginys“, – teigė menininkė.

Už skulptūros pastatymo darbus, pasak A. Didžionienės, atsakinga seniūnija – jie pasirūpino skulptūros pastatymu, apšvietimu, elektors atvedimu. Tiesa, apie trečiąją projekto dalį pašnekovė kol kas nieko pasakyti negalėjo – laukiama kitų metų. 

 

Nuotrauka
KVMT
Dainiaus Kažukausko nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Publikai duris atveria Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro (KVMT) pastatas, galintis pasigirti viena geriausių akustikų šalyje, romantiškų pavadinimų „Jūros" ir „Marių" salėmis, moderniausiomis technologijomis ir patogumu kiekvienam čia apsilankysiančiam. Teatro kuriamas kokybės ženklas –  amžinasis meno alsavimas, vienijantis istorinių įvykių suformuotą Klaipėdos miesto veidą ir pajūrio kraštovaizdį. Muzikinio teatro veikla – lyg bangavimas, nepaliaujamas amžinybės, kūrybos ir skambesio pojūtis!
Nuotrauka
dainų
Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-04-19
Dar 2023-iųjų gruodį prasidėjęs Dainų šventės žygis per Lietuvą aplankė dešimt savivaldybių – Kretingą, Vievį, Pasvalį, Lazdijus, Jonavą, Marijampolę, Anykščius, Nemenčinę, Mažeikius ir Plungę.
Nuotrauka
biblioteka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2024-04-12
Ketvirtadienio vakarą B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje pristatyta 9-oji Evos Tombak knyga „Popietės laikas: mitai ir tiesa apie senėjimą“.
Nuotrauka
salemonas
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotraukos
Įkelta:
2024-04-10
Antradienio  vakarą Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje rinkosi tauragiškiai, kurie nekantravo susitikti su Lietuvoje gerai žinomu rašytoju, aplinkosaugininku, fotografu, gamtininku, radijo laidų vedėju, daugybės premijų laureatu, jau beveik 100 knygų autoriumi – Selemonu Paltanavičiumi.
Nuotrauka
proda
Įkelta:
2024-04-03
Balandžio 4 d., ketvirtadienį, 17 val. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ Fotografijos galerijoje, atidaroma vilniečio fotografo Levo Žiriakovo analoginės fotografijos paroda „Kūrėjai“. Ekspozicijoje – Lietuvos ir užsienio menininkų portretai, užfiksuoti 1994–2023 metais. Paroda veiks iki 05.24 d. Organizatorius – Tauragės krašto muziejus „Santaka“.
Nuotrauka
pijus
Įkelta:
2024-03-29
Ketvirtadienį į Tauragės Viešąją biblioteką skubėjo repo mylėtojai. Čia lankėsi Pijus Opera – jaunosios kartos repo atlikėjas, vienas žymiausių repo improvizacijos puoselėtojų Lietuvoje. Atlikėjas, kuris drąsiai maišo poeziją su naujovišku skambesiu, daug dėmesio skiria žodžiui, bet nemažiau ir geram vakarėliui. Pradėjęs nuo repo kovų, per trumpą laiką užaugo iki įsirašymo į Lietuvos rekordų knygą. 2023 metais jis pateko į Lietuvos istoriją
Nuotrauka
6okiai
Įkelta:
2024-03-29
Kovo 28 dieną, po metų pertraukos, į „Šaltinio“ progimnaziją sugužėjo būrys šokėjų, puoselėjančių tradicinius šokius. Varžytis pradedančiųjų – t.y. nedidelę patirtį - šokėjų grupėje panoro net 52 poros iš Tauragės rajono mokyklų. Jaunieji atlikėjai pašoko net keturis tradicinius šokius: „Vėdars“, „Tancius“, „Lelinderis“ ir „Drėbinikė“.
Nuotrauka
biblioteka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2024-03-22
B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje vyko degustacija „Elzaso skonis ir kvapas“. Oceane Pierrotte šį kartą papasakojo apie Elzaso regiono vynus, jų ypatybes, skonius ir kvapus.
Nuotrauka
nuziejus
Fotografijų autorius Mindaugas Černeckas
Įkelta:
2024-03-15
Visoje Lietuvoje siekiama išsaugoti, įprasminti Sąjūdžio ir sąjūdiečių atmintį. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ jau keletą metų šiai temai skiria ypatingą dėmesį. 2021 metais Tremties ir rezistencijos muziejuje buvo įkurtas Sąjūdžio kambarys, pernai, minint LPS 35-etį, sukūrė dokumentinį filmą „Sąjūdis tauragiškių prisiminimuose“. Siekdami tiek filmą, tiek  informaciją apie Tauragės sąjūdį pristatyti patraukliau, įdomiau, lankytojams buvo pristatytas ir interaktyvus stendas. Tačiau, tauragiškių sąjūdiečių džiaugsmą, nuolat temdė vienintelis klausimas – „O kur mūsų archyvas, kur mūsų posėdžių protokolai?“ Ir jie atsirado!
Nuotrauka
dainų
Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-03-14
Kaip abiturientai nuo šimtadienio su džiaugsmu ir nerimu pradeda skaičiuoti dienas iki egzaminų, taip ir kultūros atstovai, saviveiklininkai po apžiūrų pradeda laiko atskaitą iki dainų šventės. Šiemet ji – neeilinė. Lietuvos Dainų šventė minės 100 jubiliejų. Net ir kelis dešimtmečius dalyvaujantys Dainų šventėse, jaudinasi, tikėdamiesi, kad būtent jų kolektyvas paklius į jubiliejinę šventę.
Nuotrauka
vaikai
Įkelta:
2024-02-29
Vasario 28 dieną Viešojoje bibliotekoje lankėsi vaikų rašytoja, žurnalistė Evelina Daciūtė. Į susitikimą su knygų autore atskubėjo per septyniasdešimt mokinių iš Tauragės M. Mažvydo ir Tauragės „Šaltinio“ progimnazijų.
Nuotrauka
knyga
Įkelta:
2024-02-28
2024 m. kovo 5 d., 17 val. Klaipėdos miesto savivaldybės I. Kanto viešosios bibliotekos Meno skyriuje, J. Janonio g. 9 pristatomos dvi knygos: Tauragės kraštotyros draugijos leidinys „Tauragės krašto dvarų beieškant“ ir Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos leidinys „Kuršių nerijos nacionalinis parkas“. Šios knygos skirtos mėgstantiems keliauti ir norintiems pažinti gimtąjį kraštą.
Nuotrauka
milžinas
Vaida Leščauskaitė
Įkelta:
2024-02-21
Praėjusį savaitgalį Briuselyje vykusiame tarptautiniame šviesos meno instaliacijų festivalyje „The Bright Festival“ atgijo tauragiškių Raimondo Kavaliausko ir Nerijaus Ališausko skulptūra „Pasakų milžinas“. Europos Sąjungai (ES) šįmet pirmininkaujanti Belgija prie festivalio kvietė prisijungti vietos kūrėjus bei Lietuvos ir kitų ES šalių kultūros partnerius. Pusę milijono lankytojų sulaukusiame festivalyje instaliacija pristatyta minint Lietuvos prisijungimo prie Europos Sąjungos 20-metį.
Nuotrauka
knyga
Įkelta:
2024-02-21
Vasario 21-ąją – Tarptautine gimtosios kalbos diena. Kaip teigiama Šventajame rašte, senais laikais žmonės kalbėję viena kalba. Jų kalbas sumaišęs Dievas, kai tie užsimanę pastatyti Babelio bokštą, kuriuo galėtų Dievą pasiekti.
Nuotrauka
milžinas
Vaida Leščauskaitė
Įkelta:
2024-02-16
Visi prisimename 2021 metų Kalėdas, kuomet Jūros upės parke praeivių žvilgsnius traukė  didžiulė milžino skulptūra, kuri mažiems ir dideliems pasakojo Elnio Devyniaragio istoriją, primenančią senovės lietuvių ir baltų mitologijoje sutinkamą kalėdinio laikotarpio versiją.  
Nuotrauka
pistatymas
Įkelta:
2024-02-05
Ketvirtadienio vakarą Viešojoje bibliotekoje pristatyta kraštiečio Kęstučio Macijausko knyga „Šordinas“. Knygos autorius – Klaipėdos dramos teatro aktorius ir režisierius, daugeliui pažįstamas kaip Algimantas iš TV serialo „Naisių vasara“. Už antraplanį vaidmenį 2015 m. pelnė Auksinį scenos kryžių.