Artėjant Vėlinėms: šiurpės, siaubo filmai ir žvakelės kapinėse
Įkelta:
2022-10-14
Nuotrauka
kapines
Nuotraukos autorius:
Reginos Vaičaitienės nuotrauka
informacija@taurageszinios.lt
A
A

Pastarąjį dešimtmetį į Lietuvą plūsta helovyniškos šventės formos, jos sparčiai prigyja, ypač jaunimas mėgsta per Vėlines rinktis šėliones. Šiemet tamsiuoju rudens laikotarpiu, siekdamas aktualizuoti unikalią lietuvių Vėlinių tradiciją, Tauragės krašto muziejus „Santaka“ sumanė visą renginių ciklą, pavadintą „Vėlių mėnuo“.

Paskaita apie šiurpes ir Vėlines

Spalio 19 d., 17 val., muziejaus Etnografijos ekspozicijoje doc. dr. Laima Anglickienė (Vytauto Didžiojo universiteto Kultūrų studijų katedros vedėja, etnologė, folkloristė) skaitys pranešimą „Nuo Vėlinių žvakučių šviesos iki mėgavimosi šiurpių siaubu: požiūrio į mirtį transformacijos“.

Paskaitoje bus daug kalbama apie mirtį – pirmojoje dalyje bus aptariamos senosios Vėlinių tradicijos ir jų transformacijos šiuolaikinėje visuomenėje, antrojoje – pristatomos vaikų pasakojamos šiurpės – žiaurūs, dažniausiai mirtimi ir žudynėmis besibaigiantys pasakojimai, kurias pasakoja 6–12 metų vaikai, aptariama, kodėl vaikams kyla poreikis jomis tarpusavyje dalintis.

Ko bijojo tavo mama?

Spalio 25 d., 17 val., muziejus kviečia į Tauragės atvirą jaunimo erdvę, kur kartu su etnografe bus galima pažiūrėti filmą, o vėliau padiskutuoti apie mirties sampratą ir jos įvaizdžius mitologijoje,
kine. Iniciatyva organizuojama įgyvendinant Jaunimo reikalų agentūros finansuojamą projektą „Stiprybės skirtumuose“.

Mirties samprata liuteronybėje

Viskas prasidėjo nuo seno medinio namo palėpės, kur naujakuriai atrado ten anksčiau gyvenusio liuteronų kunigo daiktus – sakralinius paveikslus ir skaidres. Spalio 26 d., 17 val., muziejus  kviečia į Etnografijos ekspoziciją, kurioje bus įvairiausiais aspektais kalbama apie mirtį, žmogaus išėjimą evangelikų liuteronų tradicijoje ir pasaulėžiūroje.

Svečiuose bus evangelikų liuteronų klebonas Mindaugas Dikšaitis, su kuriuo bus prisimintas kunigas Jonas Okas (1922–2011) – šįmet sueina lygiai šimtas metų nuo jo gimimo. Iš skaidrių archyvo, kuris buvo rastas J. Oko namų palėpėje, muziejaus savanorė Karolina Jurkutė sukurs atskirą vizualiosios etnografijos pasakojimą, o jam parodyti bus naudojamas senas skaidrių demonstravimo aparatas. Renginio metu bus skaitomos ištraukos iš tauragiškės Sondros Vaišvilaitės knygos „Šviesybių namai“. Vakarą moderuos Kultūros-edukacijų skyriaus vedėja Renata Jančiauskienė.

Ekskursija po kapines

Vėlinių šventė siekia gilią senovę, nemažai tyrinėtojų Vėlines tapatino su rudenine Ilgių švente. O Ilgės – mirusiesiems pagerbti skirta senovės lietuvių rudens šventė su sudėtinėmis vaišėmis. Spalio 27 d., 18 val., kviečiama į ekskursiją po istorines Tauragės kapines. Ekskursijos metu bus kalbamasi apie mirties virsmą ir kaip mirtį aiškino senovės lietuviai, bus ieškoma ypatingų kryžių bei antkapių. Žvakelių jūrą galėsite papildyti ir jūs, uždegdami savo atsineštą prie pasirinkto kapo.

Nuotrauka
dainų
Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
prieš 14 valandų
Dar 2023-iųjų gruodį prasidėjęs Dainų šventės žygis per Lietuvą aplankė dešimt savivaldybių – Kretingą, Vievį, Pasvalį, Lazdijus, Jonavą, Marijampolę, Anykščius, Nemenčinę, Mažeikius ir Plungę.
Nuotrauka
biblioteka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2024-04-12
Ketvirtadienio vakarą B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje pristatyta 9-oji Evos Tombak knyga „Popietės laikas: mitai ir tiesa apie senėjimą“.
Nuotrauka
salemonas
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotraukos
Įkelta:
2024-04-10
Antradienio  vakarą Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje rinkosi tauragiškiai, kurie nekantravo susitikti su Lietuvoje gerai žinomu rašytoju, aplinkosaugininku, fotografu, gamtininku, radijo laidų vedėju, daugybės premijų laureatu, jau beveik 100 knygų autoriumi – Selemonu Paltanavičiumi.
Nuotrauka
proda
Įkelta:
2024-04-03
Balandžio 4 d., ketvirtadienį, 17 val. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ Fotografijos galerijoje, atidaroma vilniečio fotografo Levo Žiriakovo analoginės fotografijos paroda „Kūrėjai“. Ekspozicijoje – Lietuvos ir užsienio menininkų portretai, užfiksuoti 1994–2023 metais. Paroda veiks iki 05.24 d. Organizatorius – Tauragės krašto muziejus „Santaka“.
Nuotrauka
pijus
Įkelta:
2024-03-29
Ketvirtadienį į Tauragės Viešąją biblioteką skubėjo repo mylėtojai. Čia lankėsi Pijus Opera – jaunosios kartos repo atlikėjas, vienas žymiausių repo improvizacijos puoselėtojų Lietuvoje. Atlikėjas, kuris drąsiai maišo poeziją su naujovišku skambesiu, daug dėmesio skiria žodžiui, bet nemažiau ir geram vakarėliui. Pradėjęs nuo repo kovų, per trumpą laiką užaugo iki įsirašymo į Lietuvos rekordų knygą. 2023 metais jis pateko į Lietuvos istoriją
Nuotrauka
6okiai
Įkelta:
2024-03-29
Kovo 28 dieną, po metų pertraukos, į „Šaltinio“ progimnaziją sugužėjo būrys šokėjų, puoselėjančių tradicinius šokius. Varžytis pradedančiųjų – t.y. nedidelę patirtį - šokėjų grupėje panoro net 52 poros iš Tauragės rajono mokyklų. Jaunieji atlikėjai pašoko net keturis tradicinius šokius: „Vėdars“, „Tancius“, „Lelinderis“ ir „Drėbinikė“.
Nuotrauka
biblioteka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2024-03-22
B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje vyko degustacija „Elzaso skonis ir kvapas“. Oceane Pierrotte šį kartą papasakojo apie Elzaso regiono vynus, jų ypatybes, skonius ir kvapus.
Nuotrauka
nuziejus
Fotografijų autorius Mindaugas Černeckas
Įkelta:
2024-03-15
Visoje Lietuvoje siekiama išsaugoti, įprasminti Sąjūdžio ir sąjūdiečių atmintį. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ jau keletą metų šiai temai skiria ypatingą dėmesį. 2021 metais Tremties ir rezistencijos muziejuje buvo įkurtas Sąjūdžio kambarys, pernai, minint LPS 35-etį, sukūrė dokumentinį filmą „Sąjūdis tauragiškių prisiminimuose“. Siekdami tiek filmą, tiek  informaciją apie Tauragės sąjūdį pristatyti patraukliau, įdomiau, lankytojams buvo pristatytas ir interaktyvus stendas. Tačiau, tauragiškių sąjūdiečių džiaugsmą, nuolat temdė vienintelis klausimas – „O kur mūsų archyvas, kur mūsų posėdžių protokolai?“ Ir jie atsirado!
Nuotrauka
dainų
Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-03-14
Kaip abiturientai nuo šimtadienio su džiaugsmu ir nerimu pradeda skaičiuoti dienas iki egzaminų, taip ir kultūros atstovai, saviveiklininkai po apžiūrų pradeda laiko atskaitą iki dainų šventės. Šiemet ji – neeilinė. Lietuvos Dainų šventė minės 100 jubiliejų. Net ir kelis dešimtmečius dalyvaujantys Dainų šventėse, jaudinasi, tikėdamiesi, kad būtent jų kolektyvas paklius į jubiliejinę šventę.
Nuotrauka
vaikai
Įkelta:
2024-02-29
Vasario 28 dieną Viešojoje bibliotekoje lankėsi vaikų rašytoja, žurnalistė Evelina Daciūtė. Į susitikimą su knygų autore atskubėjo per septyniasdešimt mokinių iš Tauragės M. Mažvydo ir Tauragės „Šaltinio“ progimnazijų.
Nuotrauka
knyga
Įkelta:
2024-02-28
2024 m. kovo 5 d., 17 val. Klaipėdos miesto savivaldybės I. Kanto viešosios bibliotekos Meno skyriuje, J. Janonio g. 9 pristatomos dvi knygos: Tauragės kraštotyros draugijos leidinys „Tauragės krašto dvarų beieškant“ ir Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos leidinys „Kuršių nerijos nacionalinis parkas“. Šios knygos skirtos mėgstantiems keliauti ir norintiems pažinti gimtąjį kraštą.
Nuotrauka
milžinas
Vaida Leščauskaitė
Įkelta:
2024-02-21
Praėjusį savaitgalį Briuselyje vykusiame tarptautiniame šviesos meno instaliacijų festivalyje „The Bright Festival“ atgijo tauragiškių Raimondo Kavaliausko ir Nerijaus Ališausko skulptūra „Pasakų milžinas“. Europos Sąjungai (ES) šįmet pirmininkaujanti Belgija prie festivalio kvietė prisijungti vietos kūrėjus bei Lietuvos ir kitų ES šalių kultūros partnerius. Pusę milijono lankytojų sulaukusiame festivalyje instaliacija pristatyta minint Lietuvos prisijungimo prie Europos Sąjungos 20-metį.
Nuotrauka
knyga
Įkelta:
2024-02-21
Vasario 21-ąją – Tarptautine gimtosios kalbos diena. Kaip teigiama Šventajame rašte, senais laikais žmonės kalbėję viena kalba. Jų kalbas sumaišęs Dievas, kai tie užsimanę pastatyti Babelio bokštą, kuriuo galėtų Dievą pasiekti.
Nuotrauka
milžinas
Vaida Leščauskaitė
Įkelta:
2024-02-16
Visi prisimename 2021 metų Kalėdas, kuomet Jūros upės parke praeivių žvilgsnius traukė  didžiulė milžino skulptūra, kuri mažiems ir dideliems pasakojo Elnio Devyniaragio istoriją, primenančią senovės lietuvių ir baltų mitologijoje sutinkamą kalėdinio laikotarpio versiją.  
Nuotrauka
pistatymas
Įkelta:
2024-02-05
Ketvirtadienio vakarą Viešojoje bibliotekoje pristatyta kraštiečio Kęstučio Macijausko knyga „Šordinas“. Knygos autorius – Klaipėdos dramos teatro aktorius ir režisierius, daugeliui pažįstamas kaip Algimantas iš TV serialo „Naisių vasara“. Už antraplanį vaidmenį 2015 m. pelnė Auksinį scenos kryžių.
Nuotrauka
sausio 13
Romualdo Požerskio nuotrauka
Įkelta:
2024-01-13
Minime 1991 metų Sausio 13-osios įvykius. Jau trisdešimt treji metai prabėgo nuo tų nepamirštamų dienų. Labai svarbu išsaugoti atminimą ir perduoti jaunesniesiems mūsų šalies piliečiams tų įvykių liudininkų pasakojimus. Tauragiškis Mindaugas Macas sutiko pasidalinti prisiminimais apie tuos laikus.