Grupė SINSTATION pirmą koncertą po pandemijos surengs Tauragėje
Įkelta:
2022-06-17
Nuotrauka
kvadratu
Aprašymas

Grupė SINSTATION. Ryčio Šeškaičio nuotrauka

 

,
Nuotrauka
kvadratu
Aprašymas

Karolis Rupkus. Ryčio Šeškaičio nuotrauka

 

,
Nuotrauka
kvadratu
Aprašymas

Vladimiro Mackevičiaus parodos atidarymas Pilies menėse. Juozo Petkevičiaus nuotrauka

 

,
Nuotrauka
kvadratu
Aprašymas

KVADRATU lauko parodos Tauragėje. Juozo Petkevičiaus nuotrauka

 

,
Nuotrauka
kvadratu
Aprašymas

Jonas Mekas. Jono Meko vizualiųjų menų centro archyvo nuotrauka  

 

Birželio 17 d., penktadienį, oficialiai atidaromas Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ organizuojamas menų festivalis KVADRATU. Be šiuolaikinio meno instaliacijų, dirbtuvių, lauko parodų ir dėmesio Jono Meko fenomenui, Pilies kiemelyje vyks koncertas, kurio žvaigždės – elektroninio roko ketveriukė SINSTATION.  Prieš grupės pasirodymą Tauragės Pilies kiemelio svečiai išgirs šiuolaikinės indie folk muzikos atstovą Karolį Rupkų iš Klaipėdos bei festivalio kuratorių Renatos Jančiauskienės ir Juozo Petkevičiaus diskusiją festivalio KVADRATU tema „Namų kvadratas“. 

Atidarymą vainikuos muzika  

SINSTATION – greitai išgarsėjusi Vilniaus elektroninio roko ketveriukė pirmąsyk po pandemijos pasirodys Tauragėje. Romantiškus ir gilius tekstus su elektroninio roko sąskambiais derinanti grupė už savo kūrybą ne kartą nominuota MAMA apdovanojimuose, koncertuoja didžiausiuose Lietuvos festivaliuose, o tokios jų dainos kaip „Herojai“, „Akmenėliai“, „Siluetai“ ar „Modelis“ sulaukė daug gerbėjų reakcijos ir skambėjo radijo stotyse. Kelerius metus beveik nekoncertavusi grupė Tauragėje pirmąsyk pagros ir per karantiną atsiradusias naujas dainas. 

„Pastaraisiais metais muzikoje mėginome užčiuopti tą technologijų paskatintą įtampą, perkaitusį pasaulį. Ir, kai albumą baigėme, ta įtampa, regis, ir pasiekė aukščiausią tašką – prasidėjo epidemija ir karantinas, o vėliau ir karas“, – sako grupės vokalistas Mykolas Katkus.

Pasak jo, naujausia grupės kūryba vėl kitokia. „Tamsoje ilgiesi šviesos“, sakė jis apibūdindamas naują grupės dainą „Arielė“ ir artėjantį mini albumą „Žmogus, kurio nebuvo“. Dar neišleistos dainos gyvai pirmiausia nuskambės Tauragėje, vėliau grupė pasirodys daugelyje vasaros festivalių. 

Grupę apšildys Karolis Rupkus – muzikos atlikėjas, iliustratorius ir žurnalistas iš Lietuvos pajūrio – Klaipėdos. Karolio kuriamos ir atliekamos muzikos skambesį galima apibūdinti, kaip dainuojamosios poezijos ir šiuolaikinės indie folk muzikos mišinį. Atlikėjas aktyviai koncertuoja ir kuria jau daugiau nei 15 metų. Per šį laikotarpį atlikėjo muzika ne kartą skambėjo tiek jaukių Lietuvos muzikos klubų scenose, tiek ir didžiuosiuose muzikos festivaliuose („Karklė“, „Granatos Live“, Jūros šventėje ir kt.). Tokios Karolio dainos, kaip „Amsterdamo Naktis“, „Soldier Never Cries“ ar „Bėk nuoga“ tapo itin mėgstamos klausytojų bei dažnai sukdavosi ir vietos radijo stočių grojaraščiuose.

Koncertas Pilies kiemelyje prasidės penktadienį 20 val., tačiau į pažintį su šiuolaikiniu menu Tauragės krašto muziejus „Santaka“ penktadienio popietę kviečia nuo 16 val.   

Pilies menės virs šiuolaikinio meno erdve

Muziejaus lankytojams ir miesto svečiams gerai žinomos Tauragė pilies menės – tai vieta, neretai tampanti miesto reprezentaciniu veidu bei kelionių po Tauragę atspirties tašku. Menų festivalis KVADRATU šiemet menes dviem savaitėms transformavo į šiuolaikinio meno erdvę kodiniu pavadinimu MEnės2. Čia nuo birželio 3-osios jau eksponuojama vilniečio menininko Vladimiro Mackevičiaus šiuolaikinio meno paroda „Warning“. Nuo penktadienio XVI a. ampyro interjerą pakeis šiuolaikinio meno instaliacijos – Vilniaus dailės akademijos absolventų darbai. Ritos Stankevičiūtės vaizdo ir fotografijos performanso „Stebuklas“ kūrybiniu kontekstu tapo eksperimentams su beorėmis kūno būsenomis, o Igno Pavliukevičiaus instaliacija „Ko aš kitas noriu“ tyrinėja ribas tarp savęs ir kito

Pasinerti į vizualaus meno formas Muziejus kvies ir po atviru dangumi – Tauragės pilies kiemelyje. Nuo 16 val. penktadienį čia vyks Lietuvoje jau plačiai žinomos jaunos menininkės 

Aglaja Ray komiksų dirbtuvės „Ar lengva atleisti?“, vyks šilkografijos dirbtuvės „Hands on press“, bus eksponuojama VDA Telšių fakulteto parengta skulptūrų paroda namų tema. Greta Fotogalerijos bokšto – tauragiškės menininkės Sigitos Flaksienės specialiai festivaliui „Kvadratu“ sukurta paslaptinga interaktyvi instaliaciją „Tamsoje liečiamas paveikslas“. 

„Lytėti galima pirštais, akimis, mintimis.  Lytėdami pažindinamės su aplinka, taip pat lytėdami galime guosti ar skaudinti. Mūsų odoje yra įvairių receptorių, kurie reaguoja į prisilietimą. Daugiausia šių receptorių yra pirštų galuose. Jei užsimerksime ir paliesime kokį nors daiktą, pajusime karštį ar šaltį, švelnumą ar šiurkštumą, daikto formą, faktūra“, – teigia S. Flaksienė.  

Šiuo darbu menininkė kvies žiūrovą praplėsti, atkurti ar netgi prisiminti prisilietimu teikiamus pojūčius, leisti sau kūrybiškai pažinti kūrinį arba leisti savo fantazijai nutapyti savo paveikslą, pamatyti savas spalvas ir siužetą. 

Muziejaus Edukacijų centre Pilyje 17 val. bus galima išgirsti menotyrininkės dr. doc. Ramutės Rachlevičiūtės paskaitą „20 a. II pusės Lietuvos dailė: ar sovietmečiu sukurta dailė turi išliekamąją vertę?“ Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, Lietuvoje imta reakcingai žvelgti į sovietinį paveldą, ypač į buvusio istorinio laikotarpio simbolius. Menotyrininkė pasidalys įžvalgomis apie sovietmečiu kultivuotą meną, jo bruožus, kokia buvo menininkų laikysena ir pasirinkimai, kaip reikėtų vertinti sovietmečiu statytas skulptūras, dailės darbus iš šių dienų perspektyvos.  

Jono Meko fenomenas

Šie metai Lietuvoje paskelbti Jono Meko metais, pažymint šio avangardinio kino kūrėjo ir kino kritiko, rašytojo ir poeto 100-ąsias gimimo metines. Tauragės krašto muziejus „Santaka“, siekdamas supažindinti tauragiškius su avangardinio kino guru, kviečia pažvelgti į J. Meko kūrybą ir gyvenimą iš dviejų skirtingų kampų. Fotografijos galerijoje 16 val. bus pristatyta Arūno Kulikausko paroda „Frozen frames/Jono portretai“ (liet. Sustingę kadrai). A. Kulikauskas bendradarbiavo su J. Meku daugiau nei 30 metų, kurdamas skaitmeninius jo filmų fragmentus. Iš skaidrių atspausti skaitmeniniai atspaudai buvo rodomos muziejuose ir žymiose galerijose visame pasaulyje, o šią vasarą – Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ fotografijos galerijoje. 

„Norėjosi, kad būtų aišku, kad tai ne šiaip fotografija, o mažytis filmo fragmentas. Kadras apima visą filmo juostos plotį su perforacijos skylutėmis ir garso takelio žyme. Jonui rezultatai labai patiko ir jis paprašė padaryti seriją skaidrių iš jo filmų“, – apie serijos gimimą pasakoja autorius A. Kulikauskas. 

Kitoje muziejaus erdvėje – neseniai duris atvėrusiame Edukacijų centre – penktadienį bus rodomas filmas „Prisiminimai iš kelionės į Lietuvą“ (angl. Reminiscences of a Journey to Lithuania JAV, Lietuva, 1972 m., 88 min.), režisuotas Jono Meko ir Adolfo Meko. Filme vaizduojama idiliška Lietuva – kūrėjams nerūpi politinės ar socialinės batalijos, jie smalsiai žvelgia į savo gimtinę, kurios nematė daugiau nei dvidešimt penkerius metus. „Prisiminimai iš kelionės į Lietuvą“ – 16 mm juostoje užfiksuota trijų dalių kelionė, nuotykiai tarp Niujorko, Semeniškių ir Vienos. Šioje erdvėje bus atidaryta ir J. Meko šimtmečiui skirta paroda „Semeniškių idilės“ ir audioinstaliacija, kuri veiks iki birželio 30 d. 

Festivalis tęsis visą vasarą

Menų festivalį „Kvadratu“ Tauragės krašto muziejus organizuoja jau ketvirtą kartą. Festivalio pavadinimas ir vizualinė forma – tai aliuzija į Tauragės pilies kiemelio kvadratą, kurį įrėmina XIX a. muitinės sienos ir bokštai. Viename iš bokštų – Fotografijos galerijoje – galima atsekti festivalio ištakas. Festivalis simboliškai kvietė lankytojus išeiti iš savo kvadrato pasineriant į šiuolaikinį meną, kol pats išėjo už Pilies sienų. Šiemet antrus metus festivalio formate Tauragė pavirto lauko meno galerija. Be šiuolaikinio meno įvykių savo erdvėse Pilyje, įvairiose viešose miesto vietose muziejus eksponuoja 4 lauko parodas, kurios veiks iki pat rugsėjo pabaigos, geriau susipažinti su parodų turiniu bus galima ekskursijų su parodų kuratoriumi metu.  

„Pandemija izoliavo ir vertė atidžiau pažvelgti į vietą, kurioje gyvename, į žmones prie pat, į vaikus, kuriems sustojo laikas. Žiūrėjome pro langą lyg per kameros objektyvą, o „langas“ žiūrėjo į mus. Globalus pasaulis, kur galima kūnu ir mintimis būti visur, kelia klausimą, kur yra tikrieji žmogaus namai? Namai – tai geografinė, fizinė ir dvasinė vieta, tai saugi priebėga. Į namus grįžtama po klajonių pasaulyje pailsėti. Šįmet festivalis „Kvadratu“ kalba apie namus, kuriuos, kaip parodė Rusijos pradėtas karas, kartais vis dar reikia ginti“, – teigia festivalio kuratorė Renata Jančiauskienė. 

Festivalis ne tik pristato šiuolaikinį meną įvairiomis jo formomis tauragiškiams ir miesto svečiams, bet ir inspiruoja kūrybinius procesus, siekdamas aktualizuoti šiandienos įvykius, ieškoti miesto tapatybės per kūrybos formas. Liepos mėnesį mieste dar laukiama Pietro Marullo (Italija) šiuolaikinio šokio spektaklio WRECK, o rugpjūtį gerai žinomas iš Tauragės kilęs aktorius Juozas Gaižauskas pristatys specialiai miestui sukurtą monospektaklis „Camino Tauragė Santiago de Compostela“ bei kvies į diskusiją „Globalus pasaulis. Kur mano namai?“. 

Parengė Eglė Červinskaitė, Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorė

 

Nuotrauka
dainų
Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
prieš 5 valandas
Dar 2023-iųjų gruodį prasidėjęs Dainų šventės žygis per Lietuvą aplankė dešimt savivaldybių – Kretingą, Vievį, Pasvalį, Lazdijus, Jonavą, Marijampolę, Anykščius, Nemenčinę, Mažeikius ir Plungę.
Nuotrauka
biblioteka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2024-04-12
Ketvirtadienio vakarą B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje pristatyta 9-oji Evos Tombak knyga „Popietės laikas: mitai ir tiesa apie senėjimą“.
Nuotrauka
salemonas
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotraukos
Įkelta:
2024-04-10
Antradienio  vakarą Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje rinkosi tauragiškiai, kurie nekantravo susitikti su Lietuvoje gerai žinomu rašytoju, aplinkosaugininku, fotografu, gamtininku, radijo laidų vedėju, daugybės premijų laureatu, jau beveik 100 knygų autoriumi – Selemonu Paltanavičiumi.
Nuotrauka
proda
Įkelta:
2024-04-03
Balandžio 4 d., ketvirtadienį, 17 val. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ Fotografijos galerijoje, atidaroma vilniečio fotografo Levo Žiriakovo analoginės fotografijos paroda „Kūrėjai“. Ekspozicijoje – Lietuvos ir užsienio menininkų portretai, užfiksuoti 1994–2023 metais. Paroda veiks iki 05.24 d. Organizatorius – Tauragės krašto muziejus „Santaka“.
Nuotrauka
pijus
Įkelta:
2024-03-29
Ketvirtadienį į Tauragės Viešąją biblioteką skubėjo repo mylėtojai. Čia lankėsi Pijus Opera – jaunosios kartos repo atlikėjas, vienas žymiausių repo improvizacijos puoselėtojų Lietuvoje. Atlikėjas, kuris drąsiai maišo poeziją su naujovišku skambesiu, daug dėmesio skiria žodžiui, bet nemažiau ir geram vakarėliui. Pradėjęs nuo repo kovų, per trumpą laiką užaugo iki įsirašymo į Lietuvos rekordų knygą. 2023 metais jis pateko į Lietuvos istoriją
Nuotrauka
6okiai
Įkelta:
2024-03-29
Kovo 28 dieną, po metų pertraukos, į „Šaltinio“ progimnaziją sugužėjo būrys šokėjų, puoselėjančių tradicinius šokius. Varžytis pradedančiųjų – t.y. nedidelę patirtį - šokėjų grupėje panoro net 52 poros iš Tauragės rajono mokyklų. Jaunieji atlikėjai pašoko net keturis tradicinius šokius: „Vėdars“, „Tancius“, „Lelinderis“ ir „Drėbinikė“.
Nuotrauka
biblioteka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2024-03-22
B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje vyko degustacija „Elzaso skonis ir kvapas“. Oceane Pierrotte šį kartą papasakojo apie Elzaso regiono vynus, jų ypatybes, skonius ir kvapus.
Nuotrauka
nuziejus
Fotografijų autorius Mindaugas Černeckas
Įkelta:
2024-03-15
Visoje Lietuvoje siekiama išsaugoti, įprasminti Sąjūdžio ir sąjūdiečių atmintį. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ jau keletą metų šiai temai skiria ypatingą dėmesį. 2021 metais Tremties ir rezistencijos muziejuje buvo įkurtas Sąjūdžio kambarys, pernai, minint LPS 35-etį, sukūrė dokumentinį filmą „Sąjūdis tauragiškių prisiminimuose“. Siekdami tiek filmą, tiek  informaciją apie Tauragės sąjūdį pristatyti patraukliau, įdomiau, lankytojams buvo pristatytas ir interaktyvus stendas. Tačiau, tauragiškių sąjūdiečių džiaugsmą, nuolat temdė vienintelis klausimas – „O kur mūsų archyvas, kur mūsų posėdžių protokolai?“ Ir jie atsirado!
Nuotrauka
dainų
Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-03-14
Kaip abiturientai nuo šimtadienio su džiaugsmu ir nerimu pradeda skaičiuoti dienas iki egzaminų, taip ir kultūros atstovai, saviveiklininkai po apžiūrų pradeda laiko atskaitą iki dainų šventės. Šiemet ji – neeilinė. Lietuvos Dainų šventė minės 100 jubiliejų. Net ir kelis dešimtmečius dalyvaujantys Dainų šventėse, jaudinasi, tikėdamiesi, kad būtent jų kolektyvas paklius į jubiliejinę šventę.
Nuotrauka
vaikai
Įkelta:
2024-02-29
Vasario 28 dieną Viešojoje bibliotekoje lankėsi vaikų rašytoja, žurnalistė Evelina Daciūtė. Į susitikimą su knygų autore atskubėjo per septyniasdešimt mokinių iš Tauragės M. Mažvydo ir Tauragės „Šaltinio“ progimnazijų.
Nuotrauka
knyga
Įkelta:
2024-02-28
2024 m. kovo 5 d., 17 val. Klaipėdos miesto savivaldybės I. Kanto viešosios bibliotekos Meno skyriuje, J. Janonio g. 9 pristatomos dvi knygos: Tauragės kraštotyros draugijos leidinys „Tauragės krašto dvarų beieškant“ ir Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos leidinys „Kuršių nerijos nacionalinis parkas“. Šios knygos skirtos mėgstantiems keliauti ir norintiems pažinti gimtąjį kraštą.
Nuotrauka
milžinas
Vaida Leščauskaitė
Įkelta:
2024-02-21
Praėjusį savaitgalį Briuselyje vykusiame tarptautiniame šviesos meno instaliacijų festivalyje „The Bright Festival“ atgijo tauragiškių Raimondo Kavaliausko ir Nerijaus Ališausko skulptūra „Pasakų milžinas“. Europos Sąjungai (ES) šįmet pirmininkaujanti Belgija prie festivalio kvietė prisijungti vietos kūrėjus bei Lietuvos ir kitų ES šalių kultūros partnerius. Pusę milijono lankytojų sulaukusiame festivalyje instaliacija pristatyta minint Lietuvos prisijungimo prie Europos Sąjungos 20-metį.
Nuotrauka
knyga
Įkelta:
2024-02-21
Vasario 21-ąją – Tarptautine gimtosios kalbos diena. Kaip teigiama Šventajame rašte, senais laikais žmonės kalbėję viena kalba. Jų kalbas sumaišęs Dievas, kai tie užsimanę pastatyti Babelio bokštą, kuriuo galėtų Dievą pasiekti.
Nuotrauka
milžinas
Vaida Leščauskaitė
Įkelta:
2024-02-16
Visi prisimename 2021 metų Kalėdas, kuomet Jūros upės parke praeivių žvilgsnius traukė  didžiulė milžino skulptūra, kuri mažiems ir dideliems pasakojo Elnio Devyniaragio istoriją, primenančią senovės lietuvių ir baltų mitologijoje sutinkamą kalėdinio laikotarpio versiją.  
Nuotrauka
pistatymas
Įkelta:
2024-02-05
Ketvirtadienio vakarą Viešojoje bibliotekoje pristatyta kraštiečio Kęstučio Macijausko knyga „Šordinas“. Knygos autorius – Klaipėdos dramos teatro aktorius ir režisierius, daugeliui pažįstamas kaip Algimantas iš TV serialo „Naisių vasara“. Už antraplanį vaidmenį 2015 m. pelnė Auksinį scenos kryžių.
Nuotrauka
sausio 13
Romualdo Požerskio nuotrauka
Įkelta:
2024-01-13
Minime 1991 metų Sausio 13-osios įvykius. Jau trisdešimt treji metai prabėgo nuo tų nepamirštamų dienų. Labai svarbu išsaugoti atminimą ir perduoti jaunesniesiems mūsų šalies piliečiams tų įvykių liudininkų pasakojimus. Tauragiškis Mindaugas Macas sutiko pasidalinti prisiminimais apie tuos laikus.