Trečiadienį Lietuvoje įsigaliojo dar lapkričio viduryje Vyriausybės priimti pakeitimai dėl galimybių paso išdavimo bei COVID-19 testų atlikimo. „Tauragės žinios“ primena, ką reikia žinoti ir kokia situacija rajone dabar.
Rajone – 9 židiniai
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Tauragės departamentas Vidaus administravimo skyriaus vedėja Albina Urbutienė „Tauragės žinias“ informavo, kad šiuo metu Tauragės rajone yra 9 COVID-19 židiniai, iš jų 6 – ugdymo įstaigose. Ugdymo įstaigose registruojami pavieniai atvejai, vidutiniškai po 2 susirgimus. Židiniai pasiskirstę per 4 ugdymo įstaigas.
Paklausta, kiek serga ugdymo įstaigas lankančių vaikų ir pedagogų, ji teigė, kad šiuo metu yra gydoma apie 20 Tauragės rajono gyventojų, kurie priklauso 2–18 metų amžiaus grupei ir lanko ugdymo įstaigas, bei 7 ugdymo įstaigų darbuotojai, įskaitant aptarnaujantį personalą.
Kokia bendra susirgimų tendencija stebima savivaldybėje? Kiek susirgimų nustatyta per paskutiniąją savaitę?
– Per paskutines 7 dienas (lapkričio 25–gruodžio 1 dienomis) nustatyta 100 susirgimų. Lyginant 14 dienų laikotarpį, susirgimų skaičius stabilus, vidutiniškai per savaitę COVID-19 liga patvirtinama apie 100 asmenų, gyvenančių Tauragės savivaldybėje. Vidutinis 7 dienų naujų atvejų skaičius Tauragės savivaldybėje sudaro apie 20 atvejų, – informavo A. Urbutienė.
Gruodžio 2-osios duomenimis, 14 dienų sergamumo rodiklis Tauragės savivaldybėje 100 tūkst. gyventojų yra 597,4.Gruodžio 1-ąją Tauragėje nustatyti 9 nauji koronaviruso atvejai.
Naujų užsikrėtimų – 1813
Panašu, koronaviruso situacija šalyje stabilizavosi, tačiau kalbama apie naują pavojų pasauliui ir Lietuvai – omikron mutaciją, kuri, pasak ekspertų, gali būti pavojinga ir pilnai pasiskiepijusiems asmenims.
Lietuvoje gruodžio 1-ąją nustatyta dar 1813 naujų užsikrėtimų koronavirusu. Iš viso COVID-19 šalyje nustatytas jau 474 184 žmonėms, o šiuo metu serga 18 966.
Per trečiadienį mirė 20 asmenų, iš kurių – 17 nepasiskiepiję. Iš viso koronavirusas jau nusinešė 6788 gyvybių. Pastarųjų 14 dienų sergamumas koronavirusine infekcija 100 tūkst. gyventojų šalyje siekia 844,9 atvejo.
Ministrų kabinetas lapkričio viduryje priėmė sprendimą, kokie pasikeitimai taikant galimybių pasą bei atliekant COVID-19 testus įsigalios gruodį. Dalis šių pasikeitimų įsigalios gruodžio gale, tačiau kai kurie jau įsigaliojo nuo gruodžio 1-osios. Kas pasikeitė? Galimybių paso nebegalima gauti atlikus greitąjį antigenų testą. Be to, ilgėja ir PGR testo galiojimo laikas. Jis galioja nebe 48, o 72 valandas. Serologinį antikūnų tyrimą galimybių pasui gauti galima atlikti ne tik po ligos, bet ir po vakcinacijos.
Mobiliuosiuose punktuose galima atlikti tik PGR tyrimus, nebebus atliekami greitieji antigeno testai. Asmenų, kurie greitajam antigeno testui atlikti mobiliuose punktuose yra užsiregistravę po gruodžio 1 d., registracijos atšaukiamos.
Periodinis profilaktinis testavimas dėl COVID-19 nekompensuojamas valstybės lėšomis ir bus apmokamas darbuotojo lėšomis įvairių sričių darbuotojams – nuo vaistininkų, švietimo darbuotojų iki vilkikų vairuotojų ir kasininkų. Testuotis privaloma kas 7–10 dienų, atliekant PGR tyrimą arba greitąjį antigeno testą.
Kas gali testuotis nemokamai?
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskelbė, kokiomis sąlygomis gyventojai ir toliau gali COVID-19 testus atlikti valstybės lėšomis. Atlikti tokius testus gali simptomų turintys žmonės, turėjusieji sąlytį su sergančiaisiais COVID-19, asmenys prieš hospitalizaciją, iš užsienio grįžę žmonės, turintieji teigiamą antigeno testo rezultatą, asmenys, kuriems rekomenduojama išsitirti po aplinkos paviršių tyrimo, kontraindikacijų vakcinacijai turintys žmonės bei nėščiosios. Visi kiti turės testuotis privačiose laboratorijose. Šiuo metu antigeno testo kaina siekia apie 20–30 eurų, o PGR testo – apie 70 eurų.
Nuo gruodžio 1-osios įsigaliojo SAM parengta tvarka dėl nemokamo antikūnių tyrimo. Kiekvienas pagal pilną vakcinacijos schemą pasiskiepijęs šalies gyventojas galės nemokamai išsitirti dėl antikūnių. Nevakcinuotiems asmenims šis tyrimas nemokamai nebus atliekamas.
Kiekybiniai ar pusiau kiekybiniai serologiniai tyrimai nemokamai bus atliekami vieną kartą gyventojams ne anksčiau kaip po 120 dienų po vakcinacijos pagal pilną vakcinacijos schemą. SAM ragina asmens sveikatos priežiūros įstaigas, atliekančias nemokamus tyrimus, apie tai pranešti Sveikatos apsaugos ministerijai. Įstaigos turės užtikrinti, kad šis tyrimas gyventojams nemokamai būtų atliekamas vieną kartą. SAM primena, kad atliekant serologinį antikūnų tyrimą imamas kraujo mėginys. Tyrimo rezultatas parodo, ar asmuo yra persirgęs COVID-19 liga.
Beje, nuo gruodžio 1 d. medicinines kaukes pamokose privalo dėvėti ne tik penktų ir vyresnių klasių mokiniai, bet ir pradinukai. Teigiama, kad tokia tvarka įsigalioja ne iš karto, mat norima užsakyti mažesnių, patogesnių ir vaikams pritaikytų kaukių.