Tauragės žinios logotipas
Specialistai primena svarbiausius žingsnius mokykloje nustačius COVID-19 atvejį

Specialistai primena svarbiausius žingsnius mokykloje nustačius COVID-19 atvejį

Kaip elgtis mokykloje patvirtinus koronaviruso infekcijos (COVID-19 ligos) atvejį ar nustačius, jog vaikas ar darbuotojas turėjo didelės rizikos sąlytį su sergančiuoju – svarbiausi klausimai, į kuriuos atsakymus būtina pasikartoti tam, kad infekcijos išplitimo rizika mokyklų bendruomenėse būtų kuo mažesnė.

Epidemiologai primena atsakymus į dažniausiai iškylančius klausimus, kai COVID-19 liga patvirtinama vaikui.

ATSAKYMAI TĖVAMS

Ką daryti tėvams, kurių vaikui patvirtinta COVID-19?

Apie tai, jog vaikui diagnozuota COVID-19 liga vaiko tėvai visų pirma turėtų informuoti ugdymo įstaigą, kurią vaikas lanko, taip pat susisiekti su šeimos gydytoju.

Kas atliks epidemiologinį tyrimą ir nustatys sąlytį turėjusius žmones?

Užsikrėtusio vaiko apklausą, t. y. epidemiologinį tyrimą, atliks mokykloje dirbantis visuomenės sveikatos specialistas. Šis specialistas susisieks su užsikrėtusiu vaiku ar jo tėvais ir išsiaiškins užsikrėtimo aplinkybes, nustatys, ar yra kitų susijusių užsikrėtimo koronavirusine infekcija atvejų, taip pat – ir kas su užsikrėtusiuoju turėjo didelės rizikos sąlytį bei atliks veiksmus, kad sąlytį turėjusieji būtų informuoti apie jiems privalomą izoliaciją.

Ar tėvams ir kitiems kartu gyvenantiems izoliuotis?

Tėvai, sužinoję, jog vaikui patvirtinta COVID-19 liga, turi izoliuotis 14-lika dienų, skaičiuojant nuo paskutinės sąlyčio su užsikrėtusiuoju dienos. Taip pat izoliuotis turi ir kiti namuose gyvenantys šeimos nariai, su kuriais užsikrėtęs vaikas bendravo.

Tuo atveju, jei vienas iš tėvų turi prižiūrėti užsikrėtusį vaiką, izoliacijos terminas skaičiuojamas kitaip. Kai vienas iš tėvų (tėtis, mama, globėjas ar kitas asmuo, kuris rūpinasi vaiku) gyvena kartu vienoje patalpoje su užsikrėtusiuoju, izoliacija tokiam asmeniui pradedama skaičiuoti nuo dienos, kai vertinama, jog baigiasi užkrečiamasis vaiko periodas. Paskutiniu kontaktu laikoma 10-ta ligos diena, kuri, vertinama, teoriškai yra paskutinė užkrečiamojo periodo diena. Dėl to tokiu atveju vienam iš tėvų izoliacija bus skaičiuojama pagal formulę 10 dienų plius 13 dienų imtinai.

Ar, jei tėvai ir kiti kartu gyvenantys yra paskiepyti ar persirgę, vis tiek reikia izoliuotis?

Dėl pilnai paskiepytų ar COVID-19 liga persirgusių sąlytį su sergančiuoju turėjusių asmenų izoliacijos sprendžiama individuliai. Izoliacija pilnai paskiepytiems gali būti netaikoma, jei sąlyčio metu jau buvo praėję daugiau nei 14-lika dienų nuo pilno vakcinavimo, arba persirgusiems, jei nuo teigiamo PGR ar antigeno testo praėjo mažiau nei 210 dienų, arba turintiems per pastarąsias 60 dienų atlikto kiekybinio arba pusiau kiekybinio antikūnų testo teigiamą atsakymą.

Ar sąlytį turėjusiam izoliacijos terminas gali būti trumpinimas?

Izoliavimo terminas gali būti trumpinamas iki 10 dienų, ne anksčiau kaip 7 izoliavimo dieną atlikus PGR tyrimą ir gavus neigiamą rezultatą, jei nepasireiškia ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomai.

Kiek vaikas, kuriam patvirtinta COVID-19 liga, turės izoliuotis?

Vaikui, kuriam diagnozuota COVID-19 liga, izoliavimosi trukmę nustatys šeimos gydytojas, t. y. jis patvirtina, kada vaikas laikomas pasveikusiu. Įprastai – sergant lengva COVID-19 ligos forma – vaikas laikomas pasveikusiu praėjus 10-čiai dienų nuo simptomų atsiradimo, jei išnyksta ligos simptomai, sergant besimptome forma – praėjus 10-čiai dienų nuo ėminio paėmimo dienos. Tačiau kiekvienas atvejis individualus, dėl kurio ir sprendžia gydantis gydytojas, o ne NVSC ar visuomenės sveikatos biurų specialistai.

ATSAKYMAI MOKYKLŲ BENDRUOMENĖMS

Ką daryti mokyklos bendruomenei – mokytojams, bendraklasiams, jų tėvams?

Vaiko tėvams informavus apie tai, kad susirgo mokinys, mokykloje dirbantis visuomenės sveikatos specialistas turės įvertinti, kurie vaikai ir mokytojai turėjo didelės rizikos sąlytį, sudaryti tokių asmenų sąrašus, nurodant sąlytį, vardus, pavardes, kontaktinius telefono numerius (vaikų arba tėvų, jei vaikai yra jaunesnio amžiaus).

Pagal pateiktą informaciją vaikams ir mokytojams, turėjusiems didelės rizikos sąlytį, bus paskirta izoliacija, apie tai jie bus informuoti trumposiomis SMS žinutėmis tais telefono numeriais, kurie bus nurodyti sąrašuose. Šiose žinutėse didelės rizikos sąlytį turėjusieji ras anketą, kurią reikės užpildyti, pažymėti, ar sutinka atlikti testą dėl COVID-19 ligos ir kt. Svarbu – jei anketą pildo tėvai, nurodomi vaiko duomenys.

Kaip bus vertinama rizika?

Didelės rizikos sąlyčiu laikoma, jei su užsikrėtusiuoju bendrauta ilgiau kaip 15 min. mažesniu nei 2 metrų atstumu, turėtas tiesioginis sąlytis su jo kūno skysčiais arba tiesioginis fizinis sąlytis (pvz., rankos spaudimas).

Dienos, kada asmuo yra pavojingas (t. y. platina virusą) ir kuriomis sąlytis gali būti laikomas didelės rizikos, skaičiuojamos taip: jeigu asmuo jaučia simptomus – 72 val. iki simptomų atsiradimo pradžios ir 10 dienų po simptomų atsiradimo pradžios; jeigu neturi simptomų – 72 val. iki tepinėlio, kuris buvo teigiamas, paėmimo dienos ir 10 dienų po tepinėlio paėmimo.

Kokia izoliacijos trukmė mokytojams ir bendraklasiams?

Sąlytį su užsikrėtusiuoju COVID-19 turėjusiems taikoma 14 dienų izoliacija, skaičiuojant nuo paskutinės sąlyčio dienos (įskaitant).

Ar tokiu atveju, jei mokytojas, vaikas yra paskiepytas ar persirgęs taip pat bus izoliuojamas?

Dėl pilnai paskiepytų ar COVID liga persirgusių sąlytį su sergančiuoju turėjusių asmenų izoliacijos sprendžiama individuliai. Izoliacija pilnai paskiepytiems gali būti netaikoma, jei sąlyčio metu jau buvo praėję daugiau nei 14-lika dienų nuo pilno vakcinavimo, arba persirgusiems, jei nuo teigiamo PGR ar antigeno testo praėjo mažiau nei 210 dienų, arba turintiems per pastarąsias 60 dienų atlikto kiekybinio arba pusiau kiekybinio antikūnų testo teigiamą atsakymą.

Ar sąlytį turėjusiam izoliacijos terminas gali būti trumpinimas?

Izoliavimo terminas gali būti trumpinamas iki 10 dienų, ne anksčiau kaip 7 izoliavimo dieną atlikus PGR tyrimą ir gavus neigiamą rezultatą, jei nepasireiškia ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomai. Prašymą sutrumpinti izoliaciją reikia teikti internetu ČIA.

Ar tėvai, kurių vaikas yra izoliacijoje dėl sąlyčio su užsikrėtusiuoju, taip pat kiti šeimos nariai turi izoliuotis?

Šiuo atveju tėvai yra vadinamasis kontakto kontaktas. Tai reiškia, kad jie neturėjo sąlyčio su COVID-19 užsikrėtusiuoju arba, kitaip sakant, infekcijos šaltiniu, todėl izoliuotis jiems nereikia.

Kaip elgtis, jei vienas vaikas iš vienos šeimos ugdymo įstaigoje turėjo didelės rizikos sąlytį ir turi brolių ar seserų, kurie lanko tą pačią ugdymo įstaigą?

Šiuo atveju broliai ar seserys yra vadinamasis kontakto kontaktas. Tad tiesioginį sąlytį su užsikrėtusiuoju turėjęs vaikas turi izoliuotis, o jo broliai, seserys gali eiti į ugdymo įstaigą.

Ar reikia dezinfekuoti patalpas?

Mokykloje nustačius COVID-19 atvejį, patalpas būtina dezinfekuoti, vadovaujantis SAM rekomendacijomis.

Kaip mokysis vaikai, jei klasėje yra užsikrėtęs, kiti vaikai – izoliacijoje?

Kiekvienos mokyklos administracija, atsižvelgus į situaciją, sprendžia, kaip kiekvienu konkrečiu atveju geriausia organizuoti ugdymo procesą.

TESTAVIMASIS KAUPINIŲ METODU IR GREITAISIAIS ANTIGENO TESTAIS

Kaip elgtis, jeigu, testuojant kaupinių metodu, gaunamas teigiamas atsakymas?

- atliekami PGR tyrimai kiekvienam vaikui iš teigiamo kaupinio;

- izoliuojasi visi vaikai, dalyvavę šio kaupinio tyrime, ir jų tėvai, kol bus gauti PGR tyrimo rezultatai;

- izoliuojami visi klasės vaikai, tuo metu lankę mokyklą, kol bus gauti PGR tyrimo rezultatai;

Gavus PGR tyrimo rezultatus:

- jeigu visų rezultatai neigiami, izoliacija nutraukiama visiems;

- jeigu bent vieno iš kaupinio vaiko PGR tyrimo rezultatas teigiamas – izoliacijoje lieka: vaikas, kurio rezultatas yra teigiamas, jo tėvai ir visi klasės vaikai, tuo metu lankę mokyklą, nes jie turėjo sąlytį su sergančiuoju.

Izoliacija nutraukiama: vaikų (iš teigiamo kaupinio), kurių individualių PGR tyrimų atsakymai yra neigiami, tėvams (nes jie šiuo atveju tampa kontakto kontaktu, kuriam izoliacija netaikoma).

Kaip elgtis, jeigu, testuojantis greitaisiais antigenų testais, gaunamas teigiamas atsakymas?

Toks asmuo yra izoliuojamas, izoliuojami ir didelės rizikos sąlytį su juo turėję asmenys.

Žmogus, kurio atlikto greitojo antigeno testo rezultatas yra teigiamas, registruojasi tyrimui PGR metodu.

Jei po teigiamo antigeno testo atliekamas patvirtinamasis PGR tyrimas (užtikrinant, kad ėminio paėmimas atliekamas per 48 val. nuo antigeno testo rezultato gavimo), gavus neigiamą PGR tyrimo atsakymą izoliacija nutraukiama tiek tyrimą atlikusiam asmeniui, tiek sąlytį su juo turėjusiems asmenims.

Pasidalinkite su drauge ar draugu

Daugiau naujienų

Liepos mėnesį bus vykdomos prevencinės eismo dalyvių kontrolės priemonės

Policijos pareigūnai, užtikrindami eismo saugumą ir mažindami eismo įvykių skaičių, liepos mėnesį Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato aptarnaujamojoje teritorijoje vykdys prevencines priemones. Liepos 3-5 d. ir liepos 20-22 d. vyks elektrinių mikrojudrumo priemonių, dviračių, elektrinių mopedų, vairuotojų kontrolė. Liepos 7-10 d

Tauragės rajono maudyklų vandens kokybė – tinkama maudynėms

Tauragės rajono savivaldybė informuoja, kad  birželio 19 d. atlikus maudyklų vandens kokybės tyrimus, nustatyta, jog visuose tirtuose rajono vandens telkiniuose vandens kokybė atitinka higienos normos HN 92:2018 reikalavimus – maudytis galima. Tyrimai buvo atlikti šiose vietose: Jūros upės maudykla Balskų tvenkinys Keramikos

Klaipėdos apygardos teismas nuteisė jaunuolį už pasikėsinimą nužudyti mažametę

Klaipėdos apygardos teismas paskelbė nuosprendį baudžiamojoje byloje, kurioje 18-metis pripažintas kaltu dėl pasikėsinimo atimti gyvybę mažametei mergaitei bei fizinio smurto prieš kitą nepilnametę. Ikiteisminį tyrimą organizavo ir jam vadovavo Klaipėdos apygardos prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras, tyrimą atliko Taur

Vagys siautėja kaimiškose vietovėse – pavogti grūdai ir akmenų grilius

Policija tiria du svetimo turto pagrobimo atvejus, įvykusius Šilalės ir Šilutės rajonuose. Šilalės rajone, Vingininkų kaime, laikotarpiu nuo birželio 28 d. 15.00 val. iki birželio 29 d. 10.00 val., iš 1951 m. gimusiai moteriai priklausančio neužrakinto ūkinio pastato buvo pavogti grūdai. Dėl šio įvykio pradėtas i

Paribių Lietuvos adresas: 200 km nuo Vilniaus

Per du dešimtmečius Lietuva tapo šimtaprocentine europietiška šalimi, tačiau vos už kelių šimtų kilometrų nuo sostinės, kurioje sukoncentruotas valstybės valdymas, mokslas ir verslas su gerai  apmokamomis darbo vietomis, europietiškos kultūros šalis vis labiau panašėja į skurdžią pensinin

Rūta MUR - Jausmas kitoks

Rūta MUR - Jausmas kitoks

Naujas saugumo lygis keliuose – mobilūs smūgio slopintuvai

Siekiant stiprinti keliuose dirbančių specialistų ir visų eismo dalyvių saugumą, AB „Kelių priežiūra“ įsigijo 20 naujų mobilių smūgio slopintuvų. Šiuo metu vykdomas dar 11 tokių pat įrenginių įsigijimo procesas. Bendra numatoma investicija į įvairias darbuotojų saugumo priemones – daugiau nei 1 milijonas eurų.   Bend

Nuo rugpjūčio 1 d. valstybinės žemės paslaugos bus teikiamos tik internetu

Nuo šių metų rugpjūčio 1 d. paslaugos, susijusios su valstybinės žemės valdymu, Lietuvoje bus teikiamos tik internetu – per modernizuotą Žemės informacinę sistemą (ŽIS). Asmenims nebereikės vykti į savivaldybes, Nacionalinę žemės tarnybą (NŽT) ar pas kitus valstybinės žemės patikėtinius – prašymus dėl valstybinės žemės nuo

Pritarta pertvarkai: antroji pensijų kaupimo pakopa taps patrauklesnė ir lankstesnė

Seimas priėmė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtus įstatymus, kurie atveria kelią antrosios pensijų kaupimo pakopos pokyčiams. Sistema bus patrauklesnė ir lankstesnė, bus užtikrintas savanoriškas dalyvių įsitraukimas ir įgyvendintas Konstitucinio Teismo nutarimas, numatant galimybes pasitraukti iš kaupimo antroje

Seimas įteisino naują GPM tarifą, atskirą apmokestinimą ūkininkams, papildomą NPD

Seimas priėmė Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimus, kuriais įteisintas naujas GPM tarifas, nustatytas atskiras apmokestinimas ūkininkams ir papildomas neapmokestinamąsias pajamas auginantiems vaikus, individualios veiklos pajamos įtraukiamos į bendrą progresinį apmokestinimą. Už tai numatančias Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisas

Seimas priėmė Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymą

Seimas priėmė naujos redakcijos Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymą, kuriame skirtingai apmokestintas gyventojų turimas nekomercinį nekilnojamasis turtas – išskiriant pagrindinį gyvenamąjį būstą* ir kitą asmens nekomercinį nekilnojamąjį turtą.  Nustatyta, kad savivaldybių tarybos nustatys pagrindinio gyvenamojo būsto mokestinės

Šunys pagalbininkai teiks pagalbą žmonėms su negalia

Siekiant, kad žmonės su negalia galėtų sėkmingai naudotis šunų pagalbininkų pagalba, bus patobulintas prieinamumo reglamentavimas, įtvirtinta asmenų su negalia teisė į šuns pagalbininko įsigijimo išlaidų kompensaciją, teisė patekti ir būti viešojoje erdvėje, statiniuose, nepriklausomai nuo jų paskirties, naudotis vie&sca