Rankdarbiai: malonu gaminti, smagu dovanoti
Įkelta:
2021-12-23
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Aldona Stirbienė. Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Autorės nuotrauka

Kas nesižavi rankdarbiais? Rankų darbo daiktai neretai kelia ne tik susižavėjimą, bet ir pavydą. Kartais unikaliems darbams sukurti nereikia daug ir brangių medžiagų, tačiau kūrybingumo ir kruopštumo – dar ir kiek. Aldonai Stirbienei šių savybių tikrai netrūksta – idėjos gimsta jos galvoje tarsi iš niekur, tik spėk įgyvendinti. 

Norėdavosi būti kitokia

Aldona pasakoja, kad jos mama augino penkis vaikus. Mama dirbo, tačiau šeima vertėsi sunkiai. O ir parduotuvėse pasirinkimo tuomet nebūdavo – norint pasipuošti tekdavo gerokai pasukti galvą. Dabar prisiminusi Aldona juokiasi, kaip kartą, būdama antrokė, kažką išardė ir pati nusimezgė liemenę. Ir dar ne bet kokią – su pynėmis ir visokių spalvų. Tiesa, padėjo babytė. Megzdavo tada ir kojines – tačiau šis darbas jai ir tuomet nebuvo prie širdies, ir dabar sako kojinių megzti nemėgstanti. 

– Kažkada vartydama nuotraukas pamačiau vienoje save su uniforma, „kalnieriukai“ apnerti, o kampuose – po išsiuvinėtą rūtos šakelę... Dabar gal juokingai atrodo, o tada tas „kalnieriukas“ buvo bene vienintelis būdas išsiskirti iš minios...  – svarsto Aldona.

– Kai studijavau Šiauliuose, kartą šovė į galvą mintis išardyti mamos megztinį, tokį gražų, violetinį, – prisiminimais dalijasi moteris, – ir nusimezgiau megztuką sau. Tokį su burbuliukais. Mama paskui, aišku, jį pamatė, bet nepyko... Atvirkščiai – džiaugėsi, kad gražiai numezgiau. Ir dabar jis dar tėviškėje kažkur guli.

Pasak Aldonos, visi jos rankdarbiai tokiais tarsi etapais ateina: buvo siuvinėjimas – net patalynę siuvinėjo, nes labai norėjo, paskui buvo nėrimas – mokykloje tada uniformas nešiodavo su apnertais „kalnieriukais“. Net draugės prašydavo, kad joms apykakles apnertų ir išsiuvinėtų. 

Nuotrauka
Autorės nuotrauka

– Kažkada vartydama nuotraukas pamačiau vienoje save su uniforma, „kalnieriukai“ apnerti, o kampuose – po išsiuvinėtą rūtos šakelę... Dabar gal juokingai atrodo, o tada tas „kalnieriukas“ buvo bene vienintelis būdas išsiskirti iš minios...  – svarsto Aldona.

Ir iš uniforminės juodos prijuostės ji prisimena išsikirpdavusi dalį priekio ir nusinerdavusi tą dalį vąšeliu – vis norėdavosi būti kitokia nei visos. Mat tais laikais visi labai jau vienodi būdavo... 

Mezga ji ir dabar, ir sau, ir anūkėlei, tačiau prisipažįsta, kad megzti drabužiai jai ne itin patinka. Išskyrus tuos, kurie ne tik numegzti savo rankomis, bet ir papuošti vėlimo technika per visą priekį. Tokius sako labai mėgstanti ir turinti ne vieną.

Mugės brangios

– O prasidėjo viskas nuo papuošalų, – pasakoja ji, – iš akmenukų, odos, kitokių medžiagų. Susipažinom su tokia moterimi, ją sudomino mano darbai, iš pradžių pasiūlė juos pardavinėti savo kioskelyje, o paskui pakvietė kartu važiuoti į muges. Taip ir susidraugavom. Esu jai dėkinga.    

Nuotrauka
Autorės nuotrauka

Dabar jau kokie treti metai Aldona su savo rankdarbiais važinėja po muges. Buvo galima ją pamatyti ir Tauragėje surengtoje kalėdinėje mugėje. Ant jos prekystalio rikiavosi kalėdiniai eglutės žaisliukai, kvepiančios žvakės, puodeliai, dekoruotos darbo knygos ir kitos mielos smulkmenos.

Beje, moteris džiaugiasi, kad vietiniams kūrėjams buvo leista mugėje prekiauti nemokamai, nes komercinės privatininkų rengiamos mugės – labai brangios. Pasak jos, už vieną mugėje neretai prašoma 35 eurų, jei ji vyksta dvi dienas, tenka mokėti 70 eurų. O, pasak kūrėjos, kitąkart surinkti už savo dirbinius pavyksta panašią ar vos didesnę sumą... O būna, kad nuostolių tenka patirti – ji pasakoja pernai prieš Kalėdas Klaipėdoje, „Švyturio“ arenoje, išsipirkusi vietą prekybai, tačiau reklamos nebuvo ir atėjo visai mažai žmonių. O vieta kainavo labai brangiai, taigi buvo grynas nuostolis...

– Bet, kaip lietuviai mėgsta sakyti, iš nuostolių gyvenam... – optimizmo nepraranda Aldona.  

Ji pasakoja, kad kai mugėje pasako kalėdinio žaisliuko kainą – 6 ar 7 eurai, neretai išgirsta, kad brangu.

Nuotrauka
Autorės nuotrauka

– Tačiau jie ir negali pigiai kainuoti. Visos medžiagos, reikalingos jiems pagaminti, nepigios – ir audinys, ir juostelės, ir kristalai. Jas parsisiunčiu iš anksto. Anksčiau medžiagas pirkdavau Lietuvoje, labai brangiai, bet paskui susižiūrėjau, iš kur galėčiau jų parsisiųsti pigiau. Tai pasiskaičiuoju savikainą ir nustatau kainą. Klaipėdoj viena profesionalė, labai gražius žaisliukus gaminanti, už juos prašo 12 eurų. 

Be to, nebūtina tokių žaisliukų pirkti daug – užtenka ir vieno, ypač jei puošiate ne eglę, o tik šaką ar kuriate kalėdinę kompoziciją.

Viską norisi išbandyti

Ne veltui sakoma: kas gabus, tai gabus viskam. Aldoną domina visokios naujovės, tad kai tik pamato ką nors nematyto ir gražaus, ir pačiai norisi pabandyti. Taip ji išmoko kurti papuošalus iš molio, paskui ėmė gaminti muilo gėles, lieti sojų vaško žvakes. Dar buvo etapas, kai iš vilnos vėlė šlepetes, šalikus. Žinoma, niekas nesidaro greitai – tam, kad išmoktum šių rankdarbių technikų, teko daug mokytis, žiūrėti vaizdo įrašų internete ir, žinoma, bandyti pačiai. Žinoma, pamokos internete – ne už dyka. Užtat dabar ji netgi gali rengti edukacijas – visai neseniai į žvakių liejimo, muilo puokščių gaminimo ir užrašų knygučių dekoravimo edukaciją ji buvo sukvietusi savo drauges. Pasidalinti tuo, ką moka, pamokyti kitus jai malonu. Moteris pasakoja net telefonu paprašyta patarimų mielai juos dalina. 

Maloniausia gaminti žvakes

Aldonos namuose jau žėri papuošta Kalėdų eglė, o ant jos, savaime suprantama, – jos rankomis sukurti žaisliukai: unikalūs, skirtingi, aksomu aptraukti bumbulai, padekoruoti kaspinėliais, stiklo akutėmis, moliu. Tačiau moteris nepatenkinta:

– Ai, kaip sakoma, batsiuvys be batų... Žaisliukai turėtų būti skirtingo dydžio, viršuje mažesni, apačioje – didesni... Bet sau ką nors pasidaryti vis pritrūksta laiko, o į svečius atvažiavusi anūkėlė užsispyrė puošti eglutę...

Nuotrauka
Autorės nuotrauka

Paklausta, kuri veikla ir daugybės jai maloniausia, Aldona susimąsto:

– Net nežinau, gal visos... Nes tą patį daryti greit pabostų. Smagu vis kaitalioti veiklas. Dabar tie žaisliukai, bet praeis tas etapas, ateis Mamos diena, tada bus muilo puokštės. Ir liežuvis neapsiverstų vadinti viso šito darbu, nes man tai – malonumas.

Bet prisipažįsta – jei kelias dienas neturi kada prieiti prie savo rankdarbių, labai jų pasiilgsta, ir kai galų gale gali vėl darbuotis, valandų neskaičiuoja – dirba iki išnaktų.        

Vis dėlto pats maloniausias, o ir pats lengviausias darbas, pasak Aldonos, – žvakių gamyba. Jai nepatinka tokie aromatiniai aliejai, kurių kvapo natos jau sudėliotos, jai norisi kvapą sukurti pačiai. Taigi Aldona mėgina įvairius variantus bandydama sukurti kvapą pati: pavyzdžiui, norėdama sukurti Kalėdų kvapą dėlioja apelsino, šokolado, mandarino, kokių nors prieskonių kvapus, kol išgauna norimą rezultatą. Tam reikia ir daug laiko, ir domėtis, skaityti, kad žinotum, kas su kuo dera. Jai ypač malonu, kad kuriant žvakes labai pakvimpa visi namai. 

Eglutės žaisliukų gamyba irgi reikalauja nemažai patirties ir žinių. Net nulipdyti molio dekoraciją ant žaisliuko nėra taip paprasta. Tai ore džiūstantis molis, visiškai kitoks nei paprastas. Pasak Aldonos, reikėjo daug ką išbandyti, kol atsirinko medžiagas, kad žaisliukas nebūtų sunkus, kad būtų spalva, kad būtų atsparus dūžiams. Tad bandė, pirko ir vienokį molį, ir kitokį, bandė, kol atrado tinkamą. 

 

Nuotrauka
kulturos rumai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
prieš 14 valandų
Vadinamajam šeimų gynimo maršui himną parašęs dainininkas Romas Dambrauskas spalio pradžioje ketina koncertuoti Tauragės kultūros rūmuose, tačiau bilietus žmonės perka vangiai. Dėl sąsajų su prieštaringai vertinamo judėjimo nariais, pasišovusiais nuversti Seimą ir Vyriausybę, atlikėją vis dažniau lydi ne gerbėjai, o kritikai. Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Tomas Raulinavičius sako, kad jeigu galėtų, „maršistų“ dainiui koncertuoti neleistų. 
Nuotrauka
paroda
Įkelta:
prieš 15 valandų
Kviečiama pažvelgti į nuaidėjusio VIII tarptautinio festivalio „Džiazo dienos Tauragėje“ fotografijų parodą šių dviejų fotografų akimis ir prisiminti įspūdingiausius bei jaukiausius momentus.
Nuotrauka
plakatas
Įkelta:
prieš 21 valanda
Rugsėjo 30 d. nuo 13 val. Tauragės bendruomenių namuose vyks Keliaujančių jaunimo metų renginys. Diskusijos, interaktyvios veiklos, pažintis su regiono jaunimo organizacijomis ir įvairiausios pramogos – visa tai lauks renginio dalyvių bei jaunimo ir su jaunimu dirbančių asmenų. Taip pat, renginio metu, vyks konferencija, skirta su jaunimu dirbantiems specialistams.
Nuotrauka
treciojo amziaus universitetas
Autorės nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Trečiadienį Tauragės kultūros rūmuose paminėta Trečiojo amžiaus universiteto (TAU) mokslo metų pradžios šventė. Nors mokslo metai jau įsibėgėję ir įvairios veiklos jau vyksta, norėta susiburti į jaukų pasisėdėjimą. Šiemet į mokslus žengia apie 160 TAU studentų.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo bendruomenės feisbuko paskyros nuotrauka
Įkelta:
2022-09-27
Adakavo bendruomenėje surengta šventė „Atverk duris, kaimyne“, kurios metu ne tik šokta, dainuota, ragautas Skaudvilės kulinarinis paveldas – kleckai „Im i met“, bet ir pristatyta kompaktinė plokštelė, o Adakavo socialinių paslaugų namų gyventojai turėjo galimybę pasiklausyti garsiai skaitomų knygų.
Nuotrauka
lomiai
Lomių bibliotekos archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-09-27
Lomių kaimo bibliotekoje senokai gimė tradicija organizuoti jaunųjų skaitytojų, kurių dauguma yra vaikų dienos centro ugdytiniai, nakvynę bibliotekoje. Savaitgalio pavakarę gausus būrys mergaičių ir berniukų su miegmaišiais ir kitais reikmenimis traukė nakvynėn.
Nuotrauka
minejimas
Autoriaus nuotrauka
Įkelta:
2022-09-23
Rugsėjo 23-ąją minima Lietuvos žydų genocido diena. Penktadienio vakarą prie Tauragės kultūros centro susirinko tauragiškiai ir menininkai, jautriai prisiminę kadaise Tauragėje gyvenusius žydus, kurių gyvybes pasiglemžė holokaustas. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-09-23
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre šiandien, 16 val. atidaryta Reginos ir Prano Poškų jubiliejinė šiaudelių aplikacijų ir popieriaus kūrinių kvilingo technika paroda.
Nuotrauka
vaitimenai
Bendruomenės „Vaitimėnų šilas“ feisbuko paskyros nuotraukos
Įkelta:
2022-09-22
Vaitimėnuose nuo seno rugsėjį švenčiami Šv. Kryžiaus išaukštinimo atlaidai, kai sueina kaimynai, suvažiuoja ten gimę ir augę žmonės, visi, kam brangus šis kraštas. Bendruomenė kasmet kartu su atlaidais švenčia ir tradicinę kraštiečių šventę „Į gimtinę sugrįžtu“. Šiemet kartu paminėta ir bendruomenės 10 metų sukaktis. 
Nuotrauka
zemelapis
TKM nuotraukos
Įkelta:
2022-09-22
Europos paveldo dienų metu visuomenei pristatytas 1930 metų restauruotas miesto žemėlapis. Ranka braižytame Tauragės plane matomi senieji gatvių pavadinimai, jų išsidėstymas, miesto užstatymas, svarbesni objektai, būsimasis pramonės rajonas, senųjų kapinių išplanavimas ir kita. Pasak muziejininkų, žemėlapis buvo itin prastos būklės, tad jį teko restauruoti.
Nuotrauka
stragute zygis
Stragutės kaimo bendruomenės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-20
Pirmadienį startavo viešas balsavimas, kurio metu Lietuvos žmonės kviečiami išreikšti savo pilietinę valią balsuojant už, jų manymu, labiausiai nusipelniusias projekto „Lietuvos galia“ iniciatyvas kategorijose „Stiprios“, „Teisingos“, „Žalios“ ir „Inovatyvios“ . Iš viso Tauragės rajone registruotos 8 iniciatyvos. Konkurso laureatai bus apdovanoti gruodžio 3 dieną iškilmingos ceremonijos metu.
Nuotrauka
jovarai
Bendruomenės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-20
Vienas geriausių būdų suburti bendruomenę – keliauti drauge. Tauragės Jovarų bendruomenės nariai susiruošė į pažintinę kelionę po Aukštaitiją – vieną gražiausių Lietuvos regionų, garsėjančiu ežerais, upeliais, miškais ir kalvomis apjuostu kraštovaizdžiu, natūralia gamta.
Nuotrauka
gaizauskas
Juozo Gaižausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2022-09-19
Kultūros muitinė prigijo Tauragėje, kasmet įnešdama įvairovės į miestiečių kasdienybę ir simboliškai įprasmindama paties pastato pirminę funkciją. Juk Tauragės pilis, visų pirma, buvo statyta kaip muitinė. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ kviečia į 2022 metų „Kultūros muitinės“ renginių ciklą Tauragės pilyje. Kulinarinis paveldas, istorija, kinas, teatras ir muzika, o rugsėjis skiriamas teatrui.
Nuotrauka
BIBLIOTEKA
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2022-09-19
Ketvirtadienio vakarą Tauragės rajono B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje vyko renginys „Skaitymai ant laiptų“ su poete Lina Buividavičiūte. Autorė renginio metu pristatė savo poezijos knygą „Tamsieji amžiai“.
Nuotrauka
taurage
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-16
Šiandien prasideda Europos judumo savaitė ir Tauragės rajono savivaldybė kviečia prisijungti prie judumo kampanijos bei rinkti žingsnius, kurie kampanijos pabaigoje virs medžiais.
Nuotrauka
skaitymas
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2022-09-15
Skaitymo skatinimo akcija „Vasara su knyga“ šiemet pasiekė skaitymo rekordą. Lietuvos viešosios bibliotekos įkvėpti knygų magijos šią vasarą paskatino per 30 tūkst. žmonių. Skelbiama, kad viena aktyviausių skaitymo iššūkio bibliotekų šiemet tapo Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka. Pasak Vaikų literatūros skyriaus darbuotojos Laimos Bajoraitės, koordinavusios šį projektą, Tauragės rajono skaitytojai šiemet perskaitė 7821 knygą, iššūkį įveikė 1320 skaitytojų, o mėgstamiausiomis knygomis tapo Džeko Londono „Baltoji iltis“, Antuano de Sent Egziuperi „Mažasis princas“, Justino  Marcinkevičiaus „Grybų karas“.
Nuotrauka
kulvinskyte
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2022-09-14
Antradienio vakarą B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje vyko smagus susitikimas su žurnaliste, televizijos ir radijo laidų vedėja, laimingo gyvenimo būdo platformos „Laimės dieta“ įkūrėja, knygų „Laiminga knyga“, „Semčiukai sako labas rytas!“, Semčiukai sako labas vakaras!“ autore Rimante Kulvinskyte. Vakaro metu bibliotekos lankytojai išgirdo smagių istorijų, minčių apie laimę, R. Kulvinskytė kalbėjo ir apie minčių galią bei meilę sau, kurią, pirmiausia, visi galime ir turėtume susikurti patys!
Nuotrauka
skaudvile
Įkelta:
2022-09-14
Savaitgalį Skaudvilėje šurmuliavo kasmetinė miesto šventė. Kokia ji buvo šiemet? Kaip sako bendruomenės „Skaudvilės kraštas“ pirmininkas Vidas Bičkus, visos Skaudvilės šventės būna įspūdingos, ir ši  praėjo puikiai. O labiausiai jį džiugina visų bendruomenės narių vienybė, susiklausymas ir noras prisidėti. 
Nuotrauka
pilis
Įkelta:
2022-09-14
Rugsėjo 15-ąją minint Europos paveldo dienas Tauragės rajono savivaldybė kviečia į renginius, skirtus iš arčiau susipažinti su tvariu paveldu. „Tvarus paveldas“ – tokia šių metų Europos paveldo dienų tema.
Nuotrauka
parama
Įkelta:
2022-09-10
Nuo rugpjūčio 25  iki rugsėjo 8  d. muziejuje veikė audiovizuali paroda „Ukraina: lūžio būsena“, vienijanti autentiškus karą išgyvenančių žmonių pasakojimus, fotografijas ir liudijimus. Kartu su parodos autorių kolektyvu muziejus organizavo paramos akciją, kurios metu surinktos lėšos bus skirtos nuo prievartos kare Ukrainoje nukentėjusioms moterims ir mergaitėms. Jos metu surinkta 280 eurų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-09-09
Paskutinį vasaros vakarą nuskambėjo ir paskutinio Tauragės džiazo festivalio koncerto akordai. Tauragiškiams džiazo gerbėjams buvo pasiūlyta atsipalaiduoti klausantis jaunų, tačiau itin talentingų ir profesionalių atlikėjų trio Žeromskas/Banno/Falu, jungiančio atlikėjus iš trijų šalių – Lietuvos, JAV ir Puerto Riko. Taip baigėsi IX Tauragės džiazo dienų festivalis.