Mobingas: į darbą – lyg į karą
Įkelta:
2021-06-24
Nuotrauka
rec
Aprašymas

Asociatyvi pexels.com nuotr.

„Kasdien – lyg į karą“, – taip savo emocijas apibūdina Martynas, prisiminęs, kaip buvusioje darbovietėje prieš jį  buvo taikomas mobingas, psichologinis smurtas. Vadovas prie jo nuolat priekabiavo. „Tauragės žinios“ nusprendė pasidomėti, kokia situacija yra Tauragėje. Ar čia dažnai fiksuojami atvejai, kai darbuotojai, neapsikentę psichologinio smurto ir priekabiavimo, kreipiasi į Valstybinę darbo inspekciją? Pasirodo, kad skundų ne tiek ir daug.

Dažnai esame linkę įsivaizduoti priekabiavimą kaip nepadorų seksualinį elgesį, kurio kitas asmuo nepageidauja. Tačiau priekabiavimas gali pasireikšti ir kitais būdais, pavyzdžiui, nuolatiniu užgauliojimu, patyčiomis, nepagrįstais reikalavimais.

„Išėdė“ iš darbo

Priekabiavimą patyrė ir „Tauragės žinių“ kalbintas Martynas (vardas pakeistas, redakcijai žinomas), dirbęs vienoje valstybės institucijų. 

– Viskas prasidėjo palengva, situacija laikui einant vis blogėjo. Kartą paprašiau atostogų, nes norėjau pailsėti. Vadovas neišleido motyvuodamas dideliu darbo krūviu. „Tai ką, kiti turės už tave dirbti?“ – buvo atsakyta. Gerai, tarkim, daug darbo, kolektyvas įsitempęs, negalima jo palikti. Tačiau jau po kelių dienų kitas kolega, paprašę atostogų, be vargo jų išėjo. Net nesuvokiau, kas įvyko. Iškėlęs šį klausimą staiga pajutau, kad vadovas ėmė mane, liaudiškai tariant, ėsti. Ieškojo priekabių – prasidėjo tarnybiniai patikrinimai dėl tariamų darbo tvarkos pažeidimų, kad neva blogai atliktos užduotys, tačiau nė vieno tyrimo metu jokių pažeidimų nerasta. Tuomet susirgau. Pasiėmiau nedarbingumo pažymėjimą. Kaip elgėsi mano vadovas? Pradėjo tarnybinį patikrinimą, ar nesimuliuoju, ar tikrai sergu, o ne vengiu darbo. Man buvo šokas. Pasirodo, negalima sirgti, negalima išeiti atostogų. Grįžęs į darbą po ligos sulaukdavau nuolatinių priekaištų, prieš mane buvo nusiteikę ir kolegos, esą prastai dirbu, dėl to tenka didesnis krūvis jiems. Tai yra viena esminių mobingo požymių – nuteikti kitus kolektyvo narius prieš tave. Jaučiausi išsekęs, piktas. Jeigu taip prastai atlikau darbą, kodėl manęs iškart neatleido? Norėjo „išėsti“, – svarstė Martynas. 

Darbuotojas nepasidavė ir kreipėsi į Darbo ginčų komisiją (DGK), kuri jam priteisė patirtą žalą. 

Šiuo metu vyras dirba kitoje valstybės institucijoje ir joje puikiai susitvarko su užduotimis, palaiko dalykiškus santykius su kolegomis ir vadovu. 

– Neliko didelės įtampos, kurią jausdavau kaskart eidamas į darbą. Pamenu, net grįžęs iš jo negalėdavau atsipalaiduoti, prasidėjo stiprus nerimas, panikos atakos. Kai pasikeitė darbo aplinka, pajaučiau, kokioje nesveikoje darbovietėje aš kažkada dirbau. Kurį laiką net buvau įtikėjęs, kad gal tikrai kažko nemoku, prastai atlieku savo darbą, bet jeigu tai būtų tiesa, nesusitvarkyčiau ir dabartiniame darbe. O čia jokių pastabų dėl darbo kokybės negaunu,  – pasakojo jis. 

Tauragėje – du skundai 

Psichologinis smurtas darbo aplinkoje, dar kitaip vadinamas mobingu, pastaruoju metu – jautri tema, apie kurią itin garsiai prabilta po medikės savižudybės vienoje šalies ligoninių. Įtariama, kad medikė patyrė mobingą. Sveikatos apsaugos ministerija skelbia ketinanti įvertinti emocinės sveikatos klausimus šalies gydymo įstaigose. Valstybinė darbo inspekcija (VDI)  „Tauragės žinias“ informavo, kad Tauragėje skundų dėl darbo sąlygų pažeidimų, konkrečiai – dėl psichologinio spaudimo, iš Tauragės gydymo įstaigose dirbančiųjų iš viso nėra gavusi. 

„Manau, kad tokių skundų nebuvimo vienas faktorių, kad kiekvienais metais rengiame gydymo įstaigose konsultacinius renginius/seminarus, dalyvaujant tų įstaigų profesinėms sąjungoms ar/ir darbo tarybų atstovams“, – dėstė VDI atstovė Jolanta Bielskienė.

Ji komentavo, kad gavus skundą būtų vykstama į gydymo įstaigą, susitinkama su pareiškėju, nagrinėjami tų įstaigų dokumentai, susiję su darbų sauga, atkreipiant dėmesį į rizikos vertinimą, o ypač – į psichosocialinių rizikos veiksnių tyrimą. 

„Po to patikrinimo rezultatai aptariami su įstaigos vadovu, bei, priklausomai nuo rezultatų,  taikomos arba netaikomos poveikio priemonės. Tiesiogiai dėl psichologinio spaudimo/mobingo per pastaruosius 2 metus (VDI Klaipėdos) skyriaus nutolusioje darbo vietoje Tauragėje buvo gauti 2 skundai iš kitų, ne iš gydymo įstaigų.

Atlikus patikrinimus tų įstaigų vadovų atžvilgiu buvo atlikti  administraciniai veiksmai, įpareigojantys pašalinti nustatytus darbų saugos reikalavimų pažeidimus“, – aiškino J. Bielskienė. 

VDI atstovė akcentavo, kad dėl galimo psichologinio spaudimo/mobingo atirtos materialinės ir/ar moralinės žalos asmuo turi teisę kreiptis į DGK. „Tauragę aptarnauja Telšių DGK,  šiuo metu Telšių DGK yra nagrinėjamos 5 tokios bylos“, – skaičiavo  J. Bielskienė.

Patiria stresą

VDI skelbia, kad dažniausiai psichologinis smurtas darbe apibūdinamas kaip nuolatinė nepagrįsta kritika, sarkazmas, pasikartojančios neigiamos pastabos, riksmai, darbuotojo ignoravimas, šmeižtas, manipuliavimas, viešas pažeminimas, noras išjuokti, pasiekimų nuvertinimas, grasinimas atleisti iš darbo ir pan., kurias lydi skiriamasis smurto darbe požymis – prievartą taikančio asmens siekimas psichologiškai dominuoti prieš smurto auką. Patiriančius darbe psichologinį smurtą darbuotojus veikia nuolatinis stresas.

„Kiekvienas psichologinio smurto atvejis darbe yra individualus. Nepaisant įvairių smurtinio elgesio apibūdinimų ir nesant teisiškai įtvirtinto vieningo apibrėžimo, psichologinio smurto apraiškas yra sunku ištirti ir įrodyti. Todėl pirmiausia raginame įmonių vadovus daugiau dėmesio skirti netoleruotino elgesio darbe prevencijai. Viena efektyviausių priemonių – problemos viešinimas. Darbuotojai turėtų nebijoti viešai kalbėti apie netoleruotiną kolegų, vadovų ar trečiųjų asmenų – klientų, tiekėjų ir kitų – elgesį“, – dėstė VDI Darbuotojų saugos ir sveikatos skyriaus vyresnioji patarėja-vyriausioji darbo inspektorė Vesta Macė.

DGK po gauto kreipimosi darbo ginčą privalo išspręsti per vieną mėnesį, proceso metu tiriamos aplinkybės, renkamasi į posėdį ir siekiama sutaikyti konfliktuojančias šalis, jeigu nepavyksta – komisijos nariai balsuoja dėl sprendimo. Darbo ginčų sprendimų procedūra yra nemokama – tai reiškia, kad pareiškėjai neturi už jį sumokėti. Į komisijas gali kreiptis tiek darbuotojai, tiek darbdaviai, jeigu jie įtaria, kad jų teisės pažeistos. 

 

Nuotrauka
biblioteka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2024-04-12
Ketvirtadienio vakarą B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje pristatyta 9-oji Evos Tombak knyga „Popietės laikas: mitai ir tiesa apie senėjimą“.
Nuotrauka
salemonas
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotraukos
Įkelta:
2024-04-10
Antradienio  vakarą Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje rinkosi tauragiškiai, kurie nekantravo susitikti su Lietuvoje gerai žinomu rašytoju, aplinkosaugininku, fotografu, gamtininku, radijo laidų vedėju, daugybės premijų laureatu, jau beveik 100 knygų autoriumi – Selemonu Paltanavičiumi.
Nuotrauka
proda
Įkelta:
2024-04-03
Balandžio 4 d., ketvirtadienį, 17 val. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ Fotografijos galerijoje, atidaroma vilniečio fotografo Levo Žiriakovo analoginės fotografijos paroda „Kūrėjai“. Ekspozicijoje – Lietuvos ir užsienio menininkų portretai, užfiksuoti 1994–2023 metais. Paroda veiks iki 05.24 d. Organizatorius – Tauragės krašto muziejus „Santaka“.
Nuotrauka
pijus
Įkelta:
2024-03-29
Ketvirtadienį į Tauragės Viešąją biblioteką skubėjo repo mylėtojai. Čia lankėsi Pijus Opera – jaunosios kartos repo atlikėjas, vienas žymiausių repo improvizacijos puoselėtojų Lietuvoje. Atlikėjas, kuris drąsiai maišo poeziją su naujovišku skambesiu, daug dėmesio skiria žodžiui, bet nemažiau ir geram vakarėliui. Pradėjęs nuo repo kovų, per trumpą laiką užaugo iki įsirašymo į Lietuvos rekordų knygą. 2023 metais jis pateko į Lietuvos istoriją
Nuotrauka
6okiai
Įkelta:
2024-03-29
Kovo 28 dieną, po metų pertraukos, į „Šaltinio“ progimnaziją sugužėjo būrys šokėjų, puoselėjančių tradicinius šokius. Varžytis pradedančiųjų – t.y. nedidelę patirtį - šokėjų grupėje panoro net 52 poros iš Tauragės rajono mokyklų. Jaunieji atlikėjai pašoko net keturis tradicinius šokius: „Vėdars“, „Tancius“, „Lelinderis“ ir „Drėbinikė“.
Nuotrauka
biblioteka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2024-03-22
B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje vyko degustacija „Elzaso skonis ir kvapas“. Oceane Pierrotte šį kartą papasakojo apie Elzaso regiono vynus, jų ypatybes, skonius ir kvapus.
Nuotrauka
nuziejus
Fotografijų autorius Mindaugas Černeckas
Įkelta:
2024-03-15
Visoje Lietuvoje siekiama išsaugoti, įprasminti Sąjūdžio ir sąjūdiečių atmintį. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ jau keletą metų šiai temai skiria ypatingą dėmesį. 2021 metais Tremties ir rezistencijos muziejuje buvo įkurtas Sąjūdžio kambarys, pernai, minint LPS 35-etį, sukūrė dokumentinį filmą „Sąjūdis tauragiškių prisiminimuose“. Siekdami tiek filmą, tiek  informaciją apie Tauragės sąjūdį pristatyti patraukliau, įdomiau, lankytojams buvo pristatytas ir interaktyvus stendas. Tačiau, tauragiškių sąjūdiečių džiaugsmą, nuolat temdė vienintelis klausimas – „O kur mūsų archyvas, kur mūsų posėdžių protokolai?“ Ir jie atsirado!
Nuotrauka
dainų
Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-03-14
Kaip abiturientai nuo šimtadienio su džiaugsmu ir nerimu pradeda skaičiuoti dienas iki egzaminų, taip ir kultūros atstovai, saviveiklininkai po apžiūrų pradeda laiko atskaitą iki dainų šventės. Šiemet ji – neeilinė. Lietuvos Dainų šventė minės 100 jubiliejų. Net ir kelis dešimtmečius dalyvaujantys Dainų šventėse, jaudinasi, tikėdamiesi, kad būtent jų kolektyvas paklius į jubiliejinę šventę.
Nuotrauka
vaikai
Įkelta:
2024-02-29
Vasario 28 dieną Viešojoje bibliotekoje lankėsi vaikų rašytoja, žurnalistė Evelina Daciūtė. Į susitikimą su knygų autore atskubėjo per septyniasdešimt mokinių iš Tauragės M. Mažvydo ir Tauragės „Šaltinio“ progimnazijų.
Nuotrauka
knyga
Įkelta:
2024-02-28
2024 m. kovo 5 d., 17 val. Klaipėdos miesto savivaldybės I. Kanto viešosios bibliotekos Meno skyriuje, J. Janonio g. 9 pristatomos dvi knygos: Tauragės kraštotyros draugijos leidinys „Tauragės krašto dvarų beieškant“ ir Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos leidinys „Kuršių nerijos nacionalinis parkas“. Šios knygos skirtos mėgstantiems keliauti ir norintiems pažinti gimtąjį kraštą.
Nuotrauka
milžinas
Vaida Leščauskaitė
Įkelta:
2024-02-21
Praėjusį savaitgalį Briuselyje vykusiame tarptautiniame šviesos meno instaliacijų festivalyje „The Bright Festival“ atgijo tauragiškių Raimondo Kavaliausko ir Nerijaus Ališausko skulptūra „Pasakų milžinas“. Europos Sąjungai (ES) šįmet pirmininkaujanti Belgija prie festivalio kvietė prisijungti vietos kūrėjus bei Lietuvos ir kitų ES šalių kultūros partnerius. Pusę milijono lankytojų sulaukusiame festivalyje instaliacija pristatyta minint Lietuvos prisijungimo prie Europos Sąjungos 20-metį.
Nuotrauka
knyga
Įkelta:
2024-02-21
Vasario 21-ąją – Tarptautine gimtosios kalbos diena. Kaip teigiama Šventajame rašte, senais laikais žmonės kalbėję viena kalba. Jų kalbas sumaišęs Dievas, kai tie užsimanę pastatyti Babelio bokštą, kuriuo galėtų Dievą pasiekti.
Nuotrauka
milžinas
Vaida Leščauskaitė
Įkelta:
2024-02-16
Visi prisimename 2021 metų Kalėdas, kuomet Jūros upės parke praeivių žvilgsnius traukė  didžiulė milžino skulptūra, kuri mažiems ir dideliems pasakojo Elnio Devyniaragio istoriją, primenančią senovės lietuvių ir baltų mitologijoje sutinkamą kalėdinio laikotarpio versiją.  
Nuotrauka
pistatymas
Įkelta:
2024-02-05
Ketvirtadienio vakarą Viešojoje bibliotekoje pristatyta kraštiečio Kęstučio Macijausko knyga „Šordinas“. Knygos autorius – Klaipėdos dramos teatro aktorius ir režisierius, daugeliui pažįstamas kaip Algimantas iš TV serialo „Naisių vasara“. Už antraplanį vaidmenį 2015 m. pelnė Auksinį scenos kryžių.
Nuotrauka
sausio 13
Romualdo Požerskio nuotrauka
Įkelta:
2024-01-13
Minime 1991 metų Sausio 13-osios įvykius. Jau trisdešimt treji metai prabėgo nuo tų nepamirštamų dienų. Labai svarbu išsaugoti atminimą ir perduoti jaunesniesiems mūsų šalies piliečiams tų įvykių liudininkų pasakojimus. Tauragiškis Mindaugas Macas sutiko pasidalinti prisiminimais apie tuos laikus.
Nuotrauka
dainų dainele
Įkelta:
2024-01-11
Švelniai žiemišką sausio 10-ąją Tauragės meno mokyklos pilies salėje šurmuliavo gausus būrys jaunųjų atlikėjų, jų mokytojų, tėvelių ir gerbėjų. Salė buvo pripildyta muzikos garsų, žodžių, jaudulio, susikaupimo, nekantrumo, laukimo, geriausių linkėjimų ir džiaugsmo. Vyko Lietuvos vaikų ir moksleivių televizijos konkurso „Dainų dainelė 2024“ rajoninis etapas. 1974 metais prasidėjęs Lietuvos vaikų ir moksleivių televizijos konkursas „Dainų dainelė“ šiemet mini 50 metų jubiliejų! Džiugu, kad tauragiškiai myli šį konkursą ir aktyviai jame dalyvauja.