Mokytojo keliu – įprastu ir kaskart nauju
Įkelta:
2022-09-11
Nuotrauka
ritonija
Aprašymas

Raimondos Alysienės nuotrauka

 

,
Nuotrauka
ritonija
Aprašymas

Ritonija Galkauskienė su savo mokiniais. Asmeninio albumo nuotrauka

 

Mokytojo darbas – tai pašaukimas, kūryba, mokymasis. Jovarų pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Ritonija Galkauskienė, šį darbą dirbanti jau kone keturis dešimtmečius, o Jovarų mokykloje pasitinkanti septintąjį rugsėjį, savo darbo esmę nusako paprastai: mokyti, auginti, suprasti. Su mokytoja kalbėjomės apie jos profesinio kelio pasirinkimą, pedagogų džiaugsmus ir iššūkius. 

– Ar nuo vaikystės svajojote būti mokytoja? Kada atradote savo pašaukimą, koks buvo kelias?  

– Nuo vaikystės svajojau būti mokytoja. Kadangi turiu vyresnį brolį ir dvi jaunesnes seseris, joms pirmiausia teko mokytis „mano“ mokykloje. Tėtis buvo padirbęs lentą, ant kurios galėjau rašyti kreida ir buvau labai laiminga, kad turėjau dvi mokinukes, kurios noriai sėdėdavo mano pamokose, atidžiai klausydavosi  išgalvotų istorijų, rašydavo, skaičiuodavo. Jas išmokiau skaityti, rašyti ir labai džiaugiausi, kad jos manęs klausė, gerbė ir buvo stropios mokinukės. Kai pačios pradėjo lankyti mokyklą, mano namų mokykla joms buvo nebeįdomi. 

– Kiek laiko dirbate mokytoja, ar seniai dirbate Jovarų mokykloje? Kokia yra ši mokykla?

– Būdama pradinukė dalyvaudavau skaitovų konkursuose, mėgau šokti, vaidinti, įkalbėjau kiemo draugus surengti šventinį koncertą tėveliams.  Kai mokiausi devintoje klasėje, į mūsų mokyklą (dabartinė „Šaltinio“ progimnazija) atėjo dirbti jaunas lietuvių kalbos mokytojas Eugenijus Šaltis, kurio įdomios pamokos nulėmė mano pasirinkimą. 

1984 metais baigiau Šiaulių pedagoginį institutą ir pagal paskyrimą išvykau į Visaginą (tuometinį Sniečkų) dirbti tautinių mažumų mokykloje. Tuo metu tame mieste buvo tik kelios lietuvių kalbos mokytojos, mažai kas kalbėjo lietuviškai, tai buvo tarsi rusiška sala Lietuvoje. Sedulinos vidurinėje mokykloje, kuri buvo perorganizuota ir pavadinta „Atgimimo“ gimnazija, dirbau 30 metų. Per tiek metų daug kas keitėsi mūsų valstybėje, keitėsi ir Visaginas, tačiau visada norėjau grįžti į gimtąją Tauragę. Grįžusi į Tauragę dvejus metus dirbau Žygaičių gimnazijoje, o Jovarų pagrindinėje mokykloje šis rugsėjis man septintasis. Jovarų mokykla man ypač brangi, nes būdama ketvirtojo kurso studentė joje atlikau pedagoginę praktiką. Mokykla keičiasi, gražėja, kolektyvas darnus ir draugiškas. Čia gera ir smagu dirbti.

– Kas šiuo metu labiausiai neduoda ramybės?

– Šiuo metu labiausiai neduoda ramybės įvairios pertvarkos, reformos,  straipsniai. Ypač glumina tokie straipsniai, kuriuose teigiama, kad kalboje vartoti įvairius keiksmažodžius – nieko blogo. (J. Jonutytė „Vartoti įvairius keiksmažodžius kalboje – nieko blogo...“). 

– Ar tiesa, kad mokinių lietuvių kalbos lygis prastėja? Dažnai pabrėžiama, kad vaikų kalba tapo labai skurdi dėl technologijų. Ar pastebite tokią tendenciją?

– Knygos – žinių šaltinis. Kas draugauja su knygomis, tam lengviau  reikšti mintis, to kalba  vaizdinga ir sklandi. Technologijos yra puikus dalykas, bet viską reikia daryti su saiku.

– Žinau, kad dirbate su nuo karo pabėgusiais ukrainiečių vaikais. Papasakokite, kaip sekasi, kas sunkiausia.

– Su vaikais dirbti kartais būna sunku, bet įdomu, ir nesvarbu, kokios tautybės jie būtų. Vaikai yra vaikai. Vieni dirba, stengiasi, kiti į mokslą žiūri pro pirštus. Mokydamiesi ukrainiečiai kartojo, kad lietuvių kalba labai sunki, bet graži, aš tą patį jiems sakiau apie jų gimtąją kalbą. 

– Sėkminga mokykla – tai trys viename: mokinys, tėvai, mokytojas. Ar jaučiate ryšį su tėvais, ar jie jus palaiko?

– Tėvai ir mokytojai turi bendrauti ir bendradarbiauti. Visada  palaikiau glaudžius ryšius su mokinių tėvais, jaučiau jų palaikymą, suprasdavome vieni kitus, nes mūsų visų vienas tikslas, kad kiekvienas mokinys mokykloje jaustųsi gerai, kad mokykla būtų jų antrieji namai.

– Mokytojo profesija šiandien vertinama nevienareikšmiai. Mokytojai guodžiasi, kad yra nuvertinti, vaikai neretai skundžiasi, kad mokytojai nepatenkina jų lūkesčių. Kaip jaučiatės pati būdama mokytoja?

– Manau, kad mokytojo ir mokinio santykiai turi būti grįsti pasitikėjimu, supratimu, pagarba. Juk ne veltui liaudies išmintis sako; „Kaip šauksi, taip ir atsilieps“. Aš jaučiuosi puikiai būdama tarp savo ugdytinių. Tikiuosi, kad jie jaučiasi taip pat.

– Kaip manote – norint tapti geru mokytoju labiau reikalingas pašaukimas ar pedagoginės žinios?

– Norint tapti geru mokytoju, manau, reikalingas ir pašaukimas, ir pedagoginės žinios. 

– Jei reikėtų trimis žodžiais nurodyti, ką jums reiškia mokytojo darbas, kokie tai būtų žodžiai?

– Mokytojo darbą nusakyčiau trimis veiksmažodžiais: mokyti, auginti, suprasti.

– Kiek laiko per dieną skiriate darbui? O kaip atsipalaiduojate, koks jūsų laisvalaikis?

– Sunku atsakyti į klausimą, kiek laiko per dieną skiriu darbui. Stengiuosi kiekvieną darbą atlikti iki galo. Kartais pavyksta greitai, o kartais paskubėti neišeina... Laisvalaikiu mėgstu skaityti, klausytis muzikos, spręsti kryžiažodžius, o labiausiai atsipalaiduoju nerdama vąšeliu.

Nuotrauka
margis
Valdo Latožos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-04
Tokios žinios, ko gero, laukė ne viena tauragiškių šeima, auginanti mažamečius. Po kelerių metų pertraukos, sunkios ligos ir ilgo gydymo į darbą sugrįžta gydytojas Eugenijus Margis.
Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.