Sveikatos metų iniciatorius: gyventi – sveikai, mąstyti – teigiamai
Įkelta:
2014-06-03
Nuotrauka
Aprašymas
Juozas Dapšauskas kviečia visuomenę atsakingai rūpintis savo sveikata. Urtės Drąsutytės nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Sveikuolis į žygius keliauja ir su pusantrų metų sūneliu. Asmeninio albumo nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Savo berniuką Dapšauskai nuo mažens pratina prie sveikos gyvensenos. Asmeninio albumo nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Naujausias Juozo kūrybos vaisius – knyga. Urtės Drąsutytės nuotrauka
informacija@taurageszinios.lt
A
A

Urtė DRĄSUTYTĖ

urte@taurageszinios.lt

Žurnalistas, aktyvus visuomenininkas, sveikos gyvensenos propaguotojas, sveikatos bangos dešimtmečio sąjūdžio iniciatorius, 2013-ųjų – sveikatingumo metų idėjos autorius ir iniciatorius Juozas Dapšauskas visuomenei pristatė savo knygą „Sveikata, kuri saugo“. Vyriškis taip pat yra parašęs nemažai straipsnių sveikatos ir visuomeninių bei politinių aktualijų temomis. Savo patirtimi jis dalijasi su jaunimu ir visais, kuriems rūpi jų sveikata.

Apsilankęs „Tauragės žinių“ redakcijoje sveikuolis papasakojo apie tai, kas aktualu šiuolaikiniam jaunimui, apie sveikatos problemas ir pasyvų valdžios požiūrį į sveikatinimo būtinybę. Sveiku gyvenimo būdu jis susidomėjo ieškodamas kažko naujo ir nepatirto, teisingu sveikatos priežiūros keliu ėjo nuosekliai. Juozas teigia siekiantis, kad kuo daugiau žmonių aplink būtų sveiki ir laimingi, būtent todėl, pasak jo, būtina šviesti visuomenę.

Kritikos strėlės – reklamai ir pramonės milžinei

Juozas atskleidžia, kad jo autorinė knyga – tarsi pretekstas problemų viešinimui. Atskubėjęs į redakciją iš susitikimo su Žygaičių moksleiviais, sveikuolis pasakojo, kad jauniems žmonėms ypač svarbu pasakoti apie alkoholio ir rūkymo žalą. Tačiau Juozas atskleidžia su jaunimu bendraujantis kitaip, nei galbūt pagalvojote.

– Visi žino, kas yra blogis, kad rūkyti negerai. Bet aš kitaip sakau: juk tai pramonė, kuri stengiasi užkabinti, kad jie taptų nuolatiniais pinigų nešėjais, – įsitikinęs J. Dapšauskas.

Pašnekovo teigimu, jaunimas nuosekliai įtraukiamas į pramonę, kurios vidinė rinkodara nukreipta į vaikus ir paauglius.

Juozo įsitikinimu, Lietuvoje taip pat vykdoma aktyvi socialinė politika, kuri, mums net nesusimąstant, įtraukia į sūkurį – paprasčiausias pavyzdys, anot Juozo, – vaikiškas „šampanas“. Tiek esą tereikia, kad pamažu taptume milžiniškos pramonės dalimi ir nuo, rodos nekalto nealkoholinio gėrimo vartojimo esame įtraukiami, įvedami į žalingą sveikatai kultūrą.

– Egzistuoja socialinės klišės, kurios sąmoningai verslo sukurtos ir mus veikia, – užtikrintas visuomenininkas.

Knygoje – dvidešimties metų ieškojimai

– Tai dvidešimties metų ieškojimų ir įžvalgų koncentratas, – apie neseniai pasirodžiusią savo knygą sako autorius.

Žurnalistas pasakoja, kad jo knygoje į sveikatą žvelgiama kaip į visumą, pateikiamos sėkmės istorijos, nuomonės ir tikri faktai, atskleidžiantys realią sveikatos sistemos situaciją.

J. Dapšauskas farmaciją apibūdina kaip neleistinai užvaldžius visą sveikatos sistemą.

– Kas būtų, jeigu žmonės būtų sveiki? – retoriškai svarsto Juozas ir tuoj pat priduria, kad šiuo metu sergamumas – kritinis. Ypač gausėja sergančiųjų cukriniu diabetu, kenčiančių nuo įvairiausių alergijų. Tačiau, anot Juozo, jei nėra pirminės prevencijos, nieko pasiekti ir negalima. J. Dapšauskas dėl to negaili aštrių kritikos žodžių valdžiai. Jo teigimu, valstybė, turėdama galimybes, net nenori apsaugoti šalies gyventojų. Esą valdininkai skiria daugiau lėšų gydymui ir reabilitacijai, kai beveik neskiriama sveikatinimo programoms.

– Tai Konstitucijos sulaužymas, – rėžia Juozas. – Žmonės masiškai serga ir už tai numatyta baudžiamoji atsakomybė. Su sistema žaisti negalima, valstybė be teisingumo – plėšikų gauja. Žinoma, kažkas iš to gauna naudos, valstybę valdo tam tikros finansinės grupės. Mano knyga – tai bandymas tuos dalykus pajudinti. Pirmiausiai ji skirta tam, kuris jau domisi sveikata, nors ji privalo rūpėti kiekvienam. Juk kiekvienas nori būti laimingas, trokšta darnių santykių.

Visgi, pasak Juozo, svarbiausia, nuo ko prasideda rūpinimasis savimi – dvasinė sveikata.

– Jei neturi jėgų, motyvacijos, nieko nebus. Tik paskui eina psichinė sveikata, emocijos, gebėjimas teigiamai mąstyti. Tai ilgas ir nuoseklus darbas su savimi. Jei eini priešingu keliu, gyveni iliuzijose, panirsti į depresiją, gresia alkoholizmas.

Sveikas gyvenimo būdas – kasdienybė

Paklaustas, ar pasiduoda plintančiai žaliavalgystės bangai, J. Dapšauskas sako, kad valgo normaliai, o sveikos gyvensenos idėjomis susidomėjo būdamas vos dvylikos. Valgydamas jis vadovaujasi taisykle: pigu, skanu, sveika.

– Nesu abstinentas, bet nesu ir „kultūringas alkoholio vartotojas“. Taip pat ir su mėsa – nesu vegetaras, tačiau nesu ir jos vartotojas. Tam yra motyvų. Vienas iš punktų, be abejo, sveikata. Svarbus ir etinis, estetinis, ekonominis, ekologinis veiksnys, – sako J. Dapšauskas.

Pašnekovas pataria žmonėms užsibrėžti ilgesnę distanciją ir siekti tikslų palaipsniui, nereiktų galvoti apie greitus rezultatus, susirūpinus savo sveikata jokiu būdu nesiimti drastiškų priemonių.

Aktyvistas teigia, kad būdamas 14-os aiškiai suvokė, kad viskas jo paties labui, todėl jau tuomet pradėjo sąmoningai domėtis sveikuolišku gyvenimo būdu, dalyvaudavo žygiuose. J. Dapšauskas teigia, kad ligos dažniausiai sąlygojamos mūsų pačių netinkamo, neišmintingo gyvenimo būdo.

Jo iniciatyva 2013-ieji buvo paskelbti sveikatos metais. Pasak žurnalisto, visuomenininkai siekia šalyje sveikatą iškelti kaip prioritetą.

– Tai nevyriausybinių organizacijų rezultatas dėl žmonių sveikatos išsaugojimo, – paprastai šią idėją apibūdina sveikuolis.

Ar įvyko lūžis valstybės „galvų“? Neįvyko. Kas iš tos ekonomikos, jei žmogus nelaimingas, paliegęs? Tik sveikata įgalina ekonomiką, kultūrą vystytis. Lietuvoje per metus nusižudo apie tūkstantį žmonių, o kiek dar yra arti to? – klausia pašnekovas, skatindamas susimąstyti ir skvarbesniu žvilgsniu įvertinti savo sveikatą.

Nevaisingumo priežastys 

Nuotrauka
margis
Valdo Latožos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-04
Tokios žinios, ko gero, laukė ne viena tauragiškių šeima, auginanti mažamečius. Po kelerių metų pertraukos, sunkios ligos ir ilgo gydymo į darbą sugrįžta gydytojas Eugenijus Margis.
Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.  
Nuotrauka
inga
Įkelta:
2023-02-25
Tauragės sporto centro direktoriaus pavaduotoja, rankinio trenerė Inga Jurienė gimė ir augo Tauragėje, baigė tuometinę Tauragės 2-ą vidurinę mokyklą. Rankiniu susidomėjo antroje klasėje, o nuo septintos mokėsi sportininkų klasėje – visa rankinio komanda. Pasirinkusi trenerės kelią ji didžiuojasi savo auklėtinėmis, o labiausiai tuo, kad išsiugdė sau įpėdinę. Ir sūnus Lukas, užaugęs sporto salėje, pasirinko sportininko kelią. Nors moteris jau pasvarsto, kad galbūt laikas sportinius batelius, kaip sakoma, pakabinti ant vinies, vis dar žaidžia veteranų lygoje. Taip nuo 1983-ųjų – jau 40 metų – rankinis yra neatsiejama Ingos gyvenimo dalis.