Mamos svajonė – visavertis sūnaus gyvenimas
Įkelta:
2022-05-01
Nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Aprašymas

 

Onutė Zigmantienė svajoja suteikti savo sūnui galimybę girdėti

 

,
Nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Aprašymas

 

Onutės Zigmantienės atžalos Nojus, Amelija, Matas ir Erikas

 

,
Nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Aprašymas

Mažoji Amelija su broliuku Eriku. Raimondos Alysienės nuotraukos

„Kad tik sveikas būtų...“ – laukdama kūdikio atsidūsta dažna būsima mama. Jei taip nenutinka, dėl savo vaikų mamos gali padaryti viską. Sužinojusi, kad jos sūnus Matukas viena ausimi girdi labai silpnai, dėl to sutrikęs ir bendras jo vystymasis, Onutė Zigmantienė pasiryžo kovoti, kad jos sūnus augtų visaverčiu žmogumi. Ir nors daugiausia rūpesčių kol kas kelia būtent Matuko sveikatos bėdos, mamos meilės užtenka ir dar trims vaikams.

Ant palangių žaliuoja svogūnai

Daugiabutis Tauragės pakraštyje, butas penktame aukšte. Jame įsikūrusi šešių asmenų šeima, kurios kasdienybėje šurmulio netrūksta: čia auga trys berniukai, iš kurių vyriausiajam Erikui – 10 metų, viduriniajam Nojui – 7, jauniausiam iš broliukų Matukui – 3-eji. Pati mažiausia – 10 mėnesių Amelija, kurią broliai labai myli ir globoja.

Trijų kambarių bute švaru ir tvarkinga, daug erdvės vaikams ir, žinoma, begalė žaislų. O ant palangių vazonėliuose žaliuoja svogūnai ir krapai.

Iš virtuvės sklinda gardūs kvapai – 29-erių Onutė mėgsta suktis aplink puodus, juo labiau, kad tai jai puikiai sekasi.

Paklausta, ar sunku būti mama, Onutė nedvejoja:

Nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka

– Nė kiek. Nors ir pavargstu, bet man tikrai nesunku. Jei jau labai norisi bent trumpam atsikvėpti, nueinu pas draugę, išgeriu kavos, pasikalbam valandėlę. Kol vaikai maži, reikia būti su jais, juos bučiuoti ir myluoti, nes labai greit užaugs ir jiems to nebereikės... 

Ji prisipažįsta – meilės, kurios nepatyrė augdama, dabar su kaupu gauna iš vaikų.

Vaikystė nebuvo lengva

Pagramantyje gimusios ir augusios keturių vaikų mamos Onutės vaikystė nebuvo iš lengvųjų: 

– Iš šešių vaikų buvau jauniausia. Nebuvo lengva. Tėvo nepažįstu, mama gyveno su patėviu. Deja, mama anksti paliko šį pasaulį – ji mirė, kai man buvo 7-eri. Dar į pirmą klasę palydėjo rugsėjo 1-ąją, ir viskas. Jos nebeliko... Buvome 7 vaikai. Aš esu iš dvynukų, tačiau mano brolis dvynys neišgyveno. 

Onutė neslepia – mama mėgo išgerti. Vis dėlto ji prisimena, kad vaikais mama visada rūpinosi. Onutę užaugino vyriausia sesuo. Vos sulaukusi 18-os mergina paliko sesers namus ir ėmė į gyvenimą kabintis pati. Sako nenorėjusi sėdėti sesei ant kupros, nes jai ir pačiai buvo sunku: sesuo dirbo keliuose darbuose, kad galėtų  išlaikyti brolius ir seseris, be to, dar augino savo dukrą. 

Profesinio rengimo centre ji įgijo virėjos specialybę, vėliau dirbo įmonėje „Netmark“, kur ir jos vyras Edmundas.

Diagnozė – lyg žaibas iš giedro dangaus

Besilaukdama Matuko Onutė susirgo gripu. Rekomendavus medikams moteris anksčiau išėjo motinystės atostogų, ligą gydėsi žolelių preparatais. 

– Net nebūčiau pagalvojusi, kad galėtų kas nors panašaus atsitikti, – teigia Onutė.

Matukas šį pasaulį išvydo 2019 metų kovą. Atliekant privalomą naujagimių apžiūrą Klaipėdos medikams niekaip nepavyko patikrinti Onutės sūnelio klausos, tad jie liepė važiuoti į Kauno klinikas ir dėl viso pikto pasitikrinti profilaktiškai. Matukui dar nebuvo nė savaitės, kai jis papuolė į Kauno klinikų gydytojų rankas. 

– Gydytojo žodžiai „jūsų vaikas negirdi“ buvo lyg žaibas iš giedro dangaus, kuris tą akimirką sugriovė visą mūsų pasaulį, – prisimena O. Zigmantienė. – Tada ir prasidėjo mūsų ilgoji kelionė po gydymo įstaigas, begalė tyrimų, testų bei įvairiausių analizių... Kol išgirdome diagnozę ,,neurosensorinis apkurtimas su viena ausyte“ – jis neprigirdi viena ausyte 70 procentų. Tačiau nustačius diagnozę viskas tuo ir baigėsi, nes tokiam mažiukui nėra jokių klausos aparatų ar kitokių gydymo būdų. 

Nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka

Dėl prastos klausos, pasak gydytojų, yra sutrikusi ir vaiko raida, jis nekalba. Mama pasakoja, kad Matukas dažnai serga ir turėjo jau dvi dantų šalinimo operacijas. Dabar jis, kaip ir mažoji sesytė, gali valgyti tik trintą maistą. 

– Kai kalbu su juo, jis turi matyti mano lūpas, kad suprastų, ką noriu jam pasakyti. Kartais prisireikia ir šūktelėti, kad suprastų, ką sakome, – pasakoja O. Zigmantienė. 

Be to, pasak moters, berniukas ne tik neprigirdi viena ausyte, tačiau ir turi raidos sutrikimą: 

– Jis viską puikiai supranta, rodo emocijas, tačiau jo raida ir kalba yra stipriai atsilikusi, pradeda žvairuoti viena akytė. Teko lankytis ir pas psichologę, ji patvirtino, kad Matuko logika atitinka vienerių ar pusantrų metų vaiko logiką.

Visgi jokie sunkumai berniuko energijai netrukdo ir jis džiaugiasi gyvenimu pilnu tempu. Onutė pasakodama juokiasi, kad atrodo, jog šeimoje keturi vaikai, tačiau Matukas savo aktyvumu ir energija atstoja dar tris vaikus. 

Klausos aparatas padeda

Visgi praėjusių metų gruodį įvyko stebuklas, kurio, kaip tikina Onutė, ji be galo laukė. Eilinės patikros Kaune metu gydytojai prasitarė, kad yra galimybė Matukui turėti klausos aparatą, kuris užsideda iš išorės, tad patirti didelio nepatogumo jam netektų.

– Davė mums klinikos vienos kontaktus, kuri turi tą klausos aparatą. Užsiregistravome ir sutartu laiku atvykome pirmajai konsultacijai. Ten sūnui vėl atliko tyrimus ir davė išbandyti klausos juostą „Baha 5“, – pasakoja Onutė.

Kad tikrai įsitikintų, jog toks klausos aparatas yra tinkamas berniukui, šeima jį išsinuomojo. Iš pradžių tą juostą vaikas nešiojo po kelias valandas, vėliau su ja išbūdavo ir visą dieną. Po kelių savaičių vėl nuvyko į Kauną pasitikrinti, ar dėvint klausos aparatą jo klausa pagerėjo. Paaiškėjo, kad ji žymiai pagerėjusi.

Visgi kita naujiena buvo ne tokia maloni: pasirodo, ligonių kasų klausos aparato „Baha 5“ nekompensuoja, o jo kaina – 7 tūkstančiai eurų. 

– Tai mums neįveikiama suma. Man ir mano šeimai tai yra didžiuliai pinigai, nes aš pati tokių pinigų nesu gyvenime mačiusi ar laikiusi rankoje, – atsidūsta O. Zigmantienė. 

Prašo visuomenės pagalbos 

Moteris pasakoja, kad nesiseka gauti ne tik kompensacijos iš valstybės, tačiau ir susitvarkyti vaiko neįgalumo pažymos, kuri, pasak Kauno medicinos specialistų, jam priklauso. 

– Mūsų šeimos gydytoja nusikratė šios dokumentų tvarkymo naštos ir sakė, kad viską sutvarkyti turi Kaunas. Tačiau Kaune mums sako atvirkščiai – kad toks darbas priklauso atlikti šeimos gydytojui. Todėl pakeičiau šeimos gydytoją. Ji sakė tikrai žinanti, kad neįgalumas jam priklauso, tad reikalai juda į priekį.

– Dabar laukiu specialistų atsakymų, ir bus galima tvarkytis neįgalumo dokumentus – jį turėdamas Matukas gautų ir iš ligonių kasų šiokią tokią kompensaciją už klausos aparatą. 

Ji pasakojo nuėjusi ir į savivaldybę, ten sakė galį padėti, bet suma bus tikrai nedidelė – vienkartinė išmoka, kurią šeima galėtų gauti kartą per metus, nė iš tolo nepadengtų visos reikalingos klausos aparatui įsigyti sumos.

Jau turi daugiau nei pusę sumos

Visgi, laimei, yra ir dar vienas sprendimo būdas. Tai – geranoriška neabejingų žmonių pagalba. O. Zigmantienė sukūrė feisbuko grupę „Matuko svajonė išgirsti“, kurioje pasakoja apie savo bėdas ir prašo paremti. 

– Šiuo metu gerų žmonių dėka turime sąskaitoje sukaupę 3602 eurus, PAY-PAL paskyroje – 1019 eurų (kalbėjomės pirmadienį – aut. past.), taigi jau daugiau nei pusę sumos turime, – džiaugiasi ir dėkoja visiems prisidėjusiems Onutė. 

Onutė pasakoja, kad prašydama paaukoti klausos aparatui ji yra sulaukusi ir labai nemalonių replikų – esą, iš tų pinigų ji gyvena ir pan. 

Moteris įsitikinusi – kiekvieno žmogaus prisidėjimas jiems leis žengti vienu žingsniu arčiau svajonės, nesvarbu, ar tai būtų vienas, ar keli eurai. Tad visų gerų valios žmonių ji prašo prisidėti prie Matuko visaverčio gyvenimo. 

– Mums svarbus kiekvienas euras, jums gal vienas ar du eurai nedaug, o mums – žingsnis į priekį svajonės link, – sako Onutė.

Prisidėti prie berniuko svajonės girdėti galite šiais rekvizitais: LT477300010170800690 Erikas Kvietkus, paskirtis: Parama Matukui. 

 

Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.  
Nuotrauka
inga
Įkelta:
2023-02-25
Tauragės sporto centro direktoriaus pavaduotoja, rankinio trenerė Inga Jurienė gimė ir augo Tauragėje, baigė tuometinę Tauragės 2-ą vidurinę mokyklą. Rankiniu susidomėjo antroje klasėje, o nuo septintos mokėsi sportininkų klasėje – visa rankinio komanda. Pasirinkusi trenerės kelią ji didžiuojasi savo auklėtinėmis, o labiausiai tuo, kad išsiugdė sau įpėdinę. Ir sūnus Lukas, užaugęs sporto salėje, pasirinko sportininko kelią. Nors moteris jau pasvarsto, kad galbūt laikas sportinius batelius, kaip sakoma, pakabinti ant vinies, vis dar žaidžia veteranų lygoje. Taip nuo 1983-ųjų – jau 40 metų – rankinis yra neatsiejama Ingos gyvenimo dalis.
Nuotrauka
skurvydas
Juozo Petkevičiaus nuotrauka 
Įkelta:
2023-02-16
Šiemet Tauragei tapus Lietuvos kultūros sostine, kurios koncepcija – penki keliai, vieno jų – Praeities kelio – ambasadoriumi tapo Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ restauratorius Audronis Skurvydas, apie savo darbą kalbantis su tokiu entuziazmu, kad juo nesunku užsikrėsti. Jo dirbtuvėse akys laksto nuo daikto prie daikto, o rankos pačios kyla viską paliesti. Praeities kelias, pasak jo, simbolizuoja mūsų patriotiškumą, meilę Tėvynei, pagarbą istorijai, tradicijų ir etnokultūros puoselėjimą ir pasididžiavimą savo kraštu.