Dar būdama nelegali migrantė tauragiškė apsilankė JAV Baltuosiuose rūmuose
Įkelta:
2022-01-02
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Asmeninio archyvo nuotrauka

,
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Asmeninio archyvo nuotrauka

Prieš 20 metų iš Tauragės į Jungtines Amerikos Valstijas (JAV) išvykusi Sigita Šimkuvienė kilusi iš Aukštaitijos. Tačiau meilė ją atviliojo į mūsų kraštą. O smalsumas bei geresnio gyvenimo troškimas – už Atlanto vandenyno. Šiuo metu Pasaulio lietuvių bendruomenės valdybos narės pareigas einanti pašnekovė prieš tai pirmininkavo Amerikos lietuvių bendruomenei. 

– Prieš kurį laiką lankėtės Tauragėje. Kas Jus paskatina čia grįžti? 

– Aš esu aukštaitė, tačiau 18 metų gyvenau Tauragėje. Buvau „Saulutės“ darželio vedėja, „Pušelė“ dirbau auklėtoja, o buvusioje 5-ojoje vidurinėje mokykloje mokiau etikos. Taigi Tauragėje gyvena ir mano užauginta karta. Be to, buvau įsitraukusi ir į Tauragės visuomeninį gyvenimą, vaidinau liaudies teatre, priklausiau sveikuolių klubui, žaidžiau krepšinį, stalo tenisą. Žodžiu, buvau aktyvi Tauragės gyventoja. Ir kartais grįžta prisiminimai. Norisi aplankyti šį miestą. 

– Esate aukštaitė. Kaip likimas atbloškė į Tauragę? 

– Meilė. Į Tauragę atvykau su vyru. Čia gyveno jo senoliai. Beje, buvo įdomu. Štai senolis pasakojo apie Rainių miestelį, kaip jame vyko šaudymai. Klausiausi jo istorijų. Aš visuomet smalsi. Smalsumas ir į Ameriką mane pastūmėjo išvykti. 

– Esate mokytoja.  Kaip minėjote, dirbote pedagoginį darbą Tauragėje. Esate mokytoja ir šiuo metu JAV. Kodėl pasirinkote šią darbo sritį? Dėl smalsumo?

– Gal labiau dėl noro vadovauti (juokiasi – aut. past.). Pamenu, kai dar lankiau darželį, o jame buvo pianinas. Prie jo sėsti galėdavo buvo tik mokytojas. Gal dėl to? Tai labai įdomi asociacija ir prisiminimas. Man tai buvo svarbu. 

Neseniai pasveikinau vieną Tauragėje gyvenantį buvusį mokinį iš „Pušelės“, jis lankė mano priešmokyklinę grupę. Iki šiol bendraujame socialiniuose tinkluose, grupėse. Papasakojame vienas kitam, kaip sekasi. 

– Teigėte, kad į Ameriką Jus išviliojo smalsumas. O kokios dar priežastys pastūmėjo iškeliauti į šią už Atlanto esančią valstybę? 

– Tikriausiai pagrindinė priežastis – Amerikoje  savo gyvenimą jau kūrė draugė Gražina Venckutė. Be to, Lietuvoje atkūrus Nepriklausomybę biudžetinėse įstaigose po 3–4 mėnesius nemokėdavo mums atlyginimų. Aš tapau našle, o mano vyresnioji dukra – studentė. 

Vieną vasarą išvykau į JAV, apsidairiau, koks čia verda gyvenimas, kad kas savaitę mokamas atlyginimas. 

– Svetima šalis. Reikėjo adaptuotis. Kaip pavyko įsitvirtinti JAV?

– Dabar, kai pagalvoju, buvau tokia užsispyrusi. Nemokėjau anglų kalbos (studijavau tik prancūzų kalbą), be dokumentų, nelegali migrantė, taigi dirbau fizinį darbą. Valiau pastatus. Rudenį grėbdavau lapu, dažydavau sienas, lipdavau ir ant stogų. 

Aš augau didelėje šeimoje. Mes nebijojome darbų. Jeigu apsiimdavai, negalėdavai pamesti. Perėjau ir ugnį, ir vandenį. Taip ir išgyvenau. 

Laisvu nuo darbo metu ėmiau rašyti į Amerikoje leidžiamus lietuviškus leidinius. Pamenu, Niujorke ėjo laikraštis „Darbininkas“. Lietuvių bendruomenės vadovo žmona Teresė Gečienė pastebėjo, kad Konektikuto valstijoje gyvenanti Šimkuvienė, kaip ji sakė, gražiai rašo, taip įdomiai. Taigi sulaukiau jos skambučio. Aptarėme, kad reikėtų stiprinti lietuvių bendruomenę. Pakvietė mane į Lietuvių bendruomenės tarybos sesiją Vašingtone, kur susipažinau su ambasadoriumi Vygaudu Ušacku, su lietuvių bendruomene. Buvo įdomu. „Užsikabinau“ ir pagalvojau, kad jeigu ne mes, tai kas? Kas tuomet Lietuvai atstovaus? Juk ir mes tai galime. Į  Amerikos lietuvių bendruomenę atvedžiau daug jaunimo, jie tapo ir tarybos nariais. 

Nuotrauka
nuotrauka

– Ėjote ir JAV lietuvių bendruomenės pirmininkės pareigas, kaip ir užsiminėte, teko didelė atsakomybė. Kokį įvardytumėte didžiausią pasiekimą per savo pirmininkavimo laikotarpį? 

– Bendruomenė atsinaujino, pritraukiau daugiau naujų narių. Padėjau įsteigti naujus skyrius įvairiose apylinkėse. Be to, mes labai puikūs Lietuvos ambasadoriai. Ne veltui tais metais buvęs Užsienio reikalų ministras įteikė organizacijai diplomatinę žvaigždę. Daug Amerikos lietuvių yra JAV piliečiai, gali kreiptis į savo senatorius, ginti Lietuvos demokratiją. 

Daug darėme ir dėl Ukrainos, gynėme šią valstybę. Vieną ukrainietį sutikau žaisdama stalo tenisą. Sakau: „Slava Ukraini!“. Jis man atsako: „Heroiam slava!“. Taip ir pradėjome kalbėtis. 

– Viename interviu esate pasakojusi, kad tuo metu, kai dar neturėjote leidimo gyventi JAV, lankėtės Baltuosiuose rūmuose. 

– Buvau pakviesta kaip organizacijos atstovė. Baimės pilnos kelnės... Skolinausi pinigų, kad nusipirkčiau oficialų kostiumą. Ir man įsiminė, kad patikra nebuvo tokia rimta. Buvau sąraše, ir mane praleido. Tai buvo 2004 metais. Puikiai pamenu tuos metus, nes vėliau ištekėjau. Lietuva tuo metu ruošėsi stoti į NATO. Aš buvau Baltijos regiono grupėje. Visas vizitas man prabėgo kaip sapnas. Dabar, kai pagalvoju, man kelia nuostabą, kad patekau į Baltuosius rūmus būdama nelegali migrantė. Juk kas galėtų dabar iš Lietuvos pasienyje esančių pabėgėlių patekti, pavyzdžiui, į Seimo rūmus?

Tik labai gaila, kad išeinant iš Baltųjų rūmų iš manęs paėmė tą leidimą. Galvojau, parodysiu savo anūkams. Bet nieko tokio. Po to keletą kartų buvau ir Baltųjų rūmų ovaliajame kabinete. Žinoma, tuo metu jau turėjau leidimą gyventi.

– Esate „Globalios Tauragės“ ambasadorė. Kaip garsinate Lietuvą ir Tauragę?

– Pasaulio lietuvių bendruomenėje rezgame mintį, kad dažnai kalbėdami apie Lietuvą turime galvoje Vilnių, Kauną, Klaipėdą, bet mažai pagalvojame apie mažesnius miestus, kurie puošia Lietuvą. Taigi, galvojame, kad mes visi, viso Pasaulio lietuviai, turime puoselėti savo gimtą kraštą, pasakoti apie jį. Vykdydavau projektus, kurių metu rėmėme ir Lomių, ir Adakavo mokyklas. Pagal vieną programą JAV lietuvių vaikai atvažiavo atostogų į Tauragę, susipažino su šiuo kraštu.

– Kiek narių vienija Amerikos lietuvių bendruomenė? 

– Mes neskaičiuojame. Kartais į renginius susirenka 400, kartais – ir per 1 tūkst. žmonių. Žmonės čia savanoriauja, moka simbolinį 20 dolerių narystės mokestį už metus. Rinkdavome aukas Vasario 16-osios ar Kovo 11-osios akcijoms. 

– Kokius kultūrinius skirtumus pastebite tarp JAV ir Lietuvos? 

– JAV gyvena įvairių tautybių žmonės. Be to, JAV vyrauja paprastumas, o Lietuvoje kartais ir studentės išsidažo nuo plaukų iki kojų. Manau, kad JAV žmonės praktiškesni, labiau rūpinasi sveikata, nevaikšto apsiavę aukštakulniais. Amerikoje mėgstama eiti į teatrus, kino festivalius. Žmonės renkasi, kultūrinis gyvenimas čia itin aktyvus, ypač – Niujorke, iki kurio man vos viena valanda kelio automobiliu. 

Gali būti aktualios lininės kelnės

 

Nuotrauka
margis
Valdo Latožos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-04
Tokios žinios, ko gero, laukė ne viena tauragiškių šeima, auginanti mažamečius. Po kelerių metų pertraukos, sunkios ligos ir ilgo gydymo į darbą sugrįžta gydytojas Eugenijus Margis.
Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.