Auksines vestuves minintys Zenonas ir Agota Radvilos: karantinas padovanojo laiko įrengti juvelyrikos muziejų
Įkelta:
2020-11-14
Nuotrauka
Aprašymas

Zenonas ir Agota. Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Aprašymas

Ekspozicija. Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Aprašymas

Zenono dirbiniai. Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Aprašymas

Radvilų sodas. Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Aprašymas

Palėpėje Zenono rankomis įrengtame balkone sūpuojasi angelų kolekcija. Autorės nuotrauka

 

   
informacija@taurageszinios.lt
A
A

„Tauragės žinių“ žurnalistę Zenonas Radvila į jųdviejų su žmona Agota išpuoselėtą sodybą pasikvietė dar prieš paskelbiant antrąjį karantiną. Tautodailės meistras tikino norintis pasidalyti, ką jam pavyko nuveikti šiemet, kai pasaulį sukausčius pandemijai buvo atšauktos mugės, apribotos kelionės ir renginiai. Kuklumu pasižymintis menininkas neužsiminė, kad namuose jau turi įrengęs tikrą muziejų, o atvykus laukė dar viena staigmena – kaip tik lapkričio pirmąjį savaitgalį jiedu su žmona Agota minėjo auksinių vestuvių jubiliejų. 
Gyvas muziejus

Namuose pas tautodailės meistrą, juvelyrą Zenoną Radvilą šių eilučių autorei teko garbė svečiuotis jau antrą kartą. Pirmąkart, 2017-aisiais, savo nemenką darbų kolekciją menininkas aprodė namų rūsyje įrengtuose kambariuose. Ten pat ir Zenono dirbtuvės, kuriose jis pluša dešimtmečius. Jos nepasikeitusios ir šiandien. Tačiau Z. Radvila turi kuo nustebinti – šįkart žurnalistę jis vedžiojosi po kitus tris namo aukštus bei dviaukštę palėpę, pro kurios langą matyti Tauragės Švč. Trejybės bažnyčios bokštas. Karantino metu atsiradusio laisvo laiko tautodailininkas veltui nešvaistė – įsirengė palėpę, o savo dirbiniais išgražino bemaž visą jųdviejų su žmona užgyventą trijų aukštų namą. 
Z. Radvilos namuose vargiai rastumėte kertelę, nepaliestą tautodailininko rankų. Zenonas pasakoja namą įrengęs pats – dėjęs parketą, pjovęs lentas. Nors kadaise turėjo sveikatos problemų – itin aukštą kraujospūdį, kai susituokė su Agota, šios, kaip juokavo sutuoktiniai, garuote išgaravo. Net galvoti apie ligas auksarankiui nebuvo kada – įsitraukęs į kūrybos verpetą, joje rado ir nusiraminimą, ir gyvenimo tikslą. 
Radvilų sodyba Butkeliuose ne kartą buvo pripažinta gražiausia rajone ir regione. Ir dabar sodybos kiemą puošia Agotos puoselėjami dekoratyviniai augalai ir Zenono tautodailės dirbiniai. Atvykus į kiemą pasitinka gausybė jų – nuo taką sergstinčių nuotaikingų skulptūrėlių iki paties Zenono sukonstruotos patrankos. Pravėrus namų duris peno akims dar daugiau – paties Zenono ir kitų krašto tautodailininkų darbais nukabinėtos sienos, padabintos laiptinių kerčios. Kai kurie darbai Tauragės tautodailininkų, kai kurie ne tauragiškių – padovanoti, apsikeisti. Kitus Zenonas pasakoja parsivežęs iš kelionių. Vienas tokių suvenyrų – iš Čekijos parsigabenti plieniniai riterio šarvai. 

 

Nuotrauka


Štai, pavyzdžiui, kito žinomo rajono tautodailininko išdrožtą moters skulptūrą puošia Zenono rankų juvelyrikos dirbinys. 
– Išdrožė ją Nerijus Alšauskas, o karūnavau ją aš, – šypsosi menininkas. – Čia sudėti ieškojimai, klydimai ir atradimai, ir pavykę, ir kai kurie – nepavykę. Sukaupta 60-ties metų papuošalų istorija. 
Pirmiausia Z. Radvila vedasi į neseniai savo paties įrengtą sidabro ir gintaro dirbinių galeriją. Kaip tikrame muziejuje stenduose puikuojasi geriausi juvelyro darbai, tarp jų kaklo papuošalai, su kuriais prieš keletą metų tautodailės parodoje „Aukso vainikas“ dalyvavęs menininkas pelnė laureato vardą. Kiekvienas darbas turi savo istoriją – gyvena savo gyvenimus Zenono mintyse ir atgyja jo rankose.
– Štai lietuvaitė žalvariu pasipuošusi, o čia karalaitė, jos dukra – jos viena su kita bendrauja akimis, – gintaru inkrustuotomis karūnomis bei tautiniais lino rūbais padabintus manekenus rodo Z. Radvila. 
Zenonas sako nežinantis, nei kaip šią ekspoziciją pavadinti, nei koks jos likimas. Tautodailės meistrui norėtųsi, kad meilę lietuvybei liudijantys jo darbai išliktų ateities kartoms. 
Šių eilučių autorės akimis, Zenono darbų kolekcija savo dydžiu ir verte nenusileidžia kito žymaus šviesaus atminimo tautodailininko Antano Bagdono tautodailės dirbinių kolekcijai, kurią neseniai į Tauragės krašto muziejų „Santaka“ iš Griežpelkių parsigabeno muziejininkai. Pats Z. Radvila nedrįsta spėlioti, koks galėtų būti jo darbų skaičius, sako nebandęs apskaičiuoti ir vertės. Abu pusiau juokais prieiname prie išvados, jog 60-ies metų juvelyrinių darbų kolekcija – neįkainojama. 
„Tauragės žinioms“ susisiekus su Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktoriumi Romualdu Vaitkumi šis patikino, kad apie gausią Z. Radvilo darbų kolekciją jis žino. Jis teigė, jog muziejuje netrukus bus įrengta tautodailės galerija, kur bus eksponuojami Tauragės tautodailininkų darbai, tarp jų – ir Z. Radvilos. Atskiros galerijos šiuo metu paskirti juvelyrui, pasak jo, muziejus neturi galimybių. Tiesa, R. Vaitkus pripažino, jog savo juvelyrikos dirbinių muziejui Z. Radvila yra dovanojęs nedaug. 
Pasak muziejaus direktoriaus, galimas variantas Z. Radvilai dirbinių kolekciją, saugomą savo namuose, įregistruoti kaip nežinybinį muziejų. Įsteigus tokį Tauragės muziejus galėtų jį reklamuoti bei populiarinti, siūlyti žmonėms ją aplankyti.
Beje, Z. Radvila teigia turintis dar daug gintaro žaliavos, taip pat ir idėjų, ką iš jo sukurti. O šalį vėl sukausčius karantinui – ir apsčiai laiko tam. 

Pusė amžiaus drauge 


Parodęs juvelyrinių dirbinių kolekciją tautodailininkas vedasi į viršutinį namo aukštą bei paties sukonstruotais laiptais – į palėpę. Čia pasitinka jūros bangų motyvais dekoruotos sienos, tapybos darbai bei įvairūs sendaikčiai, Zenonui brangios kolegų tautodailininkų dovanos, XX a. relikvijos bei etnografiniai eksponatai. Dar vienas savotiškas muziejus. Palypėjus dar aukščiau pro langą atsiveria neaprėpiami toliai – Jūros krantinė bei dangų skrodžiantis bažnyčios bokštas. Pačiame namo stogo smaigalyje Zenonas turi įsirengęs balkoną, kuriame sūpuojasi šimtai įvairių medžiagų angeliukų. Dar viena tautodailininko sukaupta kolekcija, kurios draugijoje jis semiasi ramybės, kalbasi su Dievu. 
Čia Zenonas graudindamasis prakalba apie skaudžią šeimą ištikusią netektį – prieš dešimtmetį sunki liga pasiglemžė jaunesnįjį Radvilų sūnų. Zenonas su Agota turėjo du vaikus. Vyresnioji dukra su šeima šiuo metu gyvena Klaipėdoje, tačiau vienuolikmetis anūkas senelius aplanko dažnai – kartais ir savarankiškai atvyksta autobusu. Z. Radvila pripažįsta į jį dedantis nemažai vilčių, mat berniukas domisi tautodailės darbais, juvelyrika, turi gerą skonį ir grožio pajautimą. 

 

Nuotrauka


– Jis sako – aš čia gyvensiu, – anūko meilę senelių namams atskleidžia Zenonas. – Tad, pavyzdžiui, Antanas Bagdonas neturėjo įpėdinio, o aš – turiu vilties. 
Žmona Agota Zenono rankos nepaleidžia jau 50 metų. Ji – tautodailininko dešinioji ranka, drauge vyksta į parodas, muges, išdėlioja tautodailininko darbus. Palaikymą vyro kūrybai geriausiai atspindi faktas, kad net namuose žurnalistę moteris pasitinka pasidabinusi Zenono juvelyrika. Zenonas juokdamasis pripažįsta, kad Agota – vis dar ta vienintelė. 
– Nemadingi esam, – juokiasi pora. – Juk dabar jaunimas porą metų pagyvena kartu, ir viskas. O mūsų laikais buvo taip – pastatyk namą, pasodink medį ir užaugink sūnų. 
Paklaust, ar sunku gyventi su tautodailininku, Agota pripažįsta – būna visko. Vyro dėmesį dažniausiai užkariauja tautodailės ir juvelyrikos darbai, savo dirbtuvėse jis praleidžia daugybę valandų. 
– Dabar jau turėsiu daugiau laiko. Ta koronė uždarė visas muges, visas keliones. Daug keliaudavom, į užsienį, Lietuvos miestų šventės, įdomu būdavo, – prisimena Zenonas. 
Tautodailininkas nesupranta žmonių, besiskundžiančių, jog per karantiną nėra ką veikti.
– Laisvas laikas juk – dovana. Užsiimkit kūryba, pieškit, megzkit, jokios depresijos nepuls, – patirtimi, kaip atsiginti blogų minčių esant izoliacijoje, dalijasi Z. Radvila. 
Per penkiasdešimtį santuokos metų Radvilos išmaišė visą Europą. Kelionės, muziejų ir svečių miestų lankymas – vienas poros pomėgių. Tad apie karantino apribotas galimybes keliauti Zenonas kalba su liūdesio gaidele. Tačiau žmona ramina – „keliausim dar, keliausim“. 
Kaip jau anksčiau rašėme „Tauragės žiniose“, Agota savo dienas leidžia puoselėdama dekoratyvinius augalus. Moteris teigia, jog šie metai prekybai augalais buvę neblogi – namuose daugiau laiko praleidžiantys žmonės puoselėja savo sodybas, sodina medelius. 
Kiek laiko reikia, kol suformuojamas dekoratyvinis spygliuotis, iki kol jis gali vykti į naujus namus? Agota įvardyti nesiryžta. Pasak jos, tai ilgas ir daug atsidavimo reikalaujantis darbas, trunkantis ne vienerius metus. Augalus reikia prižiūrėti kasdien, formuoti vainiką, genėti, laistyti. 
– Kasdien apeinu, paglostau, apžiūriu, – apie meilę augalams pasakoja Agota. 
Šios meilės rezultatas akivaizdus – išpuoselėti želdynai užima beveik visą nemažą sodybos plotą. 

Nuotrauka
margis
Valdo Latožos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-04
Tokios žinios, ko gero, laukė ne viena tauragiškių šeima, auginanti mažamečius. Po kelerių metų pertraukos, sunkios ligos ir ilgo gydymo į darbą sugrįžta gydytojas Eugenijus Margis.
Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.