Atsisakoma baimės pasirodyti silpnu: žmonės vis drąsiau kreipiasi į psichologus
Įkelta:
2019-12-20
Nuotrauka
Aprašymas

Nemokama psichologinė pagalba teikiama „Bendruomeniniuose šeimos namuose“. Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Aprašymas

Indrė Pilypė (kairėje) ir projekto koordinatorė Odeta Petrikienė. Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Aprašymas

Aušra Macaitė. Asmeninio albumo nuotrauka

Šeimos gerovės centro „Šaltinėlis“ (buvę vaikų globos namai) patalpose jau dvejus metus veikia Tauragės bendruomeniniai šeimos namai – Europos socialinio fondo lėšomis įgyvendinamas projektas. Vienas jo tikslų – stiprinti šeimų socialinį ir psichologinį atsparumą. Projekto vykdytojams įpratinti tauragiškius kreiptis pagalbos į psichologą pavyko ne iškart. Tam trukdė ir stereotipinis mąstymas, jog nemokamos paslaugos nieko gero nežada.

Nemokamas, vadinasi, blogas?

Bendruomeniniuose šeimos namuose (D. Poškos g. 26) vyksta pozityvios tėvystės mokymai, moterų, asmenybės augimo grupiniai, mandalų terapijos užsiėmimai. Teikiama ir psichosocialinė paslauga – vaikų ir suaugusiųjų individualios, šeimų, porų psichologo konsultacijos. Šiems tikslams projekto lėšomis įdarbinti septyni darbuotojai: psichologės Jurgita Gedeikienė, Aušra Macaitė, Sandra Leonovienė, Asta Katauskienė, Rasa Butkienė, projekto koordinatorė ir vaikų priežiūros specialistė.

Projektą įgyvendina „Šeimos gerovės centras „Šaltinėlis“ ir Šilalės nevyriausybinė organizacija, koordinacinis centras „Gilė“. Kaip žurnalistei sakė projekto partnerio, koordinacinio centro „Gilė“ vadovė  Indrė Pilypė, pradžia (2017 m.) buvo sudėtinga tuo, kad apie naujai įkurtuose namuose siūlomas paslaugas niekas nežinojo. Tokio modelio pagalba šeimoms iki šiol nebuvo teikiama.

– Su projekto koordinatore važinėjome per bendruomenes, mieste kabinome skelbimus, rengėme ir platinome pranešimus internete, lankėmės ir apie save pranešinėjome socialines paslaugas teikiančiose įstaigose, mokyklose, – pasakoja I. Pilypė.

Anot jos, tie asmenys, kurie žino apie psichologinės pagalbos naudą, paprastai lanko privačius kabinetus, tad galimybę gauti nemokamas konsultacijas vertina skeptiškai.

– Miesto privatūs kabinetai būna užimti, susidomėjimas yra. Kai kurie net vyksta į kitus miestus, negaili 40 eurų už konsultaciją. Be to, žmonės linkę manyti, jog kitur dirba geresni specialistai. Juk, kai atvyksta, pavyzdžiui, gydytojas iš Kauno, skubame pas jį su mintimi „jau dabar tai mane pagydys“. Tai stereotipinis mąstymas, – dėstė koordinacinio centro „Gilė“ vadovė.

Moteris pabrėžia, kad neteisinga manyti, jog konsultacijos čia – nemokamos. Projektą finansuoja Europos sąjungos socialiniai fondai, kurie, anot jos, – ne kas kita, kaip mūsų ir kitų europiečių, mokesčių mokėtojų pinigai.

Vis palankiau vertina

Bendruomeniniuose šeimos namuose iš penkių čia įdarbintų psichologių dvi – iš Šilalės, likusios – tauragiškės. Projekto koordinatorė Odeta Petrikienė suskaičiavo, jog vien per antruosius projekto įgyvendinimo metus Bendruomeniniuose šeimos namuose apsilankė 450 asmenų.

Viena iš čia dirbančių psichologių, Aušra Macaitė, per dvejus metus konsultavo apie 180 asmenų.

 

Nuotrauka

– Dažniausios priežastys, dėl kurių kreipiamasi, – tarpusavio santykių problemos (su tėvais, sutuoktiniu, vaikais), nepasitikėjimas savimi, psichikos ir elgesio sutrikimai (emocijų, elgesio, nuotaikos, asmenybės), vaikų auklėjimo problemos, trauminiai įvykiai (skyrybos, netektys, darbo netekimas), psichosomatiniai negalavimai (astma, širdies ligos, pykinimas, galvos svaigimas ir kiti skausmai). Kai kurie šių fizinių negalavimų priežasčių ieško lankydamiesi pas įvairius gydytojus, kol suvokia, jog jos – mąstyme, – sako psichologė A. Macaitė.

Bendruomeniniuose šeimos namuose A. Macaitė dirba 20 val. per savaitę. Kiekvienam čia atvykstančiam asmeniui ji ir kitos čia dirbančios psichologės gali suteikti iki 20-ies nemokamų konsultacijų.

– Kai kurie apsilanko tik kartą, kai kurie epizodiškai lankosi net pusmetį, priklauso, kaip pasiskirsto konsultacijas. Kai matau, jog padarėme pažangą ir žmogus jaučiasi geriau, pasilieku keletą konsultacijų „atsargai“, tam atvejui, jei asmuo pajustų poreikį grįžti pasikonsultuoti, – pasakoja psichologė.

Pasak jos, apie galimybę nemokamai konsultuotis žmonės sužino vieni iš kitų, išgirdę rekomendacijas. Pasak A. Macaitės, žmonės vis palankiau vertina psichologo teikiamą pagalbą. Specialistė pastebi, jog psichologinės pagalbos vis dažniau kreipiasi ir vyrai.

– Žiniasklaida vis garsiau apie tai šneka. Garsūs žmonės dalijasi savo patirtimis, kaip jie susidūrė su  problemomis, kas padėjo. Psichologas – vis dažniau vartojamas žodis jų žodyne. Patys žmonės tampa drąsesni dalintis su kitais savo patirtimis. Ypač dabartinė karta, ji į pagalbą žiūri visai kitokiu žvilgsniu. Ir institucijos nukreipia, pavyzdžiui, mokyklos, – kalbėjo psichologė A. Macaitė.

Ateityje gyvuotų tik savivaldybės lėšomis

Šių eilučių autorei Bendruomeniniuose namuose šnekučiuojantis su pašnekovėmis už sienos girdėjosi suaugusiosios ir vaiko juokas. Kitame kabinete vyko vaiko individuali konsultacija su psichologe. Koridoriaus gale, už kampo, ant sofutės savo atžalos laukė susirūpinusi mama. Kaip psichologė informavo, neretai konsultacijai su psichologu tėvai atveda savo vaikus skyrybų atveju, šeimoje patiriant sutuoktinio smurtą.

Korpuso antrojo aukšto patalpose, Bendruomeniniuose šeimos namuose, veikia ir vaiko priežiūros kambarys. Čia mamos gali kelioms valandoms palikti savo atžalas. Kambaryje gausu knygelių, žaislų, piešimo priemonių, kamuoliukų baseinas. Su vaikus užsiima vaiko priežiūros specialistė.

Tauragės bendruomeniniai šeimos namų projektas finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programą. Tikimasi, jog projekto finansavimas bus pratęstas iki 2022 metų. Kokia Bendruomeninių šeimos namų ateitis? Jei būtų poreikis, jų išlaikymu tektų rūpintis rajono savivaldybei.

CBD kanapių aliejus

Nuotrauka
margis
Valdo Latožos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-04
Tokios žinios, ko gero, laukė ne viena tauragiškių šeima, auginanti mažamečius. Po kelerių metų pertraukos, sunkios ligos ir ilgo gydymo į darbą sugrįžta gydytojas Eugenijus Margis.
Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.  
Nuotrauka
inga
Įkelta:
2023-02-25
Tauragės sporto centro direktoriaus pavaduotoja, rankinio trenerė Inga Jurienė gimė ir augo Tauragėje, baigė tuometinę Tauragės 2-ą vidurinę mokyklą. Rankiniu susidomėjo antroje klasėje, o nuo septintos mokėsi sportininkų klasėje – visa rankinio komanda. Pasirinkusi trenerės kelią ji didžiuojasi savo auklėtinėmis, o labiausiai tuo, kad išsiugdė sau įpėdinę. Ir sūnus Lukas, užaugęs sporto salėje, pasirinko sportininko kelią. Nors moteris jau pasvarsto, kad galbūt laikas sportinius batelius, kaip sakoma, pakabinti ant vinies, vis dar žaidžia veteranų lygoje. Taip nuo 1983-ųjų – jau 40 metų – rankinis yra neatsiejama Ingos gyvenimo dalis.