Nomeda Marčėnaitė – apie kultūrą, darbą televizijoje ir Lietuvos jaunimą
Įkelta:
2021-05-04
Nuotrauka
nomeda
Aprašymas

B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos feisbuko nuotrauka

 

„Lietuva yra nuostabi, mūsų potencialas – milžiniškas. Man labai smagu, kad esame maža šalis. Nes jeigu esi mažas, nereiškia, kad nesi vertingas“, – kalbėjo populiari laidų vedėja Nomeda Marčėnaitė. Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos organizuotame virtualiame susitikime N. Marčėnaite bendravo su tauragiškiais ir kalbėjo apie kultūros svarbą kiekvieno žmogaus gyvenime, atskleidė ir darbo televizijoje užkulisius. 

Be kultūros nebūtų žmogaus

Kalbėdama apie Kultūros dieną, moteris pabrėžė, kad kultūra apima daugelį gyvenimo sričių, nors buvo laikas, kai ji galvojo, kad tai nėra svarbu. 

– Einant metams aš pradedu suvokti kultūros svarbą. Vaikystėje besimokant Nacionalinėje Čiurlionio menų mokykloje menas ir kultūra mane nuolat supo. Kultūra yra būtinybė, tai ne tik kultūros srityje besidarbuojančių žmonių poreikis, bet ir visos visuomenės. Nejučia mes visi esame kultūros vartotojai: skaitome knygas, šokame, klausomės muzikos, žavimės daile ir panašiai. Mokslas – irgi kultūra. Net mūsų egzistavimo būdas yra kultūra, – įsitikinusi N. Marčėnaitė.

Laidų vedėja teigė visą gyvenimą dirbusi kultūros srityje, todėl ir mokosi nuolat.

– Pavyzdžiui, vis sužinau, kaip formavosi žmogus. Atradimas man buvo tai, kad tam, jog taptų žmogumi, jis turėjo pradėti kurti. Jeigu to nebūtų daręs, jis būtų tapęs visai kitokiu žmogumi. Gal mes būtume kitokie gyvūnai? Neurologai klausia, ar muzika egzistuoja gamtoje. Bet jeigu žmogus nebūtų jos sukūręs, jos nebūtų, tai primintų labiau atsitiktinius garsus. Vandens čiurlenimas, jūros ošimas, lapų šnaresys, paukščių čiulbesys egzistuoja, bet muzika tai virsta tik žmogaus kūrybos dėka. Menas yra smegenyse. Kuo anksčiau jos pratinamos prie kultūros, tuo mes šiame pasaulyje geriau funkcioniuojame, – įsitikinusi ji.

Nuotrauka
k

Jaunai demokratijai linki tolerancijos

Bendraudama su Tauragės žmonėmis ir atsakinėdama į jų klausimus, N. Marčėnaitė prakalbo ir apie socialines problemas. Dirbdama kultūros lauke, vesdama laidas televizijoje, ji pasakojo susipažinusi ir pamačiusi įvairių žmonių, kartais paliesdavusi nelaimingai susiklosčiusius žmonių likimus. 

Laidų vedėja pasakojo, kad jos širdį virpina su sunkumais susiduriančių žmonių istorijos. 

– Galiu kalbėti, kad atjaučiu ir moteris, patiriančias smurtą, ir mamas bei tėvus, kurie augina neįgalius vaikus, ir neįgaliuosius, ir vaikus, kurie prarado tėvų paramą bei globą. Tų temų galime paliesti labai daug. Stengiuosi kalbėti apie tai, kas yra aktualu, – sakė pašnekovė.

Ji teigė besitikinti, kad nors ir mažais žingsniais, tačiau Lietuva žengs pirmyn spręsdama pažeidžiamų asmenų problemas. Ji paragino visuomenę būti tolerantiškesnę.

– Mums reikia išmokti diskutuoti net turint ir kitokias pažiūras, kitą požiūrį į pasaulį. Deja, vietoje to, kad mes diskutuotume, tiesiog susibarame. Aš linkusi tai keisti. Norėčiau švelniai keliauti į kitą santykių etapą, kai net ir turėdami įvairias nuomones gebėtume diskutuoti, – vylėsi laidų vedėja. 

Pašnekovė dėstė, kad Lietuva patyrė traumą Sovietų Sąjungos okupacijos laikais ir tam tikras neigiamas nuostatas tėvai perdavė savo vaikams. Anot jos, neįgalieji buvo išstumti iš viešo gyvenimo, tad net ir dabartinė visuomenė tik pratinasi priimti šiuos žmones.

– Atsirado nepasitikėjimas savimi. Tai yra žaizdos, kurias reikia gydyti, nes juk jos kitaip niekur nedings. Lietuvą matau kaip kūrybingą, ypatingą visomis prasmėmis, turime mokslininkų, menininkų, mes stovime ant nepaprastai gražių pamatų, tad manau, kad ir gyjame, nes einame teisingu keliu, – sakė N. Marčėnaitė.

Pasaulis be Lietuvos būtų kitoks

Pašnekovė teigė matanti, kad mūsų šalies visuomenė išties po truputį keičiasi – naujų vėjų į Lietuvos gyvenimą įneša jaunoji karta.

– Matau jaunus žmones, kurie toliau pažengė nei mes tolerancijos klausimu. Žinoma, ir vyresnė karta turi savo privalumų. Bet jaunimas šiuo klausimu jau moka vienas kito klausytis. Taigi, negalime teigti, kad stovime vietoje, – džiaugėsi N. Marčėnaitė. 

Atjaučiu ir moteris, patiriančias smurtą, ir mamas bei tėvus, kurie augina neįgalius vaikus, ir neįgaliuosius, ir vaikus, kurie prarado tėvų paramą bei globą. Tų temų galime paliesti labai daug.ׅ

 

Dėstydama mintis apie Lietuvos ateitį, ji pabrėžė ir tinkamo vaikų ugdymo svarbą.

Pašnekovė kalbėjo, kad skatinant vaikų kūrybiškumą svarbiausias tėvų ir visos visuomenės uždavinys – jo nežlugdyti. 

– Kartais mes, vedini geriausių norų, nesuvokiame, kad paneigiame vaikų fantazijas, mėginame įdiegti savo požiūrį. Turime būti dėmesingi, stebėti, kas vaikams patinka, – kalbėjo N. Marčėnaitė.

Moteris akcentavo, kad vaikai kurs mūsų ateitį. 

Tad ji pakvietė didžiuotis savo šalimi. Anot N. Marčėnaitės, pasaulis be Lietuvos greičiausiai būtų kitoks – mažiau spalvingas ir įvairus.

– Lietuva, jeigu mes pažvelgsime į jos istoriją, turi senas valstybingumo tradicijas ir yra ypatinga šalis. Jeigu mes tai suprastume, į savo valstybę pradėtume žvelgti kiek kitaip, – didžiuotis Lietuva ragino N. Marčėnaitė. 

Darbas televizijoje

Pasakodama apie darbą televizijoje, laidų vedėja kalbėjo, kad kuriant siužetus yra renkama informacija temomis, visuomenėje sukeliančiomis garsias diskusijas. N. Marčėnaitė sakė, kad televizijoje būtina tikrinti faktus, gerai apgalvoti, kaip apie temą papasakoti žiūrovams.

– Kurdami laidą „Kultūringai su Nomeda“ stebime, kokios temos yra aktualios ir įdomios. Žinoma, yra temų, kurios visuomet aktualios. Pavyzdžiui, homoseksualių žmonių tema, moteriškumas, kartų skirtumai. Šios temos kone sukasi ratais, galime įvairiais aspektais pažvelgti ir į dailę, kiną, kultūrą. O štai spontaniškai gimusi laida „Kur važiuojam?“ atskleidžia asmenybės portretą – pasikviečiamas žmogus ir kelionės  į jo pasirinktą vietą metu kalbama apie tai, kaip pašnekovas formavosi nuo gimimo, – sakė laidų vedėja.

– Pokalbiams ruošiuosi labai kruopščiai. Kone įsimyliu savo pašnekovą, panyru į jo gyvenimą visa galva. Išmokstu biografiją. Palaikome ryšius net po laidos filmavimo, – apie darbo užkulisius kalbėjo N. Marčėnaitė, šiuo metu laukianti kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus sutikimo nusifilmuoti laidoje.

O štai laidos „Kultūringai su Nomeda“ formatas, anot N. Marčėnaitės, labiau primena šou.

– Stengiuosi tilpti į šį formatą ir savo vardą nešti garbingai, – sakė laidų vedėja.

 

Nuotrauka
Laura
Įkelta:
2021-05-28
Šiemet vykusiame kasmetiniame Kirpėjų ir grožio specialistų asociacijos (KIGSA) fotokonkurse „Metų kirpėjas 2021“ pasižymėjo kraštietė Laura Zaleckienė. Vyriško įvaizdžio kategorijoje maksimalų balų skaičių pelniusi tauragiškė buvo tituluota Metų kirpėja.
Nuotrauka
Biblioteka
Įkelta:
2021-05-18
Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje dirbančią Martyną Pikoraitienę (30 m.) dažnai galima išvysti bibliotekos feisbuko paskyroje virtualiai transliuojamuose susitikimuose su rašytojais ir kitais meno pasaulio atstovais. Bibliotekos skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja teigia, kad virtualūs pokalbiai pradėti rodyti dar praėjusiais metais prasidėjus karantinui. Iniciatyva sulaukė nemenko populiarumo. M. Pikoraitienė džiaugėsi, kad į bibliotekos organizuojamus renginius socialiniuose tinkluose įsitraukė ir jaunesni žmonės.
Nuotrauka
Bartušio nuotrauka
Įkelta:
2021-04-25
Lietuvos badmintono U-17 ir U-19 rinktinę treniruoti išrinktas Povilas Bartušis sako, kad laukia didžiulis iššūkis. Kas geriau už daugkartinį šalies čempioną žino pergalės skonį bei kaip pasiekti rezultatų? Juo labiau, kai šio sporto meistriškumo sėmėsi iš vieno geriausių trenerių – šviesaus atminimo Jono Šilerio. Tad apie tai ir pasikalbėjome su iš Tauragės kilusiu pašnekovu.
Nuotrauka
juozas
Įkelta:
2021-04-13
Tauragėje gyvenantis ir kuriantis fotografas Juozas Petkevičius įsitikinęs – Lietuvos regionuose menininkai neretai yra gniuždomi, nes jų siekių ir svajonių aplinkiniai tiesiog nesuvokia ir netiki. Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ įsikūrusioje fotografijos galerijoje tauragiškis neseniai pristatė kelias savo fotografijas iš serijos „Incognito“, kurioje vaizduojami regionų kūrėjai. Nuotraukos darytos senuoju būdu – jas ryškinant laboratorijoje. Tiesa, ši meno sritis – brangus malonumas.
Nuotrauka
anele
Įkelta:
2021-04-11
Tauragės „Versmės“ gimnazijoje besimokanti Anelė Matrosovaitė kuria dainas ir groja gitara. Kūrybinga 18-metė interviu „Tauragės žinioms“ papasakojo apie vingiuotą savo kaip muzikantės kelią, kuriame buvo tiek stiprių muzikinių išgyvenimų, tiek ir nusivylimų muzikos pasauliu. Abiturientė žino, ką baigusi mokyklą norėtų studijuoti. Psichologės kelią besirenkanti menininkė teigė, kad psichologija ir muzika labai panašios sritys – jas pasitelkus galima padėti žmonėms. 
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-03-25
Šiandien sukanka 17 metų, kai Tauragės Švč. Trejybės parapijos klebonas Marius Venskus keliauja kunigystės keliu. Šia proga kunigą pasveikino Tauragės „Carito“ savanoriai, linkėdami drąsiai eiti pirmyn, neprarasti pusiausvyros slegiant sunkumams.
Nuotrauka
Tauragės VSB nuotrauka
Tauragės VSB nuotrauka
Įkelta:
2021-03-05
Vakar Tauragės visuomenės sveikatos biuro (VSB) visuomenės sveikatos specialistei Gemai Nairanauskaitei, atliekančiai sveikatos priežiūrą mokykloje, įteiktas Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacijos (SVSBA) apdovanojimas „2020 metų specialistas“. Jį drauge su Tauragės rajono savivaldybės mero padėka įteikė rajono meras Dovydas Kaminskas.
Nuotrauka
Žvynakienė
Įkelta:
2021-03-02
Ko gero, sunkiai rasime tauragiškių, o ypač jaunosios kartos atstovų, kurie nepažinotų visada besišypsančios policijos pareigūnės Raimondos Žvynakienės. O jei neteko girdėti, tai susipažinkite – 22 metus policijos sistemoje dirbanti moteris myli savo darbą, o savaitgaliais duoklę atiduoda vienišiems seneliams. Juos lankydama kaip Maltos ordino savanorė dažnai yra tas vienintelis žmogus, kuriam senjoras gali išsipasakoti.
Nuotrauka
vaitkus
Įkelta:
2021-02-26
Vasario 20 d. sukanka 100 dienų, kai dirba naujai išrinktas Seimas. Tauragėje išrinktas Seimo narys Romualdas Vaitkus, kuriam kassavaitinės kelionės į Vilnių ir atgal jau tapo įprastos, sako net ir jų metu neleidžiąs laiko veltui: klauso įvairių laidų aplinkosaugos klausimais – apie ekologiją, gamtosaugą, atliekų tvarkymą ir t.t., aiškinasi daugybę klausimų telefonu. Jis teigia net nepajuntąs, kaip prabėga laikas kelyje. Paklaustas, kaip prabėgo tas šimtas dienų, jis vieną po kito vardija nuveiktus darbus.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-01-31
Šiandien, sausio 31-ąją, netekome Jono Šilerio, ilgamečio badmintono trenerio, per savo gyvenimą meilę šiam sportui įskiepijusio daugybei vaikų, išugdžiusio ne vieną sportininką. Jam buvo 73-eji.
Nuotrauka
Songaila
Įkelta:
2021-01-22
Netektis: sausio 20-ąją mirė pedagogas, buvęs tuometinės Tauragės 1-osios vidurinės mokyklos direktorius Romanas Juozapas Songaila. Jis yra vadovavęs ir Tauragės rajono švietimo skyriui. R. Songaila ėjo 91-uosius metus.
Nuotrauka
saulius
Įkelta:
2021-01-01
Jau tradicija tapusią, šiemet penkioliktą kartą vykstančią senelių paramos akciją „Maltiečių sriuba“ karantinas pakeitė – sriubos paragauti neteks, tačiau noro padėti vargstantiems tai nestabdo. Seniems vienišiems žmonėms reikia paramos, ir nors dabar ją suteikti tapo sudėtingiau, Tauragės maltiečiai rankų nenuleidžia. Saulius Oželis, vadovaujantis Tauragės maltiečiams, šiemet buvo pripažintas geriausiu Lietuvoje. Jo vadovaujami savanoriai ir dabar triskart per savaitę veža karštą maistą 60-čiai senolių, globoja nepasiturinčias šeimas. Saulius neslepia – darbo per karantiną padaugėjo. Toks panašus į Kalėdų senelį, jis dalija ne dovanas, o savo širdies šilumą ir yra įsitikinęs, kad aukodamas savo laiką kitam žmogui, padėdamas jam, esi apdovanojamas – šypsena, geromis emocijomis, gražiu žodžiu ar net džiaugsmo ašara.
Nuotrauka
senelis
Įkelta:
2020-12-31
Kasmet artėjant Kalėdoms Dacijonuose, kaip sako kultūrinių renginių organizatorė Rasa Didorienė, užsikuria naminių žaisliukų gamybos fabrikėlis. Bendruomenės nariai renkasi gaminti papuošimus šventinei eglutei. Šiemet prasidėjus antrajam karantinui fabrikėlis neužsikūrė, tiksliau, užsikūrė tik renginių organizatorės namuose. Padedant vyrui ir kaimynams gimė kaimą puošianti Nykštukų alėja, o kadangi renginių vykti negali, namuose įkurtas ir R. Didorienės Mamauzių teatras vaikams. Pasirodymai transliuojami feisbuke. Beje, net ir čia kūrybiškai moteriai talkina jos vyras Egidijus.
Nuotrauka
rasa
Įkelta:
2020-12-16
Skaudvilės renginių organizatorė Rasa Bartkuvienė apdovanota Žemaitijos kunigaikščių medalių kolekcija. Toks įvertinimas jai skirtas už etninės kultūros puoselėjimą. Folklorą Skaudvilės krašte renginių organizatorė-pedagogė propaguoja jau daugiau nei dvidešimtmetį. Jos vadovaujamas vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Inkstiliuks“ Skaudvilę garsina lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų konkurse „Tramtatulis“, be instrumentinės ansamblio grupės neapsieina valstybinės bei kalendorinės šventės, savo pasirodymais džiugina ir moters vadovaujama liaudiškos muzikos kapela „Dobilas“.
Nuotrauka
Rugilė Norbutaitė
Įkelta:
2020-12-15
Muziką kurianti 18-metė tauragiškė Rugilė Norbutaitė savo klausytojams geriau žinoma „thelastsunday“ pseudonimu. Netrukus dar vieną naują kūrinį pristatysianti mergina kalba, kad jaunas, savo tikslų ir svajonių siekiantis žmogus neretai pasiduoda pusiaukelėje, kai susiduria su gausybe jo laukiančių iššūkių. Anot jos, kovoti už vietą po saule tenka visiems, nepriklausomai nuo to, ar jie gyvena Tauragėje, ar Vilniuje. Rugilė ragina nepasiduoti. Kalbėdama su „Tauragės žiniomis“ jaunoji atlikėja atskleidė, kaip savyje atrado menininkės gyslelę, kokią įtaką jai padarė šeima, mokykla ir bendraamžiai.
Nuotrauka
alijosius 2
Įkelta:
2020-12-12
Tomą Alijošių tauragiškiai pažįsta kaip sėkmingą verslininką, politiką, ir tuo pat metu – kuklų ir mažakalbį žmogų. Kad jis išties daug apie save kalbėti nemėgsta, akivaizdu ir iš šio interviu: gruodžio 7-ąją 70-ąjį gimtadienį pasitikęs verslininkas į klausimus atsakė netuščiažodžiaudamas – trumpai ir aiškiai.  
Nuotrauka
Karina Matulytė
Įkelta:
2020-12-08
Sekmadienį Vilniaus Algirdo muzikos mokykloje įvyko III-sis tarptautinis muzikos ir bendrojo ugdymo mokyklų meninis edukacinis projektas-konkursas „Muzikos spalvos“. Į jo antrąjį turą pateko ir Tauragės meno mokyklos ugdytinė.
Nuotrauka
Jokūbas Kurlinkus
Įkelta:
2020-12-04
18-metis tauragiškis Jokūbas Kurlinkus – aktyvus jaunimo organizacijų narys, jį galima pamatyti įvairiuose renginiuose, visai neseniai jo kūrybos rašinį „Žmogus“ išspausdino kūrybos žurnalas „Slemas su ragais“. Vaikinas drąsiai reiškia savo mintis jaunimo, švietimo ir politikos klausimais. Nieko nuostabaus – jis planuoja studijuoti istoriją ir yra įsitikinęs, kad pasaulį būtina matyti itin plačiai. Tačiau kartu J. Kurlinkus neslepia, kaip pats sako, esantis nacionalistas, o jo požiūris į Lietuvą – toks pat, kaip antrajai kadencijai neišrinkto JAV prezidento Donaldo Trumpo požiūris į Jungtines Amerikos Valstijas.
Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-18

Tauragės LDK Kęstučio šaulių 7-oji rinktinė, įkurta 1919 m. lapkričio 4 dieną, neseniai minėjo 101-ąsias metines. Planuota naujų narių priesaika bažnyčios skverelyje, paskelbus karantiną įvykti negalėjo. Tačiau šaulių pilietiškumo dvasios koronaviruso grėsmė nepalaužia – anot rinktinės vado Kęstučio Baužos, šaulys – tai tas žmogus, kuris visada pasiruošęs ginti Tėvynę, nesvarbu, kokia iškiltų grėsmė – ginkluotas priešas ar pandemija.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-14

„Tauragės žinių“ žurnalistę Zenonas Radvila į jųdviejų su žmona Agota išpuoselėtą sodybą pasikvietė dar prieš paskelbiant antrąjį karantiną. Tautodailės meistras tikino norintis pasidalyti, ką jam pavyko nuveikti šiemet, kai pasaulį sukausčius pandemijai buvo atšauktos mugės, apribotos kelionės ir renginiai. Kuklumu pasižymintis menininkas neužsiminė, kad namuose jau turi įrengęs tikrą muziejų, o atvykus laukė dar viena staigmena – kaip tik lapkričio pirmąjį savaitgalį jiedu su žmona Agota minėjo auksinių vestuvių jubiliejų.