Tauragės fotografo nuotraukos gimsta laboratorijoje: „Tai brangus procesas“
Įkelta:
2021-04-13
Nuotrauka
juozas
Aprašymas

Juozas Petkevičius. Autoriaus nuotrauka

 

,
Nuotrauka
juozas
Aprašymas

Ekspozicijoje vaizduojami Tauragės kūrėjai ir menininkai. J. Petkevičiaus nuotrauka

 

,
Nuotrauka
juozas
Aprašymas

Juozo Petkevičiaus nuotrauka

,
Nuotrauka
juozas
Aprašymas

Juozo Petkevičiaus fotografijų serija „Incognito“

,
Nuotrauka
juozas
Aprašymas

Juozas Petkevičius. Asmeninio albumo nuotrauka

Tauragėje gyvenantis ir kuriantis fotografas Juozas Petkevičius įsitikinęs – Lietuvos regionuose menininkai neretai yra gniuždomi, nes jų siekių ir svajonių aplinkiniai tiesiog nesuvokia ir netiki. Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ įsikūrusioje fotografijos galerijoje tauragiškis neseniai pristatė kelias savo fotografijas iš serijos „Incognito“, kurioje vaizduojami regionų kūrėjai. Nuotraukos darytos senuoju būdu – jas ryškinant laboratorijoje. Tiesa, ši meno sritis – brangus malonumas.

Vilniaus analoginės fotografijos ir kino festivalio bei Kirtimų kultūros namų rengiama paroda šiais metais atkeliavo į Tauragę. Joje – ir Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ fotografo J. Petkevičiaus kūriniai. 

– Šis festivalis vyksta jau trečius metus, rudenį pristatymas vyko Vilniuje, o štai dabar jau ir Tauragėje, prieš tai paroda aplankė ir Alytų, – pasakojo fotografas. 

J. Petkevičiaus nuotraukose užfiksuoti kūrėjai, nusisukę nuo objektyvo, kadre matomos jų nuogos nugaros.

Nuotrauka
juozas

– Aš fotografavau Tauragės kūrėjus, menininkus. Neslėpkime to, kad Tauragėje menas ir alternatyvus mąstymas yra vis dar stigmatizuojamas. Būna, gali pasislėpti, užsidėti kaukę prieš žmogų, tačiau tai ne visiems pavyksta. Tiems, kuriems nepavyksta, sunku, jie nukenčia emociškai, kūrybiškai. Yra nuostabių žmonių, kurie savo laiku galėjo tapti tarptautinio lygio kūrėjais, tačiau buvo nustumti į paraštes. Tai yra visų Lietuvos regionų problema, – apgailestavo J. Petkevičius, pasakodamas apie savo fotografijų mintį. 

Nuotraukos – iš laboratorijos

J. Petkevičius pasakojo fotografiją atradęs nuo mažų dienų – jo mama užsiėmė šia meno sritimi, pati ryškindavo nuotraukas. Besimokydamas 8-oje klasėje, jis atrado analoginę fotografiją. 

Analoginė fotografija dažnai apibūdinama kaip tradicinė fotografija, kai nuotrauka padaroma naudojant fotojuostą, o vėliau atspausdinama specialioje laboratorijoje.

Anksčiau taip buvo daromos visos nuotraukos – atsivertę senus šeimų albumus, žmonės žvelgia į juodai baltas fotografijas ir dažnai juos apima nostalgija ne tik dėl užfiksuotų akimirkų, bet ir dėl šių nuotraukų padarymo būdo. Tiesa, jaunimui analoginė fotografija labiau sukelia smalsumą, o ne nostalgiją.

J. Petkevičius pasakojo, kad dar paauglystėje jį sužavėjo nuotraukos kūrimo procesas.

– Buvo įkurta laboratorija, kurioje pamėginau daryti nuotraukas: ryškinau, didinau... Man tai padarė neišdildomą įspūdį. Žinoma, laikas ėjo, atsirado kitų pomėgių, bet 12-oje klasėje, kai reikėjo rinktis, ką toliau mokytis, pasirinkau fotografiją. Tuo metu fotografavau skaitmeniniu fotoaparatu, tačiau įstojęs į kolegiją prisiminiau analoginę fotografiją. Sutikau menininkų, kurie užsiima tuo profesionaliai. Man tai buvo keistai unikalu, kad jie vis dar tai daro, – prisiminė fotografas. 

Vaikinas įsiliejo į būrį menininkų, užsiimančių analogine fotografija, ir jame liko iki šiol. 

Brangus hobis

– Nuotraukos daromos pasitelkiant medžiagas, jautrias šviesai. Tiesa, raudonos spalvos spektras jų nepaveikia, dėl to laboratorijoje vyrauja raudona spalva, – apie darbo aplinkos subtilybes pasakojo J. Petkevičius. 

Jis kalbėjo, kad vieną fotografiją padaryti trunka mažiausiai 15 minučių – tiek laiko užima darbas laboratorijoje. 

Palaukti tenka ir fotografuojant – jeigu skaitmeniniu fotoaparatu užtenka akimirkos, tai parodoje eksponuojamose fotografijose užfiksuoti J. Petkevičiaus modeliai laukė 15 sekundžių, kol bus padarytas kadras. 

– Procesas yra gana brangus. Aš naudoju sidabro nitratą, kuris yra ištirpęs skystyje. Tai brangi medžiaga, – dėstė jis. 

J. Petkevičius skaičiavo, kad vieną fotografiją išryškinti kainuoja vidutiniškai 70 eurų. 

Būtina saugotis

Dalis medžiagų yra toksiškos, nuodingos, tad tenka naudoti priemones, apsaugančias kvėpavimo takus. 

– Jeigu naudoji kaukę, vėdini patalpą, medžiagas naudoji saugiai, viskas su tavimi bus gerai, – kalbėjo J. Petkevičius. 

Menininko laboratorija įkurta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ patalpose. Vyras pasakojo, kad artimiausiu metu jos duris jau bus galima atverti visuomenei.

Fotografas turi būti drąsus

Kalbėdamas apie tai, kokių būdo savybių reikia pasižymėti fotografui, J. Petkevičius akcentavo kelis dalykus.

– Pagrindinė savybė turėtų būti drąsa. Žinoma, svarbus smalsumas ir tam tikras savitumas. Nereikėtų kartotis, reikėtų ieškoti savo unikalumo, – svarstė fotografas. 

 

 

 

 

 

Nuotrauka
liucija
Įkelta:
2022-07-28
Nežinodamas nė neįtartum, kad žygaitiškė Liucija Genienė ką tik pasitiko 98-ąjį gimtadienį – linksma, žvali ir guvi moteris stebina šviesiu protu ir puikia atmintimi – kone šimtmečio senumo įvykius, tikslias jų datas ji gali vardyti net nesuabejodama. Dar labiau žavi šios moters geranoriškumas ir tikėjimas žmonėmis: nors vargų ir netekčių likimas jai nepagailėjo, ji tikina per ilgą savo gyvenimą blogų žmonių nesutikusi.
Nuotrauka
SHIMKUS
Įkelta:
2022-07-20
Savaitgalį Tauragėje lankėsi neseniai JAV politinę karjerą baigęs lietuvių kilmės kongresmenas Johnas Shimkus su žmona Karen ir sūnumi Davidu. Tai vienintelis istorijoje lietuvių kilmės Jungtinių Amerikos Valstijų kongresmenas. Savo įtemptoje dienotvarkėje svečiai rado keletą minučių pasikalbėti. Šeštadienį pokalbiui susėdome M. Mažvydo evangelikų liuteronų bažnyčioje.
Nuotrauka
areta
Įkelta:
2022-06-19
Tauragiškė menininkė Areta Didžionienė nuo 2009 m. rengia personalines ir dalyvauja grupinėse parodose. 2021 m. Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakultete ji įgijo vizualinio dizaino magistro laipsnį, o nuo sausio ji – Tauragės kultūros centro dailininkė. Praėjusį penktadienį A. Didžionienė pristatė daug gerų atsiliepimų sulaukusią savo inicijuotą grupinę parodą „Ex Nova“.
Nuotrauka
jonas jatautas zalgiriai
Įkelta:
2022-06-09
50-metį paminėjusios Žalgirių gimnazijos direktorius Jonas Jatautas, mokyklai vadovaujantis šešerius metus, sako, kad mokyklos gyvenime tai trumpas laikas, bet pokyčių bendruomenėje įvyko nemažai – išgyventa daug iššūkių atnešusi pandemija, atidaryta gamtos mokslų laboratorija, viena pirmokų klasė jau mokosi pagal inžinerinio turinio modelį. Bendruomenė modernėja, auga mokinių skaičius. Tiesa, apie nacionalinius projektus direktorius kalba kritiškai, o Tūkstantmečio mokyklų programą prilygina Eurovizijos konkursui. 
Nuotrauka
tevas
Įkelta:
2022-06-05
Šiandien minime Tėvo dieną. Kas įteiks savo tėveliui gėlės žiedą ar savo negrabų vaikišką piešinį, kas tiesiog apkabins, o kas aplankys amžinojo poilsio vietoje. Benjamina Karmazinienė ir Emilija Balsiūnienė tėvelį, kuriam šiemet būtų sukakę 100 metų, aplankys Papušynės kapinėse. Prisimins ne tik jo juoką, išdaigas, drožėjo talentą, patriotizmą, tremtinio dalią, bet ir begalinę meilę, lydėjusią dukras jam gyvam esant. Ir tebelydinčią iki šiol – iš aukštybių.
Nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-05-31
Nuo karo siaubo bėgusius ukrainiečius priglaudė ir Tauragė. Dabar jų čia – kone pusė tūkstančio. Tamarai Jakovec Tauragė nebuvo svetima ir prieš karą, tačiau Rusijai užpuolus Ukrainą ji suskubo čia atsivežti ir savo, ir sesers vaikus. Dabar šeima gyvena Tauragėje, vaikai lanko mokyklą, Tamara dirba mokykloje ir puoselėja idėją suburti savo tautiečius. „Galbūt yra ukrainiečių šeimų, kurios nieko apie mus negirdėjo ir norėtų prisijungti?“ – kviečia ji ir ragina tauragiškius pasakoti apie kuriamą organizaciją jos kraštiečiams.
Nuotrauka
jankauskas
Įkelta:
2022-05-27
Tauragės rajono taryba už Tauragės kraštui paskirtą ilgametį, nuoširdų ir atsakingą pedagoginį darbą bei reikšmingą kūrybinį indėlį į Tauragės rajono švietimą bei kultūrą, Tauragės rajono garbės piliečio vardą suteikė Jonui Jankauskui. Regalijų įteikimas vyks birželio 3-ąją per apskrities Dainų šventę „Karšuvos žemės vaikai“. 
Nuotrauka
jurgita
Įkelta:
2022-05-21
Penkeri metai darbo Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre jo vadovei Jurgitai Brazauskienei prabėgo kaip viena diena. O ir gyvenimas kaime jai labai patinka – čia ji randa sau mielų kampelių tiek darbe, tiek gamtos prieglobstyje.
Nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-05-01
​​​​​​​„Kad tik sveikas būtų...“ – laukdama kūdikio atsidūsta dažna būsima mama. Jei taip nenutinka, dėl savo vaikų mamos gali padaryti viską. Sužinojusi, kad jos sūnus Matukas viena ausimi girdi labai silpnai, dėl to sutrikęs ir bendras jo vystymasis, Onutė Zigmantienė pasiryžo kovoti, kad jos sūnus augtų visaverčiu žmogumi. Ir nors daugiausia rūpesčių kol kas kelia būtent Matuko sveikatos bėdos, mamos meilės užtenka ir dar trims vaikams.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-04-15
Apie netektį skelbia Tauragės Juozo Kasperavičiaus šaulių 702-oji kuopa. „Sunku patikėti šia skaudžia nelemta žinia – mus paliko ilgametis šaulys Jonas Ozgirdas (1931–2022)“, rašoma kuopos feisbuko paskyroje.
Nuotrauka
pleikys
Įkelta:
2022-03-30
Tauragiškis Andrius Pleikys kūrybinių idėjų ir veiklos stoka skųstis tikrai negali: jis filmuoja renginius ir šventes, dirba radijuje, kuria videoprojektus, vaizdo žaidimus, o dabar drauge su komanda vysto inovatyvią idėją – kuria išmanias, NFC technologija paremtas vizitines korteles „Distify“. Tai išmani vizitinė kortelė, sujungianti bendravimo tradicijas ir skaitmeninę tapatybę, kuria palietus telefoną akimirksniu dalijamasi kontaktiniais duomenimis, nuorodomis į socialinius tinklus ir kita skaitmenine informacija. Verslininkas džiaugiasi, kad šia ką tik į rinką paleista kortele jau naudojasi dešimtys klientų, ir produktą nuolat tobulina.
Nuotrauka
Ona paulauskiene
Įkelta:
2022-03-16
Kovo 15-ąją Seime įvyko batakiškės, Tauragės garbės pilietės, tautodailininkės ir talentingos menininkės Onos Paulauskienės drožybos darbų parodos atidarymas. Ji, dalyvaujant gausiam žiūrovų būriui, atidaryta 2-ųjų rūmų galerijoje prie kavinės ir bus eksponuojama iki kovo 28-osios
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-03-15
Kovo 14 dieną sukako 100 metų, kai Kuršėnuose gimė pedagogas, ilgametis Tauragės 1-osios vidurinės mokyklos direktorius Bronius Šimkevičius (1922–2009). Jo šviesus atminimas išliko mokinių prisiminimuose, pilies kieme tebežaliuoja Jo iniciatyva pasodinti ąžuolai. Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos kraštotyros fonde saugomos pedagogo nuotraukos ir laiškai buvusiai mokinei, mokytojai ir kraštotyrininkei Almai Mizgirienei (1931–2014). Juose – Tauragės krašto švietimo istorija: prisiminimai apie Tauragės aukštesniąją Komercijos mokyklą, gimnaziją, mokslo draugus ir mokytojus.
Nuotrauka
Ievos Jucienės nuotrauka
Įkelta:
2022-02-22
Vakar, vasario 21-ąją, mus paliko net keturias poezijos knygas išleidusi Ona Butkevičienė, sausio 4-ąją paminėjusi savo 99-ąjį gimtadienį. Ją pažinojusiųjų atmintyje ji liks energinga, tvarkinga, reikli ir griežta, turinti savo tvirtą nuomonę ir apie gyvenimą, ir apie žmones, ir apie poeziją.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-02-19
Tremtinė, partizanų ryšininkė Vanda Valiutė vasario 19-ąją minės 95-ąjį savo gimtadienį. Tai pirmas jubiliejinis gimtadienis jos istorinėje tėvynėje. Tą dieną ją sveikins tie, kas žino jos gyvenimo istoriją, kas ištiesė ranką, kad padėtų grįžti į Lietuvą, kas rūpinosi, kad būtų tinkamos tolimesnio gyvenimo sąlygos.
Nuotrauka
sileris
Įkelta:
2022-02-16
Tauragėje neseniai surengtas šviesaus atminimo trenerio Jono Šilerio atminimo taurės turnyras. Jau metai, kaip šio badmintono Tauragėje pradininko, įspūdingą patirtį sukaipusio šios sporto šakos puoselėtojo nebėra. Praūžus turnyrui pasikalbėjome su Renaldu Šileriu – Jono Šilerio anūku. „Daug apdovanojimų jis gavo ne tik aikštelėje, daugumą atsiimti lydėdavau ir aš, labai džiaugdavausi, kad žmonės vertina jo nuopelnus“, – „Tauragės žinioms“ pasakojo Renaldas.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-10
Praėjusį savaitgalį, Sausio 13-osios, Laisvės gynėjų dienos, išvakarėse, netekome vieno Sąjūdžio įkūrėjų Tauragėje – Broniaus Martinkaus. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-02
​​​​​​​Prieš 20 metų iš Tauragės į Jungtines Amerikos Valstijas (JAV) išvykusi Sigita Šimkuvienė kilusi iš Aukštaitijos. Tačiau meilė ją atviliojo į mūsų kraštą. O smalsumas bei geresnio gyvenimo troškimas – už Atlanto vandenyno. Šiuo metu Pasaulio lietuvių bendruomenei vadovaujanti pašnekovė prieš tai pirmininkavo Amerikos lietuvių bendruomenei. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2021-12-28
Šiuo metu Švedijos sostinėje Stokholme gyvenanti Monika Lionaitė išmaišė kone pusę pasaulio. Mokydamasi vadybos mergina bendravo ne tik su diplomatais bei savo sričių profesionalais, tačiau ir ištyrinėjo įvairių pasaulio valstybių grožį. Ten ji sutikdavo ir tautiečių. „Teko net mokyti lietuvius Maskvoje, kaip gaminti lietuviškus cepelinus“, – pasakojo M. Lionaitė, „Globalios Tauragės“ ambasadorė. Pašnekovė įsitikinusi, kad kiekvienas per savo gyvenimą turėtų studijuoti bent kelis dalykus. Pasak merginos, tai suteikia kur kas platesnę pasaulėžiūrą. 
Nuotrauka
Tauragės savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2021-12-17
„Tauragės žinios“ neseniai rašė apie į Lietuvą iš Irkutsko grįžusią tremtinę, partizanų ryšininkę 94 metų Vandą Valiūtę. Šiuo metu  Pagramančio socialinės globos namuose gyvenančiai tremtinei dar daug ko trūksta, dar nebetvarkomi ir pilietybės atstatymo dokumentai. Vis dėlto vieną labai svarbų ir jai reikalingą daiktą V. Valiūtė jau turi – už neabejingų žmonių suaukotus pinigus jau nupirktas klausos aparatas. Jam įsigyti per mažiau nei mėnesį suaukota 14 tūkst. eurų.