Tauragėje gyvenantis ir kuriantis fotografas Juozas Petkevičius įsitikinęs – Lietuvos regionuose menininkai neretai yra gniuždomi, nes jų siekių ir svajonių aplinkiniai tiesiog nesuvokia ir netiki. Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ įsikūrusioje fotografijos galerijoje tauragiškis neseniai pristatė kelias savo fotografijas iš serijos „Incognito“, kurioje vaizduojami regionų kūrėjai. Nuotraukos darytos senuoju būdu – jas ryškinant laboratorijoje. Tiesa, ši meno sritis – brangus malonumas.
Vilniaus analoginės fotografijos ir kino festivalio bei Kirtimų kultūros namų rengiama paroda šiais metais atkeliavo į Tauragę. Joje – ir Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ fotografo J. Petkevičiaus kūriniai.
– Šis festivalis vyksta jau trečius metus, rudenį pristatymas vyko Vilniuje, o štai dabar jau ir Tauragėje, prieš tai paroda aplankė ir Alytų, – pasakojo fotografas.
J. Petkevičiaus nuotraukose užfiksuoti kūrėjai, nusisukę nuo objektyvo, kadre matomos jų nuogos nugaros.
– Aš fotografavau Tauragės kūrėjus, menininkus. Neslėpkime to, kad Tauragėje menas ir alternatyvus mąstymas yra vis dar stigmatizuojamas. Būna, gali pasislėpti, užsidėti kaukę prieš žmogų, tačiau tai ne visiems pavyksta. Tiems, kuriems nepavyksta, sunku, jie nukenčia emociškai, kūrybiškai. Yra nuostabių žmonių, kurie savo laiku galėjo tapti tarptautinio lygio kūrėjais, tačiau buvo nustumti į paraštes. Tai yra visų Lietuvos regionų problema, – apgailestavo J. Petkevičius, pasakodamas apie savo fotografijų mintį.
Nuotraukos – iš laboratorijos
J. Petkevičius pasakojo fotografiją atradęs nuo mažų dienų – jo mama užsiėmė šia meno sritimi, pati ryškindavo nuotraukas. Besimokydamas 8-oje klasėje, jis atrado analoginę fotografiją.
Analoginė fotografija dažnai apibūdinama kaip tradicinė fotografija, kai nuotrauka padaroma naudojant fotojuostą, o vėliau atspausdinama specialioje laboratorijoje.
Anksčiau taip buvo daromos visos nuotraukos – atsivertę senus šeimų albumus, žmonės žvelgia į juodai baltas fotografijas ir dažnai juos apima nostalgija ne tik dėl užfiksuotų akimirkų, bet ir dėl šių nuotraukų padarymo būdo. Tiesa, jaunimui analoginė fotografija labiau sukelia smalsumą, o ne nostalgiją.
J. Petkevičius pasakojo, kad dar paauglystėje jį sužavėjo nuotraukos kūrimo procesas.
– Buvo įkurta laboratorija, kurioje pamėginau daryti nuotraukas: ryškinau, didinau... Man tai padarė neišdildomą įspūdį. Žinoma, laikas ėjo, atsirado kitų pomėgių, bet 12-oje klasėje, kai reikėjo rinktis, ką toliau mokytis, pasirinkau fotografiją. Tuo metu fotografavau skaitmeniniu fotoaparatu, tačiau įstojęs į kolegiją prisiminiau analoginę fotografiją. Sutikau menininkų, kurie užsiima tuo profesionaliai. Man tai buvo keistai unikalu, kad jie vis dar tai daro, – prisiminė fotografas.
Vaikinas įsiliejo į būrį menininkų, užsiimančių analogine fotografija, ir jame liko iki šiol.
Brangus hobis
– Nuotraukos daromos pasitelkiant medžiagas, jautrias šviesai. Tiesa, raudonos spalvos spektras jų nepaveikia, dėl to laboratorijoje vyrauja raudona spalva, – apie darbo aplinkos subtilybes pasakojo J. Petkevičius.
Jis kalbėjo, kad vieną fotografiją padaryti trunka mažiausiai 15 minučių – tiek laiko užima darbas laboratorijoje.
Palaukti tenka ir fotografuojant – jeigu skaitmeniniu fotoaparatu užtenka akimirkos, tai parodoje eksponuojamose fotografijose užfiksuoti J. Petkevičiaus modeliai laukė 15 sekundžių, kol bus padarytas kadras.
– Procesas yra gana brangus. Aš naudoju sidabro nitratą, kuris yra ištirpęs skystyje. Tai brangi medžiaga, – dėstė jis.
J. Petkevičius skaičiavo, kad vieną fotografiją išryškinti kainuoja vidutiniškai 70 eurų.
Būtina saugotis
Dalis medžiagų yra toksiškos, nuodingos, tad tenka naudoti priemones, apsaugančias kvėpavimo takus.
– Jeigu naudoji kaukę, vėdini patalpą, medžiagas naudoji saugiai, viskas su tavimi bus gerai, – kalbėjo J. Petkevičius.
Menininko laboratorija įkurta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ patalpose. Vyras pasakojo, kad artimiausiu metu jos duris jau bus galima atverti visuomenei.
Fotografas turi būti drąsus
Kalbėdamas apie tai, kokių būdo savybių reikia pasižymėti fotografui, J. Petkevičius akcentavo kelis dalykus.
– Pagrindinė savybė turėtų būti drąsa. Žinoma, svarbus smalsumas ir tam tikras savitumas. Nereikėtų kartotis, reikėtų ieškoti savo unikalumo, – svarstė fotografas.
Lietuvos Respublikos apsaugos ministerija, siekdama pagerbti sveikatos apsaugos darbuotojus už ilgametį ir nepriekaištingą darbą, ypač didelį indėlį plėtojant sveikatos apsaugą, sveikos gyvensenos propagavimą, plėtojant farmacijos pramonę, Lietuvos Respublikos, kaip sveikos valstybės, prestižo kėlimą bei aukštos kvalifikacijos sveikat
Gegužės 8 d., Kauno Nacionaliniame dramos teatre įvyko iškilminga Sveikatos apsaugos ministerijos organizuota Nusipelniusių Lietuvos medikų apdovanojimų ceremonija. Renginys subūrė šalies medicinos bendruomenę pagerbti ilgamečius profesionalus, kurių atsidavimas ir darbštumas palieka neišdildomą pėdsaką Lietuvos sveikato
Gegužės 7d. Tauragės rajono savivaldybėje vyko Tauragės ir Marijampolės regionų atvejo vadybininkų renginys „Atvejo vadybos metodo organizavimo metinių rezultatų apžvalga. Pirmųjų metų patirtys“, sutelkęs gausų dalyvių būrį iš įvairių šalies savivaldybių. Renginio metu dalyviai dalijosi patirtimis, iššūkiais
Jau 38-ąjį kartą visoje Lietuvoje rengiama „Maisto banko“ akcija parduotuvėse prasideda šį penktadienį nuo 15 val. ir tęsis šeštadienį nuo 10 iki 19 val. Šiemet ji vyks 438 prekybos vietose, 78 miestuose ir miesteliuose, o paramą rinks ne tik iniciatyvos organizatorius „Maisto bankas“, bet i
Kauno apygardos prokuratūros prokuroras surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo ir nužudymo pareikšti 36-erių Tauragės gyventojui. Ikiteisminį tyrimą organizavo ir jam vadovavo Kauno apygardos prokuratūros Pirmojo baudžiamojo perseki
UAB Tauragės šilumos tinklai informuoja, kad nors šildymo sezonas oficialiai pasibaigė, esant nepalankioms oro sąlygoms (žemai oro temperatūrai, drėgmei ar komforto stokai), yra galimybė laikinai pratęsti šildymo tiekimą. Ką daryti, norint pratęsti šildymą?1. Prašymas administratoriui, surinkus gyventojų sutikimą
Vilniuje gegužės 21-22 dienomis vyksiančioje tarptautinėje Sacharovo konferencijoje pranešimą skaitysiantis filosofas iš Prancūzijos Michel Eltchaninoff sako: „Putinas įsitikinęs, kad Rusija yra imperija. Jis pats sakė, kad imperijos sienos „kvėpuoja“ – tai reiškia, kad jas galima keisti, galima „ž
Kiekvieną pavasarį pradėjus žydėti medžiams ir augalams, žiedadulkių koncentracija ore ženkliai išauga, sukeldama alergines reakcijas jautriems asmenims. Ši problema kamuoja nemenką šalies gyventojų dalį – kone trečdalis jų (30 proc.) kasmet patiria įvairaus intensyvumo alerginius simptomus, rodo „Lietuvos draudimo"
Prie mikrofono - Rimgaudas Gruzdys, vienas organizatorių ir VšĮ „APK Motorsport“ direktorius. Kalbamės apie unikalų renginį Tauragėje – „Asfalto ir purvo nuotykis: Tauragės pavasaris 2025“. Kalbino Arūnas Graželiūnas. https://open.spotify.com/episode/0PxOiEnxRJUYIYBxicrjED Gegužės 10 dieną, še&sca
Kalbamės su Tauragės kultrūos centro dailininke, edukatore Areta Didžioniene. Pokalbis sukosi apie... meną – tokį neaprėpiamą, tokį begalinį, įvairų ir nenuspėjamą. https://open.spotify.com/episode/4OUP3Ies07Z29SJDn9Pen4 Kalbino Arūnas Graželiūnas. Tauragės kultūros centro nuotr.
Penktadienį, Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje žurnalistas ir knygų autorius Dovydas Pancerovas pristatė savo knygą „Pragaro vartai“.Prieš susitikimą bibliotekoje Dovydas Pancerovas apsilankė Tauragės radijo studijoje. Kalbėjomės apie romaną „Pragaro vartai“
Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai sėkmingai demaskavo narkotinių medžiagų platintojus bei pirkėjus. Kratų metu pareigūnai aptiko ir paėmė narkotinių bei psichotropinių medžiagų, taip pat grynųjų pinigų, įtariama, gautų iš nusikalstamos veikos. Balandžio 30 d. apie 17.40 val. Tauragėje, Bernotiškės gatvė