Tauragės žinios logotipas
„Inkstiliuko“ ansamblio „mama“ apdovanota medaliais

„Inkstiliuko“ ansamblio „mama“ apdovanota medaliais

Skaudvilės renginių organizatorė Rasa Bartkuvienė apdovanota Žemaitijos kunigaikščių medalių kolekcija. Toks įvertinimas jai skirtas už etninės kultūros puoselėjimą. Folklorą Skaudvilės krašte renginių organizatorė-pedagogė propaguoja jau daugiau nei dvidešimtmetį. Jos vadovaujamas vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Inkstiliuks“ Skaudvilę garsina lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų konkurse „Tramtatulis“, be instrumentinės ansamblio grupės neapsieina valstybinės bei kalendorinės šventės, savo pasirodymais džiugina ir moters vadovaujama liaudiškos muzikos kapela „Dobilas“.

21-eri darbo metai

Pasak R. Bartkuvienės, medalių įteikimo ceremonija įvyko pavasarį, tačiau neturėjusi galimybės joje dalyvauti moteris juos atsiėmė kiek vėliau.

– Žinoma, malonu būti pastebėtai, įvertintai, tačiau visų maloniausia užsiimti tuo, kas arčiausiai širdies. Sakoma, savam krašte pranašu nebūsi, tačiau turiu pažymėti, jog vienas šio apdovanojimo iniciatorių yra mūsų kraštietis Antanas Gedvilas. Tas apdovanojimas, manau, yra skirtas ne tik man vienai, bet ir visiems dirbantiems ir dirbusiems su manimi kartu. Tiems vaikams, kurie dainuoja, šoka, kurie padeda renginius organizuoti. Ir pačiam Antanui Gedvilui, – sakė R. Bartkuvienė.

Etnokultūrine veikla moteris užsiima 21-erius metus. Dvidešimt metų R. Bartkuvienė Skaudvilės gimnazijoje dirbo mokytoja. Šiemet – pirmi metai, kai ji nebemokytojauja.

Tiek pat metų yra ir kolektyvui „Inkstiliuks“, kurio pavadinimui kilmę davė Ančios upės intakas Inkstilas. „Inkstiliuks“ iš pradžių veikė kaip būrelis, o R. Bartkuvienei ėmus dirbti Kultūros centro Skaudvilės skyriaus renginių organizatore, priskirtas Kultūros centrui.

– Folkloras apima ne tik šokį, bet ir dainas, tautosaką, tradicijas, smulkiąją tautosaką, instrumentinę muziką. Daugiausia dėmesio, kol dirbau gimnazijoje, skirdavau dainavimui, tačiau dirbau ir tautinio folklorinio šokio mokytoja, esu dėsčiusi etnokultūrą. Žaisdavome liaudies žaidimus, dėmesio skyrėme kalendorinių švenčių minėjimui, didžiąją dalį mūsų repertuaro sudarė kalendorinės dainos, – pasakoja R. Bartkuvienė.

Patraukdavo žodis „folkloras“

Darbą pradėjusi Kultūros centre R. Bartkuvienė kasmet suburia mažųjų šokėjų, „inkstiliukų“ paruošiamąją grupę. Kol dirbo mokykloje, vaikus surinkti nebuvo sudėtinga – susidomėjusieji dainavimu būdavo įtraukiami ir į ansamblį.

Pasak pašnekovės, vaikų atranka vykdoma kasmet pavasarį, pastebėti gabius vaikus padėdavo pradinių klasių mokytojos.

Repeticijos vykdavo ir būrelio metu, ir po pamokų, prieš pat pasirodymus – kartais ir per ilgąją pertrauką.

– Norint paruošti pusvalandžio trukmės programą ansambliui tenka nemažai paplušėti. Jei dirbi su mažiukais, įvairiomis amžiaus grupėmis ir individualiai (vaikai mokomi groti kanklėmis), tai norint pasiekti rezultatą tenka užsiimti kasdien. Artinantis konkursams tenka plušėti ir savaitgaliais, – pasakojo R. Bartkuvienė.

Paklausta, kaip sudomina vaikus lankyti folkloro būrelį, pedagogė juokiasi, jog visų pirma į užsiėmimus juos atveda smalsumas išsiaiškinti, ką apskritai reiškia folkloras. Pranešus, jog būrelyje bus šokama, dainuojama, žaidžiama, bus rengiami pasirodymai, dalis vaikų susidomi.

Folkloras apima ne tik šokį, bet ir dainas, tautosaką, tradicijas, smulkiąją tautosaką, instrumentinę muziką. Daugiausia dėmesio, kol dirbau gimnazijoje, skirdavau dainavimui, tačiau dirbau ir tautinio folklorinio šokio mokytoja, esu dėsčiusi etnokultūrą. Žaisdavome liaudies žaidimus, dėmesio skyrėme kalendorinių švenčių minėjimui, didžiąją dalį mūsų repertuaro sudarė kalendorinės dainos, – pasakojo R. Bartkuvienė.

– Kaskart mokykloje pakabinusi kvietimą atvykti į folkloro būrelį sulaukiu pulko vaikų. Žinote, kas juos masina? Žodis folkloras. Suguža pilna klasė. Išaiškinus, kas yra folkloras, ir kuo mes užsiimsime, dalis vaikų, patenkinę savo smalsumą, atkrenta. Likusieji, kuriuos motyvuoja mintis, jog paruošus pasirodymus teks keliauti, dalyvauti įvairiose šventėse, lieka, – pasakoja pedagogė.

Pašnekovė teigia, kad vaikams smagu matyti, jog jų vadovė mėgaujasi savo veikla. Pašnekovės pasakojimu, vaikai net yra pastebėję, jog dainuodama moteris tarsi švyti ir atrodo labai laiminga.

R. Bartkuvienė didžiuojasi savo ugdytinių darbštumu. Pasak jos, vaikai patys vienas kitą paragina lankyti repeticijas.

– Sako, nelankysi, negalėsi važiuoti į kelionę. Arba neišmoksi ko nors, pasirodymą sugadinsi, – cituoja savo ugdytinius ji.

Prireikus performuoja grupę

Be R. Bartkuvienės žinios Skaudvilėje nevyksta joks renginys. Folkloro elementais apipinamos miestelyje minimos kalendorinės ar valstybinės šventės, minėjimai.

– Folkloras apskritai nėra labai populiarus, tad renginiams turime ruoštis su ypatingu atidumu. Skaudvilėje turime ir liaudiškos muzikos kapelą, kuri, esant reikalui, persiformuoja į etno grupę. Tada vietoj elektrinės gitaros naudojame basetlę (styginį lietuvių liaudies muzikos instrumentą, kapelose atliekantį boso partijas, – aut. past.), bandoniją, smuiką, naudojame ne mušamuosius, o žemaitišką būgną. Prisijungia armonika. Taip pakeitę kapelos sudėtį pasidarome liaudiškos kapelos variantą. Aišku, žmonėms labiau patinka populiarusis folkloras. Tiesa, savo ansamblyje turime ir instrumentinę grupę, kurioje su pačia basetle, kanklėmis, tarškynė ir žemaitišku būgnu grojame liaudiškus šokius. Tokia sudėtimi galime dalyvauti ir dalyvaujame lietuvių liaudies kūrybos konkurse „Tramtatulis“, – dėstė R. Bartkienė.

Kalėdinis laikotarpis kultūros darbuotojams paprastai būna gana užimtas dėl būtinybės paruošti metines ataskaitas. Šiuo metu jų moteris rengia net šešias, tad darbo, net ir karantino metu, netrūksta. Anot jos, nuotoliniu būdu vyksta ir repeticijos, mokiniai mokomi groti bandonija.

– Šiemet su Kultūros centru įgyvendinamas bandonijų projektas „Skaudvilės krašto bandonija“. Lapkričio mėnesį turėjo įvykti finalas, tačiau dėl pandemijos vis buvo nukeliamas, o galiausiai nuspręsta jį surengti kitąmet. Spalį ir lapkritį rengėme virtualius mokymus: vaikai ir suaugusieji mokėsi groti bandonija. Projekte dalyvauju ir aš, taip pat išmokau groti šiuo instrumentu, jau galiu atlikti apie dešimt kūrinių. Su kai kuriais vaikais nuotolini būdu dirbame ir dabar.

Pasidalinkite su drauge ar draugu

Daugiau naujienų

TOP 5 vietos, kuriose galite išbandyti savo sėkmę kelionėse

Kelionės – tai ne tik puiki galimybė pamatyti pasaulį, bet ir proga patirti įspūdžių, susijusių su sėkme ir netikėtumais. Kartais užtenka vieno drąsaus žingsnio ar sprendimo, kad kelionė taptų ne tik nuotykiu, bet ir įsimintina laimėjimų istorija. Šiame straipsnyje pristatome penkias išskirtines vietas, kuriose galite išb

2025 metų biudžetas: padidės dirbančiųjų pajamos, senjorai sulauks didesnių pensijų, ūgtels ir kitos išmokos

Valstybės, savivaldybių bei „Sodros“ biudžetai jau patvirtinti, tad aišku, kaip gyvensime 2025 metais. Socialinės apsaugos ir darbo srityje svarbu žinoti, kad kitąmet augs senatvės, negalios ir netekto darbingumo, našlių ir našlaičių pensijos, tikslinės kompensacijos žmonėms su negalia, vienišo asmens i&scaro

Sausį „Sodra" mokės po indeksavimo padidintas pensijas

Nuo kitų metų „Sodra" mokės po indeksavimo padidintas pensijas. Pirmiausia, sausio mėnesį, didesnių sumų sulauks senatvės pensijų, negalios pensijų, našlių ir našlaičių pensijų gavėjai. Vasarį didesnės išmokos pasieks išankstinių senatvės pensijų gavėjus bei žmones gaunančius šalpos, nukentėjusiųjų asmenų, m

Naujosios bibliotekos direktorės laukia dideli iššūkiai

Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos direktorės konkursą laimėjo Žaneta Maziliauskienė – Projektų ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja, visus metus laikinai vykdžiusi direktorės funkcijas. Naujas pareigas ji pradės eiti nuo sausio 2 dienos. „Šiandien rašau  pareiškimą a

Vasaros iššūkiai: kaip tinkamai prižiūrėti padangas, kad jos tarnautų ilgiau?

Vasarą padangos patiria įvairių išbandymų – nuo aukštos temperatūros iki ilgų kelionių dideliu greičiu. Netinkama priežiūra gali lemti greitesnį jų dėvėjimąsi, o tai ne tik sumažina saugumą, bet ir reikalauja papildomų išlaidų. Tinkamai prižiūrėdami padangas galite prailginti jų tarnavimo laiką ir užtikrinti geresnį sukib

Nutarta: miestas nori susigrąžinti puošniausią pastatą Tauragėje

Trečiadienį Tauragės rajono taryba pritarė visuomenės susižavėjimo sulaukusiai idėjai savivaldybės administracijai įsigyti šiuo metu privačiose rankose esantį Tauragės banko pastatą. Priimtas sprendimas pradėti procedūras siekiant įvertinti galimybę pirkti šį istorinį pastatą už konkrečią kainą, kurią atskiru sprendimu dar turės priim

Kokios yra kadastrinių matavimų taisyklės?

Kadastriniai matavimai – svarbus procesas, leidžiantis nustatyti nekilnojamojo turto ribas, tikslų plotą ir kitus reikšmingus parametrus. Lietuvoje šie matavimai atliekami pagal griežtai reglamentuotas taisykles, kurios užtikrina tikslumą ir atitiktį teisės aktams. Kas yra kadastriniai matavimai? Tai procesas, kurio metu atlie

Kur keliauti su mažu biudžetu?

Kelionės su mažu biudžetu dažnai laikomos kompromisų pilnu išbandymu, tačiau tai nėra tiesa. Jei mokate planuoti ir žinote, kur ieškoti, galite atrasti daugybę nebrangių, tačiau puikių kelionių krypčių. Šiame straipsnyje pateikiame keletą patarimų ir rekomendacijų, kur keliauti, kad sutaupytumėte, bet kartu patirtumėte nei&scar

Pokyčiai Tauragės rajono savivaldybės taryboje

Vyriausioji rinkimų komisija patenkino Tauragės savivaldybės tarybos narės Rimos Bandzinaitės-Latožienės prašymą atsistatydinti ir pripažino tarybos nario įgaliojimus nutrūkus nesuėjus terminui. R. Bandzinaitę-Latožienę Tauragės savivaldybės taryboje pakeis Liberalų sąraše pirmoji tarybos nario mandato negavusi kandidatė Sonata Jurgil

ALFONSAS ČEPAUSKAS: „Dar esu ir kažką veikiu nors „apsisukimai" sumažėjo“

Visada džiaugiuosi, kai parašo dailininkas, kraštietis, Tauragės Garbės pilietis, apdovanotas Tauragės apskrities garbės ženklu „Už nuopelnus Tauragės apskričiai“ Alfonsas Čepauskas. Jo neišmatuojamoje ir neaprėpiamoje kūrybos versmėje visada randama naujienų. Ar tai būna nauji dailės, grafikos darbai, ar skulptūros

Tradicijų puoselėjimas advento ir kalėdiniu laikotarpiu

Etninės kultūros globos taryba savivaldybių kultūros ir švietimo skyriams išsiuntė raštą, kuriame raginama puoselėti lietuviškas tradicijas advento ir kalėdiniu laikotarpiu. Jame atkreipiamas dėmesys, kad Lietuva pasižymi ypač turtingomis ir išskirtinėmis kalendorinių švenčių tradicijomis. Jų puoselėjimą i

Stipraus vėjo verčiami medžiai laidus nutraukė tūkstantyje šalies vietų

Pirmadienį gūsingo vėjo išversti medžiai ir nulaužtos šakos pridarė nemažai žalos tinklui. „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenimis, iš viso yra daugiau 1000 pažeistų tinklo vietų, kur reikia atlikti remonto darbus. Padarinius operatyviai šalina daugiau kaip 200 brigadų, tačiau darbus sunkina tebe&