16-metė Meda Pikčiūnaitė šiais mokslo metais tapo Tauragės „Versmės“ gimnazijos mokinių prezidente. Bendraamžių pasitikėjimą įgavusi mergina pasakojo, su kokiais rūpesčiais susiduria moksleiviai ne tik Tauragėje, bet ir visoje Lietuvoje. Ji turi palinkėjimą ir būsimam švietimo, mokslo ir sporto ministrui, kuris netrukus turėtų būti patvirtintas po įvykusių Seimo rinkimų. „Tauragės žinioms“ ji kalbėjo, kad pandemijos, kuri sujaukė mūsų gyvenimus, akivaizdoje mokymo įstaigose itin svarbu palaikyti mokinių ir mokytojų draugiškumą bei toleranciją.
– Mokyklos mokinių prezidentės pareigos – išties nemenka atsakomybė. Kaip jaučiatės tapusi prezidente?
– Šis jausmas kol kas nepažįstamas, naujas. Prezidente buvau išrinkta tik praėjusį penktadienį. Gavau labai daug sveikinimų. Jaučiu palaikymą, entuziazmą ir laimę. Kita vertus, suprantu, kokia atsakomybė teko ir kiek daug darbo manęs laukia. Šiuo metu planuoju pradėti savo darbus ir siekti tikslų.
– Kalbant apie tikslus, paprastai žmonės mano, kad situaciją į gerą ar į blogą gali keisti švietimo, mokslo ir sporto ministras, kiek mažiau – mokyklų direktoriai. O ką gali pakeisti ar lemti mokykloje mokinių išrinktas prezidentas? Kokius pagrindinius tikslus išsikėlėte?
– Mūsų gimnazijoje mokinių prezidentas yra žmogus, kuris padeda mokiniams, mokytojams, tėvams ir mokyklos administracijai bendradarbiauti tarpusavyje. Prezidentas užtikrina, kad kilusios problemos būtų sprendžiamos, mokyklos bendruomenė susikalbėtų. Na, o aš kaip vieną iš tikslų turiu tokį – mėginsiu mažinti mokinių spūstis šalia kabyklų. Taip pat yra numatyta rengti šventinius arba filmų vakarus, maratonus. Ir, žinoma, norėčiau, kad paskutinį mėnesio penktadienį visoje mokykloje mokytojai ir mokiniai devėtų kokią nors bendrą aprangos detalę, kuri simbolizuotų vienybę.
– Ar pandemija netrukdys tų tikslų pasiekti?
– Tikrai trukdys, kadangi teks atšaukti renginius. Bet kadangi situacija keičiasi ne dienomis, o valandomis, labai neaišku, kaip viskas klostysis. Galbūt mokiniai šiais mokslo metais mokyklose praleis daugiau laiko?
– Kalbant apie mokytojus, kaip vertinate jų darbo kokybę savo gimnazijoje?
– Iš pradžių, vos prasidėjus nuotoliniam mokymui, buvo sunku prisitaikyti tiek mokiniams, tiek mokytojams, tačiau jie visi daug dirbo mokymuose, patys savarankiškai. Yra sunkiau dirbti internetu, tačiau mokytojai padarė viską, kad situaciją palengvintų. Mokytojai įdėjo išties daug darbo ir net dabar kylant problemų drąsiai jas sprendžia, aiškinasi su mokiniais situaciją, jeigu kyla neaiškumų.
– Prasidėjus karantinui kovo mėnesį buvo daug kalbama apie tai, kad mokyklos buvo užkluptos visiškai nepasiruošusios nuotoliniam mokymui. Mokslo metai baigėsi, tačiau mokiniai ir mokytojai nuolat skundėsi kilusiu chaosu. Neseniai prabilta, kad po atostogų mokiniai vėl mokysis nuotoliniu būdu. Tad kokia situacija yra dabar? Ar mokytojai ir mokiniai po atostogų bus pasiruošę nuotolinėms pamokoms?
– Šiuo metu gimnazijoje yra tokia tvarka, kad antrokai ir trečiokai (dešimtokai ir vienuoliktokai – aut. past.) ir šiuo metu vieną savaitę pasimoko gyvai, o kitą – nuotoliniu būdu. Taigi ir šiuo metu susiduriame su nuotoliniu mokymu. Pastebėjau, kad darbas yra pagyvėjęs ir situacija dabar yra geresnė. Jeigu praėjusiais mokslo metais susisiekdavome nuotoliniu būdu tik tam, kad apsitartume, kokias užduotis turime atlikti, šiais mokslo metais nuotoliniu būdu gilinamės į tam tikrus dalykus, išties mokomės ir aiškinamės. Mokytojai stengiasi ir padeda. Darbo kokybė nuo kovo mėnesio tik gerėja.
– Kokius mokinius pasirinkote į mokyklos mokinių tarybą?
– Gimnazijoje yra mokinių parlamentas, kuris kasmet pasipildo naujais nariais – kadangi kai kurie mokiniai išeina, reikia naujų. O aš pati parlamente esu nuo praėjusių metų. Kiekvienais metais skelbiama atranka, mokiniai rašo motyvacinius laiškus. Taigi, mokinių parlamentas pas mus jau yra. Nauji nariai yra priimami aptariant su dabartiniu parlamentu ir mokyklos prezidentu. Dabartinį mokinių parlamentą vertinčiau kaip entuziastingą. Žinoma, kadangi dėl susiklosčiusios situacijos – kilusios pandemijos, dalinio nuotolinio mokymo – veikla stringa, bet esant galimybėms parlamentas noriai dirba.
– Kokiomis savybėmis pasižymi pedagogai ir mokiniai „Versmės“ gimnazijoje?
– Labai smagu, kad mūsų mokykloje žmonės draugiški. Kilus problemų nėra baisu kreiptis į draugus ar mokytojus. Mes visi vienas kitam noriai padedame. Mokydamasi šioje gimnazijoje pastebėjau, kad tiek mokytojai, tiek mokiniai yra vienas kitam tolerantiški. Pavyzdžiui, kalbant apie aprangą, jeigu į progimnaziją ateitum kažkaip kitaip nei įprasta apsirengęs, gali sulaukti ir tam tikrų pastabų ar įvertinimo. O štai „Versmės“ gimnazijoje tai nėra sureikšminama. Čia gali būti savimi ir vis tiek sulauksi palaikymo bei supratimo.
– Kalbant plačiau apie psichologinę būseną, kaip manote, ar mokyklose užtenka vieno psichologo?
– Praėjusiais metais psichologas pasakė, kad yra tokia galimybė, kad visada, jeigu kažkas nutinka, galime nueiti ir sulaukti pagalbos. Kaip yra dabar – nežinau. Mano duomenimis, „Versmės“ gimnazijoje yra daugiau nei 400 mokinių. Regis, toks skaičius vienam psichologui yra didelis, tačiau man neteko girdėti, kad daug kas kreiptųsi pagalbos. Šiuo atveju vieno psichologo pakanka.
– Minėjote, kad ketinate pasiekti tikslą, jog kiekvieno mėnesio paskutinį penktadienį visi dėvėtų tam tikrą aprangos detalę. Ar šiuo metu jūsų gimnazijoje dėvėti uniformų nėra privaloma?
– Uniformos yra patvirtintos, tačiau jos nėra privalomos. Kai pirmokai pirkosi uniformas, jiems buvo pasakyta, kad tai nėra būtina, bet būtų gerai, jeigu jie turėtų mokyklos džemperį. Pas mus vyrauja laisvė – mokiniai renkasi tokią aprangą, kokia jiems patogi, suteikianti pasitikėjimo.
– Kai kuriose mokyklose uniformos privalomos. Jeigu mokyklos vadovybė imtų svarstyti tokią tvarką, ar pati ją palaikytumėte?
– Dar visai neseniai „Versmės“ gimnazijoje irgi buvo privaloma dėvėti uniformas, tačiau mokinių sprendimu toks reikalavimas galiausiai panaikintas. Mano manymu, progimnazijose uniforma yra geras dalykas – juk apranga, deja, vis dar yra patyčių objektas, o dėvint uniformą visi tampa lygūs. Gimnazijoje mokosi vyresni mokiniai, su tokiomis problemomis nesusiduriama. Mano manymu, laisvai pasirenkama apranga mokiniui gali suteikti pasitikėjimo, jis gali išreikšti save, pomėgius. Manau, kad gimnazijoje privalomo uniformų devėjimo nereikėtų, laisvė yra gerai.
– O ko palinkėtumėte naujam švietimo, mokslo ir sporto ministrui, kuris netrukus bus patvirtintas išrinkus naują Seimą?
– Rinkimų metu girdėjome tikrai daug pažadų, bet tikiuosi ir realių darbų. Linkiu, kad duoti pažadai išsipildytų, švietimo sistemos problemos būtų sprendžiamos konstruktyviai, einant į dialogą su mokytojais, o ne užtrenkiant jiems duris ir verčiant lipti per langus.
Problemų nemato
LMS Tauragės rajono mokinių savivaldų informavimo centro pirmininkas (MSIC) Martynas Dikšaitis „Tauragės žinioms“ aiškino, kad šiuo metu Tauragės mokyklose dramatiškų problemų nėra kilę, nuotolinis mokymas vyksta pakankamai sklandžiai, gyvenimas toliau juda į priekį.
Vaikinas teigė, kad tiek mokiniai, tiek mokytojai yra pasiruošę po atostogų tęsti pamokas nuotoliniu būdu.
„O mokinių prezidentas mokyklose yra moksleivių balsas, todėl svarbu, kad toks žmogus būtų“, – sakė M. Dikšaitis, LMS Tauragės MSIC pirmininko kėdę užimantis jau mėnesį.