Mindaugas Dikšaitis: „Žmogus visada yra klajojantis“
Įkelta:
2020-11-06
Nuotrauka
Aprašymas

Knygą galima rasti Lietuvos liuteronų bažnyčiose, o netrukus – ir knygos.lt. Mindaugo Dikšaičio nuotrauka

 

 

,
Nuotrauka
Aprašymas

Kunigas Mindaugas Dikšaitis. Asmeninio albumo nuotrauka 

Tauragės evangelikų liuteronų parapijos klebonas Mindaugas Dikšaitis viešojoje erdvėje džiaugiasi ir žinia dalijasi su kitais: „Čia tas atvejis, kai Dievą mylintiems karantinas išeina į gera. Turbūt dvejus metus užtruko vertimas, redagavimas, skaitymas, redagavimas, maketavimas, redagavimas...  Stojus karantinui atsirado daugiau galimybių paspartinti šios knygos gimimą lietuvių kalba, ir atspausdinta knyga pasiekė Tauragę“. O kalbama apie iš anglų kalbos verstą septynių istorikų knygą „Bažnyčios istorija“.

Kaip anonsuoja pats kunigas, knygoje aptariamos temos bei iššūkiai Bažnyčiai vis dar aktualūs ir šiandieninei kartai: misijos, tarnystė, garbinimo būdai, parapijų ir bažnyčių politika, jų pastangos skelbti Evangeliją suprantamai ir aktualiai, Bažnyčios požiūris į visuomenę, visuomenės požiūris į bažnyčią. Istorijos mylėtojai atras daug naujų dalykų, leisiančių naujai pažiūrėti į krikščionių Bažnyčios raidą, iššūkius ir palaiminimus.

Daugiau nei 400 puslapių knygoje, padalintoje į septynis skyrius, Bažnyčios istorijos ir krikščioniškų bendruomenių apžvalga pradedama nuo paskutiniųjų I a. dešimtmečių ir baigiama mintimis apie XXI a. misiją globaliame pasaulyje.  Savo mintimis pasidalijo kunigas Mindaugas Dikšaitis. 

– Kodėl pasirinkote versti būtent šią knygą? 

– Jau senokai turėjau mintį ir ieškojau tinkamos knygos, nes tokios bažnyčios istorijos lietuvių kalba nėra, arba išleista labai seniai. Studijų metais mokėmės iš senų, dar prieškario laikais išleistų knygų. Į mano akiratį nepateko, bet turbūt ir neklystu, kad tokios knygos lietuvių kalba nėra. Yra išleista katalikų bažnyčios istorija. Surasti tinkamą ir gerą, kuri nebūtų angažuota, nes vis tiek rašo kurios nors konfesijos atstovai, nėra lengva. Nors ši knyga rašyta liuteronų, nėra labai angažuota. Verstos knygos redaktorius istorikas dr. Liudas Jovaiša yra jėzuitas. Man pasirodė knyga tinkama, laužanti ir griaunanti daug susiformavusių ir sukurtų mitų apie bažnyčią. Knygos originalas yra tūkstančio puslapių. Pagalvojau, kad specialistai ar ekspertai skaito ir originalo kalba, o istorijos mylėtojui, žmogui, kuris domisi bažnyčios istorija, parinkau šį sutrumpintą variantą. 

Nuotrauka

– Kiek truko knygos vertimas ir su kokiais iššūkiais susidūrėte?

– Vertimas – tik dalis darbo. Pats vertimas truko turbūt metus, nes dar yra ir kiti darbai. Po to reikia surasti redaktorių, kalbos redaktorių. Ir reikia vėl skaityti. Net sunku būtų suskaičiuoti, kiek kartų perskaičiau knygą. Prie iššūkių paminėčiau terminologiją, nes ji dar nėra nusistovėjusi. Vakarų, rytų Bažnyčios vadovų vardai jau nusistovėję, o, tarkim, armėnų bažnyčios vadovų vardai lietuvių kalba publikacijose labai retai minimi. Tai užima laiko, bet tam ir dirbi. Ir tai teikia džiaugsmo. Kaip pavyzdį galiu paminėti „stulpininkus“ – vieną ankstyviausių vienuolijos formų. Kai bažnyčia tapo nebepersekiojama, o pripažinta, o tai yra viena priežasčių, kodėl atsirado vienuolių sąjūdis, vienuolijos. Nes būti tik krikščioniu tapo per lengva. Vieni pasitraukė į dykumą, pasirinkę vienatvinę pamaldumo formą, kiti gyvendavo miestuose ant stulpų  – miesto centre stovėdavo stulpas su platforma, ir žmogus taip rodydavo savo tikėjimą. 

– Besiklausant jūsų dabar kilo asociacija – Taurų parke įrengti nameliai medžiuose.

– Tai jau yra namelis, vienuolis stulpininkas galvotų, kad yra per daug lengva ir per daug prabangos. 

– Kurie Bažnyčios istorijos momentai paliko didžiausią įspūdį? 

– Istorija domiuosi. Ir šios knygos ieškojau ir pasirinkau būtent dėl istorijos. Manęs nepaliauja stebinti viduramžiai. Vyrauja mitas, kad viduramžiai tamsūs. Tas mitas pradėtas formuoti Apšvietos laikotarpiu, XVII– XVIII a., kai turėjo pateisinti proto šviesą, pasirinkti viduramžiai, kaip kažkas tamsaus, susiję su praeitimi, ir apie šį laikotarpį mažai buvo žinoma. Bet kiek dalykų vyko tuo metu. Romos imperija sugriauta, sakyta, kad vadinamieji barbarai užėmė, bet kas iš tikrųjų kūrėsi. Jau po dviejų šimtų metų nuo imperijos sugriovimo Karolingų dinastija atsirado, kūrėsi vienuolynai, mokyklos, formavosi nauja visuomenė, raštija, galų gale universitetai pradėjo kurtis, katedrinės mokyklos. Tai turbūt vienas iš šviesiausių amžių, kuris ir davė proveržį Vakarų civilizacijai atsirasti. Ir jei dar turėtume mintyje, kad jei musulmonai nebūtų puldinėję ir būtų išsaugota tai, kas buvo iki islamo užkariavimų.  

– Kiek knygoje yra Lietuvos, o gal ir Tauragės?

– Mes visada didžiuojamės, kad esame paskutiniai – pagonys, dar kažkas. Reikėtų lietuviams bandyti užmiršti ir baigti didžiuotis tuo. Be abejo, Lietuva yra paminėta, nes ji yra kultūrų kryžkelėje tarp Rytų ir Vakarų, ir ypač kai kalbame apie Rytų ir Vakarų bažnyčias, Lietuva rinkosi dar nuo Gedimino laikų, kurį krikštą – Rytų ar Vakarų – pasirinkti. Kaip kažkuris žymus žmogus yra parašęs, kad lietuviai yra įdomi tauta – visada žiūrėdama į Rytus, pasirenka vakarietišką kelią. Tauragė konkrečiai nepaminėta, bet procesai, kurie vyko Tauragėje, neatsiejami nuo to, kas vyko visai šalia – už penkių kilometrų buvusi Prūsija, kuri Vakarų civilizacijoje – vienas ryškiausių formuojančių veiksnių. Knygoje paminėtas ir Lietuvos krikštas, ir  Reformacija. 

– Kas gali nustebinti knygą pasiryžusį perskaityti žmogų?

– Tas, kuris domisi istorija, galvoje jau turi susidėjęs tam tikrus klodus. Manau, kad ši knyga sugriaus ne vieną suformuotą mitą. Ir tas, kuris skaito, tą knygą perskaitys. Kartais girdime klausimą, ar esi perskaitęs visą Bibliją. Bet Biblija nėra tokia knyga, kurią reikia perskaityti, Bibliją reikia skaityti. Ir šią knygą galima skaityti. Tuo labiau, kad knyga suskirstyta laikotarpiais. Nagrinėjamas klausimas ir apie Bažnyčios bei valstybės sąsajas. Reiganas yra pasakęs, kad bažnyčios ir valstybės atskyrimas nėra tai, kad bažnyčia bando primesti savo galią valstybei, o kad valstybė neprimestų savo galios ir įtakos bažnyčiai. Galių pusiausvyros judėjimas. 

– Su kokiais iššūkiais bažnyčia susiduria šiandien?  

– Iššūkiai – kaip ir visais laikais. Kai 4 a. bažnyčia tampa nebepersekiojama, o narystė bažnyčioje  tampa pageidaujama, pasaulis atrodo pagoniškas, sekuliarus, sprendžiamas klausimas, kur savo vietą turi atrasti bažnyčia. Šie iššūkiai aktualūs ir dabar. Bažnyčia visais laikais gyvena tam, kad skelbtų tiesą. Misijų laukas, jei prieš 500 metų atrodė, kad siekia Afriką, Pietų Ameriką. Dabar tas laukas yra čia, kad pasiektume žmogaus širdį, mintis, protą ne prietarų, stabmeldystės žinia, bet meilės, tiesos žinia. Tam bažnyčia yra pašaukta ir toks bažnyčios uždavinys. Jei visi pasaulyje pažintų Dievą, ką bažnyčia darytų? Ji ir toliau skelbtų. Dievas tam ir sukūrė mąstantį žmogų, kad jis galėtų pasirinkti. Žmogus visada yra klajojantis, Prigimtinis žmogaus tikėjimas yra bėgti nuo Dievo. Bažnyčia yra Dievo balsas, kuris sako Jėzaus žodžius: „Sugrįžk, jeigu esi suklupęs, pažvelk į tą, kuris ištiesęs ranką tave pakelti.“  

 

Nuotrauka
nomeda
Įkelta:
2021-05-04
„Lietuva yra nuostabi, mūsų potencialas – milžiniškas. Man labai smagu, kad esame maža šalis. Nes jeigu esi mažas, nereiškia, kad nesi vertingas“, – kalbėjo populiari laidų vedėja Nomeda Marčėnaitė. Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos organizuotame virtualiame susitikime N. Marčėnaite bendravo su tauragiškiais ir kalbėjo apie kultūros svarbą kiekvieno žmogaus gyvenime, atskleidė ir darbo televizijoje užkulisius. 
Nuotrauka
Bartušio nuotrauka
Įkelta:
2021-04-25
Lietuvos badmintono U-17 ir U-19 rinktinę treniruoti išrinktas Povilas Bartušis sako, kad laukia didžiulis iššūkis. Kas geriau už daugkartinį šalies čempioną žino pergalės skonį bei kaip pasiekti rezultatų? Juo labiau, kai šio sporto meistriškumo sėmėsi iš vieno geriausių trenerių – šviesaus atminimo Jono Šilerio. Tad apie tai ir pasikalbėjome su iš Tauragės kilusiu pašnekovu.
Nuotrauka
juozas
Įkelta:
2021-04-13
Tauragėje gyvenantis ir kuriantis fotografas Juozas Petkevičius įsitikinęs – Lietuvos regionuose menininkai neretai yra gniuždomi, nes jų siekių ir svajonių aplinkiniai tiesiog nesuvokia ir netiki. Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ įsikūrusioje fotografijos galerijoje tauragiškis neseniai pristatė kelias savo fotografijas iš serijos „Incognito“, kurioje vaizduojami regionų kūrėjai. Nuotraukos darytos senuoju būdu – jas ryškinant laboratorijoje. Tiesa, ši meno sritis – brangus malonumas.
Nuotrauka
anele
Įkelta:
2021-04-11
Tauragės „Versmės“ gimnazijoje besimokanti Anelė Matrosovaitė kuria dainas ir groja gitara. Kūrybinga 18-metė interviu „Tauragės žinioms“ papasakojo apie vingiuotą savo kaip muzikantės kelią, kuriame buvo tiek stiprių muzikinių išgyvenimų, tiek ir nusivylimų muzikos pasauliu. Abiturientė žino, ką baigusi mokyklą norėtų studijuoti. Psichologės kelią besirenkanti menininkė teigė, kad psichologija ir muzika labai panašios sritys – jas pasitelkus galima padėti žmonėms. 
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-03-25
Šiandien sukanka 17 metų, kai Tauragės Švč. Trejybės parapijos klebonas Marius Venskus keliauja kunigystės keliu. Šia proga kunigą pasveikino Tauragės „Carito“ savanoriai, linkėdami drąsiai eiti pirmyn, neprarasti pusiausvyros slegiant sunkumams.
Nuotrauka
Tauragės VSB nuotrauka
Tauragės VSB nuotrauka
Įkelta:
2021-03-05
Vakar Tauragės visuomenės sveikatos biuro (VSB) visuomenės sveikatos specialistei Gemai Nairanauskaitei, atliekančiai sveikatos priežiūrą mokykloje, įteiktas Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacijos (SVSBA) apdovanojimas „2020 metų specialistas“. Jį drauge su Tauragės rajono savivaldybės mero padėka įteikė rajono meras Dovydas Kaminskas.
Nuotrauka
Žvynakienė
Įkelta:
2021-03-02
Ko gero, sunkiai rasime tauragiškių, o ypač jaunosios kartos atstovų, kurie nepažinotų visada besišypsančios policijos pareigūnės Raimondos Žvynakienės. O jei neteko girdėti, tai susipažinkite – 22 metus policijos sistemoje dirbanti moteris myli savo darbą, o savaitgaliais duoklę atiduoda vienišiems seneliams. Juos lankydama kaip Maltos ordino savanorė dažnai yra tas vienintelis žmogus, kuriam senjoras gali išsipasakoti.
Nuotrauka
vaitkus
Įkelta:
2021-02-26
Vasario 20 d. sukanka 100 dienų, kai dirba naujai išrinktas Seimas. Tauragėje išrinktas Seimo narys Romualdas Vaitkus, kuriam kassavaitinės kelionės į Vilnių ir atgal jau tapo įprastos, sako net ir jų metu neleidžiąs laiko veltui: klauso įvairių laidų aplinkosaugos klausimais – apie ekologiją, gamtosaugą, atliekų tvarkymą ir t.t., aiškinasi daugybę klausimų telefonu. Jis teigia net nepajuntąs, kaip prabėga laikas kelyje. Paklaustas, kaip prabėgo tas šimtas dienų, jis vieną po kito vardija nuveiktus darbus.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-01-31
Šiandien, sausio 31-ąją, netekome Jono Šilerio, ilgamečio badmintono trenerio, per savo gyvenimą meilę šiam sportui įskiepijusio daugybei vaikų, išugdžiusio ne vieną sportininką. Jam buvo 73-eji.
Nuotrauka
Songaila
Įkelta:
2021-01-22
Netektis: sausio 20-ąją mirė pedagogas, buvęs tuometinės Tauragės 1-osios vidurinės mokyklos direktorius Romanas Juozapas Songaila. Jis yra vadovavęs ir Tauragės rajono švietimo skyriui. R. Songaila ėjo 91-uosius metus.
Nuotrauka
saulius
Įkelta:
2021-01-01
Jau tradicija tapusią, šiemet penkioliktą kartą vykstančią senelių paramos akciją „Maltiečių sriuba“ karantinas pakeitė – sriubos paragauti neteks, tačiau noro padėti vargstantiems tai nestabdo. Seniems vienišiems žmonėms reikia paramos, ir nors dabar ją suteikti tapo sudėtingiau, Tauragės maltiečiai rankų nenuleidžia. Saulius Oželis, vadovaujantis Tauragės maltiečiams, šiemet buvo pripažintas geriausiu Lietuvoje. Jo vadovaujami savanoriai ir dabar triskart per savaitę veža karštą maistą 60-čiai senolių, globoja nepasiturinčias šeimas. Saulius neslepia – darbo per karantiną padaugėjo. Toks panašus į Kalėdų senelį, jis dalija ne dovanas, o savo širdies šilumą ir yra įsitikinęs, kad aukodamas savo laiką kitam žmogui, padėdamas jam, esi apdovanojamas – šypsena, geromis emocijomis, gražiu žodžiu ar net džiaugsmo ašara.
Nuotrauka
senelis
Įkelta:
2020-12-31
Kasmet artėjant Kalėdoms Dacijonuose, kaip sako kultūrinių renginių organizatorė Rasa Didorienė, užsikuria naminių žaisliukų gamybos fabrikėlis. Bendruomenės nariai renkasi gaminti papuošimus šventinei eglutei. Šiemet prasidėjus antrajam karantinui fabrikėlis neužsikūrė, tiksliau, užsikūrė tik renginių organizatorės namuose. Padedant vyrui ir kaimynams gimė kaimą puošianti Nykštukų alėja, o kadangi renginių vykti negali, namuose įkurtas ir R. Didorienės Mamauzių teatras vaikams. Pasirodymai transliuojami feisbuke. Beje, net ir čia kūrybiškai moteriai talkina jos vyras Egidijus.
Nuotrauka
rasa
Įkelta:
2020-12-16
Skaudvilės renginių organizatorė Rasa Bartkuvienė apdovanota Žemaitijos kunigaikščių medalių kolekcija. Toks įvertinimas jai skirtas už etninės kultūros puoselėjimą. Folklorą Skaudvilės krašte renginių organizatorė-pedagogė propaguoja jau daugiau nei dvidešimtmetį. Jos vadovaujamas vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Inkstiliuks“ Skaudvilę garsina lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų konkurse „Tramtatulis“, be instrumentinės ansamblio grupės neapsieina valstybinės bei kalendorinės šventės, savo pasirodymais džiugina ir moters vadovaujama liaudiškos muzikos kapela „Dobilas“.
Nuotrauka
Rugilė Norbutaitė
Įkelta:
2020-12-15
Muziką kurianti 18-metė tauragiškė Rugilė Norbutaitė savo klausytojams geriau žinoma „thelastsunday“ pseudonimu. Netrukus dar vieną naują kūrinį pristatysianti mergina kalba, kad jaunas, savo tikslų ir svajonių siekiantis žmogus neretai pasiduoda pusiaukelėje, kai susiduria su gausybe jo laukiančių iššūkių. Anot jos, kovoti už vietą po saule tenka visiems, nepriklausomai nuo to, ar jie gyvena Tauragėje, ar Vilniuje. Rugilė ragina nepasiduoti. Kalbėdama su „Tauragės žiniomis“ jaunoji atlikėja atskleidė, kaip savyje atrado menininkės gyslelę, kokią įtaką jai padarė šeima, mokykla ir bendraamžiai.
Nuotrauka
alijosius 2
Įkelta:
2020-12-12
Tomą Alijošių tauragiškiai pažįsta kaip sėkmingą verslininką, politiką, ir tuo pat metu – kuklų ir mažakalbį žmogų. Kad jis išties daug apie save kalbėti nemėgsta, akivaizdu ir iš šio interviu: gruodžio 7-ąją 70-ąjį gimtadienį pasitikęs verslininkas į klausimus atsakė netuščiažodžiaudamas – trumpai ir aiškiai.  
Nuotrauka
Karina Matulytė
Įkelta:
2020-12-08
Sekmadienį Vilniaus Algirdo muzikos mokykloje įvyko III-sis tarptautinis muzikos ir bendrojo ugdymo mokyklų meninis edukacinis projektas-konkursas „Muzikos spalvos“. Į jo antrąjį turą pateko ir Tauragės meno mokyklos ugdytinė.
Nuotrauka
Jokūbas Kurlinkus
Įkelta:
2020-12-04
18-metis tauragiškis Jokūbas Kurlinkus – aktyvus jaunimo organizacijų narys, jį galima pamatyti įvairiuose renginiuose, visai neseniai jo kūrybos rašinį „Žmogus“ išspausdino kūrybos žurnalas „Slemas su ragais“. Vaikinas drąsiai reiškia savo mintis jaunimo, švietimo ir politikos klausimais. Nieko nuostabaus – jis planuoja studijuoti istoriją ir yra įsitikinęs, kad pasaulį būtina matyti itin plačiai. Tačiau kartu J. Kurlinkus neslepia, kaip pats sako, esantis nacionalistas, o jo požiūris į Lietuvą – toks pat, kaip antrajai kadencijai neišrinkto JAV prezidento Donaldo Trumpo požiūris į Jungtines Amerikos Valstijas.
Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-18

Tauragės LDK Kęstučio šaulių 7-oji rinktinė, įkurta 1919 m. lapkričio 4 dieną, neseniai minėjo 101-ąsias metines. Planuota naujų narių priesaika bažnyčios skverelyje, paskelbus karantiną įvykti negalėjo. Tačiau šaulių pilietiškumo dvasios koronaviruso grėsmė nepalaužia – anot rinktinės vado Kęstučio Baužos, šaulys – tai tas žmogus, kuris visada pasiruošęs ginti Tėvynę, nesvarbu, kokia iškiltų grėsmė – ginkluotas priešas ar pandemija.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-14

„Tauragės žinių“ žurnalistę Zenonas Radvila į jųdviejų su žmona Agota išpuoselėtą sodybą pasikvietė dar prieš paskelbiant antrąjį karantiną. Tautodailės meistras tikino norintis pasidalyti, ką jam pavyko nuveikti šiemet, kai pasaulį sukausčius pandemijai buvo atšauktos mugės, apribotos kelionės ir renginiai. Kuklumu pasižymintis menininkas neužsiminė, kad namuose jau turi įrengęs tikrą muziejų, o atvykus laukė dar viena staigmena – kaip tik lapkričio pirmąjį savaitgalį jiedu su žmona Agota minėjo auksinių vestuvių jubiliejų. 

Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-05

16-metė Meda Pikčiūnaitė šiais mokslo metais tapo Tauragės „Versmės“ gimnazijos mokinių prezidente. Bendraamžių pasitikėjimą įgavusi mergina pasakojo, su kokiais rūpesčiais susiduria moksleiviai ne tik Tauragėje, bet ir visoje Lietuvoje. Ji turi palinkėjimą ir būsimam švietimo, mokslo ir sporto ministrui, kuris netrukus turėtų būti patvirtintas po įvykusių Seimo rinkimų. „Tauragės žinioms“ ji kalbėjo, kad pandemijos, kuri sujaukė mūsų gyvenimus, akivaizdoje mokymo įstaigose itin svarbu palaikyti mokinių ir mokytojų draugiškumą bei toleranciją.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-02

Iniciatyvos „Draugystė veža“ kartu su Neįgaliųjų reikalų departamentu prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos organizuotas turas per Lietuvą „Stiprybė tavyje“ baigėsi. Buvo daug juoko, po to apsikabinimų, o po to ir ašarų suvokus, kad reikia atsisveikinti.  Bet kiekviena pabaiga turi naują pradžią. Turo sumanytoja Žydrė Gedrimaitė, matydama žmonių, atėjusių į renginius, reakcijas ir išgirdusi partnerių, rėmėjų ir dalyvių atsiliepimus, sako esanti u laimingas žmogus. „Draugystė veža“ organizatoriai sako: „Iki kitų kartų. Mes dar tikrai draugausim...“ ir dalijasi mintimis žmonių, vienaip ar kitaip prisidėjusių prie to, kad turas įvyko, supurtė ir suartino...