Choras sulaukė pilnametystės, vadė palieka sceną
Įkelta:
2020-06-25
Nuotrauka
,
Nuotrauka

Danutę Petraitienę vade pavadinome ne atsitiktinai. Taip į ją kreipdavosi vienas choro vyrų, šaulių sąjungos narys, tad toks epitetas jam atrodė natūralus vadovės pareigas užimančiai vienintelei vyrų choro „Mintauja“ moteriai. Epitetas prikibo, vade moteris tapo visiems dvidešimčiai choro vyrų. Deja, chorui sulaukus 18-os, muzikė su juo atsisveikina – teigia, jog siekiant išsaugoti tik pačius gražiausius prisiminimus kartais reikia pasitraukti tinkamu metu. Pasak jos, jos vyrų choras buvo vienas didžiausią grįžtamąjį ryšį teikęs projektas, jau net ir dėl to, kad motyvuota savo choro vyrų chorvedė brandžiame amžiuje išdrįso išsilaikyti automobilio teises ir sėsti prie vairo.

Margarita Rimkutė: Kaip susiklostė, kad 2002 metais susijungus šaulių ir savanorių atstovams sukūrėte išskirtinai vien vyrų chorą?

Danutė Petraitienė: Su drauge, kolege, lankėmės Palangoje. Ten, kur stovi kurhauzas, vykdavo vyrų chorų festivaliai. Gatvės vidury įrengta pakyla. Vyrai dainuoja. Kaip gražiai! „Varpas“, „Sakalas“, „Aidas“ – profesionalūs vyrų chorai. Man vyriška daina visuomet patiko. Pagalvojau, o kodėl man nesubūrus? Grįžusi ant tų karštų pėdų sumąsčiau ir padariau. O kur tų vyrų rasi? Visą gyvenimą dirbau Tauragės muzikos mokykloje su chorinio dainavimo klase, tik su vaikais... Nuėjau pas šaulius, nuėjau į karinį dalinį Vytauto gatvės gale, papasakojau, ką organizuoju. Po kurio laiko tiek iš savanorių, tiek iš šaulių atėjo po 4–5 vyrus. Suformavome nedidelį branduoliuką. O vėliau prisijungė vyrų ir iš mano buvusių kolektyvų.

M. R.: Prisimenate pirmąją repeticiją?

D. P.: Savanorių patalpose, kur dabar yra seniūnija, mums davė salę, išrašė leidimą dirbti – reikėjo leidimo, nes karinės organizacijos patalpose vykdėme veiklą. Iš karinio dalinio parsivežėme fortepijoną. Jis buvo gigantiškas, apdulkėjęs ir iškleręs. Vyrams jo užnešti į antrą aukštą iš pirmo karto nepavyko. Paskui a. a. Petras Sadauskas tiesiog nubraižė visą gabenimo į antrą aukštą eigą, kur pakreipti, kur pakelti ir vyrams pavyko. Užnešęs fortepijoną prikėlėme jį iš dulkių ir ėmėme repetuoti. Dabar tas fortepijonas yra Kauno ramovėje.

Vyrams ne iškart pavyko suvokti, kaip to fortepijono garsas turi skambėti jų balse. Man teko demonstruoti savo balsu. Mano balsas nėra žemas, pati esu sopranas, tačiau mokant vyrus teko ir tenoru traukti. Mano balso diapazonas labai prasiplėtė (juokiasi).

M. R.: Žinote, į kolektyvą susirinkę vyrai kartais mėgsta vienas prieš kitą pasipuikuoti, pajuokauti ir tos linksmybės taip užsitęsia, jog sudėtinga susikaupus grįžti prie veiklos, prie kurios ir buvo susirinkta. Kaip jums sekėsi suvaldyti 20–25 vyrų kolektyvą?

D. P.: Mūsų repeticijose rutinos nebuvo. Ir pasipasakodavome, pasidalindavome rūpesčiais ir kokį vieną kitą anekdotą suskeldavome. Būdavo: „Na, vade, dabar jau nesiklausykit“ – suprask, jau kažką pikantiško nori pasakoti. Ką ten nesiklausysi, gi ausų neužsikimši. Buvo visko. Juoko.

M. R.: Vėliau iš Donelaičio gatvės perėjote į Kultūros centrą...

D. P.: 3 metus repetavome Donelaičio gatvėje, 2 metus – pas Jolantą Kazlauskienę Moksleivių kūrybos centro patalpose. Tuos 5 metus dirbau iš idėjos. Neatlygintinai. Tik paskui buvo sudarytos sąlygos ir buvau pakviesta prisijungti prie Kultūros centro kolektyvo, 13 m. išdirbau su „Mintauja“ KC. Bet nepasakyčiau, kad mes buvome labai laukiami. Tarsi įnamiai. Kaip pamotė su posūniais. Šiek tiek trūko dėmesio, pasiūlymų.

Savo iniciatyva vykome, koncertavome, organizavome savo išvykas. Gyvenimas pagerėjo, kai ėmė kauptis giminaičių, pažįstamų skiriami 2 proc. (nuo GMP). Vykdami į koncertines išvykas dovanoms pirkdavome suvenyrus, gėles.

M. R.: Esate vyrų choro festivalio „Užtraukite, vyrai, dainą“ sumanytoja.

D. P.: Kultūros centre, tada jam dar vadovavo Petras Jokūbaitis, vyko pasitarimas, jog reikia festivalio. Man kilo mintis surengti šį festivalį.

M. R.: Įsiterpsiu pasidalindama prisiminimu. Pamenu, 2017 metais festivalyje dalyvavo ir svečių iš Latvijos bei Gruzijos. Tačiau renginys sulaukė mažokai žiniasklaidos dėmesio, pamenu, kalbant  su Virginijumi Bartušiu jo balse buvo girdėti susirūpinimas, anot jo, festivalis buvo išties puikus. Ar sulaukdavote KC darbuotojų palaikymo rengiant festivalį?

D. P.: Projektas buvo didelis, svarbus. Mums padėjo. Ir dailininkė dirbo savo darbą: kvietimai, afišos, skrajutės. Visi darbuotojai buvo įdarbinti, nuo budinčiųjų iki įvairių specialistų.

Pamenu, tada sumąsčiau, jog reikia įjungti ir vaikus, ir ne tik Žemaitiją. Kvietėme Jurbarko atstovus, Kretingos, Palangos atstovus ir išdrįsau paskambinti į Kauną „Perkūno“ vadovui Romui Misiukevičiui. Labai geranoriškai sureagavo: „Reikia palaikyti vyrišką judėjimą“. Ir visus dešimt metų jie buvo mūsų palaikytojai. Vadinu juos „kelrode žvaigžde“. Visada su nuotaika, su gerais jausmais, su palinkėjimais. Ir pats vadovas, ir akomponiatoriai, ir kauniškiai žiūrovai – visuomet mus be galo palaikė.

M. R.: Iš tikrųjų meniniai judėjimai maitinasi emocijomis. Tai – variklis veikti. Ir tas palaikymas yra be galo svarbus.

D.P.: Taip. Būtent. Iš be galo svarbu nenusivilti, kad ir ta pačia daina, jai nesuskambėjus. Visko nutinka. Pamenu, vyrai dainavimą vadino savotiška meditacija.

M. R.: Kas apjungia, vienija chorą?

D.P.: Svarbu į projektą įtraukti ir šeimas. Vyrams sakiau: „Mes visuomet būsime su šeimomis“. Ar koncertai, jubiliejai, ar išvykos. Taip ir buvo. Esant vietų autobuse kviesdavome prisijungti šeimos narius. Ir norinčių atsirasdavo. Buvo ir nuolat lydinčių žmonų. Manau, ir tai padėjo. Moterys buvo šalia. Mes buvome viena didelė šeima. O kai rengdavome ekskursijas, į jas kartu važiuodavo ir draugai, ir kaimynai, ir giminės.

Žinojome vieni kitų bėdas. Buvome artimi. Per tą choro gyvavimo laikotarpį palaidojome 6 vyrus.

TŽ: Ar teisingai supratau, jus choro nariai vadino vade?

D.P.: O čia vienas šaulys taip mane pavadino. Ir prilipo. Ne, visi taip nevadino (juokiasi).

(Autorės pastaba: po interviu redakcijoje lankėsi 3 choro nariai, visi savo pasakojimuose D. Petraitienę vadino vade).

M. R.: Prieš pradėdama vadovauti „Mintaujai“ 1980–1982 metais vadovavote Tauragės rajono švietimo darbuotojų, 1982–1985 metais – Tauragės skaičiavimo mašinų elementų gamyklos, 1989–1994 metais – Tauragės liaudies dainų ir šokių ansamblio „Jūra“ mišriems chorams. Ar yra skirtumas vadovauti mišriam ir vien tik vyrų chorui?

D.P.: Skirtumas yra. Jei kokiame susibūrime, repeticijoje ar užstalėje dalyvauja vien moteriškės – labai smagu, gera, linksma. Bet jei pasirodo nors vienas vyras, moterys pradeda konkuruoti. Tokia, matyt, yra moters prigimtis. Tas pats mišriame chore. Kai kurios moterys būtinai nori dainuoti pirmoje eilėje. Ir jos kovodavo, žinokite. Pykčių būdavo. Pas vyrus to „aš esu gražus ir noriu tik priekyje stovėti“  nėra (juokiasi).

M. R.: Kokie įvykiai per 18 metų įsiminė labiausiai? Ne tik smagūs.

D.P.: Sudėtingam momentui priskirčiau a. a. Leono Puzono mirtį. Jis savaitę buvo be samonės Kaune. Tiek jo šeimai, žmonai, tiek mums tai buvo vienas skaudžiausių momentų. Žmogus buvo pakankamai jaunas. 40 metų. Atsisveikinimas buvo skaudus. Verkėme visi.

O smagiausia buvo, kai sulaukėme pirmojo choro penkmečio. 2005 metais Tauragėje vyko eucharistinis kongresas. Mes kartu su kitais kolektyvais ruošėme visą sakralinę programą. Pamenu, agapės metu valgome košę ir vienas choro dalyvis, tada chorui buvo treji, sako: „Kaip būtų gerai, jei mes (choras) ištrauktume iki penkerių metų“. Ir ištraukėme. Tai tas mūsų penkmetis, žinokit, buvo visaliaudinė šventė (juokiasi).

Vėliau sulaukėme ir dešimtmečio, ir penkiolikos, bet ta sukaktis įsiminė labiausiai.

M. R.: Ko norėtumėte palinkėti choro nariams?

D.P.: Išlikti. Nors jau yra tekę girdėti, jog choro nariai kviečiami prisijungti prie kitų kolektyvų. Linkiu išlikti, išsaugoti sukurtus santykius ir sulaukti naujo, jauno vado.


Įdomus faktas:

Būdama 61-erių D. Petraitienė nutarė išmokti vairuoti. Jos sumanymą labai palaikė choro nariai. Moteris mokėsi teorijos, išlaikė egzaminą, prireikus papildomai pasimokyti vairuoti į pagalbą stojo vienas choristų. Jurgis Jocys kartu su moterimi važinėjo Tauragės gatvėmis, kol choro vadovė perprato eismą, išmoko vairuoti ir sėkmingai išlaikė vairavimo egzaminą.


Nuotrauka

Vytautas Jokubaitis

„2012 m. liepos 28 dieną išvykome į Suvalkiją. Aplankėme V. Kudirkos muziejų Kudirkos Naumiestyje, Zyplių dvarą, o vakarop apsistojome Jono Basanavičiaus tėviškėje. Skaniai pavakarieniavę, pasistatėme palapines, dar padainavome ir sugulėme miegoti. Nespėjus gerai įmigti, apie 2 val., nakties kad pradės lyti. Su žaibais ir perkūnija. Ryte pusryčiaujame, vadovė visa pabalus: „Jau aš palapinėje daugiau gyvenime nebenakvosiu“.

Vytautas Stasytis:

„Prisimenu išvyką į Dainų šventę 2018 metais (chorą lankiau nuo 2016 m.). Aš gyvenime nebuvau matęs tokio reginio. Tokios masės žmonių. Pamenu, einame Vilniaus gatvėmis eisenoje, karšta. Mums iš balkonų mojuoja ir palaikymo šūksniais palydi žmonės, kai kurie pila vandenį, kad atsigaivintume. Susirinkus Vingio parke įžymūs žmonės taria padrąsinantį žodį. Ta vienybė kai kuriuos mūsų sujaudino iki ašarų.

Danielius Saukevičius:

„Esu dėkingas kolegoms, visam kolektyvui, kad kartu vyko į mano gimtinę Dzūkijoje. Tris kartus iš trijų vykome parengę koncertinę programą. Labai vertinu parodytą dėmesį. Į pačią mano tėviškę užsukome du kartus. Kai dabar nuvažiuoju, mano pažįstami vis teiraujasi, kaip vyrai laikosi“.

 

 

 

 

Nuotrauka
margis
Valdo Latožos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-04
Tokios žinios, ko gero, laukė ne viena tauragiškių šeima, auginanti mažamečius. Po kelerių metų pertraukos, sunkios ligos ir ilgo gydymo į darbą sugrįžta gydytojas Eugenijus Margis.
Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.