Naujame leidinyje – 100 įdomiausių faktų apie Tauragę
Įkelta:
2019-02-08
Nuotrauka

Minėdamas Lietuvos valstybės atkūrimo 100-ąsias metines Tauragės krašto muziejus „Santaka“ prasmingai įamžino Tauragės krašto istoriją – surengė parodą „Tarpukario dvasia“, muziejaus iniciatyva pagaliau šalia pilies stovi miesto simbolis – tauras. Atsirado ir išliekamąją vertę turintis leidinys „Šimtmečio Tauragė 1918–2018. 100 įdomiausių faktų“. Kaip kilo mintis išleisti tokią knygą ir kaip sekėsi tai daryti, „Tauragės žinioms“ papasakojo jos sudarytojas Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Istorijos-etnografijos skyriaus vedėjas Darius Kiniulis. Knyga bus pristatyta visuomenei vasario 13 d., 17 val. Pilies menėse.

D. Kiniulis sako, kad labai keista vartyti savo sudarytą knygą. Ir pasakoja, kad Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui norėjosi leidinio, turinčio išliekamąją vertę. Pirminę mintį, kad reikia lankstinuko atkurtos Lietuvos 100-mečio atminimui, iškėlė muziejaus direktoriaus pavaduotojas Viktoras Kovšovas. Idėją entuziastingai palaikė projektų specialistė Agnė Vitartaitė. Projektas „Tauragė per 100 metų“ iš Tauragės rajono savivaldybės gavo 1000 eurų finansavimą.

– Vėliau laisvalaikiu apsilankiau Istorinėje prezidentūroje Kaune, kur užėjusiems įteikiama plona knygelė „100 reikšmingiausių Pirmosios Lietuvos Respublikos įvykių (1918–1940 m.)“. Pavarčiau, paskaitinėjau, pagalvojau – kokia puiki idėja. Laikas ėjo, reikėjo pradėti rinkti medžiagą brošiūrai, apsispręsti, kaip ji atrodys. Visgi kolegų ir minėtos knygelės paskatintas nutariau eiti sunkiuoju keliu – sudaryti visavertę knygą, kuri iš tiesų turėtų išliekamąją vertę, – prisimena D. Kiniulis.

Jam labai padėjo Klaipėdos regioninio valstybės archyvo Tauragės filialo vedėja Raimonda Veisienė, kuri su kolegomis iš kitų archyvų surinko daug įdomios ir neretai niekur dar neskelbtos medžiagos: dokumentų ir nuotraukų. Tik dalis jos pateko į knygą. Faktų atranka, pasak knygos sudarytojo, buvo bene sunkiausias darbas.

– Griežtai apsibrėžėm, kad kiekvienam iš 10 dešimtmečių bus skirta po 10 faktų. Iš pradžių pasiklioviau savo žiniomis, o kai atmintis nebegalėdavo padėti, ieškodavau knygose, straipsniuose. Kartais idėją, patys to nežinodami, mesteldavo kolegos ar žurnalistai. Sąrašas darbo eigoje smarkiai keitėsi, nes kai kurie dešimtmečiai pilni įdomių įvykių, – pasakoja istorikas.

Jis sako dabar suprantąs, kad nemažai faktų iki tol žinojo labai paviršutiniškai, ypač sovietmečio. Knygos leidyba privertė ieškoti, skaityti, klausinėti, įsigilinti.

– Todėl galiu sakyti, kad per pusę metų istorines žinias apie miestą pagilinau labai smarkiai. Turbūt labiausiai nustebino faktas, kad senoji miesto ligoninė karo metais nacių buvo užminuota ir turėjo būti susprogdinta, bet darbuotojai ją sugebėjo laiku išminuoti. Pabandykit save įsivaizduoti jų vietoj, – pasakoja D. Kiniulis.

Ir knygos įvade jis rašo, kad faktų atranka knygai – subjektyvi. Esą skaitytojai galį papriekaištauti, kad nepaminėtas vienas ar kitas svarbus istorijos faktas. D. Kiniulis skuba patikinti, kad knygos tikslas – būtent Tauragės miesto istorijos ir su juo susijusių didžiųjų istorijos įvykių akcentavimas.

– Miestą kūrė žmonės, tačiau jie knygoje yra kaip visuma, kaip priežastis įvykusių permainų – architektūrinių, istorinių, ekonominių, politinių, – knygos įvade rašo knygos sudarytojas.

Jis dėkingas projekto vadovei Agnei Vitartaitei, kuri ėmėsi koordinavimo, maketuotojo, leidėjų paieškų ir t.t., tauragiškiui maketuotojui Sauliui Bartkui, kuris savo darbą atliko puikiai.

Paklaustas, kiek laiko teko dirbti prie knygos, jis sakė, kad intensyvus kasdienis darbas truko apie 4 mėnesius, bet su pertraukomis prie projekto dirbta kokius 9 mėnesius. Leidinio tiražas – 250 vnt.

– Bet matydami susidomėjimą, tikimės, kad tiražą pavyks padidinti. Įsigyti leidinį galima Tauragės krašto muziejuje, o pristatymas vyks naujosiose pilies menėse vasario 13-ąją, 17 val., – primena knygos sudarytojas.

  1. 1933–10–22 – atidaryti didžiausi Lietuvoje Šaulių rūmai (Dariaus ir Girėno g. 3)

Jau po kelių dienų, spalio 26 d., Lietuvos šaulių žurnale „Trimitas“ pasirodė straipsnis apie didžiausius Šaulių rūmus Lietuvoje. Jame rašoma, kad naujieji rūmai savo didingumu pralenkė rūmus, statytus Utenoje, Anykščiuose, Kelmėje, Varėnoje. Lėšas rūmams statyti pirmiausia rinkti pradėjo Tauragės šaulių moterų būrys, vėliau buvo įtrauktos kitos organizacijos, privatūs asmenys. Aukos rinktos išskirtinai tik Tauragės apskrityje. „Jau išvakarėmis prieš atidarant, spalių 21 d., traukiniais ir autobusais traukė iš tolesnių apylinkių šauliai, kaimyninių rinktinių atstovai ir kt. Nuotaika mieste tikrai šauliška. Stoty ir visur pilkos kepurės vyrauja. Tik ir kalbama apie rytojaus iškilmes. Ruošiamasi, nervinamasi, bėginėjama: čia svečius patik, čia pavestų darbų nepraleisk, žodžiu, nors trūk, plyšk, bet visa turi būti kaip reikiant“. Atidaryme dalyvavo aukšto rango valstybės pareigūnai, renginys buvo filmuojamas. 2006 m., vykdant rekonstrukciją, rastas butelis su pergamentu, tekstu ir parašais. Šaulių rūmai (dabar Kultūros rūmai) pastatyti nugriovus stačiatikių cerkvę, statytą XIX a. pab.

  1. 1946–06–13 – Tauragės NKVD būstinėje – vienas didžiausių šalyje kalinių pabėgimų

Kęstučio apygardos Rolando ir Vytenio būrių partizanai organizavo vieną didžiausių Lietuvoje kalinių pabėgimą. Naktį Tauragėje iš Šubertinės MGB (NKVD) kalėjimo buvo išvaduoti 23 kaliniai. Pabėgimą organizavo partizanų ryšininkai – medicinos sesuo Margarita, Juozas Marozas ir Viktorija Labanauskaitė. Jie papirko budintį darbuotoją A. Gorbačiovą, kuris tą naktį atidarė karcerį ir beveik visas kameras. Išbėgusius kalinius Vaižganto g. daržuose pasitiko partizanų ryšininkai ir nuvedė pas partizanus Karšuvos girioje ir Purviškių miške, prie Gaurės. Laisvėn išėję jie tuoj pat įsijungė į ginkluotą pasipriešinimą okupantui.

  1. 1994–07–19 – atkurta Tauragės apskritis

Tauragės apskritis suformuota 1918 m. ir nepakitusi išliko iki 1947 m. Tada jai priklausė Žemaičių Naumiesčio, Vainuto, Švėkšnos valsčiai (dabar priklauso Klaipėdos aps.), tačiau nepriklausė didžioji Jurbarko rajono dalis (išskyrus Eržvilko valsčių). Apskrities viršininko tarnyba realiai vėl pradėjo veikti 1995 m. ir įsikūrė tarpukariniuose Ligonių kasų rūmuose Vasario 16-osios g. 6. Iš pradžių apskričiai priklausė Tauragės, Jurbarko, Šilalės rajonai. Nuo 1999 m. gruodžio 21 d. prijungta ir Pagėgių savivaldybė – teritorija, kuri anksčiau buvo sudėtinė didžiulio Šilutės rajono dalis ir savivaldos neturėjo. 2005 m. balandžio 5 d. patvirtintas apskrities herbas, kurio autorius Arvydas Každailis. Herbo reikšmės aiškinimas: „Ieškant Tauragės apskrities herbui tinkamos simbolikos, Heraldikos komisija kartu su apskrities administracija nutarė panaudoti Tauragės miesto, kaip apskrities centro, heraldikos motyvus, kitus simbolius, kurie atspindėtų specifinę šio regiono praeitį ir neišsiskirtų iš kitų Lietuvos apskričių heraldikos. Heraldikoje lūšis iš seno yra akylumo ir įžvalgumo simbolis. Kadaise tikėta, kad lūšis gali žvelgti kiaurai sieną. Būtent šios savybės reikalingos pasienio regionui, per kurį vyksta ne tik krašto augimą skatinanti prekyba, bet ir skverbiasi negeistini dalykai. Iš dalies ji primena ir senąjį administracinį centrą Raseinius. Be to, kalaviju ginkluota lūšis reiškia pasirengimą krašto gynybai ir apsaugai, o skydo raudonas laukas pabrėžia praeityje pralietą kraują už Lietuvos laisvę. Gynybą ir apsaugą rodo ir lūšies laikomas skydas, o jame įdėtas Tauragės miesto simbolis tauro ragas pažymi apskrities centrą bei praeities verslą – medžioklę. Kaip ir kitų apskričių heraldikoje, pagrindinis skydas turi mėlyną bordiūrą su 10 dvigubų auksinių kryžių (Lietuvos apskričių skaičius), kurie rodo apskričių administracijų valstybinį pobūdį.“ 2010 m. apskrities viršininko administracija panaikinta, tačiau geografinis suskirstymas liko. Apskrities rajonų valdžia neretai kartu derina regiono reikalus. Apskričiai priklauso 7 miestai pagal dydį: Tauragė, Jurbarkas, Šilalė, Pagėgiai, Skaudvilė, Smalininkai ir mažiausias Lietuvos miestas – Panemunė, 20 miestelių ir apie 1233 kaimai. 2017 m. gyveno apie 99 000 gyventojų. Pagal šį rodiklį tai mažiausia Lietuvos apskritis.

 

Nuotrauka
margis
Valdo Latožos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-04
Tokios žinios, ko gero, laukė ne viena tauragiškių šeima, auginanti mažamečius. Po kelerių metų pertraukos, sunkios ligos ir ilgo gydymo į darbą sugrįžta gydytojas Eugenijus Margis.
Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.  
Nuotrauka
inga
Įkelta:
2023-02-25
Tauragės sporto centro direktoriaus pavaduotoja, rankinio trenerė Inga Jurienė gimė ir augo Tauragėje, baigė tuometinę Tauragės 2-ą vidurinę mokyklą. Rankiniu susidomėjo antroje klasėje, o nuo septintos mokėsi sportininkų klasėje – visa rankinio komanda. Pasirinkusi trenerės kelią ji didžiuojasi savo auklėtinėmis, o labiausiai tuo, kad išsiugdė sau įpėdinę. Ir sūnus Lukas, užaugęs sporto salėje, pasirinko sportininko kelią. Nors moteris jau pasvarsto, kad galbūt laikas sportinius batelius, kaip sakoma, pakabinti ant vinies, vis dar žaidžia veteranų lygoje. Taip nuo 1983-ųjų – jau 40 metų – rankinis yra neatsiejama Ingos gyvenimo dalis.