Eligijus Valskis: „Nepagydomą kepenų ligą įveikti padėjo badavimas ir sveikas gyvenimo būdas“
Įkelta:
2014-10-13
Nuotrauka
Aprašymas
Eligijus sako, kad norint gyventi sveikai pirmiausiai reikia išmokti gerų emocijų. Asmeninio albumo nutoraukos
,
Nuotrauka
Aprašymas
Eligijus Valskis Tauragėje seniai pažįstamas kaip sveikuolis, kai kas jį, jokia paslaptis, laiko keistuoliu

Evelina VALIULYTĖ

Tauragiškis Eligijus Valskis – sveikos gyvensenos mokytojas, Lietuvos sveikuolių sąjungos viceprezidentas.Praktikuojantis sveikuolis sutiko pasidalyti savo istorija ir prisidėti prie projekto „Aš – už sveiką Lietuvą“.

Liga pakeitė gyvenimą

Paklausus, nuo ko prasidėjo esminiai gyvenimo pokyčiai, Eligijus Valskis atvirauja, jog, deja, nebuvo toks sąmoningas, kad savanoriškai pradėtų sveikai gyventi.

– Dažnai gyvenimo būdą pradedame keisti, kai prispaudžia bėdos, ligos ir kartais neturėdami kito pasirinkimo. Kai 1984-aisiais antrą kartą susirgau geltlige, man buvo ypač didelis sukrėtimas. Kauno infekcinėje klinikoje buvo nustatyta, kad tulžies pūslė susitraukusi, tuščia, nes kepenys negamino tulžies. Esant tokiai būklei nevirškinami riebalai ir tada sutrinka viskas, neišsiskiria riebaluose tirpūs vitaminai, riebiosios rūgštys, glicerinas. Be to, kepenys neatlieka savo valymo funkcijos. Žodžiu, valgai, valgai ir lieknėji, – šypsosi pašnekovas.

Pasak Eligijaus, klinikose jam buvo taikytos elektroforezės procedūros ir gydymas vaistais, kad galėtų įsisavinti maistą. Po šio gydymo vyras pasijuto kiek geriau, tačiau vien tik medikamentinis gydymas sveikatos neatstatė, tik šiek tiek palaikė kepenų funkciją.

– Todėl toks gydymas pasitikėjimo mano ligos, kepenų cirozės, atveju nekėlė. Šią nuojautą sustiprino pokalbis su šviesaus atminimo profesore Stefanija Gruodyte dar gydantis infekcinėje klinikoje. Profesorė man priminė, kad vaistų nuo kepenų ligų nėra, o mano minimi vitaminai ir vaistai taip pat kenkia kepenims, – prsimena E. Valskis.

Būdamas sveikos gyvensenos specialistas, Eligijus studijavo įvairių pasaulio sveikuolių, tokių kaip Vydūno, Šeltono, Uokerio, metodikas, tačiau reikėjo praktikos.

– Pradėjo veikti pirmosios sveikatos mokyklos, važiavau į paskaitas, seminarus. Kurį laiką laikiausi labai griežtos dietos, dėl ligos ir etinių sumetimų tapau vegetaru. Pagalvojau, jei mėsos nevalgysiu, bus geriau. Vienas Dievo įsakymų „Nežudyk“ įgavo prasmę, suklusau ir suvokiau, kad prisidedu prie niekuo nekaltų gyvulių žudymo. Panaudojau Polio Brego, Nikolajevo, Nilovo badavimo specialistų metodikas. Nors niekas iš medikų tuo metu nepritarė tokiam žingsniui, tačiau po dviejų savaičių badavimo ir dar po dviejų savaičių palaipsninio „išėjimo“ iš badavimo atgavau jėgas ir sveikatą. Po to dar keletą metų po dešimt, septynias, penkias ir tris dienas kas pusmetį, ketvirtį, mėnesį vis kartodavau gydomąjį badavimą. Nuo to laiko gyvenu sveiką, darnų, be žalingų įpročių – rūkymo, alkoholio, keiksmažodžių, neigiamų minčių, emocijų ir kiek įmanoma teisingesnį gyvenimo būdą, – džiaugiasi pašnekovas.

Kiekviena diena – tarsi šventė

Paprašytas papasakoti, kaip švenčia tradicines lietuviškas šventes, Eligijus tik nusijuokia:

– Man kiekviena diena yra šventė. Tai tiesa, kai medituoji, praktikuoji dvasines praktikas, ieškai gyvenimo prasmės, tuomet kiekvienas susitikimas su savimi yra šventė. Turime suprasti, kad šventės nėra tik valgymas ir lėbavimas. Man šventė – kai susitinkame artimos sielos bičiuliai, taip pat su kolegomis tarptautiniuose renginiuose, kursuose užsienyje. Aplinkiniai, žinoma, nesupranta, kad galima švęsti atliekant tam tikras praktikas, žaisti, dainuoti ir šokti be alkoholio ir valgiais apkrauto stalo. Tėvams, giminaičiams, draugams buvau keistuolis, kuris užsiima niekais. Artimieji tik iš dalies pritardavo mano gyvenimo būdui. Nors yra draugų ir žmonių, kurie iš to iki šiol šaiposi. Žmonės yra tokie, kokie yra, visų mūsų branda skirtinga, tad ir poreikiai save realizuoti taip pat. Apskritai pasikeitė mano laisvalaikis, draugai, požiūris į gyvenimą, bendravimas su aplinkiniais. Neliko betikslių susitikimų, tuščių kalbų. Laisvalaikis dažniausiai yra turiningas ir prasmingas.

Nereikia „perlenkti lazdos“

Paprašius pasidalyti savo nuomone dėl gydytojų požiūrio į sveiką gyvenseną, dėstytojas pripažįsta, kad kai kuriais atvejais gydytojai tam nepritaria, ir turi tam pagrindo.

– Kai kurie sveikos gyvensenos pradedantieji neatsakingai elgiasi eksperimentuodami ir neteisingai taikydami tam tikrus sveikatinimo būdus, metodus arba tiesiog „perlenkdami lazdą“. Tačiau su visa pagarba gydytojams turiu pasakyti, kad jie nėra sveikatingumo specialistai. Sveika gyvensena labai plati disciplina, apimanti daug sričių: dvasinę, fizinę, protinę, emocinę, socialinę sveikatą, santykius, tarpusavio sąveikas, dorą, darną, moralę. Kai kurios anatominės, fiziologinės žinios apie žmogų medikams leidžia daryti kokią nors dalinę išvadą. Todėl paviršutinis jų požiūris pakiša jiems koją, dažnai kyla visai nepagrįsti kaltinimai tam tikriems metodams, kurie mokslo jau seniai pagrįsti. Juk medicinos universitetuose sveikatingumo nemokė, mokė tik šalinti pasekmes. Lietuvos sveikuolių sąjunga seniai vadovaujasi ir praktikuoja tarptautinio lygio garsių mokslininkų aprašytomis metodikomis. Beje, grūdinimosi praktikos, kurios duoda teigiamą rezultatą mūsų sveikatai, įrodinėti net nereikia. Tiesos, kaip ir meilės, įrodyti nereikia, nes jos niekas neįrodė ir neįrodys, – įsitikinęs pašnekovas.

Visa šeima – sveikuoliai

Eligijus džiaugiasi, kad įsitraukęs į sveikos gyvensenos judėjimą Lietuvoje susitiko daug šiltų ir sąmoningų žmonių, su kuriais gali pasikalbėti, pasidalyti rūpesčiais, sunkumais ar kitokiomis negandomis.

– Turiu artimų bičiulių, kolegų ir šeimą – žmoną, sūnų, kurie padeda gyventi sveikai ir dirbti efektyviai. Turiu mokytoją, kuris veda. Pasirinkau kitą gyvenimo būdą todėl, kad tai užtikrina gerą savijautą, saugumo jausmą, pasitikėjimo savimi ir laisvės pojūtį, ugdo suvokimą apie žmogiškąsias vertybes. Protui prašviesėjus, suvokimui išsiplėtus, kitaip ir neįmanoma gyventi, grįžimas atgal būtų visiškas nesusipratimas, degradacija, tamsa, – sako Eligijus.

Paprašius pabandyti paaiškinti, kodėl visgi kai kurie žmonės gyvena toje tamsoje, lektorius susimąsto:

– Trūksta sąmoningumo, kurį turime bendromis jėgomis ugdyti. Nėra arba neliko mūsų kultūroje teisingos gyvensenos pagrindų, moralės principų, dvasinių dėsnių laikymosi. Elgiasi žmonės ne taip, kaip derėtų, net priešingai sveikam protui ir sveikatai. Per žiniasklaidą skatinama žalingų įpročių kultūra, vaistų vartojimas, kai juos gali pakeisti teisinga gyvensena, teisinga mityba, žolelės. Netgi ir sveikos gyvensenos sąvoka skirtingai suprantama. Vieniems tai žalingų įpročių nebuvimas. Daugumai žmonių tai, ką mes laikome žalingais įpročiais, yra gyvenimo norma. Yra žmonių, kuriems rūpi tik fizinis aktyvumas. Ir dar viena dalis, kurie nesiekia šalinti priežasčių, o natūraliais gydymo būdais siekia šalinti pasekmes. Tačiau tai nėra sveika gyvensena. Ne to pasaulio šviesuoliai moko. Pagrindinis tikslas – propaguoti visuminį sveikatingumo būdą, tam tikros gyvensenos kultūros puoselėjimą. Kad kiekvienam žmogui teisingai gyventi būtų gyvenimo norma. Tai darnaus, doros principais paremtos žmogaus gyvensenos integravimas į kiekvieną gyvenimo momentą. Be fizinės sveikatos, būtina apimti dvasinę, psichinę, protinę, emocinę, moralinę ir socialinę sveikatos dedamąsias. Kol kas dar neturime sveikos, teisingos gyvensenos kultūros. Bet šito siekiame, – optimistiškai nusiteikęs E. Valskis.

Nuotrauka
margis
Valdo Latožos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-04
Tokios žinios, ko gero, laukė ne viena tauragiškių šeima, auginanti mažamečius. Po kelerių metų pertraukos, sunkios ligos ir ilgo gydymo į darbą sugrįžta gydytojas Eugenijus Margis.
Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.  
Nuotrauka
inga
Įkelta:
2023-02-25
Tauragės sporto centro direktoriaus pavaduotoja, rankinio trenerė Inga Jurienė gimė ir augo Tauragėje, baigė tuometinę Tauragės 2-ą vidurinę mokyklą. Rankiniu susidomėjo antroje klasėje, o nuo septintos mokėsi sportininkų klasėje – visa rankinio komanda. Pasirinkusi trenerės kelią ji didžiuojasi savo auklėtinėmis, o labiausiai tuo, kad išsiugdė sau įpėdinę. Ir sūnus Lukas, užaugęs sporto salėje, pasirinko sportininko kelią. Nors moteris jau pasvarsto, kad galbūt laikas sportinius batelius, kaip sakoma, pakabinti ant vinies, vis dar žaidžia veteranų lygoje. Taip nuo 1983-ųjų – jau 40 metų – rankinis yra neatsiejama Ingos gyvenimo dalis.