Eugenijus Šaltis: 40 metų kultūrai, švietimui, žiniasklaidai
Įkelta:
2014-09-18
Nuotrauka
Aprašymas
Eugenijų Šaltį tauragiškiai pažįsta kaip ilgametį kultūros renginių vedėją. Romualdo Vaitkaus nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Eugenijus drauge su savo kolegomis kultūros ir senovės paveldo puoselėtojais yra išleidęs ne vieną leidinį. Romualdo Vaitkaus nuotrauka

Mėta LŪŽIUTĖ

info@taurages.lt

Pirmą kartą Eugenijus Šaltis pasauliui savo balseliu prisistatė kiek seniau nei prieš 60 metų ir jau keturis dešimtmečius save vis dar pristato, tik jau sodriu balsu ir profesionalioje scenoje. Jis – ir skaitovas, ir renginių organizatorius bei vedėjas, ir dainininkas. Šį žmogų, kurio pilna visur, sunku nusakyti keliais sakiniais. Jo pasiekimai įspūdingi, balsas, išmonė skambėjo, gal dar ir skambės užsienyje renginių metu, o nuo ekspromtu sukurtų ketureilių kai kam skruostai kaista iki šiol. Rugpjūčio 25-ąją sukako lygiai 40 metų, kai Eugenijus pradėjo darbą Tauragėje kaip kultūros, švietimo, žiniasklaidos darbuotojas. Tai žmogus, kurį kaip talentingą menininką, puikų savo srities specialistą, o svarbiausia – gerą, paprastą, nuoširdų žmogų pažįsta visi tauragiškiai.

Vaiguvos kaimo amatininkų ir menininkų vaikis

Gimė Eugenijus ypatingą dieną – sausio 1-ąją gražiame, kalvotame, ežerėlių, vandens malūnų, miškų ir gojų apsuptame Vaiguvos kaime Kelmės rajone. Senelis buvo garsus kaimo amatininkas, tėtis – vietinis valstietis, dirbęs įvairius darbus. Eugenijaus mamos marginti velykiniai margučiai, siuvinėtos užuolaidėlės, pagalvėlės, įvairiausi rankdarbiai puošia ne tik vaikų ir vaikaičių namus, bet ir muziejų lentynas. Jos margučių galima rasti ir Tauragės krašto muziejuje.

Seserį Reginą patraukė meilė muzikai, ji mokėsi aukštesniojoje muzikos mokykloje. Sesuo Rima – puiki šokėja ir skaitovė, dėdė Marcelinas Slipkus – garsus muzikologas, sesers duktė Paulina – garsėjanti pasaulyje pianistė, baigusi Barselonos konservatoriją, studijas tęsia Šveicarijoje.

Mokėsi pašnekovas Vaiguvos vidurinėje, po to – Klaipėdos muzikos fakultetuose. Įgijo lietuvių kalbos, literatūros ir muziko specialybę.

Prieš 40 metų...

– Prieš 40 metų, rugpjūčio 25 dieną, pagal paskyrimą su žmona Albina, tos pačios profesijos specialiste, atvažiavau į Tauragę. Abu prisistatėme tuometės Tauragės antrosios vidurinės mokyklos direktoriui Jurgiui Jankauskui. Mokykloje dirbome lietuvių kalbos ir literatūros bei muzikos mokytojais. Krūvis buvo milžiniškas, nes, be literatūros dėstymo vyresnėse klasėse, teko burti ir vadovauti vaikų, mišriam chorams, estradiniam ansambliui, skudučių, vokaliniams ansambliams, ruošti mokinius „Dainų dainelės“ konkursams. Greitai įsiliejau į rajono kultūrinį gyvenimą. Buvau pakviestas dainuoti dainų ir šokių ansamblyje „Jūra“, kur netrukus vienas vadovų Liudas Andrulis supažindino mane su solistu Romualdu Eiču. O kadangi buvau studijavęs Klaipėdoje vokalo studijoje ir dainavęs šio miesto liaudies operoje, mūsų duetas greitai susilipdė ir gyvavome per 30 metų. Be kultūrinės veiklos, teko dirbti daug visuomeninio darbo. Dirbau komjaunimo komitete, buvau jaunųjų pedagogų tarybos pirmininkas, Švietimo darbuotojų profsąjungos komiteto narys, Lietuvių kalbos draugijos pirmininkas. Antrojoje vidurinėje tuomet susibūrė šaunus jaunų pedagogų kolektyvas – Jūratė Daukšienė, Tomas Alijošius, Rūta Kičienė, Irena Šukaitienė, Kęstutis Martutaitis, Birutė Norkienė, kiti. Šie žmonės pakėlė mokyklos kultūrinę dvasią, o ją labai palaikė direktorius, pavaduotojai Elena Tereikienė, Gražina Palekienė, Petras Plevokas. Vienas didžiausių pasiekimų tuomet buvo – 1977 metais moksleivius ir mišrų chorą parengti respublikinei dainų šventei. Gaila, bet Tauragėje keli dešimtmečiai tokių chorų nebėra, – prisiminimais dalijasi E. Šaltis.

Geriausias sovietmečio pramogų vedėjas

Po septynerių metų darbo mokykloje Eugenijus buvo pradėtas vilioti dirbti į kultūros sferas. Tam didžiausią įtaką darė žinoma miesto kultūros ir visuomenės veikėja Mamertina Balserytė. Eugenijui dar dirbant mokykloje jo vadovaujama mokytojų meninė agitbrigada Žemaitijoje laimėdavo prizines vietas. Tai Mamertina pastebėjo ir pakvietė vyrą dalyvauti respublikiniame pramogų vedėjų konkurse. Keletą metų Eugenijus buvo respublikinių konkursų laureatas, prizininkas.

1982 metais laimėjęs pramogų vedėjų konkurse pirmąją vietą, buvo pakviestas dalyvauti visasąjunginiame konkurse Šiaurės Kaukaze, Gelinžiko mieste. Tarp 260 dalyvių Eugenijus pripažintas laureatu. Tuomet teko vesti koncertus ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje, Italijoje, Baltarusijoje, Maskvoje, bažnyčiose, kaimo klubuose, suėjimuose, parodose. Teko dalyvauti parodomosiose programose ir konkursuose Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje.

Vėl apie „valdišką“ darbą

– 1982 metais tapau Vykdomojo komiteto kultūros skyriaus vedėju. Čia dirbau apie septynerius metus. Įsimintinos tais metais organizuotos Dainų šventės, įvairūs festivaliai, užsimezgusios draugystės su „Lietuvos“ ansambliu, orkestru „Trimitas“. Ypatingas ryšys užsimezgė su Lietuvos rašytojų sąjunga, bet visą laiką buvo svarbu geri žmonės, kuriuos sutikdavau nuolat. Tiek rajone, tiek už jo ribų. Nemenkas iššūkis buvo 1988 metais pereiti dirbti į Tauragės V-ąją vidurinę mokyklą direktoriumi. Laikotarpis buvo labai įdomus, nes aktyviai veikė sąjūdis, reikėjo naujovių, buvo proga pasireikšti. Pirmieji panaikinome pionierių vadovo etatą ir, ko gero, pirmieji šalyje įvedėme privalomas choreografijos pamokas, įsteigėme choreografijos mokytojų, akompaniatorių etatus. Vietoj partinių susirinkimų organizavome piliakalnių tvarkymo akcijas, – pasakoja vyras.

Žurnalisto duona

Po dešimties metų darbo mokykloje Eugenijus pasinėrė į žurnalistinį darbą rajono laikraščiuose. Prieš tai teko vesti nemažai laidų vietinėje privačioje televizijoje. E. Šaltis kalbino Algirdą Brazauską, Kazimierą Prunskienę, Romualdą Ozolą, Vytautą Landsbergį, Česlovą Juršėną, daug politikų, rašytojų, kultūros veikėjų.

– Kiek anksčiau teko dirbti Tauragės apskrities viršininko administracijoje Kultūros ir sporto skyriaus vedėju. Pavyko suburti apskrities meno ir sporto žmones, įgyvendintos, regis, sudėtingos idėjos – apskrities Dainų šventės, spartakiados. Panaikinus administracijas, šių švenčių nebeliko ir tai šiandien kelią gailestį, sopulį, – prisimena E. Šaltis.

Gyvenimo prioritetai

E. Šalčio credo – kai lipi karjeros laiptais, niekada nemindyk žmonių, nes kai leisiesi jais atgalios – tuos pačius žmones sutiksi. Todėl šiandien jam negėda pažiūrėti nė vienam žmogui, su kuriais teko dirbti, į akis, pažinti, nes niekada nėra negražiais būdais lipęs į sėkmę.

– Esu pridaręs daug nuodėmių, netvarkingas „popieriuose“. Bandau kurti, tačiau išmėtau viską, ką esu sukūręs, nes nelaikau savo kūrybos rimta. Esu per daug pasitikintis kitais, dėl ko tenka neretai kentėti. Vertinu nuoširdumą, tikrumą, nemėgstu veidmainių. Vertinu būseną, kai susitinku su žmogumi, kurio nemačiau 20 metų, o, regis, nesimatėme tik dieną. Tačiau bendraujame lyg būtume matęsi tik vakar, – sako Eugenijus.

Lapkritį E. Šaltis rengiasi išleisti savo kūrybos knygelę, ją išleidęs surengs koncertą Kultūros rūmuose.

Nuotrauka
margis
Valdo Latožos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-04
Tokios žinios, ko gero, laukė ne viena tauragiškių šeima, auginanti mažamečius. Po kelerių metų pertraukos, sunkios ligos ir ilgo gydymo į darbą sugrįžta gydytojas Eugenijus Margis.
Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.  
Nuotrauka
inga
Įkelta:
2023-02-25
Tauragės sporto centro direktoriaus pavaduotoja, rankinio trenerė Inga Jurienė gimė ir augo Tauragėje, baigė tuometinę Tauragės 2-ą vidurinę mokyklą. Rankiniu susidomėjo antroje klasėje, o nuo septintos mokėsi sportininkų klasėje – visa rankinio komanda. Pasirinkusi trenerės kelią ji didžiuojasi savo auklėtinėmis, o labiausiai tuo, kad išsiugdė sau įpėdinę. Ir sūnus Lukas, užaugęs sporto salėje, pasirinko sportininko kelią. Nors moteris jau pasvarsto, kad galbūt laikas sportinius batelius, kaip sakoma, pakabinti ant vinies, vis dar žaidžia veteranų lygoje. Taip nuo 1983-ųjų – jau 40 metų – rankinis yra neatsiejama Ingos gyvenimo dalis.