Dailininkė Vilma Kybartienė: „Menas reiškia gyvenimą“
Įkelta:
2014-07-08
Nuotrauka
Aprašymas
Vilmos Kybartienės darbai jau papuošė ir dar papuoš ne vieną Tauragės krašto šventę. Ievos Liorančaitės nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Ievos Liorančaitės nuotrauka

Ieva LIORANČAITĖ

Vienas prancūzų rašytojas yra pasakęs, kad tikrasis būdas tapti laimingiems yra mylėti savo darbą ir juo mėgautis. Bet ar kiekvienas galime drąsiai pasakyti, kad dirbame tai, ką mylime, o mylime tai, ką dirbame? Tauragės kultūros rūmų dailininkė Vilma KYBARTIENĖ viena iš tų nedaugelio, kuriai darbas sukelia daug gerų emocijų, leidžia atitrūkti nuo kasdienių rūpesčių ir pasinerti į spalvotą, laisvą ir nežemišką pasaulį. Ten kiekvienas potėpis kuria vaizdą, kurio realybėje gali nepastebėti, o žodis įgauna kitokią prasmę negu ištartas. „Esu klausytoja, nemėgstu daug šnekėti. Vertinu tuos, kurie vienu štrichu, linija ir prisilietimu gali pasakyti daugiau nei praverdamas burną“, – sako menininkė.

– Kaip skleidėsi Jūsų polinkis menui?

– Pradėjau piešti dar mokykloje. Tada nebuvo, kas to mokytų, todėl mėgdavau kopijuoti nuo knygų. Žinojau, kad man patinka piešti, ir atrodė, jog to pakanka. Vėliau įstojau į Šiaulių pedagoginį universitetą, kur įgijau dailės mokytojos specialybę. Baigusi studijas, gavau darbą vienoje Šilalės mokyklų ir tuo pačiu Šilalės meno mokykloje, o po to atvykau į Tauragę. Šiuo metu dirbu Kultūros rūmuose ir esu dailės mokytoja Profesinio rengimo centre. Dailė ir menas mane lydi nuo pat mažens iki šiol.

– O kas Jums yra menas?

– Viso pasaulio dailininkai ir meno kritikai neranda vieno apibrėžimo. Turbūt tokio ir nėra, nes kiekvienas meną supranta savaip. Asmeniškai man menas, ypač dabar, yra pats gyvenimas. Visos instaliacijos, performansai, videomenai ir garsas reiškia gyvenimą. Tai apima ir žmonių tarpusavio santykius, ir santykį su meno kūriniu.

– Visuomenėje įprasta menininkams „lipdyti etiketes“ – keistuoliai, atsiskyrėliai, tarsi kažkur „išplaukę“. Kaip vertinate tokius pasakymus?

– Manęs tokie epitetai visiškai negąsdina. Atvirkščiai, kartais atrodo, kad vien būnant menininku sau gali leisti daugiau. Pavyzdžiui, aš galiu vilkėti kitokį rūbą, būti drąsesnė, su ryškesne šukuosena. Dėl to jaučiuosi stipresnė. Mieste pamačiusi kitaip atrodantį žmogų, iškart tuo pasidžiaugiu – vadinasi, tai drąsi, išskirtinė, įdomi asmenybė. Juk visi mes esam skirtingi ir neprivalom gyventi pagal kažkieno sukurtas taisykles.

– Iš kur semiatės kūrybinių minčių ir idėjų?

– Stebiu aplinką. Jeigu ką nors įdomaus, skanaus, gero ar šilto pamatau ar išgirstu, stengiuosi tuoj pat tai užsirašyti ar nupiešti. Kartą važiuoju ir matau gražų, mūrinį, bet apleistą namą. Vienintelis jo gyventojas – ant kamino lizdą susisukęs gandras. Pro šalį dar pravažiavo moteris, prie dviračio prisirišusi ryškių geltonų gėlių. To vaizdo negalėjau ištrinti iš atminties ir grįžus namo viskas nugulė ant popieriaus lapo. Taip pat būna, jog kartais kas nors paskambina ir sako, gal gali padėti ir padaryti vienokį ar kitokį darbą. Kol tas žmogus kalba, mano galvoje jau generuojasi idėjų varikliukas, dėliojasi mintys ir kuriasi vaizdas. Taip vyksta kūrybinis procesas.

– Tuomet kas Jums svarbiau, pats procesas ar jo rezultatas?

– Neabejotinai pats procesas. Nors rezultatas svarbus tuo, jog malonu matyti, kai tavo darbais žmonės džiaugiasi. Tai pats geriausias įvertinimas.

– Dirbate su mokiniais. Kaip šiuolaikinis jaunimas vertina meną?

– Dailė yra pasirenkamasis dalykas, todėl jo mokosi tik tie, kurie neabejingi menui. Nuoširdžiai dirbant su kiekvienu mokiniu, lavinant jo vaizduotę ir kūrybiškumą, galima pasiekti puikių rezultatų. Mano mokiniai dalyvauja įvairiuose iliustracijų konkursuose, rengiu juos dailės egzaminams. Esu patenkinta jų pasiekimais ir noru dirbti.

– Kaip manote, ar stiliaus pojūtis yra įgimta savybė, ar ją galima išugdyti?

– Man patinka kažkieno pasakyti žodžiai, kad dėl skonio nesiginčijama, bet jį galima lavinti. Tačiau manau, kad ne visiems žmonėms galima išugdyti stiliaus pojūtį. Yra tokių, kuriems patinka kaspinėliai ir tu niekaip jiems neišaiškinsi, kad tuos mėgstamus kaspinėlius galima pakeisti kažkuo kitu. Bet sakykim, jeigu nežinai, kaip sukomponuoti puokštę ar kaip dekoruoti kambarį, to visuomet gali išmokti stebėdamas kitus ir ieškodamas žinių. Yra labai daug žmonių, kurie domėdamiesi gali daug ką pamatyti, pajausti ir išmokti, tačiau yra ir daug tokių, kurie „įsikimba“ į vieną dalyką ir nenori jo paleisti.

– Kuo išskirtiniai Jūsų darbai? Koks esminis jų bruožas?

– Mano darbuose vyrauja grafika. Aš myliu liniją, nes ji gali būti įvairialypė – tiesi, vingiuota, stora, pertrūkusi. Galbūt toks stilius aštresnis, griežtesnis, bet man tai patinka, jame aš galiu atsiskleisti. Mėgstu piešti žmones, tačiau jie nėra su proporcijomis. Jie atlieka tam tikrą funkciją – jie kažką daro, kažkuo gyvena, kažką galvoja. Man nesvarbu, kaip tas žmogus atrodo, svarbu, koks jo vaidmuo.

– Kokias medžiagas mėgstate naudoti savo darbams?

– Labiausiai mėgstu minkštą pieštuką. Jį ir popieriaus lapą visuomet turiu po ranka. Net kai einu į darbe organizuojamus susirinkimus, svarbią informaciją užrašau piešiniu (ištiesia pieštuku nuspalvintus popieriaus lapus, kur svarbios renginių datos paslėptos tarp raštų ir figūrų margumyno – red.). Taip pat mėgstu tikrus dalykus – molį, medieną, akmenį. Negaliu pakęsti tapetų, kuriuose vaizduojamos plytos. Visur noriu matyti kuo mažiau apgaulės.

– Kokie meno atstovai yra Jūsų idealai?

– Niekieno darbais aklai neseku, tačiau žaviuosi kelių menininkų kūryba. Man labai patinka grafikas Krasauskas. Jo darbuose labai gražios moterys ir linijos. Taip pat mėgstu tapytoją Šležą. Jis puikiai moka perteikti šviesos elementą.

– Kurio renginio pasiruošimas Jus labiausiai įtraukė, pareikalavo daugiausiai jėgų ir darbo?

– Tikriausiai neseniai vykusi Tauragės miesto šventė, kuriai reikėjo paruošti kelių pastatų maketus. Šis darbas buvo išties kruopštus, bet malonus. Nors manau, jog kiekvienas darbas, kurio imuosi, tampa svarbus ir įtraukiantis. Esu maksimalistė. Visąlaik stengiuosi padaryti geriausią rezultatą. Nemėgstu plaukti paviršiumi.

– Kam ruošiatės dabar? Kokie renginiai Jūsų planuose?

– Prieš akis laukia tradicinis renginių maratonas, tačiau keletas išskirtinių – „Opus“ choro jubiliejus, rugsėjį vyksianti respublikinė kaimo kapelų šventė. Dauguma renginių kasmet kartojasi, tačiau tas pats renginys turi suspindėti vis naujomis spalvomis. Nors savaime aišku, jog vienas nieko nepadarysi, tam reikia vieningos komandos. Dirbant išvien, tariantis ir diskutuojant, gimsta gražūs ir dideli darbai.

– Kokia didžiausia Jūsų svajonė?

– Nuolatos gyvenu svajonėmis ir esu pasiruošusi jas įgyvendinti. Porą galiu išduoti – labai noriu išmokti austi staklėmis ir pristatyti savo asmeninių darbų parodą. Ir tikrai žinau, kad man tai pavyks.

Nuotrauka
margis
Valdo Latožos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-04
Tokios žinios, ko gero, laukė ne viena tauragiškių šeima, auginanti mažamečius. Po kelerių metų pertraukos, sunkios ligos ir ilgo gydymo į darbą sugrįžta gydytojas Eugenijus Margis.
Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.  
Nuotrauka
inga
Įkelta:
2023-02-25
Tauragės sporto centro direktoriaus pavaduotoja, rankinio trenerė Inga Jurienė gimė ir augo Tauragėje, baigė tuometinę Tauragės 2-ą vidurinę mokyklą. Rankiniu susidomėjo antroje klasėje, o nuo septintos mokėsi sportininkų klasėje – visa rankinio komanda. Pasirinkusi trenerės kelią ji didžiuojasi savo auklėtinėmis, o labiausiai tuo, kad išsiugdė sau įpėdinę. Ir sūnus Lukas, užaugęs sporto salėje, pasirinko sportininko kelią. Nors moteris jau pasvarsto, kad galbūt laikas sportinius batelius, kaip sakoma, pakabinti ant vinies, vis dar žaidžia veteranų lygoje. Taip nuo 1983-ųjų – jau 40 metų – rankinis yra neatsiejama Ingos gyvenimo dalis.