Urtė DRĄSUTYTĖ
Rugsėjo 26-ąją tauragiškiai minėjo tradicinę 16-ąją kultūros darbuotojų šventę. Greičiausiai, jei būtų Tauragėje, vienu šio renginiu dalyviu būtų tapęs ir Ramūnas Styra, kuris dar visai neseniai mūsų mieste vadovavo vokaliniam ansambliui „Jaunystė“. Dabar muzikas gyvena Danijoje, iš kur siunčia visiems kolegoms ir buvusiems mokiniams linkėjimus: kūrybingumo ir džiaugsmo!
Apie kultūrą
– Manau, kad meninis ir kultūrinis asmenybės ugdymas yra pats svarbiausias. Tai reikalinga ir būtina investicija jau nuo pat ankstyvosios jaunystės ir netgi kūdikystės. Mano galva, ne visose bendrojo lavinimo mokyklose skiriama pakankamai dėmesio kiekvieno moksleivio estetiniam ir dvasiniam tobulinimui, tačiau reikia pasidžiaugti, kad Lietuvoje kultūrinis gyvenimas vyksta. Tauragėje didelė pasiūla įvairių renginių – tiek jaunam, tiek pagyvenusiam žmogui, – šventės išvakarėse „Tauragės žinioms“ kalbėjo Ramūnas Styra.
Muzikuoti paskatino tėvai
Ramūnas gimė ir užaugo Jonavoje. Vaikystės atostogų vasaras leido nuostabiame Papilėnų kaime, nusidriekusiame daugiau nei per dešimtį kilometrų nuo Anykščių miesto pietų link, ne per toliausiai tyvuliuoja vienas didžiausių Lietuvos ežerų – Rubikiai.
– Labai myliu savo kraštą. Dar paauglystėje domėjausi lietuvių liaudies menu, dainomis, kurias kaupiau darydamas garso įrašus, – sako Ramūnas.
R. Styra pasakoja nuo mažų dienų mąstęs apie mediko ar pedagogo profesijas, tačiau kartą, grįžęs po vasaros atostogų į Jonavą, namuose rado tėvų nupirktą pianiną.
– Nežinau, kodėl taip atsitiko, nes kažkokiais gabumais, norais dainuoti, groti tikrai nepasižymėjau, – juokavo pašnekovas.
Pasak Ramūno, jis nepamena, kad giminėje būta muzikantų, tačiau tėvų paskatintas, vos sulaukęs aštuonerių, pradėjo muzikuoti.
– Pamenu, kad instrumentą pamėgau greitai ir grodavau mokytojų užduotas programas labai ilgai. Kartais praleisdavau net šešetą, o kartais ir daugiau valandų prie klaviatūros. Su pagarba prisimenu savo pirmąją fortepijono mokytoją – Beatą Stankienę. Tai buvo itin griežta ir reikli pedagogė, – prisimena Ramūnas.
Studijas derino su darbu
Pedagogas pripažįsta, kad būtent pirmosios mokytojos dėka pasirinko muziko kelią, baigė Jonavos J. Miščiukaitės meno mokyklą, studijas tęsė Kauno J. Gruodžio konservatorijos Chorinės pedagogikos skyriuje, o supratęs, kad ir to nepakanka, gilino žinias Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Pasak profesionalaus muzikanto, per visus devynerius studijų metus jis neapsiribojo vien žinių siekimu – organizuodavo nedidelės apimties kamerinius koncertus įvairiose švietimo, kultūros įstaigose, vaikų globos ir senelių namuose, vadovavo Jonavos bažnyčios Sumos chorui, studijas Muzikos ir teatro akademijoje derino su mokytojo ir koncertmeisterio darbu Kauno sakralinės muzikos mokykloje.
Muzikinę karjerą Ramūnas sako pradėjęs 2001 metais Jonavos rajono Panoterių parapijos bažnyčioje, kur buvo jo pirmoji, kaip vargonininko, darbo vieta. Ten jis pradėjo burti vietos jaunimą giedoti mišioms. Ramūnas džiaugiasi, kad su daugeliu tuo metu sutiktų jaunuolių gražiai draugauja ir iki šių dienų.
Liga atvedė į Tauragę
Ramūno gyvenimo istoriją galima suskirstyti keliais etapais, vienas jų prasidėjo, kai 26-aisiais gyvenimo metais jaunam vyrui gydytojai diagnozavo sudėtingą modifikuotą alerginę astmą.
– Medikai skatino keltis iš užteršto Jonavos oro ir ieškoti geresnių gyvenimo sąlygų. Sprendimo priimti neskubėjau, vis tikėdamas, kad savaime išgysiu, tačiau labai pablogėjus sveikatai, radęs darbą Tauragėje, nusprendžiau persikelti, – prisimena Ramūnas.
Dabar R. Styra džiaugiasi, kad šiame mieste sveikata žymiai pagerėjo, be to, atvykęs į Tauragę sutiko nuostabius kolegas Kultūros centre, muzikos mokykloje ir Moksleivių kūrybos centre.
– Tauragės kultūros centre suformavau naują jaunimo vokalinį ansamblį „Jaunystė“, kuris puikiai gyvuoja ir man išvykus iš Lietuvos. Taip pat sukūriau Tauragėje kasmetinę tradiciją organizuoti respublikinį krikščioniškosios muzikos festivalį „Gyvenimo mozaika“, siekdamas per visus muzikos stilius ir žanrus suteikti jaunimui galimybę ieškoti ir rasti gyvenimo prasmę. Tuo pat metu dirbau Tauragės rajono muzikos mokykloje ir Moksleivių kūrybos centre, kur talkinau įstaigų pedagogams moksleivius ruošiant įvairiems konkursams, – vardijo pedagogas.
Vis dėlto, Ramūno teigimu, gyventi Lietuvoje sergant alergine liga sudėtinga. Juolab, kad kol kas nėra išrastų medikamentų, kurie palengvintų šios astmos rūšies simptomus.
Naujas gyvenimo etapas Danijoje
Pašnekovas išduoda, kad minčių gyventi svetur turėjo visada. Per keletą metų išsiuntė daugybę paraiškų pretenduoti į vargonininko vietą Danijoje.
– Dariau tai visai nesitikėdamas laimėti, tačiau buvau pakviestas ir įdarbintas vienoje liuteronų evangelikų bažnyčių. Šiuo metu ne tik vargonuoju, bet ir vedu užsiėmimus dviem vokaliniams kolektyvams. Vienas jų – jau suformuotas iki man atvykstant, o antrasis suburtas mano iniciatyva, – atskleidė Ramūnas Styra.
Svetur išvykęs lietuvis džiaugiasi turėdamas galimybę pažinti svečią kultūrą, nuostabią Danijos gamtą ir gilinti sudėtingos kalbos žinias. Visgi, kalbėdamas su žurnaliste, vyras pabrėžė, kad iš Lietuvos išvyko ne dėl finansinių sumetimų, nes Tauragėje turėjo puikias darbo sąlygas, kurioms jaučia nostalgiją.
Ramūnas viliasi, kad šalies valdžia rimtai apsvarstys sudėtingas ekologines, aplinkosaugos problemas ir vieną dieną pradės imtis realių bei protingų sprendimų, esą oras Danijoje nepalyginamai švaresnis tiek didmiesčiuose, tiek mažose gyvenvietėse.