Ramūnas Styra: tik kultūra ir menas palaiko žmogų
Įkelta:
2013-10-01
Nuotrauka
Aprašymas
Ramūnas rado darbą Danijoje – jam pasiūlyta vargonuoti vienoje šios šalies bažnyčių. Asmeninio albumo nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Pedagogas sako, kad oras ir visa ekologinė aplinka Danijoje kur kas švaresni nei Lietuvoje. Asmeninio albumo nuotrauka

Urtė DRĄSUTYTĖ

urte@taurageszinios.lt

Rugsėjo 26-ąją tauragiškiai minėjo tradicinę 16-ąją kultūros darbuotojų šventę. Greičiausiai, jei būtų Tauragėje, vienu šio renginiu dalyviu būtų tapęs ir Ramūnas Styra, kuris dar visai neseniai mūsų mieste vadovavo vokaliniam ansambliui „Jaunystė“. Dabar muzikas gyvena Danijoje, iš kur siunčia visiems kolegoms ir buvusiems mokiniams linkėjimus: kūrybingumo ir džiaugsmo!

Apie kultūrą

– Manau, kad meninis ir kultūrinis asmenybės ugdymas yra pats svarbiausias. Tai reikalinga ir būtina investicija jau nuo pat ankstyvosios jaunystės ir netgi kūdikystės. Mano galva, ne visose bendrojo lavinimo mokyklose skiriama pakankamai dėmesio kiekvieno moksleivio estetiniam ir dvasiniam tobulinimui, tačiau reikia pasidžiaugti, kad Lietuvoje kultūrinis gyvenimas vyksta. Tauragėje didelė pasiūla įvairių renginių – tiek jaunam, tiek pagyvenusiam žmogui, – šventės išvakarėse „Tauragės žinioms“ kalbėjo Ramūnas Styra.

Muzikuoti paskatino tėvai

Ramūnas gimė ir užaugo Jonavoje. Vaikystės atostogų vasaras leido nuostabiame Papilėnų kaime, nusidriekusiame daugiau nei per dešimtį kilometrų nuo Anykščių miesto pietų link, ne per toliausiai tyvuliuoja vienas didžiausių Lietuvos ežerų – Rubikiai.

– Labai myliu savo kraštą. Dar paauglystėje domėjausi lietuvių liaudies menu, dainomis, kurias kaupiau darydamas garso įrašus, – sako Ramūnas.

R. Styra pasakoja nuo mažų dienų mąstęs apie mediko ar pedagogo profesijas, tačiau kartą, grįžęs po vasaros atostogų į Jonavą, namuose rado tėvų nupirktą pianiną.

– Nežinau, kodėl taip atsitiko, nes kažkokiais gabumais, norais dainuoti, groti tikrai nepasižymėjau, – juokavo pašnekovas.

Pasak Ramūno, jis nepamena, kad giminėje būta muzikantų, tačiau tėvų paskatintas, vos sulaukęs aštuonerių, pradėjo muzikuoti.

– Pamenu, kad instrumentą pamėgau greitai ir grodavau mokytojų užduotas programas labai ilgai. Kartais praleisdavau net šešetą, o kartais ir daugiau valandų prie klaviatūros. Su pagarba prisimenu savo pirmąją fortepijono mokytoją – Beatą Stankienę. Tai buvo itin griežta ir reikli pedagogė, – prisimena Ramūnas.

Studijas derino su darbu

Pedagogas pripažįsta, kad būtent pirmosios mokytojos dėka pasirinko muziko kelią, baigė Jonavos J. Miščiukaitės meno mokyklą, studijas tęsė Kauno J. Gruodžio konservatorijos Chorinės pedagogikos skyriuje, o supratęs, kad ir to nepakanka, gilino žinias Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Pasak profesionalaus muzikanto, per visus devynerius studijų metus jis neapsiribojo vien žinių siekimu – organizuodavo nedidelės apimties kamerinius koncertus įvairiose švietimo, kultūros įstaigose, vaikų globos ir senelių namuose, vadovavo Jonavos bažnyčios Sumos chorui, studijas Muzikos ir teatro akademijoje derino su mokytojo ir koncertmeisterio darbu Kauno sakralinės muzikos mokykloje.

Muzikinę karjerą Ramūnas sako pradėjęs 2001 metais Jonavos rajono Panoterių parapijos bažnyčioje, kur buvo jo pirmoji, kaip vargonininko, darbo vieta. Ten jis pradėjo burti vietos jaunimą giedoti mišioms. Ramūnas džiaugiasi, kad su daugeliu tuo metu sutiktų jaunuolių gražiai draugauja ir iki šių dienų.

Liga atvedė į Tauragę

Ramūno gyvenimo istoriją galima suskirstyti keliais etapais, vienas jų prasidėjo, kai 26-aisiais gyvenimo metais jaunam vyrui gydytojai diagnozavo sudėtingą modifikuotą alerginę astmą.

– Medikai skatino keltis iš užteršto Jonavos oro ir ieškoti geresnių gyvenimo sąlygų. Sprendimo priimti neskubėjau, vis tikėdamas, kad savaime išgysiu, tačiau labai pablogėjus sveikatai, radęs darbą Tauragėje, nusprendžiau persikelti, – prisimena Ramūnas.

Dabar R. Styra džiaugiasi, kad šiame mieste sveikata žymiai pagerėjo, be to, atvykęs į Tauragę sutiko nuostabius kolegas Kultūros centre, muzikos mokykloje ir Moksleivių kūrybos centre.

– Tauragės kultūros centre suformavau naują jaunimo vokalinį ansamblį „Jaunystė“, kuris puikiai gyvuoja ir man išvykus iš Lietuvos. Taip pat sukūriau Tauragėje kasmetinę tradiciją organizuoti respublikinį krikščioniškosios muzikos festivalį „Gyvenimo mozaika“, siekdamas per visus muzikos stilius ir žanrus suteikti jaunimui galimybę ieškoti ir rasti gyvenimo prasmę. Tuo pat metu dirbau Tauragės rajono muzikos mokykloje ir Moksleivių kūrybos centre, kur talkinau įstaigų pedagogams moksleivius ruošiant įvairiems konkursams, – vardijo pedagogas.

Vis dėlto, Ramūno teigimu, gyventi Lietuvoje sergant alergine liga sudėtinga. Juolab, kad kol kas nėra išrastų medikamentų, kurie palengvintų šios astmos rūšies simptomus.

Naujas gyvenimo etapas Danijoje

Pašnekovas išduoda, kad minčių gyventi svetur turėjo visada. Per keletą metų išsiuntė daugybę paraiškų pretenduoti į vargonininko vietą Danijoje.

– Dariau tai visai nesitikėdamas laimėti, tačiau buvau pakviestas ir įdarbintas vienoje liuteronų evangelikų bažnyčių. Šiuo metu ne tik vargonuoju, bet ir vedu užsiėmimus dviem vokaliniams kolektyvams. Vienas jų – jau suformuotas iki man atvykstant, o antrasis suburtas mano iniciatyva, – atskleidė Ramūnas Styra.

Svetur išvykęs lietuvis džiaugiasi turėdamas galimybę pažinti svečią kultūrą, nuostabią Danijos gamtą ir gilinti sudėtingos kalbos žinias. Visgi, kalbėdamas su žurnaliste, vyras pabrėžė, kad iš Lietuvos išvyko ne dėl finansinių sumetimų, nes Tauragėje turėjo puikias darbo sąlygas, kurioms jaučia nostalgiją.

Ramūnas viliasi, kad šalies valdžia rimtai apsvarstys sudėtingas ekologines, aplinkosaugos problemas ir vieną dieną pradės imtis realių bei protingų sprendimų, esą oras Danijoje nepalyginamai švaresnis tiek didmiesčiuose, tiek mažose gyvenvietėse.

Nuotrauka
margis
Valdo Latožos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-04
Tokios žinios, ko gero, laukė ne viena tauragiškių šeima, auginanti mažamečius. Po kelerių metų pertraukos, sunkios ligos ir ilgo gydymo į darbą sugrįžta gydytojas Eugenijus Margis.
Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.