Kūrėja Gita Balžekaitė – kodėl Tauragei nereikia meno galerijos?
Įkelta:
2013-04-04
Nuotrauka
Aprašymas
Gita Balžekaitė ir jos 2,5 metukų baltapūkis sūnus Joris. Asmeninio albumo nuotrauka

Karina SĖRIKOVA

karina@taurageszinios.lt

Kas yra menas ir kodėl jis taip traukia kai kuriuos mūsų? Kodėl kartais net ir nujausdami, kad būti menininku nėra pelninga, absolventai renkasi studijuoti būtent šią sritį? Kaip susijusios kūryba ir motinystė? Ar Tauragei reikia galerijos? Apie tai ir kitus dalykus kalbamės su tauragiške menininke, šiuo metu laisvai samdoma grafikos dizainere ir mama Gita Balžekaite.

Be meno tampa tikra pabaisa

Gita „Tauragės žinioms“ teigė, kad niekada net neabejojo, jog studijuos meną.

– Džiaugiuosi, kad gimiau menininke, tai man didžiausia dovana. Nėra nieko įdomiau už gyvenimą su menu. Visas depresijas kūryba išbaido. Jei kurį laiką neturiu galimybių kurti, tampu tikra pabaisa, kažkoks nerimas, baimės pradeda pulti. Kūryba man kaip meditacija, kaip vaistai, – pasakojo G. Balžekaitė.
Baigusi mokyklą, Gita pasirinko grafinio dizaino specialybę Vilniaus dizaino ir statybos kolegijoje. Nors niekada nesigailėjo dėl savo pasirinkimo, tačiau baigusi studijas tauragiškė įstojo dar ir į Vilniaus dailės akademiją mokytis tapybos.

– Antrosios studijos privertė mesti grafikos dizainerės darbą, nes reikalavo daug laiko. Be to, norėjau atsiduoti menui šimtu procentų, norėjau tapyti, – studentiškais prisiminimais dalijosi pašnekovė.

Menas – nepelninga šaka

Idealistinių vilčių vedama, Gita su seserimi Jolita įkūrė meno kūrinių galeriją „Inspektas“, kitaip „šiltnamis“, Vilniuje, Jakšto gatvėje. Joje seserys eksponavo ir prekiavo jaunų kūrėjų darbais, buvo įkūrusios internetinę parduotuvę. Tačiau dabar, kai galerijos idėja žlugo, Gita supranta – iš meno išgyventi labai sunku.

– Nors mūsų galerija buvo nominuota žurnalo „Pravda“ geriausio metų projekto apdovanojimui, ji žlugo. Tai buvo absoliučiai nepelninga. Jaunų kūrėjų, nors jie ir talentingi, darbų žmonės nelinkę pirkti. Jie jais nepasitiki, o vis dėlto meno kūriniai vertinami kaip investicija, – pasakojo G. Balžekaitė.

Ar Tauragei reikia galerijos?

Jau apie metus G. Balžekaitė gyvena Tauragėje. Gita kartu su menininkų grupe „Balti“ pristatė Lietuvos Nepriklausomybės dienai skirtą parodą „Mirgėjimai“ ir individualią lino raižinių parodą Tauragės moters užimtumo centre „M. moteris“.

– Man labai svarbi lietuvybė. Taip nutiko, kad aplink susibūrė žmonės, kuriems taip pat artima lietuvių kultūra, pagoniškos vertybės. Patys save pagavom, kad kuriam kažką individualiai ta tema, ir pagalvojom, jog reikėtų susiburti į grupę. Na, o paroda apie moterį gimė iš minties, kad moterimi dažnai tampama, tapus motina. Man irgi panašiai nutiko. Savo svarbą pajutau pagimdžiusi sūnų. Įvyko ego perkėlimas nuo savęs vaikui, – teigė tauragiškė.

Mintis įkurti galeriją Gitai buvo kilusi ir grįžus į Tauragę, tačiau niekas, į ką moteris kreipėsi, šia mintimi nesusidomėjo.

– Esame eksponavę savo parodas nedidelių miestelių galerijose, kurios puikiai veikia. Apie galerijos viziją kalbėjau ir su savivaldybės Kultūros skyriaus, ir su Plėtros skyriaus darbuotojais, net su pačiu meru, tačiau, panašu, Tauragei galerijos nereikia, – tikino kūrėja.

Tėvynę dar kartą atrado Graikijoje

Ypač stipriai savo šaknis Gita pajuto, gyvendama Graikijoje, Korinto mieste. Moteris pasakojo, kad pradžioje buvo sunku ir ilgesinga be Lietuvos, ašaros byrėjo klausantis tautiškų dainų, tačiau kuo toliau, tuo labiau priprato prie graikiškos kultūros ir ją įsimylėjo.

– Lietuva – mano meilė, o Graikija – meilužė. Ten tapau europiete, išmokau laisvumo, atsirado daugiau laisvės kūryboje, įgijau neįkainojamos patirties – ir kaip žmogus, ir kaip menininkė.

Nors ir baigė tapybos studijas, Gita neapsiriboja tik aliejiniais dažais, kūrėją traukia įvairūs menai: ir fotografija, ir grafika, ir komiksų kūryba.

Gitos darbus galima apžiūrėti interneto svetainėje www.kaigerai.lt.

Nuotrauka
margis
Valdo Latožos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-04
Tokios žinios, ko gero, laukė ne viena tauragiškių šeima, auginanti mažamečius. Po kelerių metų pertraukos, sunkios ligos ir ilgo gydymo į darbą sugrįžta gydytojas Eugenijus Margis.
Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.