Emigrantai Vaida ir Tomas: dabar mūsų namai – Anglija
Įkelta:
2013-04-08
Nuotrauka
Aprašymas
Asmeninio albumo nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Emigrantų dalia Vaida ir Tomas nesiskundžia, nors ir gyvendami neprabangiai, iš atlyginimų susitaupo ir tolimoms kelionėms. Asmeninio albumo nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Asmeninio albumo nuotrauka

Alina TUNAITYTĖ

info@taurageszinios.lt

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, Tauragės apskritis – viena emigracijos lyderių. Šio straipsnio herojai Vaida ir Tomas, prieš dešimtmetį palikę Tauragę ir išvykę ieškoti laimės į Didžiąją Britaniją, savo sprendimo nesigaili. Angliją jie vadina savo namais.

Lietuva kvepiantys angliški namai

Pravėrus Vaidos ir Tomo namus Maidstone nosį kutena pažįstamų valgių kvapas – silkės pataluose, grybų mišrainės, vištienos vėrinukų su daržovėmis, šviežių kopūstų sriubos... Dviejų aukštų jaukiame ir išpuoselėtame name girdėti lietuviškos televizijos garsai.

– Mes neatitolę nuo Lietuvos. Valgome lietuvišką maistą, žiūrime lietuvišką televiziją, stebime visus įvykius internete. Būna, vakare paskambina mama ir klausia, ar žinau, kas Lietuvoj nutiko. Atsakau: „Viską žinau dar anksčiau už tave, mama“, – šypsosi Tomas.

– Mes tik angliško radijo klausomės, nes visuomet įspėja, kur ir kada automobilių kamštis, o čia gyvenant, kai atstumai didžiuliai, to išvengti ypač svarbu, – patikslina Vaida.

Emigravo ne iš gero gyvenimo

– Gyvenome su Tomu Dauglaukyje. Į darbą tekdavo važinėti. Dirbau parduotuvėje pardavėja. Netenkino darbo sąlygos ir alga. Išėjau vildamasi rasti geresnį uždarbį, tačiau nebuvo taip lengva, kaip tikėjausi. Vienas pažįstamas pasiūlė važiuoti į Angliją padirbėti vaisių fabrike. Pagalvojau, kodėl gi ne, nepatiks – grįšiu, juk nieko neprarasiu, – pasakojo Vaida.

2004-aisiais nuvykusi į Angliją pašnekovė, kaip ir dauguma emigrantų, įsidarbino per įdarbinimo agentūrą vynuogių pakavimo fabrike. Gyveno karavanų mietelyje, gaudavo minimalų valandinį atlyginimą.

– Dirbau daug, bet darbo niekada nesibaidžiau. Namų ilgesys nekankino, kas pusmetį parvažiuodavau į Lietuvą, be to, Tomas pas mane dažnai atskrisdavo. Šnekindavau jį mesti savo darbą ir dirbti Anglijoje, nes gaudama nors ir minimalų atlyginimą galėjau sutaupyti ir sau leisti daug ką, – neslėpė Vaida.

Lietuvoje Tomas tuo metu dirbo pasienio su Kaliningrado sritimi tarnyboje.

– Prieš dešimt metų buvo pats kontrabandos įkarštis. Tikra „karo zona“ – ir susišaudymų būdavo, ir gąsdinimų, ir grasinimų sulaukdavau. Pasienyje tais laikais dar nebuvo tokių apsaugos sistemos technologijų, kaip dabar. Dirbdavome viršvalandžius, o atlyginimas nebuvo džiuginantis. Be to, darbas buvo sunkus tiek psichologiškai, tiek fiziškai, – kalbėjo Tomas.

Visos šios priežastys ir lėmė Tomo apsisprendimą vykti į Angliją. 2007 m. įsidarbino tame pačiame vynuogių pakavimo fabrike, kuriame dirbo ir Vaida.

– Atvykus Tomui jau buvau pakilusi karjeros laiptais. Gerai ir greitai dirbau. Valdžia mane pastebėjo ir pasiūlė tapti kokybės kontrolės tikrintoja kitame vynuogių pakavimo fabrike. Mane priėmė dirbti tiesiogiai, nebe per agentūrą, mokėjo didesnę algą, – džiaugiasi Vaida.

Tomo sąžiningas ir geras darbas taip pat buvo pastebėtas. Iš pradžių įsidarbinęs per agentūrą, prie linijos pakuodavo vynuoges, po trijų mėnesių pradėjo dirbti mašinistu, dar po kelių savaičių tapo linijų vadovu (angl. line leader), atsakingu už prekybos tinklo „Tesco“ užsakymų vykdymą, organizuoja ir prižiūri pamainos darbą, teikia vadovybei ataskaitas.

– Ne iš gero gyvenimo žmonės palieka tėvynę. Jau tuomet, prieš mums emigruojant, Lietuvoje buvo sunku rasti darbą, netenkino atlyginimai, o dabar padėtis dar baisesnė, – liūdnai dėstė Vaida.

Džiaugiasi gyvenimo sąlygomis

Prieš trejus metus pora nusipirko namą saugiame ir ramiame Maidstono mieste, Kento grafystėje. 10 procentų namo vertės mokėjo grynaisiais, likusią dalį skolinosi iš banko. Abiejų šeimos narių pajamos viršija 3000 svarų sterlingų.

– Nesame milijonieriai, Anglijoje gauname vidutinį atlyginimą. Tačiau gaunant tokias pajamas ir racionaliai jas paskirstant gyventi galima labai gerai. Sumokame mokesčius, banko paskolą, valgome ką norime ir kiek norime, leidžiame sau pramogauti ir linksmintis ir dar dalį pinigų atsidedame į taupyklę, – atviravo Vaida.

– Buvome Kuboje, Egipte, spalį skrisime į Meksiką, kitąmet planuojame kelionę į Tailandą. Čia tikrai įmanoma iš algos susitaupyti kelionei ir savęs nevaržyti. Anglijoje mūsų gyvenimo sąlygos puikios. Lietuvoje žmonės metų metais taupo kelionei gyvendami iš vidutinės algos, – kalbėjo Tomas.

Savaitei pora maistui išleidžia iki 50 svarų sterlingų. Štai keleto produktų kainos: baltos forminės duonos kaina 0,50–1 svaras sterlingų, litras pieno – 0,60 svaro, 1 kg cukraus – 0,69 svaro, kilogramas bulvių – 0,70 svaro, 1 kg vištienos krūtinėlės kaina – 6 svarai, kiaulienos sprandinės – 8 svarai. Litras benzino – 1,40 svaro, dyzelino – 1,43 svaro.

– Už trijų mėnesių dujas sumokėjome 117 svarų. Dujomis šildomas namas, vanduo, gaminamas maistas. Trijų mėnesių elektra mums kainavo 43 svarus. Pagal gaunamus atlyginimus tai visiškai nebrangu, – pasakojo pora.

Anglų ir lietuvių skirtumai

Viešint Anglijoje krinta į akis anglų mandagumas, malonus bendravimas ir niekad iš veidų nedingstančios šypsenos. Tad kaip tikra lietuvė pagalvoju: galbūt toji angliška šypsena tėra apsimestinė, dirbtinė ir ar ji nevargina tautiečių?

– Anglai paslaugesni, mandagesni, malonesni nei lietuviai. Jie niekada neparodys, kad tavęs nemėgsta, nors tu ir svetimšalis. Man niekada nėra gėda ir nejauku pasakyti, kad, tarkim, nemoku užpildyti dokumento. Anglas visada padės, parodys, o lietuvis tik pasakys, kad pildymo dokumento pavyzdys ant sienos, ir nepakildamas nuo kėdės ranka pamos pakabinto pavyzdžio link. Dar labai skiriasi klientų aptarnavimo kultūra ir pardavėjų elgesys. Tėvynėje vos tik įžengus į parduotuvę nukrypsta veriantis personalo žvilgsnis, tarsi vogti būčiau atėjusi. Ne, manęs visai nevargina dirbtinės anglų šypsenos, jos man labai natūralus dalykas, – kalbėjo Vaida.

– Geriau jau dirbtinė anglo šypsena negu susisukusio ir nepatenkinto lietuvio mina, – pridūrė Tomas.

Tautiečius erzina nebent tai, kad anglai niekur neskuba, viską daro lėtai, ramiai ir neskubėdami. Lietuvių būdui tai neįprasta.

Senatvę norėtų praleisti Nidoje

Jauna pora Lietuvoje likusius giminaičius ir draugus aplanko 2–3 kartus per metus.

– Pabuvus Lietuvoje ilgiau, labai norisi grįžti į Angliją, nes dabar čia mūsų namai, mūsų pievelė ir rožės, mūsų darbas. Nesigailime, kad išvykome iš Lietuvos ir gyvenimą nuo nulio pradėjome čia, – sako Vaida.

Pora tai, ką turi, uždirbo ir pasiekė savo jėgomis. Kaip sako Tomas, Anglijoje nelyja pinigais, reikia uoliai ir kantriai dirbti. Ne visiems pasiseka.

Tiek Vaida, tiek Tomas Lietuvos neišsižada ir pilietybės keisti neketina. Pasikeitus gyvenimo aplinkybėms, parduotų namą ir grįžtų į tėvynę.

Vaida senatvę norėtų sutikti Lietuvoje, Nidoje, ant Baltijos jūros kranto.

– Gėrėčiausi besileidžiančia saule ir kvėpuočiau pajūrio oru. Kas be ko, numirti norisi savoj žemelėj, – kalbėjo ji.

Nuotrauka
margis
Valdo Latožos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-04
Tokios žinios, ko gero, laukė ne viena tauragiškių šeima, auginanti mažamečius. Po kelerių metų pertraukos, sunkios ligos ir ilgo gydymo į darbą sugrįžta gydytojas Eugenijus Margis.
Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.