Lituanistei Vitalijai Juškevičiūtei labiausiai nepatinka tūnojimas
Įkelta:
2013-02-20
Nuotrauka
Aprašymas
Karinos Sėrikovos nuotrauka

Karina SĖRIKOVA

karina@taurageszinios.lt

„Tauragės žinias“ pasiekė Vitalijos Juškevičiūtės kolegų laiškas, kad ji respublikiniame lietuvių kalbos mokytojų esė konkurse „Mintys apie pamoką“ laimėjo pirmąją vietą. Nutarėme susipažinti ir skaitytojus supažindinti su šia puikia lietuvių kalbos mokytoja, kurios svarbiausia misija – dvasiškumo ugdymas.

Lietuvių kalba užsikrėtė nuo mokyklos

Vitalija Juškevičiūtė lietuvių kalbos moko Tauragės Martyno Mažvydo pagrindinės mokyklos ir „Versmės“ gimnazijos moksleivius. Vitalija pasakojo, kad jos domėjimasis lietuvių kalba užgimė dar Lomių pagrindinėje mokykloje, kur ji sutiko nuostabią lietuvių kalbos mokytoją Eleną Bazinienę.

– Ji nuolat skatino mokinių aktyvumą, ugdė meilę kalbai, literatūrai, tautosakai. Ne aš vienintelė iš jos mokinių tapau lietuvių kalbos mokytoja – ji turi daug lituanistų pasekėjų, – pasakojo V. Juškevičiūtė.

Vidurinę mokyklą Vitalija baigė Batakiuose. Ten likimas suvedė su ne prastesne lituaniste Julija Paulauskiene, kurią jos buvusi mokinė geruoju mini iki šiol.

Lituanistikos mokslus V. Juškevičiūtė baigė Šiaulių universitete. Besimokydama rašė į universiteto laikraštį, kūrė – pradžioje poeziją, vėliau ypač pamėgo prozą, aktyviai dalyvavo įvairiuose konkursuose. Buvo laikotarpis, kai Vitalija kartu su profesoriumi Juozu Pabrėža vedė radijo laidą apie tarmes.

– Buvau vienintelė kurse, kuri mokėjo pietų žemaičių dūnininkų tarmę. Tad mane 1–2 kartus per savaitę profesorius Pabrėža veždavosi į miesto radijo stotį, ten man uždėdavo dideles juodas ausines ir aš kalbėdavau tarmiškai. Kai dabar prisimenu, buvo labai smagu, – prisiminimais dalijosi mokytoja.

Gražiausias laikas – Mažeikių krašte

Baigdama universitetą, Vitalija susižavėjo lietuvių rašytoja Marija Pečkauskaite-Šatrijos Ragana. Todėl baigusi universitetą, idealų vedama, jauna lietuvių kalbos specialistė iškeliavo dirbti į Mažeikių kraštą, į Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinę mokyklą ir rašytojos Šatrijos Raganos memorialinį muziejų.

– Nors universiteto bendruomenė norėjo, kad likčiau universitete, kad ir toliau dirbčiau laikraštyje, tačiau labai traukė būtent į Židikus. Kaip tik buvo laisva lituanisto vieta ir man pasisekė. Kaip ir visą gyvenimą man sekasi, atrodo, pildosi visos svajonės, – pridūrė mokytoja.

Devynerius metus V. Juškevičiūtė dirbo Mažeikių krašte – lietuvių kalbos mokytoja bei muziejaus direktore ir gide.

Bedirbdama Mažeikiuose, tauragiškė susipažino su begale Lietuvos šviesuolių. Vitalija pasakoja, kad iki šiol išliko bičiuliški santykiai su profesore Viktorija Daujotyte, kuriai jaučia ypatingą pagarbą, taip pat Šatrijos Raganos bendrijos pirmininke ir operos soliste Regina Maciūte, „Žemaičių žemės“ redaktore Danute Mukiene bei kitais menininkais, rašytojais, poetais, iš kurių, Vitalija sako, visada mokėsi ir iki šiol mokosi.

Patinka iššūkiai

Po devynerių metų, praleistų Mažeikių krašte, aplinkybės privertė grįžti į Tauragę. V. Juškevičiūtė sako bedirbdama Mažeikiuose jau buvo žinoma visoje respublikoje, o štai Tauragėje teko pradėti nuo nulio. Mokytoja įsidarbino Martyno Mažvydo pagrindinėje mokykloje. Šiuo metu Vitalija jau vienuolika metų Tauragėje. Aktyvi V. Juškevičiūtė iki šiol. Mokytoja sako, kad nėra nieko nuobodesnio nei tūnojimas.

– Dažnai leidžiuosi į visokias aferas ir avantiūras, tačiau paprastai viskas baigiasi sklandžiai. Štai spalį nacionalinėje lietuvių kalbos mokytojų konferencijoje skaičiau kalbą Lietuvos lituanistų vardu. Tai buvo iššūkis, reikėjo perskaityti kažką įdomaus. Tačiau, manau, man pavyko, nes žmonės tikino, kad pranešimas patiko. Stengiausi, kad jis būtų paprastas, nuoširdus, bet kartu ir savitas, – tikino mokytoja.

Ir šis esė konkursas „Mintys apie pamoką“ įrodo, kad V. Juškevičiūtė nemėgsta sėdėti be darbo.

Credo – ugdyti dvasingumą

Nuo praėjusių metų rugsėjo V. Juškevičiūtė mokytojauja ir „Versmės“ gimnazijoje. Mokytoja teigia, kad su gimnazistais sutaria puikiai, jaučia, kad yra jiems sava. Nors, pasak Vitalijos, ji myli visokio amžiaus mokinius, labiausiai jai patinka mokyti vyresniuosius, nes jiems gali daugiau duoti.

– Vyresniuosius pavyksta įkvėpti eiti lietuvių kalbos keliu, malonu, kai pavyksta pamoką padaryti dvasingą, kai mokinys iš jos kažką išsineša širdyje, – tikino pašnekovė.

Mokytoja net pridūrė, kad ji yra už kultūrą, už sielos švytėjimą, jos credo – per lietuvių kalbą, kultūrą, tautosaką ugdyti dvasingumą.

– Svarbiausi dalykai mano gyvenime yra šeima, gamta, kultūra, naujos knygos. Netikiu, kad elektroninė knyga išstums popierinę. Popierinė ne tik gražesnė, jaukesnė, bet ir su iliustracijom. Nors pritariu naujoms technologijoms, manau, kad jos būtinos, tačiau dėl laiko, praleisto prie kompiuterio, prastėja mokinių lietuvių kalba: vaikai rašydami pamiršta lietuviškas raides, mažiau skaito knygų. Kultūringas lietuvis privalo žinoti tokius autorius, kaip Biliūnas, Krėvė, jau nekalbu apie Maironį bei Kudirką, išmanyti rašybą, skyrybą – tai, kas priklauso tautiečiui, piliečiui, – teigė lituanistė.

Lietuvių kalbos mokytoja V. Juškevičiūtė už pirmąją vietą mokytojų esė konkurse „Mintys apie pamoką“ apdovanota vasario 19-ąją Kaišiadorių Algirdo Brazausko gimnazijoje.

Nuotrauka
margis
Valdo Latožos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-04
Tokios žinios, ko gero, laukė ne viena tauragiškių šeima, auginanti mažamečius. Po kelerių metų pertraukos, sunkios ligos ir ilgo gydymo į darbą sugrįžta gydytojas Eugenijus Margis.
Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.