Vaikų poetas Jonas Jakštaitis: „Noriu rašyti vaikams“
Įkelta:
2013-01-03
Nuotrauka
Aprašymas
Su Jonu susitikome Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje, kurią autorius vadina antraisiais namais. Karinos Sėrikovos nuotrauka

Karina SĖRIKOVA

karina@taurageszinios.lt

Joną Jakštaitį pirmą kartą pastebėjau Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje. Smulkus vyras nedrąsiai užlipo ant scenos ir į jį sužiuro stebuklu blizgančios mažylių akys. Jonas prisipažįsta, kad pradžioje skaityti savo eiles vaikams buvo labai baisu, bet vėliau priprato ir suprato nenuspėjamus ir keistus klausytojus – vaikus. Todėl dabar skaitymas vaikams – vienas didžiausių poeto malonumų. Susipažinkite su vaikiškų knygelių autoriumi Jonu Jakštaičiu. Prieš keletą dienų jis išleido jau trečiąją savo knygą vaikams.

Talentą atskleidė anglų kalbos mokytoja

Kad turi talentą eiliuoti, Jonas Jakštaitis suprato ketvirtoje klasėje, besimokydamas Pagėgių vidurinėje mokykloje, kai anglų kalbos mokytoja uždavė išversti anglišką eilėraštį į lietuvių kalbą.

– Pamenu, gavau dvejetą, nes mokytoja nepatikėjo, kad tai aš išverčiau eilėraštį, manė, kad kažkas man padėjo. Pats pastebėjau, kaip gerai man pasisekė išversti eilėraštį, o vėliau, kai dar ir kiti tai pripažino, pasidarė labai malonu. Nuo to laiko pradėjau eiliuoti, rašyti į mokyklos sienlaikraštį, – apie savo hobio užuomazgas pasakojo tauragiškis autorius.

Baigęs mokyklą J. Jakštaitis išvyko tarnauti į tarybinę armiją, pateko į sporto batalioną. Ten, pasak kūrėjo, ne tik rašyti, bet ir laiko apie tai net pasvajoti nebuvo. Baigęs tarnybą jaunas vyras grįžo į Tauragę.

„Piešė“ vaizdelius apie darbo spartuolius

Čia įsidarbino bendrovėje „Tauragės keramika“ šaltkalviu ir dirbo ketverius metus. Vis dėlto ilgiausiai, 26-erius metus, J. Jakštaitis dirbo Tauragės skaičiavimo mašinų elementų gamykloje. Bedirbdamas vadinamuosiuose „skaičiukuose“, J. Jakštaitis rašė į tuometinį „Leniniečių balsą“.

– Rašiau vadinamuosius vaizdelius apie žmones. Tuomet buvo aukštinamas darbinis lenktyniavimas, todėl aprašydavau tuometinius darbo spartuolius. Taip pat sueiliuodavau ir vieną kitą linksmesnį eilėraštį. Vis dėlto visada labiausiai traukė rašyti vaikams, – prisipažino Jonas.

Kai sugriuvo gamyklos, J. Jakštaitis nutarė įkurti savo verslą – atidarė valgyklą ir pirtį. Tuo metu poetas rašė mažai, nes daug dirbo. Vis dėlto istorijos, kurias patyrė besidarbuodamas nuosavame versle, po truputį gula į autobiografinę knygą „Žmogus iš pirties“, nors autorius vis dar bijo svajoti, kada ši knyga išvys dienos šviesą, todėl juokauja, kad net ir pavadinimas iki to laiko gali pasikeisti. Jono verslas nebuvo sėkmingas – žlugo maždaug po metų, todėl vyras įsidarbino tuometinėje bendrovėje „Mažeikių nafta“, vėliau tapusia „Orlen Lietuva“ operatoriumi. Knygą, tiksliau, net tris, Jonui pavyko išleisti. Ir visos jos skirtos mažiesiems.

Patinka dargana

Pirmoji J. Jakštaičio knyga mažiesiems dienos šviesą išvydo 2011-aisiais, kaip Jonas sako, literatų klubo „Žingsniai“ prezidentės Vilijos Užmiškienės iniciatyva.

– Visą savo gyvenimą rašiau vaikams. Tačiau rimtai į tai nežiūrėjau, todėl visi mano eilėraščiai anksčiau ar vėliau nukeliaudavo į krosnį. Tačiau kažkada neseniai nutariau savo eiles parodyti senam pažįstamam Eugenijui Šalčiui, kuris mane nusiuntė tiesiai pas Viliją. Ji ir paragino išleisti knygą, – prisiminė Jonas.

Pirmoji J. Jakštaičio eilėraščių knygelė pavadinta „Mažos šiltos pasakaitės“. Į ją sugulė 36 pasakojimai iš miško. Pasak autoriaus, šie eilėraščiai skirti ikimokyklinukams.

– Mano eilėraščių veikėjai – dažniausiai žvėreliai, paukščiai, vabalai, taip pat vėjas ir lietus. Apskritai man labai patinka darganotas oras, net nežinau, kodėl. Aklai nieko nerašau, įkvėpimas kyla iš gamtos. Išeinu į kiemą ir stebiu – kad ir smilgą. Kartais temas pasufleruoja vaikai, kuriems skaitau savo pasakaites, – teigė J. Jakštaitis.

Antroji autoriaus knyga pasirodė šiemet. Ji pavadinta „Banguoja jūra per laukus“. Paklausus, apie ką šioje knygelėje suguldyti eilėraščiai, J. Jakštaitis nusišypsojo ir atsakė – apie tą patį.

– Nekeičiu temos. Nesu parašęs nė vieno eilėraščio apie traktorių ar vežimą. Visada veikia gyvūnai arba gamta. O taip pat nesu parašęs nė vieno rimto eilėraščio, tikiuosi, niekada ir neteks to daryti, – sakė Jonas.

Rašymas – kaip religija

Eilėraščiams kurti kasdien Jonas skiria keturias valandas. Tai rašytojas daro ne iš pareigos, kadangi knygų leidyba neatneša pelno, greičiau atvirkščiai – tik patuština piniginę, tačiau iš malonumo.

– Keturios valandos kasdien man lyg religija. Turiu būti vienas, niekieno netrukdomas, nes mintis sugeba labai greitai praplaukti pro šalį. Žmona dėl to, kad dėl rašymo mažiau laiko praleidžiu su ja, nepyksta, atvirkščiai – skatina rašyti. Ji pirmoji, kuri perskaito mano eilėraščius, ir jei jai nepatinka, eilėraštį paleidžiu dūmais, – tikino pašnekovas.

Likimas taip sudėliojo, kad savo vaikams Jonas savo eilėraščių neskaitė – nemanė, kad jie ko verti, tačiau rašytojo anūkai senelio knygas jau patys skaito, pirmieji jas pačiupinėja.

Prieš keletą dienų Jono namus pasiekė dar viena dėžė su šiltomis, spaustuvės dažais kvepiančiomis knygelėmis. Trečiojoje tauragiškio knygoje „Uždainavo vėjas“ vaizduojami metų laikai. Maža to, autorius teigia, kad jau yra parašęs ir ketvirtąją vaikų knygelę, tačiau ši dar laukia savo eilės.

Nuotrauka
margis
Valdo Latožos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-04
Tokios žinios, ko gero, laukė ne viena tauragiškių šeima, auginanti mažamečius. Po kelerių metų pertraukos, sunkios ligos ir ilgo gydymo į darbą sugrįžta gydytojas Eugenijus Margis.
Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.