Mokytojas Antanas Kiniulis: „ Ne šokėjai, o „tiksliukai“ kuria išmaniuosius telefonus“
Įkelta:
2012-10-31
Nuotrauka
Aprašymas
Fizikos mokytojas Antanas Kiniulis iš savo mokinių sulaukia emocinės grąžos, kuri jam neleidžia palikti mokyklos. Tomo Raulinavičiaus nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Bepilotis skraidymo aparatas tuoj kils fotografuoti Žalgirių gimnazijos. Tomo Raulinavičiaus nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Skrydžiui pasiruošęs. Tomo Raulinavičiaus nuotrauka

Tomas RAULINAVIČIUS

tomas@taurageszinios.lt

Fiziko-astronomo Antano Kiniulio galvoje knibžda gausybė minčių ir paslapčių, susijusių su kosmosu. Žvaigždės jam kur kas labiau suprantamos nei eiliniam piliečiui, o šiuo pomėgiu drūtas vyras jau sudomino ne vieną Žalgirių gimnazijos moksleivį. Mokytojas prisipažįsta, kad Lietuvos kosmoso asociacijos (LKA) užmojai paleisti į kosmosą savo sukurtą dirbtinį Žemės palydovą visiškai realūs. Mokytojas įsitikinęs – tokiuose projektuose galėtų dirbti ir tauragiškiai, jei tik mokykloje įgytų potraukį bei naudingų teorinių ir praktinių žinių apie perspektyviąją kosmoso inžineriją.

„Tiksliukų“ trūksta

– Visa tai fizika, – kalbėdamas apie astronomiją, kosmonautiką ir aerodinamiką, terminus susieja Žalgirių gimnazijos fizikos mokytojas Antanas Kiniulis.

Kartu su Lietuvos kosmoso asociacijos atstovais pedagogas pristatė seminarą apie bepiločių skraidymo aparatų konstravimą ir panaudojimo galimybes. Galbūt kai kam ši tema pasirodė nuobodi, bet beveik dešimties vaikų būrelis šios paskaitos praleisti tiesiog negalėjo. Klausimas po klausimo jie domėjosi inžinerinėmis detalėmis, bepiločių lėktuvų panaudojimo galimybėmis.

Tai nebe pirmas A. Kiniulo bandymas rengti susitikimus su tikrais profesionalais. Garsių svečių į Tauragę buvo atvykę, minint kasmetinę Tarptautinės aviacijos ir kosmonautikos dieną, organizuojami praktiniai žygiai su astronomais, o praėjusią savaitę į gimnaziją buvo pakviestas dr. Domantas Bručas, dirbantis bepiločių skraidančių aparatų srityje.

Paklausėme A. Kiniulio, kam tokie seminarai reikalingi, juk aktyvumas nedidelis, galbūt trūksta vaikų, kurie domisi tiksliaisiais mokslais?

– Mes ir siekiame populiarinti technologinius mokslus tarp jaunų žmonių, todėl propaguojame bepiločių skraidymo aparatų ir bendrosios praktikos robotikos pritaikymą bei jų teikiamą naudą plačiajai visuomenei. Žinoma, mes – ne dainininkai ir šokėjai, tokio populiarumo nesulauksime. Šiam mokslui reikia vadinamųjų „tiksliukų“, kurių mąstymas analitinis, loginis, o tokių vaikų nėra daug. Tačiau pakanka, kad būtų galima pasiekti gerų rezultatų, – optimizmo neslėpė A. Kiniulis.

Visai neseniai mokytojas užmezgė draugiškus ryšius su LKA atstovais ir planuoja dalyvauti respublikiniuose projektuose. Nedidelės komandos tikslas bus kurti ir konstruoti įvairius robotus, galinčius pakilti į orą. Pasak A. Kiniulio, tai ne tik kruopštus darbas, bet ir puikios perspektyvos vaikams, siejantiems ateitį su technologijų darbu įvairiose institucijose.

– Tai ne šiaip sau žaidimas. Šiuo metu verslininkai investuoja į kosmoso tyrimų institutus. Jau 2014-aisiais lietuviai planuoja pakelti dirbtinį Žemės palydovą ir aš tikiu, kad ši komanda tai padarys, – apie naują idėją mūsų rajone ruošti stiprių fizikų pamainą, kurie galėtų dirbti mokslo centruose, kalbėjo mokytojas A. Kiniulis.

Kuriami lėktuvai be piloto

Praėjusį penktadienį Žalgirių gimnazija prisiviliojo Lietuvos kosmoso asociacijos atstovus, kurie pristatė seminarą apie bepiločių aparatų konstravimą ir jų panaudojimą. Tai viena didžiausią potencialą turinčių šiuolaikinės aviacijos rūšių. Manoma, kad tokie lėktuvai ateityje pakeis didžiąją dalį pilotuojamos aviacijos.

Skamba neįtikėtinai, tačiau seminaro metu dr. D. Bručas nuramino, kad ši praktika labiau taikoma karo aviacijoje. Pašnekovas teigė, kad techniškai jau šiandien lėktuvas pakilti, nuskristi ir nusileisti gali automatizuotai, o keleivinio orlaivio pilotas labiau reikalingas dėl psichologinės keleivių ramybės. Nežinia, kaip bus ateityje, bet bepiločių skraidymo aparatų technologijos aktyviai pritaikomos komerciniams tikslams.

Lengvas mažas bepilotis lėktuvėlis nesunkiai gali pasiekti vietoves, jas fotografuoti ir stebėti. Toks agregatas nebrangus ir visai nesudėtingas. Verta pastebėti, kad šiuo metu tokie bepiločiai aparatai daugelyje išsivysčiusių šalių draudžiami. Lietuvoje draudžiančio reglamento juos naudoti nėra.

Fotografavo mokyklą

Svečiai iš Liepiškių technologijų parko žalgiriškiams gyvai įrodė, kaip veikia bepilotis lėktuvėlis. Su primontuota fotokamera aparatas kelis kartus praskrido virš gimnazijos teritorijos ir sėkmingai ją nufotografavo. Žiūrovai įsitikino, kad technologijų dėka įmanoma pilotuoti lėktuvą, kuris ore valdomas iš kompiuteryje numatytų taškų.

Pasak mokytojo A. Kiniulio, akivaizdu, kad vaikai kur kas labiau susidomi tokia inžinerine veikla, kai pamato gyvus veikimo pavyzdžius.

– Juk visi turi išmaniuosius telefonus, o juos kuria „tiksliukai“, – išskirtinai pabrėždamas tiksliųjų mokslų svarbą, mokytojas džiaugėsi, kad yra šios srities dalis.

Ne vieno tarptautinio konkurso dalyvis A. Kiniulis teigė dažnai sulaukiantis iš savo auklėtinių emocinės grąžos, kuri neleidžia jam palikti mokyklos. Užburtas naujos idėjos jis sustoti neketina ir planuoja pateikti savo auklėtiniams dar ne vieną staigmeną.

Nuotrauka
margis
Valdo Latožos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-04
Tokios žinios, ko gero, laukė ne viena tauragiškių šeima, auginanti mažamečius. Po kelerių metų pertraukos, sunkios ligos ir ilgo gydymo į darbą sugrįžta gydytojas Eugenijus Margis.
Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.