Garbės pilietis Antanas Bagdonas: „Šuns balsas į dangų neina“
Įkelta:
2011-07-08
Nuotrauka
Aprašymas
Ramunės Ramanauskienės nuotrauka

info@taurageszinios.lt

Kokių dvasios pastangų reikia viešai atsiklaupti prieš tuos, kurie turi mums tarnauti? Būtent taip pasielgęs pirmasis Tauragės garbės pilietis, tautodailininkas, Tauragės miestui nukalęs ne vieną paminklą, aktyvus sąjūdietis, 83-ejų ANTANAS BAGDONAS šiandien sako, kad jaučiasi geriau. Savivaldybės Tarybos posėdžio metu Garbės pilietis prašė politikų nebalsuoti už vėjo jėgainių statytojų Griežpelkių kaime parengtą detalųjį planą, tačiau dauguma Tarybos narių Tauragei nusipelniusio žmogaus žodžiams liko kurti. A. Bagdonas įsitikinęs – ir ankstesniaisiais, sovietiniais, laikais, ir dabar už savo teises eilinis žmogus turi kautis visais įmanomais būdais, kitaip liks už borto.

– Gerbiamas Antanai, kaip šiandien jaučiatės?

– Iš tikrųjų tai tik ant savęs pikta. Kai persidirbi, tai paskui taip ir būna. Nereikėjo taip draskytis visą gyvenimą.

– Žinau, kad Jums niekada nebuvo malonu kalbėti apie tai, kur yra atsidūrę Jūsų viso gyvenimo darbai. Tauragės muziejuje jiems vietos neatsirado, juos priglaudė Griežpelkių verslininkas Petras Dedūra.

– Nebejaučiu nuoskaudos. Iš mūsų rajono mano darbai neišėjo. Prašiau, kad Tauragės muziejus mano darbus priglaustų, kai turėjau išsikelti iš savo sodybos. Bet kas iš to, jei jie muziejuje būtų – eksponatai rūsyje sukraunami ir jų niekas nemato. Geriau tada tegu mano darbai guli privačiame muziejuje. Be to, kai prašiau priglausti muziejuje savo darbus, vienas rajono laikraštis parašė, kad aš valdžią spaudžiu. Todėl nusprendžiau nesivelti į bjaurius ginčus. Apskritai manau, kad Tauragės pilis, kur įsikūręs krašto muziejus, turi tapti tik kultūros erdve. Siūliau rajono vadovybei pilies kieme pastatyti skulptūrų ansamblį. Man buvo atsakyta, kad pilis turi tapti turizmo baze, ten bus kuriamas viešbutis. Visiška betvarkė.

– Tačiau gyvenimas ir vėl Jus privertė kažko prašyti vietos politikų. Net ant kelių prieš juos puolėte. Juk išrinktieji mums, rinkėjams, ne mes jiems tarnauti turime.

– Maniau, kad gyventojų paprašyti jie atidės vėjo jėgainių klausimo svarstymą. 74 žmonės prašo politikų pagalbos, o šie nekreipia į juos dėmesio. Po posėdžio meras priėjo prie manęs, atsisėdo ir bandė aiškinti savo poziciją. Atsakiau jam – daugiau gyvenime pas jus neateisiu. Taip sunkiai į ketvirtą aukštą užlipau. Į posėdį atėjau ne tik dėl vėjo jėgainių klausimo, ketinau prašyti pagalbos dėl paminklo, skirto žydų atminimui. Po dvidešimties metų jį būtina atnaujinti. Dvejus metus valdžios atstovams zirziau, kad reikia atnaujinti Vinco Kudirkos paminklą, tai dabar turbūt dvejus metus reiks prašyti dėl žydų paminklo. Meras sakė, kad niekada nėra buvęs prie šito paminklo, tik pro šalį pravažiavęs. Aš merui ir sakau: „Tai reikia, ponas, nuvažiuoti ir pažiūrėti“.

– Eidamas į posėdį manėte, kad Garbės piliečio žodis gali ką nors pakeisti?

– Garbės piliečio pažymėjime surašyta, kokias teises jis turi. Viena tokių teisių – dalyvauti Tarybos posėdžiuose ir patariamojo balso teise teikti siūlymus dėl priimamų sprendimų. Šia teise ir pasinaudojau. Tačiau kad mano balso niekas nesiklauso, čia jau kitas reikalas. Ne veltui liaudis sako – šuns balsas į dangų neina. Be to, Tauragė – tokia vieta, pasienio miestas, kur didžiausias dėmesys skiriamas ne kultūrai, o komercijai.

– Ar kada gyvenime dar esate prieš ką nors klaupęsis?

– Prieš žmoną. Daugiau prieš nieką.

– Jūs įsitikinęs, kad vėjo jėgainių parkas Griežpelkiuose pakenks ir žmonėms, ir kaimui, ir Jūsų muziejui?

– Nors mano klausa ir nėra labai gera, bet nuvažiavęs ten girdžiu triukšmą. Tai nuolatinis nuobodus ūžimas. Nervų sistemai nuolatinis pašalinis garsas labai kenkia.

– Kaip manote, o gal mūsų valdžios atstovai turi kažkokių susitarimų? Gal čia vis dėlto pinigai, ne žmonės svarbiau?

– Čia pinigų reikalas ir yra svarbiausias. Meras man taip paaiškino – „Jeigu aš neleisiu statyti vėjo jėgainių, tai savivaldybei reikės sumokėti pusės milijono litų baudą“. Dar perklausė manęs, iš kur jis tokius pinigus paims. Ne vienas Tarybos narys su tomis žemėmis susijęs, juk visi žino, kad žemė, ant kurios bus statomos jėgainės, buvo mero giminaičių, tai kas gi gali savivaldybei baudą skirti? Manau, kad pirmiausiai žmonių atsiklausti reikia, kolchozų šiais laikais nebėr, kad visi pagal vietą įsakymą gyventų.

– Bet Jūs, Antanai, jau garbaus amžiaus, galėtumėte ramiai ir tyliai gyventi. Kodėl Jums rūpi tokie dalykai?

– Aš pats dėl to kaltas. Niekada nebijojau pasakyti, ką galvoju. Už atvirą nuomonę tarybiniais laikais gaudavau barti nuo tų pačių veikėjų, kurie dabar toje pačioje tribūnoje, šalia mero, sėdi. Tačiau nebijojau nei tada, nei dabar.

– O dabartinės mūsų valdžios esate dar ko nors prašęs?

– Prašiau pernai. Mus, Garbės piliečius, savivaldybė įsipareigojo palaidoti valstybės lėšomis. Kai pradėjo renovuoti daugiabutį, kuriame gyvenu, man reikėjo prie renovacijos prisidėti 7000 litų. Nuėjau pas tuometinį merą Robertą Piečią ir pasakiau, kad atėjau avanso. Manęs laidoti savivaldybei nereikės, noriu išeiti tyliai, be žmonių, gėlių ir iškilmingų kalbų. Mane kremuos, jau ir karstus sau ir seseriai turiu pasigaminęs (rodo į dvi urnas – red.). Tada savivaldybė skyrė 6000 litų. Esu dėkingas už tai.

– Buvote aktyvus sąjūdietis, Tauragei savo lėšomis pastatęs ne vieną paminklą. Ar gyvenimo saulėlydyje sulaukėte tinkamos pagarbos, įvertinimo?

– Man garbės nereikia. Manau, kad ir tie Garbės piliečių vardai niekam nereikalingi. Nesitikėjau, kad sulauksime Lietuvos tokios, kokia ji šiandien yra. Prieš dvidešimtį metų maniau, kad mes visi kaip vienas tik Lietuvą kursim, nei vogsim, nei plėšim, nei draskysim. Niekas nepasikeitė – už savo tiesą vis dar esame priversti kautis.

Kalbėjosi Ramunės Ramanauskienė

Nuotrauka
margis
Valdo Latožos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-04
Tokios žinios, ko gero, laukė ne viena tauragiškių šeima, auginanti mažamečius. Po kelerių metų pertraukos, sunkios ligos ir ilgo gydymo į darbą sugrįžta gydytojas Eugenijus Margis.
Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.