Tauragiškis Kinijoje vertas fotoaparato blykstės
Įkelta:
2010-07-08
Nuotrauka
Aprašymas
Adomas svajoja apie aukštąjį mokslą Kinijoje. Asmeninio archyvo nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Asmeninio archyvo nuotrauka

Apie tauragiškį 21-erių Adomą Mulevičių, jau du mėnesius gidu dirbantį vienoje didžiausių pasaulinių parodų „Expo 2010“ Šanchajuje, Kinijoje, „Tauragės žinioms“ papasakojo jo močiutė Tauragės garbės pilietė Valerija Bumbulienė. Pasak senjorės, lietuviai kinams ne mažiau įdomūs nei mums tamsiaodžiai, todėl viena gidų pareigų – pozuoti prieš fotoaparatą.

Nepaaiškinamas potraukis Rytų kultūroms

Adomas gimė Kaune, tačiau augo, mokyklą lankė Tauragėje. Vaikinas nuo mažumės buvo gabus muzikai, todėl savo laisvalaikį skyrė būtent jai: mokėsi Tauragės muzikos mokykloje, vėliau Vilniaus M. K. Čiurlionio menų mokykloje, Kauno J. Naujalio muzikos gimnazijoje.

Besimokydamas Vilniuje, Adomas susidomėjo Rytų kultūromis, todėl pradėjo ieškoti, kur galėtų išmokti kurios nors Rytų kalbos. Taip Adomas atrado Vilniaus universiteto Orientalistikos centro Rytų kalbų kursus, pradėjo mokytis arabų kalbos.

Tačiau vien arabų kalbos kursais Adomas nepasitenkino. Internete atsitiktinai radęs virtualią kinų kalbos mokymosi svetainę, ėmėsi mokytis ir kinų kalbos. Greitai kinų kalba užėmė didžiąją tuo metu devyniolikmečio vaikino laisvalaikio dalį.

Vėliau šios kalbos išmanymas padėjo Adomui gauti darbą Londone, kinų restorane. Ten vaikinas dirbo įvairius darbus: plovė indus, padėjo virtuvėje, dirbo padavėju.

– Mano bendradarbiai nemokėjo anglų kalbos, todėl bendravome tik kiniškai. Tai labai padėjo praktiškai ištobulinti iki tol įgytas teorines žinias, – pasakojo vaikinas.

Atrankoje – keturiasdešimt dalyvių

Besidarbuojant Londone, Adomo tėvai išgirdo apie gidų, dirbsiančių Lietuvos paviljone pasaulinėje parodoje „Expo 2010“ Šanchajuje, paiešką ir pasiūlė atrankoje savo jėgas išbandyti sūnui.

Pasak Adomo, atrankoje į gidus dalyvavo apie 40 pretendentų, iš jų atrinkti aštuoniolika gidų. Atranka buvo dviejų dalių.

– Pirmosios atrankos metu atrankos komisija tikrino anglų ir kinų kalbos žinias, antrosios – psichologai tikrino asmenines dalyvių savybes ir gebėjimąprisistatyti. Be abejo, man laimėti padėjo kalbų įgūdžiai, – sakė tauragiškis.

Tai, kad Adomui siūlomas gido Lietuvos paviljone „Expo 2010“ Šanchajuje darbas, jis sužinojo likus mėnesiui iki parodos atidarymo. Tuo metu vaikinas vis dar dirbo Londone. Naujiena Adomą nepaprastai pradžiugino, todėl palikti restoraną jam nebuvo sunku.

– Iš Anglijos į Lietuvą grįžau šiek tiek anksčiau, nes norėjau porą savaičių pailsėti ir pasiruošti būsimai kelionei. Žinojau, kad šioje parodoje reikės pristatyti Lietuvos valstybę, todėl iš anksto skaičiau visokią literatūrą apie Lietuvą, plėčiau kinų kalbos žodyną specifiniais terminais, kurių galėjo prireikti parodos metu, – „Tauragės žinioms“ prisipažino Adomas.

Lietuvos paviljonas vilioja pramogomis

Paroda „Expo“ nuo XIX a. pabaigos tradiciškai kas dvejus metus vyksta įvairiuose pasaulio miestuose, šiemet – Kinijoje, Šanchajuje.

Šiemet „Expo“ parodos parkas užima daugiau nei 5 kv. km plotą. Įrengti paviljonai ir daugiau nei 240 šalių, teritorijų ir tarptautinių organizacijų ekspozicijos. Lietuva savo paviljoną parodoje „Expo“ pristatė jau 10-ąjį kartą.

– 2010 metų parodos tema „Geresnis miestas, geresnis gyvenimas“, todėl kiekviena šalis stengiasi kuo originaliau atspindėti šią temą. Mūsų paviljoną puošia Lietuvos miestų vaizdai. Įėjimo dešinėje – stilizuotas oro baliono krepšys, kuriame įmontuoti dviejų žmonių siluetai, sukurti iš krepšinio kamuolių. Pradžioje idėja man atrodė per daug žaisminga, nerimta, tačiau vėliau įsitikinau, kad ji veikia informatyviai – juk daugelis žmonių Lietuvą žino kaip krepšinio šalį ir toks išorinis akcentas iškart pritraukia lankytojus. Įžengus vidun, salės centre, – didelio oro baliono imitacija. Jei jis būtų tikras, būtų didžiausias pasaulyje, nes jame vienu metu telpa daugiau nei 400 stovinčių žmonių. Įėjus į balioną – garsioji stebuklų plytelė, atkeliavusi iš Vilniaus Katedros aikštės. Ant jos atsistoję lankytojai užrašo savo norus, apsisuka ratu ir įmeta raštelį į norų dėžutę, tikėdami, kad kažkada norai išsipildys. Oro baliono viršuje įmontuoti kino projektoriai, per kuriuos rodomi įvairūs Lietuvos vaizdai. Tai tarsi kino teatras iš visų pusių, todėl lankytojams susidaro įspūdis, kad skrenda virš Lietuvos. Žmonių srautas, judėdamas dešinėn, aplanko visus organizatorių paruoštus taškus. Pirmas eksponatas – Vytauto Karčiausko skulptūra „Aš galiu“. Tai labai šiuolaikiškas kūrinys, kurį sudaro apskritimo formos rėmas ir dvylika metalinių stygų. Viduje platforma, į kurią įspausti dviejų žmonių pėdsakai. Pasak autoriaus, jie simbolizuoja vyriškos ir moteriškos prigimties pradą. Į skulptūrą gali įlipti ir atsistoti du žmonės. Tolesniuose terminaluose – lankytojus dominanti informacija apie Lietuvą, pavyzdžiui, kokia mūsų šalies valstybinė valiuta, kiek šalyje gyventojų, kas prezidentas. Yra žemėlapis, kuris padeda lankytojams įsivaizduoti, kurioje pasaulio vietoje yra Lietuva. Dar vienas istorinis žemėlapis vaizduoja šilko ir gintaro kelius. Parodoma, kad šie du keliai susikirsdavo ir taip Lietuva ir Kinija net senovėje turėjo tam tikrą sąlytį. Demonstruojami tautiniai kostiumai, pristatoma pramonė, sportas, menas, technologijų ir medicinos pasiekimai, skamba folklorinė ir šiuolaikinė lietuvių muzika. Paviljone įsikūrusi kavinė „Bernelių užeiga“ kviečia paragauti tradicinių patiekalų ir atsigaivinti lietuvišku alumi. Yra suvenyrų parduotuvė. Beje, parduotuvėje dirba kinė, kuri laisvai kalba lietuviškai. Labai populiari krepšinio aikštelė, kurioje galima išbandyti savo taiklumą. Jei žmogus įmeta bent du kartus iš eilės, gauna prizą. Prie aikštelės – Jono Kazlausko, treniravusio nacionalinę kinų krepšinio rinktinę, ir krepšininko Yao Ming‘o figūros, prie kurių lankytojai mielai fotografuojasi. Dar viena pramoga – lietuviškas paštas. Lankytojai gali išsiųsti atviruką savo draugams ar net sau pačiam. Laiškai bus surenkami ir išsiunčiami į Lietuvą ir grįš į Kiniją su Lietuvos pašto antspaudais, – išsamiai pasakojo lietuvis gidas.

Anot Adomo, Lietuvos paviljoną per dieną aplanko apie 30 tūkst. žmonių. Per pusmetį, tikimasi, Lietuvos paviljoną aplankys 5–6 mln. žmonių. Pasaulinę parodą „Expo 2010“, prognozuojama, turėtų aplankyti 70 mln. žmonių.

Tarp pareigų – ir pozuoti prieš fotoaparatą

Adomas prisipažino, kad paviljone tenka paplušėti, kadangi lankytojų srautai dideli.

– Dirbam po šešias valandas per dieną. Dažnai reikia teikti lankytojams informaciją apie Lietuvą ir jos kultūrą, paviljono ekspoziciją, prižiūrėti bendrą tvarką, jei prireikia, dirbti vertėju. Kinai labai mėgsta fotografuotis su užsieniečiais, todėl per valandą tenka nusifotografuoti su daugiau kaip 50 žmonių, – kasdieniais įspūdžiais dalijosi jaunuolis.

Adomo teigimu, daugumai kinų paviljonas patinka, nes jame daug aktyvių užsiėmimų. Kinai, anot tauragiškio, apie Lietuvą žino nedaug, tik yra girdėję apie Lietuvos krepšinį ir trenerį Joną Kazlauską. Pavieniai žmonės žino istorinių faktų nuotrupų apie Lietuvos ir Lenkijos bendrą valstybę arba Lietuvos kunigaikštystę, kai kurie net žino, kada Lietuva atkūrė nepriklausomybę.

Adomas „Tauragės žinioms“ prisipažino, kad Šanchajuje jam patinka. Vaikinas apsistojęs „Expo“ kaimelio viešbutyje, „Expo“ teritorijoje Pu Dong Nan Lu. Bute kompanija gyvena šešiese, po du kambaryje. Vaikinas pasakoja, kad daug laisvalaikio neturi, bet kai jo atsiranda, dažniausiai mokosi arba važiuoja į miestą.

– Jau kelerius metus gilinausi į Kinijos kultūrą ir kai gavau galimybę atvykti čia, tikrai buvau labai laimingas. Be abejo, yra tam tikrų kultūrinių skirtumų, kurie iš pradžių gali net šokiruoti, bet, manau, kad ilgiau pagyvenus galima priprasti, – teigė jaunuolis.

Nuotrauka
margis
Valdo Latožos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-04
Tokios žinios, ko gero, laukė ne viena tauragiškių šeima, auginanti mažamečius. Po kelerių metų pertraukos, sunkios ligos ir ilgo gydymo į darbą sugrįžta gydytojas Eugenijus Margis.
Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.  
Nuotrauka
inga
Įkelta:
2023-02-25
Tauragės sporto centro direktoriaus pavaduotoja, rankinio trenerė Inga Jurienė gimė ir augo Tauragėje, baigė tuometinę Tauragės 2-ą vidurinę mokyklą. Rankiniu susidomėjo antroje klasėje, o nuo septintos mokėsi sportininkų klasėje – visa rankinio komanda. Pasirinkusi trenerės kelią ji didžiuojasi savo auklėtinėmis, o labiausiai tuo, kad išsiugdė sau įpėdinę. Ir sūnus Lukas, užaugęs sporto salėje, pasirinko sportininko kelią. Nors moteris jau pasvarsto, kad galbūt laikas sportinius batelius, kaip sakoma, pakabinti ant vinies, vis dar žaidžia veteranų lygoje. Taip nuo 1983-ųjų – jau 40 metų – rankinis yra neatsiejama Ingos gyvenimo dalis.