Norvego akimis: Tauragė – galimybių miestas
Įkelta:
2010-07-13
Nuotrauka
Aprašymas
Sigita ir Jens: Norvegijoje negerbtinų profesijų neegzistuoja. Karinos Sėrikovos nuotrauka

Tauragiškė Sigita jau maždaug dešimtmetį gyvena Norvegijoje, tačiau gimtojo miesto jauna moteris nepamiršo. Antraisiais namais Tauragė tapo ir Sigitos vyrui bei jųdviejų atžaloms. Jaukioje šeimos svetainėje Tauragėje kalbamės apie Sigitos gimtinę – kokia ji dabar jau skandinavišku ritmu gyvenančios moters ir jos vyro Jens akimis.

Į Norvegiją – meilės keliu

Sigita ir Jens susipažino Norvegijoje 1999-ųjų vasarą. Į Norvegiją ekonomikos magistrantūros pirmakursė tą vasarą išvažiavo padirbėti. Tų pačių metų rudenį Sigitai teko grįžti į Lietuvą baigti mokslų. Neilgai trukus Sigita sužinojo besilaukianti – būsimasis kūdikis sudėliojo poros planus.

– Niekad neplanavau gyventi užsienyje, kadangi visada buvau ir tebesu didelė tėvynės patriotė, tačiau viską pakeitė meilė ir netikėta žinia apie nėštumą – tapau meilės emigrante, – juokėsi Sigita.

Sigitos teigimu, įsimylėjėliams gyventi Lietuvoje tuo metu galimybės nebuvo, kadangi Jens intensyviai kūrė savo verslą – metalo konstrukcijų pastatams gamybą. 2000 metais Sigita apsigynė ekonomikos magistro diplomą, po keleto dienų Kaune pagimdė sūnų Tomą ir po poros mėnesių kartu su Jens bei jųdviejų pirmagimiu iškeliavo į Norvegiją.

Šeimoje puoselėja lietuvybę

2002 metais Sigitos ir Jens Hodne šeima susilaukė antrojo vaikelio – Lauros. Pametinukai ilgai neleido jaunai moteriai dirbti pagal išsilavinimą, tačiau pasibaigus motinystės atostogoms Sigita įsidarbino vyro firmoje darbų saugos koordinatore – pamažu įsiliejo ne tik į Hodne šeimą, tačiau ir į naują kolektyvą.

Vyro vadovaujamoje bendrovėje Sigita dirbo iki 2008-ųjų, kai šeima susilaukė trečiojo mažylio – Mariaus.

Pora visus savo vaikučius pavadino tarptautiniais vardais – kad būtų lengva ištarti ir norvegams, ir lietuviams.

– Sigita stengiasi kiek įmanoma daugiau su vaikais bendrauti lietuviškai. Jai tai labai svarbu, – sakė Jens, beje, pats truputį kalbantis lietuviškai.

Sigita patvirtino, kad lietuvybė jų šeimoje gerbiama ir puoselėjama. Būtent todėl šeima į Sigitos tėviškę Tauragę atvažiuoja maždaug po šešetą kartų per metus.

Siūlo tauragiškiams vienytis

Atvykusi su šeima į Tauragę, Sigita stengiasi pailsėti, praleisti daugiau laiko su artimaisiais ir draugais, pakeliauti.

– Mums čia patinka. Tiesą pasakius, Tauragė – tikras galimybių miestas. Čia be galo daug galimybių verslui vystyti. Pavyzdžiui, išmanūs verslininkai galėtų įkurti jaukią kavinukę arba kino teatrą. Tačiau jei iš tiesų šitame mieste nėra paklausos šioms pramogoms, jei žmonės pakankamai neuždirba, kažkaip šią problemą privalo spręsti vietos valdžia, – samprotavo norvegas.

Savo vyrui pritarė ir Sigita. Moters manymu, valdžia turėtų rūpintis, kaip miestą paversti patrauklų vietiniams ir, žinoma, svečiams.

– Valdžios galvos turėtų pasirūpinti, kad žmonės savo pinigus leistų Tauragėje. Pavyzdžiui, tauragiškiai pramogauti renkasi Klaipėdą, Kauną, tačiau jie turėtų likti čia ir remti vietinį verslą, – tikino Sigita.

Poros nuomone, Tauragei trūksta savo išskirtinio renginio, kuriuo ji būtų garsi visoje Lietuvoje. Pavyzdžiui, Kleppe, miestelis, kuriame gyvena Hodne šeima, garsėja savo maisto švente.

– Suprantama, pirmaisiais metais šventė būtų nedidelė, vėliau ji tobulėtų, kol galiausiai galbūt taptų populiari ir žinoma visoje šalyje. Svarbiausia, kad žmonės norėtų prisidėti prie tokio renginio gera valia, neatlygintinai, tik iš iniciatyvos – tai renginio sėkmė, – mano Sigita.

– Manau, tauragiškiai turėtų susivienyti, – žmonai antrino vyras.

Rūpinasi vaikų gerove

Paklausti, kokių dar reformų imtųsi, jei jiems būtų leista prisidėti prie Tauragės miesto tobulinimo, Sigita ir Jens vienbalsiai atsakė, kad prisidėtų prie vaikų laisvalaikio gerinimo.

– Mes labai rūpinamės savo vaikų gerove. Pastebėjome, kad Tauragėje vaikams skiriama mažiau dėmesio negu Norvegijoje. Jei mums būtų duota galimybė kažkaip prisidėti prie miesto valdymo, sugalvotume, kaip vaikams smagiai praleisti laiką, – teigė Jens.

Pasak Sigitos, Norvegijoje įprasta, kad tėvai patys stengiasi dėl vaikų gerovės. Pavyzdžiui, kuria neformalius futbolo klubus ir pasikeisdami treniruoja savo bei kitų vaikus.

– Viskas vyksta labai organizuotai. Pavyzdžiui, gauni elektroninį laišką, kuriame parašyta, kad reikalinga sekretorė šešerių metų vaikų futbolo komandai, ir kažkuris iš tėvų, kuris jaučia pareigą, jog dar nė vienais metais nevykdė šių pareigų, sutinka šiemet dirbti sekretoriumi. Žinoma, visa tai daroma be atlygio, tik vaikų naudai, – pasakojo Sigita.

Gerbiamas kiekvienas

Paklausti, kuo lietuviai skiriasi nuo norvegų, sutuoktiniai sutartinai atsakė, kad norvegai iš pirmo žvilgsnio atrodo laimingesni.

– Tai nereiškia, kad jie turi mažiau problemų, tiesiog jie stengiasi į viską žiūrėti pozityviau. Taip pat didelis skirtumas tas, kad visi žmonės Norvegijoje gerbiami, jaučiasi reikalingi ir net neturintys aukštojo išsilavinimo gali uždirbti ne prasčiau negu kiti. Kitaip tariant, visi turi galimybę, – teigė Sigita.

– Norvegijoje negerbtinų profesijų tiesiog neegzistuoja. Jei dirbsi daug, tau bus suteiktos lygios galimybės užsidirbti, užimti aukštesnes pareigas, tavo pajamos nedaug kuo skirsis nuo aukštesnes pareigas einančiųjų, – paantrino Jens.

Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.  
Nuotrauka
inga
Įkelta:
2023-02-25
Tauragės sporto centro direktoriaus pavaduotoja, rankinio trenerė Inga Jurienė gimė ir augo Tauragėje, baigė tuometinę Tauragės 2-ą vidurinę mokyklą. Rankiniu susidomėjo antroje klasėje, o nuo septintos mokėsi sportininkų klasėje – visa rankinio komanda. Pasirinkusi trenerės kelią ji didžiuojasi savo auklėtinėmis, o labiausiai tuo, kad išsiugdė sau įpėdinę. Ir sūnus Lukas, užaugęs sporto salėje, pasirinko sportininko kelią. Nors moteris jau pasvarsto, kad galbūt laikas sportinius batelius, kaip sakoma, pakabinti ant vinies, vis dar žaidžia veteranų lygoje. Taip nuo 1983-ųjų – jau 40 metų – rankinis yra neatsiejama Ingos gyvenimo dalis.
Nuotrauka
skurvydas
Juozo Petkevičiaus nuotrauka 
Įkelta:
2023-02-16
Šiemet Tauragei tapus Lietuvos kultūros sostine, kurios koncepcija – penki keliai, vieno jų – Praeities kelio – ambasadoriumi tapo Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ restauratorius Audronis Skurvydas, apie savo darbą kalbantis su tokiu entuziazmu, kad juo nesunku užsikrėsti. Jo dirbtuvėse akys laksto nuo daikto prie daikto, o rankos pačios kyla viską paliesti. Praeities kelias, pasak jo, simbolizuoja mūsų patriotiškumą, meilę Tėvynei, pagarbą istorijai, tradicijų ir etnokultūros puoselėjimą ir pasididžiavimą savo kraštu.