Skraidantis žmogus
Įkelta:
2010-06-03
Nuotrauka
Aprašymas
Parasparnių asas Eligijus Straukas: „Ten, viršuje, labai smagu“. Asmeninio archyvo nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Motorizuotų parasparnių pagalbos kartais prašo policijos atstovai ieškodami dingusių asmenų. Asmeninio archyvo nuotrauka

Motorizuotais parasparniais Lietuvoje skraidyti pradėta beveik prieš 15 metų. Jei sunku įsivaizduoti, kas tai per transporto priemonė, belieka prisiminti garsų pasakų ir filmukų vaikams personažą Karlsoną, kuris mėgsta uogienę. Ant nugaros dūzgiantis varikliukas ir sparnas – viskas, ko reikia tikram adrenalino mėgėjui. Tauragiškis verslininkas Eligijus Straukas parasparniu skraido šešerius metus ir teigia, kad tai ne tik puikus būdas gerai praleisti laiką, bet ir patogi priemonė nuvykti pas uošvius į Mažeikius.

Atkeliavo iš Prancūzijos

Vos prašnekus apie parasparnius Eligijus Straukas perspėja, kad dažnai parasparnis painiojamas su parašiutais ir kitomis transporto priemonėmis. Motorizuotas parasparnis „gimė“ Prancūzijoje XX amžiaus pabaigoje. Skraidymo priemonė greitai išpopuliarėjo dėl kompaktiškos konstrukcijos (išardytas parasparnis telpa automobilio bagažinėje), nesudėtingo valdymo, nedidelių eksploatacinių išlaidų. Svarbu ir tai, kad nusileisti parasparniui nebūtinas aerodromas, pakanka krepšinio aikštelės pievos.

Motorinį parasparnį sudaro ant pečių tvirtinama jėgainė su propeleriu ir sparnas, panašus į parašiutą. Pastarasis ore tampa kietas, todėl nekrinta – sklendžia.

„Penktojo vandenyno“ narys

Prieš šešerius metus motorizuotais parasparniais susidomėjęs 48-erių verslininkas E. Straukas gerai prisimena pirmuosius savo skrydžius, kurių mokėsi Alytuje. Keletas instruktoriaus pamokų ir gaunama licencija, leidžianti patirti tikrąjį „karlsonišką“ skrydį.

– Ten, viršuje, smagu, o nusileidęs ant žemės jaučiu iškrovą, – įspūdžiais dalijosi Eligijus, dalyvavęs motorizuotų parasparnių klubo šeštajame gimtadienyje, surengtame Tauragės aerodrome.

„Penktasis vandenynas“–didžiausias ir veikliausias motorizuotų parasparnių sporto klubas Lietuvoje. E. Straukas sako, kad šiame klube itin griežta tvarka, o tai labai gerai, kai sportas ekstremalus.

– Nežinau nė vieno mirtino atvejo tarp mūsų sporto atstovų. Parasparniai – tikrai labai saugi priemonė. Net jei sugestų motoras, patyręs pilotas nusileisti galėtų ir nedidelėje miesto aikštėje, – pasakojo E. Straukas.

Šiuo metu Tauragėje parasparnių sportą kultivuoja keturi žmonės. „Penktojo vandenyno“ klubo vadovo Normanto Palioko teigimu, mūsų miesto atstovai ypač aktyvūs ir nusileidžia tik Vilniaus, Kauno ir Rokiškio parasparnininkams. Klubas šiuo metu vienija apie 80 narių.

Skrydį lemia oras

E. Strauko teigimu, smagu tai, kad parasparniu skristi galima bet kuriuo metų laikų. Žiemą net smagiau, dėl palankių oro srautų oreivių terminais parasparnis „varo kaip per kisielių“. Reikia tik šiltai apsirengti ir kilti debesų link. Paprastai šia transporto priemone skraidoma kelių kilometrų aukštyje, Eligijus sako, kad yra išbandęs ir trijų kilometrų aukštį. O rekordų siekiantys klubo nariai pakilo net į penkių kilometrų platybes.

Vasarą, kai šilta, skristi galima bet kada. Svarbu saugotis vėjo ir lietaus. Kai vėjuota, parasparnis lekia kaip per akmenis. Šio sporto mėgėjai visada itin atidžiai stebi orų prognozes. Eligijus tokia savo transporto priemone yra nuskridęs iš Vilniaus į Taliną. Nuo 3 iki 5 litrų benzino „suvalgantis“ motoriukas reikalauja trumpų sustojimų.

Pas uošvius – į Mažeikius

Dangų varstantys parasparniai ne tokie ir lėti. Pučiant palankiam vėjui sugeba išvystyti iki 130 kilometrų per valandą greitį.

– Kartą iš Tauragės į Mažeikius pas uošvius skridau parasparniu, – pasakojo pašnekovas, prasitaręs, kad toks žmonos tėvų aplankymo būdas juos tikrai nustebino.

E. Straukas sako, kad į klubo „Penktasis vandenynas“ sąskrydžius vyksta su gydytoja žmona, kuri mėgsta paskraidyti analogišku, tik dviviečiu parasparniu. Du verslininko sūnūs kol kas šiuo ekstremaliu sportu nesidomi.

Energijos nestokojantis vyriškis sako, kad, be skraidymo, jis labai mėgsta kalnų slidinėjimą.

Svarbūs prietarai

Parasparnininkai sutartinai įrodinėja, kad jų pomėgis tikrai nėra tik pasiturinčių žmonių pramogavimo būdas. Nauja skraidymo įranga kainuoja apie 20000 litų. Tačiau naudotą galima nusipirkti ir už 5–8 tūkstančius litų.

„Penktojo vandenyno“ klubo nariai – skirtingų požiūrių žmonės, juos vienija skraidantys ir aviacijai prijaučiantys vyrai ir moterys, vaikystėje svajoję tapti kosmonautais ar lakūnais. E. Strauko teigimu, parasparnis labai patogus, nes pakilti juo galima beveik iš kiemo. Tiesa, yra keletas prietarų, kurie gali sutrukdyti.

– Niekada negalima keikti sparno, jei nepavyko pakilti. Priešingai – reikia padrąsinti save ir būtinai pavyks. Jei žmona pakvietė kur nors važiuoti, niekada nedvejok – skristi ar vykti su ja. Tai labai negeras ženklas, tokiu atveju geriau skrydį atidėti, – paslaptis atskleidė Eligijus.

Šiandien vyriškis neįsivaizduoja savo laisvalaikio be propelerio ant nugaros ir sako, kad sukdamas ratus virš Tauragės puikiai pastebi besikeičiantį Tauragės miestą ir jo žmones.

Nuotrauka
margis
Valdo Latožos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-04
Tokios žinios, ko gero, laukė ne viena tauragiškių šeima, auginanti mažamečius. Po kelerių metų pertraukos, sunkios ligos ir ilgo gydymo į darbą sugrįžta gydytojas Eugenijus Margis.
Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.