Lomių muziejus – nerašyta kaimo istorija
Įkelta:
2010-04-15
Nuotrauka
Aprašymas
Muziejaus dvasia vadinama Elena Bazinienė demonstruoja savo močiutės dėvėtą skarą. Karinos Sėrikovos nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Muziejaus kambarius skiriančiame koridoriuje įrengta lomiškės Emilijos Užkurienės šiaudinių darbų ekspozicija. Karinos Sėrikovos nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Muziejaus eksponatai skaičiuoja šimtmečius. Karinos Sėrikovos nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Karinos Sėrikovos nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Karinos Sėrikovos nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Karinos Sėrikovos nuotrauka

Beveik metus skaičiuojantis Lomių krašto istorijos ir etnografijos muziejus atšilus ir vėl kviečia smalsius kraštiečius pasigrožėti mūsų tautos senuoju palikimu. „Tauragės žinias“ pasiekė Tauragės rajono Lomių pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos mokytojos, kraštotyrininkės, Lomių krašto istorijos ir etnografijos muziejaus įkūrėjos bei vadovės Elenos Bazinienės prašymas apie šį kvietimą paskelbti plačiau – kad visi tauragiškiai žinotų, jog yra laukiami.

Muziejaus užuomazgos „Kraštotyros kambaryje“

Dabartinio Lomių istorijos ir etnografijos muziejaus užuomazgos – apie 1970-uosius. Tuomet vadinamasis muziejus, o tiksliau vos keleto eksponatų ekspozicija, buvo įkurtas Lomių mokykloje istorijos mokytojo, mokyklos direktoriaus Liongino Jautakio iniciatyva. Tai tebuvo kabineto kampe sukrauti keletas geldų, sviestamušis, lino šukos, tačiau šie senoviniai daiktai mokinius labai masino.

Apie 1988-uosius į jau naują Lomių aštuonmetę mokyklą dirbti atvažiavo Danutė Oželienė, būsimoji Lomių aštuonmetės direktorė. Pasak Elenos Bazinienės, ši moteris buvo neabejinga kraštotyrai, todėl pasiūlė atitverti mokyklos koridoriaus gale vietą, skirtą senajam tautos palikimui. Eksponatai buvo sunešti iš senosios mokyklos palėpės, kur mokytojas L. Jautakis buvo sukaupęs ir daugiau senojo paveldo. Atitverta koridoriaus dalis pavadinta „Kraštotyros kambariu“.

Pasak muziejaus vadovės, tarybiniais laikais niekas per daug nesuprato senojo palikimo vertės, todėl kaimo žmonės negailėdami į „Kraštotyros kambarį“ nešė krūvas eksponatų – visi tokiu būdu norėjo įsiamžinti. Todėl greitai „Kraštotyros kambarys“ tapo tiesiog sandėliu. Galų gale, kai 2005 metų rugpjūtį sudegė Šakviečio pagrindinė mokykla, Lomių mokykla pajuto didelį moksleivių pagausėjimą, prireikė daugiau klasių ir erdvės, todėl „Kraštotyros kambarį“ teko panaikinti. Eksponatai ir vėl išgabenti į senąją mokyklą, palėpėn.

Džiugina žmonių geranoriškumas

Lomių „Kraštotyros kambario“ eksponatai palėpėje prasimėtė apie ketvertą metų. 2008-aisiais, Mažonų seniūnui Jonui Samoškai leidus, pradėti rašyti pirmieji projektai buvusios bibliotekos patalpoms suremontuoti ir jose įrengti Lomių muziejų. 2009 metais liepos 11 dieną, per tradicinę kraštiečių šventę, duris pagaliau atvėrė Lomių istorijos ir etnografijos muziejus.

– Pamenu, buvo labai didelė šventė, minėjome Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, Lietuvos tūkstantmetį ir muziejaus atidarymo iškilmes, – pasakojo muziejaus dvasia vadinama E. Bazinienė.

Kraštotyrininkė iki šiol negali atsidžiaugti žmonių geraširdiškumu. Pasak muziejaus vadovės, projektui skirtų pinigų užteko tik daliniam muziejaus patalpų remontui, todėl etnografijos kambarį teko rengti kaimo žmonių pastangomis ir už savo lėšas.

– Iki šiol širdį glosto prisiminimai, kai skambindavo nepažįstami žmonės ir klausdavo, kaip mums sekasi, ar darbai juda į priekį arba klausdavo, ar mums nereikia tokio ar kitokio eksponato. Buvo momentų, kad prie muziejaus durų kokią senieną padėtą rasdavome. Visi suprato muziejaus misiją, suprato, kad tie senoviniai rakandai bus branginami ir gerbiami, – teigė lomiškė.

Pasak kraštotyrininkės, į muziejų paprastai keliaujama per istorijos arba lietuvių kalbos pamokas. E. Bazinienės tikinimu, istorinių relikvijų apžvalga labai praverčia, kai vaikus reikia mokyti etninės kultūros. Atšilus orams (muziejus nekūrenamas – red.), muziejuje laiką leidžia ne tik mokiniai ir Lomių jaunimas, tačiau ir kraštotyrininkai.

– Vaikai prie didžiojo stalo ruošia pamokas, na, o mes, kraštotyrininkai, turime savo kampą, kur galime ramiai rinkti medžiagą. Viena mūsų svajonių – turėti savo kompiuterį istorinei medžiagai sisteminti, – sakė muziejaus įkūrėja.

Muziejuje visi laukiami

Lomių muziejus suskirstytas į du kambarius: istorijos ir etnografijos. Istorijos kambarys šviesus, erdvus, jo sienas puošia aštuoni dideli stendai, vadinamosios sekcijos. Juose – skirtingo laikotarpio ir tematikos Lomių istorijos nuotrupos.

Pirmoji sekcija skirta Lomių istorijai nuo seniausių laikų. Pasak E. Bazinienės, joje sudėti įrodymai apie Lomių kaimo egzistavimo pradžią. Tarp jų – kopija dokumento, kuriame 1575 metais, manoma, pirmą kartą paminėtas Lomių gyvenvietės vardas.

Antroji sekcija vaizduoja nepriklausomos Lietuvos laikus, 1918–1940-uosius. Sekcijoje – nuotraukos ir dokumentai, priklausę savanorių šeimoms, kurios kūrė aktyvų kaimo gyvenimą, šaulių veiklos pabiros.

Trečioji sekcija skirta Lomių Kristaus Atsimainymo bažnyčiai. Kraštotyrininkė E. Bazinienė „Tauragės žinioms“ pasakojo linksmą istoriją, kaip bažnyčios statybų laikais į Lomius plūdo aplinkinių kaimų ir pačių Lomių gyventojai paskambinti tarp dviejų medžių įtaisytą bažnyčios varpą.

Ketvirtojoje istorijos kambario ekspozicijoje surinktos nuotraukos ir dokumentai, susiję su Lomių mokyklos istorija.

Penktojoje sekcijoje eksponuojami su rezistentais ir tremtimi susiję eksponatai. E. Bazinienės teigimu, į Sibirą buvo ištremta apie 30 lomiškių šeimų, kuriose augo apie aštuonias dešimtis vaikų. Viena garsiausių Lomių tremtinių – Valerijos ir Jono Kazlauskų šeima. Muziejuje daug šiai tragiško likimo šeimynai priklausiusių nuotraukų, daiktų. Šioje ekspozicijoje – ir partizano Vytauto Dautaro, slapyvardžiu Žaibas, asmeniniai daiktai – matematikos, kurios jaunas vyras labai nemėgo, vadovėlis, muziejui dovanotas Žaibo giminių. Partizanas susisprogdino lauke, netoli Lomių.

Šeštoji ekspozicija pavadinta „Kultūros, knygos kelias“ ir skirta Lomių kultūrai ir knygnešiams.

Septintoji ekspozicija pasakoja muziejaus lankytojams apie garsiausią lomiškę – rašytoją Birutę Baltrušaitytę.

Aštuntoji istorijos kambario sekcija „Mūsų kraštiečiai“ skirta kitiems garsiems lomiškiams: Anglijos lietuviui Juozui Arbačiauskui, advokatui Jonui Kairevičiui, teisininkui Valdui Mikalauskui, sportininkams Virginijui Kairevičiui ir Sandrai Martinkienei, žurnalistei Zitai Čepaitei, visuomenininkui Albinui Batavičiui ir kitiems.

Priešingai nei istorijos kambaryje, etnografijos kambaryje nėra vietos apsisukti. Jame pilna net nenusakomo senumo rakandų: geldų, pintinių, ližių, kočėlų, senovinių indų ir šviestuvų, kurpiaus, staliaus ir net naminukės virėjų įrankių, galybė žemaitiškų klumpių, kitokių apavų, net ir senovinių pačiūžų. Yra ir stambesnių namų apyvokos daiktų: lygintuvų, sviestamušių, verpimo ratelių, audimo staklių. Šios ypač brangios ir vertinamos. Etnografijos kambario sienos papuoštos lomiškių moterų išaustais audiniais ir siuvinėtais kilimais, skrynios nuklotos šimtmečius skaičiuojančiomis gelumbės skaromis.

Prieš paliekant muziejų, Elena paprašė pasirašyti svečių knygoje, o laikraščio skaitytojams perduoti, kad muziejuje visi be galo laukiami.

Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.  
Nuotrauka
inga
Įkelta:
2023-02-25
Tauragės sporto centro direktoriaus pavaduotoja, rankinio trenerė Inga Jurienė gimė ir augo Tauragėje, baigė tuometinę Tauragės 2-ą vidurinę mokyklą. Rankiniu susidomėjo antroje klasėje, o nuo septintos mokėsi sportininkų klasėje – visa rankinio komanda. Pasirinkusi trenerės kelią ji didžiuojasi savo auklėtinėmis, o labiausiai tuo, kad išsiugdė sau įpėdinę. Ir sūnus Lukas, užaugęs sporto salėje, pasirinko sportininko kelią. Nors moteris jau pasvarsto, kad galbūt laikas sportinius batelius, kaip sakoma, pakabinti ant vinies, vis dar žaidžia veteranų lygoje. Taip nuo 1983-ųjų – jau 40 metų – rankinis yra neatsiejama Ingos gyvenimo dalis.
Nuotrauka
skurvydas
Juozo Petkevičiaus nuotrauka 
Įkelta:
2023-02-16
Šiemet Tauragei tapus Lietuvos kultūros sostine, kurios koncepcija – penki keliai, vieno jų – Praeities kelio – ambasadoriumi tapo Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ restauratorius Audronis Skurvydas, apie savo darbą kalbantis su tokiu entuziazmu, kad juo nesunku užsikrėsti. Jo dirbtuvėse akys laksto nuo daikto prie daikto, o rankos pačios kyla viską paliesti. Praeities kelias, pasak jo, simbolizuoja mūsų patriotiškumą, meilę Tėvynei, pagarbą istorijai, tradicijų ir etnokultūros puoselėjimą ir pasididžiavimą savo kraštu. 
Nuotrauka
rokas
Roko Baciuškos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-01-24
Dvi savaitės dulkių, smėlio, greičio ir didžiulės įtampos – Rokas Baciuška šių metų Dakare išgyveno tikrą dramą. Nors grįžo be išsvajotos pirmosios vietos, po ilgos ir varginančios kovos ne savo noru nusileidęs, tačiau pagerinęs geriausią asmeninį rezultatą Dakare ir bagių klasėje užėmęs antrąją vietą. „Tokia maža ir tuo pačiu tokia didelė ta mūsų Lietuva, o ką jau kalbėti apie Tauragę. Jokie išbandymai nebaisūs, kai esame kartu, todėl dalinuosi džiaugsmu su jumis visais“, – teigė lenktynininkas.
Nuotrauka
ukininkas
Įkelta:
2023-01-14
Praėjusių metų pabaigoje surengtame Mero padėkos vakare už jaunatvišką ryžtą kuriant inovatyvų ir modernų ūkininko ūkį Tauro statulėlė įteikta Gyčiui Ūseliui. Dabar jaunasis Batakių seniūnijos ūkininkas dirba apie 120 hektarų žemės ir planuoja tolesnę ūkio ir technologijų plėtrą. Gytis dalyvauja Lietuvos kaimo plėtros programose ir per investicinius projektus modernizuoja ūkį. O baigtos Vilniaus universiteto Šiaulių akademijoje kūno kultūros ir sporto pedagogikos studijos rodo dar vieną vaikino pomėgį – sportą. Gytis yra ir svarsčių kilnojimo pasaulio čempionas. 
Nuotrauka
kaledos
Įkelta:
2022-12-25
Kalėdų stebuklas dažniausiai prasideda nuo susitikimo su Kalėdų Seneliu. Vienas jų –  menininkas Edvardas Gasinskas. Daugybę metų šventėms pasipuošiantis Kalėdų Senelio kostiumu vyras nori pradžiuginti kuo daugiau žmonių.
Nuotrauka
ausra
Įkelta:
2022-12-24
Seni žmonės tokie pat svarbūs, kaip jauni, sveiki ir veiklūs. Tačiau dažnai jie gyvena vieniši ir jiems reikia pagalbos. Policijoje dirbanti Maltiečių savanorė Aušra Mandrijauskaitė-Dambrauskienė kas sekmadienį aplanko po keletą vienišų senolių, atveždama jiems ne tik maisto paketus, bet ir savo širdies šilumą. Ji sako, kad senoliams ne taip svarbu atvežamas maistas, kaip galimybė pabendrauti. Su jais išgertų arbatos puodelių, sako, negalėtų net suskaičiuoti, o geriausias atlygis – ją pamačius džiaugsmu sužibančios senolių akys.
Nuotrauka
rima
Įkelta:
2022-11-26
Prieglaudos „Gyvūnų globa Tauragėje“ pastatą išvydau jau visiškai sutemus. Vėlų šeštadienio vakarą prie jo durų mane pasitiko čia savanoriaujanti Rima Petrauskaitė, pakvietusi užeiti į vidų. Vos įžengus pasigirdo kačių švelnus miaukimas. Jeigu turėtų akis ir ausis, šios prieglaudos sienos galėtų papasakoti ne vieną linksmą arba graudžią istoriją apie tai, kokių išbandymų teko patirti čia patekusiems gyvūnams. 
Nuotrauka
kolek
Įkelta:
2022-11-20
Pomėgio turėjimas praplečia požiūrį į pasaulį, suteikia daug žinių, todėl turėti vienokį ar kitokį pomėgį labai svarbu. Tai leidžia save formuoti kaip asmenybę. Be to, pomėgiai kuria ryšį tarp žmonių. Tomas Šerpytis, daug metų kolekcionuojantis pašto ženklus ir bandantis suburti Tauragės kolekcininkus, „Tauragės žinioms“ papasakojo, kaip prasidėjo jo kolekcija, kodėl renka būtent pašto ženklus ir kokių istorijų jie atskleidžia.
Nuotrauka
dres
Įkelta:
2022-11-19
Šilutiškė šunų dresuotoja Deimantė Dargytė, baigusi kraštovaizdžio architektūros studijas, pasuko savo gyvenimą visai kita linkme. Įgytą profesiją iškeitė į darbą pasienyje, kuriuo ir susidomėjo dėl galimybės dirbti su gyvūnais. Pasienyje kinologe dirbanti moteris pataria ir  tauragiškiams gyvūnų augintojams, moko šunis pagrindinių elgesio taisyklių bei socializacijos. Deimantė prisideda ir prie populiarėjančių šunų-asistentų ruošimo. 
Nuotrauka
jurga maya bazyte
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2022-11-15
Tikriausiai ne vienam tauragiškiui jau pažįstama jogos mokytoja Jurga Maya Bazytė. Iš Kauno atsikrausčiusi 31-erių moteris džiaugiasi Tauragėje atsidūrusi tinkamu laiku. Dabar ji savo jogos studijoje renka pilnas grupes mokinių, džiaugiasi tauragiškių aktyvumu ir rūpinimusi savo sveikata. 
Nuotrauka
teiseja
Autoriaus nuotrauka
Įkelta:
2022-11-13
Tauragės apylinkės teisme pusę metų dirbanti teisėja Jurgita Vaitkevičienė atvira – padėtis teismuose dėl žemų teisėjų ir kitų darbuotojų atlyginimų tampa kritinė, nes sunkiau prisikviesti gabių teisininkų. Taigi darbo krūvis tik didėja. Nepaisydama to, J. Vaitkevičienė savo darbe mato didelę prasmę – ji teigia, kad teisėjo darbas labai svarbus visuomenei visų pirma dėl to, kad einant šias pareigas galima apginti pažeistas žmogaus laisves ir teises, o priimami sprendimai kartais lemia žmonių gyvenimus, tad ant teisėjų pečių krinta didžiulė atsakomybė. 
Nuotrauka
sigrida
Įkelta:
2022-11-02
Gal nedaug kas žino, kad Parapijos namų rūsyje veikia kepyklėlė „Sigridos Saldi pasaka“, o joje vienintelė darbuotoja – pati Sigrida. Dar baigdama mokslus darbo vietą sau sukūrusi jauna moteris darbo tikrai nebijo. Kad ir kiek užsakymų sulauktų, pluša išsijuosusi – jai labai svarbu nenuvilti savo klientų ir įvykdyti užsakymus laiku
Nuotrauka
vestina
Įkelta:
2022-10-29
Vestina Gustienė – 25-erių Klaipėdos universiteto absolventė, savo veiklomis prisidedanti prie Klaipėdos jūrų pramonės pažangos, žiedinės ekonomikos technologijų vystymo bei energetinių išteklių tausojimo. Gimusi ir iki penkerių augusi Tauragėje, paskui Vestina su mama persikėlė į Klaipėdą, ten liko ir studijuoti bei dirbti. Mokslinių darbų ji ėmėsi dar studijuojama, nestokoja jiems idėjų ir dabar, jau dirbdama, o žiniomis ir patirtimi dosniai dalijasi ne tik su Klaipėdos, bet ir su Tauragės moksleiviais – į mokyklą ją pakviečia močiutė Ona Gaurylienė, mokytojaujanti Jovarų pagrindinėje mokykloje. 
Nuotrauka
rokas baciuska
Komandos archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-20
Maroko ralyje tauragiškis Rokas Baciuška T4 klasėje finišavo pirmas. Ši pergalė užtikrina, kad Pasaulio ralio čempionate Rokas bus pirmasis lietuvis, užlipęs ant prizininkų pakylos. Šiuo metu jaunasis lenktynininkas yra antras galutinėje įskaitoje, lemiama kova su pirmosios ir trečiosios vietos laimėtojais vyks Ispanijoje kitą savaitę. Roko ambicijos didelės – pergalė čempionate.
Nuotrauka
vestina gustiene
Asmeninio archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-11
Vestina Gustienė – 25-erių Klaipėdos universiteto absolventė, savo veiklomis prisidedanti prie Klaipėdos jūrų pramonės pažangos, žiedinės ekonomikos technologijų vystymo bei energetinių išteklių tausojimo. Gimusi ir iki septynerių augusi Tauragėje, paskui Vestina su mama persikėlė į Klaipėdą, ten liko ir studijuoti bei dirbti. Šiuo metu ji dirba UAB „Glashed Baltic“, kurti užsiima inovatyviais projektais, komercinių pastatų stiklo fasadų gamyba. Vestina Gustienė dalyvauja „Švyturio Klaipėdos ateities stipendijos konkurse ir pateko į finalą. Iš daugiau nei 20 nominantų pateko į šešetuką.
Nuotrauka
aliona
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-10-01
Beprotiškai kylančios elektros kainos – dar vienas smūgis nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams. Tauragėje prisiglaudusios ukrainietės Alionos ir jos šeimos – dviejų dukrų ir dviejų anūkių – istorija ir taip kupina baimės, nerimo, sunkumų. Moteris tvirtina savo kelyje sutikusi tik gerus žmones ir yra be galo jiems dėkinga, tačiau dabar jai ir vėl reikia pagalbos – ji ieško būsto nuomai, kadangi namas, kuriame gyveno iki šiol, šildomas elektra, o sąskaitos –  kosminės.