Krizė išmokė neįprasto amato
Įkelta:
2010-04-08
Nuotrauka
Aprašymas
Pynimo raštų Tomas ieško visagaliame internete. Karinos Sėrikovos nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Pagaminti grandinėlę ar apyrankę trunka apie šešias valandas, diržą – porą dienų. Karinos Sėrikovos nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
"Tauragės žinių" korespondentė Karina taip pat išbandė žiedmarškius – jausmas įspūdingas. Tomo Bivainio nuotrauka

Tomui Bivainiui 26-eri ir jis turi neeilinį hobį – vaikinas pina papuošalus iš vielos. Nors tai daro dar vos keletą mėnesių, jo kolekcijoje jau ne vienas cinkuoto plieno diržas, keletas nerūdijančios vielos grandinėlių, apyrankių. Tačiau yra vienas darbas, kuriuo Tomas gali nesidrovėdamas pasididžiuoti prieš savo draugus – tai jo paties pagaminti Viduramžių laikų pynimo žiedmarškiai.

Hobį atrado per užsispyrimą

Tomas sako, kad naują savo hobį atrado iš neturėjimo, ką veikti. Beveik metus Tomas dirbo staliumi baldų gamybos įmonėje, vėliau pusantrų metų – sandėlininku gerai Tauragėje žinomoje įmonėje „Note Tauragė“. Praėjusią vasarą vaikinas sulaukė nemalonios žinios apie prastėjančią „Note Tauragė“ padėtį ir todėl turėjo palikti darbą.

– Paskutiniu metu daugiau sukinėjuosi namuose, padedu mamai, kadangi ji turi sveikatos problemų. Mėgstu pabūti su draugais, pasiklausyti muzikos, palandžioti po internetą, nulėkti į sodą. Na, ir pinti, – šypsosi iš pirmo žvilgsnio stambaus stoto, tačiau ramaus būdo vaikinas.

Bedarbio likimas ir atsiradęs laisvo laiko perteklius suteikė galimybę pabandyti įgyvendinti slaptą svajonę – nusipinti Viduramžių laikų pynimo žiedmarškius.

– Mintis nusipinti žiedmarškius šovė, kai pamačiau, kad tokius nusipynė mano bičiulis. Žiedmarškiai man patiko, todėl pagalvojau, jei jis sugebėjo nusipinti, pavyks ir man. Tai buvo tiesiog savotiškas užsispyrimas, – pasakojosunkiojo metalo muzikos gerbėjas.

Reikia kantrybės

Pasak vaikino, pasiruošimas žiedmarškių pynimui truko apie porą savaičių. Per tą laiką jis išbandė įvairių pynimo technikų, pasipraktikavo, gamindamas smulkiuosius papuošalus – diržus ir apyrankes. Žiedmarškius be rankovių Tomas pasigamino maždaug per mėnesį. Sunkiausioji dalis, pasak jaunuolio, buvo prie jau beveik pagamintų žiedmarškių pritvirtinti rankoves. Tai truko dar mėnesį.

Tomo žiedmarškiai sveria apie 13 kilogramų, yra suverti iš maždaug 7000 žiedų, kuriems pagaminti prireikė apie 260 metrų cinkuotos plieno vielos. Beje, žiedelius Tomas taip pat gamina pats iš 2 milimetrų vielos. Procesas paprastas: Tomas susisuka vielą į spyruoklę, sukarpo susuktus žiedelius, vėliau vienus praskleidžia, o kitus atvirkščiai – suglaudžia (vieni bus skirti mauti, kiti bus maunami). Žiedelių diametras 10–11 milimetrų.

Pynimas, kurį savo žiedmarškiams pritaikė Tomas, yra klasikinis Viduramžių laikų pynimas, kai ant vieno žiedelio veriami keturi kiti. Tomo teigimu, nupinti žiedmarškius nėra labai sunku, tačiau šis darbas reikalauja kantrybės.

– Tiesą pasakius, ne visada esu kantrus, tiek su daiktais, tiek su žmonėmis, tačiau žiedmarškių pynimas buvo labiau atsipalaidavimas negu kančia, todėl kantrybės šiam darbui man užteko, – pasakojo jaunuolis.

Nepigus pirkinys

Šiuo metu Tomas vis labiau domisi žiedmarškių gamybos technologijomis, kurių yra labai įvairių. Pasak vaikino, pirmieji žiedmarškiai buvo sukurti V–IV amžiuje prieš mūsų erą keltų atstovų Rumunijoje. Vėliau jie plito labai sparčiai. Vienokius žiedmarškius gaminosi europiečiai, kitokius – azijiečiai.

Tomas pasiryžęs pagaminti ir daugiau bei įvairesnių žiedmarškių, tačiau visų pirma jis norėtų parduoti savo pirmąjį darbą – tam, kad įsitikintų, jog jo kūriniai kažkam įdomūs, reikalingi.

– Jei parduosiu šitą, galėsiu pradėti serijinę gamybą, – juokauja Tomas.

Ne paslaptis, kad žiedmarškiai – nepigus pirkinys. Paprastai tokius autentiškus darbus perka įvairiausių atkuriamosios istorijos klubų nariai. Žiedmarškiai gali kainuoti nuo maždaug 600 litų ir daugiau. Tomas savuosius siūlo už 450 litų – sako, krizė daro savo. Smulkiuosius savo gaminius vaikinas taip pat ketina pardavinėti už simbolinę kainą. Beje, grandinėlės ir apyrankės, prasitarė, jau sulaukė populiarumo.

Paklaustas, ką vaikinas darys su žiedmarškiais, jei jų taip ir nepavyktų parduoti, Tomas atsakė, kad gal kada nors pasipuoš šiuo neeiliniu drabužiu per mėgstamos grupės koncertą.

Nuotrauka
margis
Valdo Latožos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-04
Tokios žinios, ko gero, laukė ne viena tauragiškių šeima, auginanti mažamečius. Po kelerių metų pertraukos, sunkios ligos ir ilgo gydymo į darbą sugrįžta gydytojas Eugenijus Margis.
Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.