Tauragės žinios logotipas
Lietuvos pašto 105-ąją sukaktį pasitinkant

Viktoro Jokubaičio asmeninio albumo nuotrauka

Lietuvos pašto 105-ąją sukaktį pasitinkant

Pašto veikla kaip komunikacijos priemonė tarp žmonių skaičiuojama tūkstančiais metų. Ilgą laiką Tauragės paštui vadovavęs Viktoras Jokubaitis įsitikinęs, kad kiekvienos valstybės kertinis pamato akmuo yra ir turi būti paštas, nesvarbu, koks technologinis progresas egzistuoja pasaulyje. Lietuvos paštas įkurtas prieš 105 metus lapkričio 16-ąją. Šia proga V. Jokubaitis ir buvusios jo kolegės pasidalijo prisiminimais.

Vos neprarado istorinio pastato

Lietuvos pašto įkūrimo data laikoma 1918 m. lapkričio 16 d., 1922 m. Lietuvos paštas tapo tarptautinės Pašto sąjungos nariu. 1990 m. atkūrus Lietuvos nepriklausomybę 1992 m. sausio 10 d. atkurta ir Lietuvos pašto narystė Pasaulinėje pašto sąjungoje.

Neseniai minėta dar viena data – Tauragės pašto, pastato pastatyto carinės Rusijos, 190 metų sukaktis. Ta proga paštą papuošė gražus akcentas – iš metalo iškalta pašto karieta, pristatyta su istorine apžvalga.

– Galbūt toje apžvalgoje kas nors pasigedo mūsų, atkūrus Lietuvos nepriklausomybę dirbusiųjų pašte, naujų principų, technologijų diegimo, įvaizdžio kūrimo, todėl norisi apie tai priminti, – sako Viktoras Jokubaitis, Tauragės apskrities centrinio pašto (ACP) direktoriumi dirbęs 1997–2009 m.

– Yra ir daugiau datų, svarbių Tauragės istorinio pašto pastato likimui, – sako jis ir vardija: – Kadangi 1991 m. gruodžio 17 d. buvo nutarta pertvarkyti Lietuvos ryšių valdymo struktūrą, atskiriant paštą nuo VĮ ,,Lietuvos telekomas“, vėliau dalijantis pastatais Tauragės apskrities centrinio pašto istorinis pastatas dėl iki šiol nežinomų aplinkybių atsidūrė „Telekomo“ balanse. Šis faktas į viešumą iškilo, kai Lietuvos pašto generalinis direktorius atvyko Tauragės apskrities centrinio paštą kolektyvui pristatyti naują vadovą. Paštininkams pasiūlius generalinis direktorius neprieštaravo dėl darbuotojų kreipimosi į Lietuvos Respublikos Vyriausybę. Kreipimosi tekstas buvo paviešintas leidiniuose 1998 02 03 ,,Lietuvos aidas“ Nr. 22 ir 1998 01 29 ,,Tauragiškių balsas“ Nr. 11, tik po to, prabėgus dvejiems metams, atlikus ilgas procedūras, tuometinio LR Susisiekimo ministro, ,,Telekomo“ ir Lietuvos pašto vadovų pastangomis Tauragės apskrities centriniam paštui sugrąžintas istorinis pastatas. Toliau sekė rekonstrukcijos darbai, darbo, buities ir poilsio vietų įrengimas. Malonu priminti, kad Tauragės paštas tapo gražiausiu miesto pastatu – tokiu pavadinimu publikuotas straipsnis 2006 12 19. Nr. 145 leidinyje „Ūkininkų patarėjas“. Toliau dirbome siekdami geresnio klientų aptarnavimo, šiuolaikiškai suremontuodami, rekonstruodami, užtikrindami vertybių saugą beveik visuose Šilalės, Jurbarko, Tauragės rajonų, o vėliau – ir Pagėgių savivaldybės paštuose.

V. Jokubaitis įsitikinęs, kad minint pašto sukaktį dera prisiminti ir tuos, kurie savo laiku kūrė, statė ir triūsė šioje įstaigoje, kokiomis priemonėmis, su kokia širdies šiluma, proto energija jie tai darė.

„Dirbome įdomiu laikotarpiu“

Reikšmingus to laikotarpio pasiekimus prisimena Lina Budrikienė, 1991–2010 m. pašte dirbusi Rinkodaros ir komercijos skyriaus viršininke:

– Dirbome įdomiu, intensyvių Lietuvos pašto permainų laikotarpiu. Buvo atsisakoma sovietmečiu sukurtų tvarkų, jos keičiamos į naujas, lietuviškas. Pvz., šiuo metu galiojanti pašto kodų sistema buvo įgyvendinta mūsų pastangomis. Neturint šiuolaikinių technologijų kodavimą reikėjo atlikti rankiniu būdu. Bene pusę kabineto užėmė rankomis braižytas Tauragės rajono žemėlapis, kuriame buvo atvaizduotas kiekvienas gatvės namas ir adresų skaičius, teritorija suskirstyta kvartalais ir sukoduota. Tai buvo didelis darbas, pareikalavęs daug įdirbio ir kruopštumo – pirmiausiai reikėjo apeiti visas teritorijas ir susižymėti pastatus, suskaičiuoti kiekviename name esančius butus. Bet ši sistema gyvuoja iki šiol. Buvome ir motorizuoto pašto pristatymo pradininkai. Kūrėme pirmuosius planus, atlikome pirmuosius skaičiavimus ir bandymus.

Pasak L. Budrikienės, dabartinis Lietuvos pašto įvaizdis (logotipas, geltona spalva ir kiti firminiai atributai) sukurti irgi jos darbo laikotarpiu. Šioje srityje buvo daug dirbama, įvertinta daug pavyzdžių, išklausyta įvairių specialistų nuomonių. Lietuvos pašto įvaizdžio katalogo kūrimą inicijavo LP Klientų aptarnavimo centras, tačiau į jo kūrimą buvo įtraukti visų paštų specialistai. Tauragės apskrities centrinis pastas buvo vieni iš pirmųjų pakeitę paštų stilių. Naudotasi profesionaliomis dailininkų ir reklamos firmų paslaugomis.

Kartu su daugeliu kitų permainų Lietuvos pašte buvo sukurtos vadybininkų pareigybės, rinkodaros ir klientų aptarnavimo skyriai. Jų funkcija buvo ne tik pašto paslaugų pardavimas ir bendravimas su klientais, bet ir įmonės reprezentacija bei reklama.

Gražių iniciatyvų buvo daug

– Galime pasidžiaugti, kad buvome pirmieji, Lietuvos pašte pradėję pasirodymus visuomeninėse šventėse. Pirmasis buvo senovinio pilies pašto inscenizavimas „Panemunių žiedų“ šventėje Raudonėje. Dalyvavome daugybėje miesto ir verslo švenčių. Kiekvienos šventės metu pristatydavome savo sukurtą proginį atviruką ar voką, pašto antspaudą. Tuo metu tai buvo naujiena ir neįprasta Lietuvos paštui, todėl sulaukdavome didelio šventės dalyvių ir filatelininkų susidomėjimo. Įsiminė vienas įvykis, kai, norėdami pažymėti Onorė de Balzako apsilankymo Tauragėje jubiliejų, neatsiklausę LP vadovybės sukūrėme paprastutį pašto antspaudą, kuriuo vieną dieną žymėjome iš Tauragės pašto siunčiamus laiškus. Mums tai atrodė kaip reklaminė akcija. Į mūsų paštą atvyko filatelininkų iš visos Lietuvos, jiems buvo įdomus mėgėjiškai pagamintas ir pačių inicijuotas spaudas (tai neįprasta pašto struktūroje, nes kiekvieno proginio antspaudo leidyba, kaip ir pašto ženklo, turi praeiti ištisą procesą). Tada iš LP vadovybės gavome barti. Bet viskas baigėsi tuo, kad tą mūsų antspaudėlį patvirtino jau po jo išleidimo ir net įtraukė į filatelininkų katalogą, – prisimena L. Budrikienė. – Tauragės pašte pradėjome daug „pirmų“ dalykų, kuriuos vėliau perėmė kiti Lietuvos paštai. Pvz., pirmieji išsileidome reklamines skrajutes, organizuodavome Kalėdų senelio paštą (jis vėliau buvo organizuojamas visos Lietuvos mastu), turėjome ir Meilės paštą, skirtą Valentino dienai. Mūsų pasirodymai rajono šventėse peraugo į viso Lietuvos pašto reprezentacinius pasirodymus. Tapo net privaloma dalyvauti bent didžiausiose miestų šventėse. Visi apskričių centriniai paštai tai privalėjo įsitraukti į savo planus. Lietuvos pašto Pašto ženklų leidybos skyrius lengvino mūsų darbą, išleisdamas gražius proginius vokus, antspaudus ar net pašto ženklus.

Nemažai darbo įdėta norint suaktyvinti filatelininkų veiklą – rengti susitikimai su rajono filatelininkais, pašto ženklų parodėlės, organizuotos vaikų ekskursijos.

Kėlė kvalifikaciją

Violeta Mirauskienė, 2001–2010 m. dirbusi Tauragės ACP vyr. personalo specialiste, pasakoja, kad tuometiniame Tauragės apskrities centriniame pašte sekretorės-administratorės pareigybė buvo gana svarbi. Be pagrindinių pareigų, administratorė pašte buvo atsakinga už darbuotojų raštingumą, dokumentų parengimą pagal raštvedybos taisykles.

– Kasmet Lietuvos pašte šios pareigybės darbuotojams buvo rengiami kvalifikacijos tobulinimo kursai, naujausių dokumentų rengimo taisyklių taikymo aptarimai. Galima pasidžiaugti, kad tuo metu Tauragės centrinio pašto rengiami dokumentai buvo pripažinti kaip geriausiai rengiami iš visų apskričių paštų, – prisimena ji. – Buvo organizuojami ir personalo specialistų kursai įvairiomis temomis, pvz., kaip pagal Darbo kodeksą darbuotojus priimti į darbą ir iš jo atleisti, kokia yra teismų praktika. Ir vėl galime pasidžiaugti, kad Tauragės ACP Personalo skyriaus darbas buvo pripažintas geriausiu.
Pasak V. Mirauskienės, nemažai dėmesio buvo skiriama darbuotojų tobulinimuisi – buvo organizuojami kompiuterinio raštingumo kursai. Juos lankę Tauragės ACP darbuotojai sėkmingai išlaikė 4 modulių testus, reikalingus ECDL pradmenų pažymėjimui gauti, ir gavo kompiuterinio raštingumo ECDL II lygio pažymėjimus.
Tobulintasi ir kalbos kultūros, kultūringo elgesio klausimais.

– Pašte turėjome net ir eiles rašančių darbuotojų. Tai Nijolė Katelynienė, Vijolė Mickūnaitė, Genutė Jonkarienė, – prisimena ji.

Šventės, sąskrydžiai, turnyrai

Genutė Jonkarienė 1981–2017 m. buvo ne tik Tauragės ACP Komercijos specialistė, bet ir profsąjungos pirmininkė. Ji pasakoja, kad Tauragės ACP darbuotojų profsąjungos nariai aktyviai dalyvavo įgyvendinant kolektyvines sutartis su administracija, pagerbiant pašto veteranus, lankant išėjusiųjų kapus, organizuojant sąskrydžius, literatų klubo renginius, stalo teniso turnyrus.

Pasak G. Jonkarienės, prasidėjus centralizacijoms, reorganizacijoms daugelis darbuotojų finansininkų, vadybininkų, teisės, personalo specialistų, operatorių, elektrikų, remontininkų, vairuotojų rado darbus kitose įmonėse, firmose, apie juos girdėti gerų atsiliepimų ir vertinimų.

Linki tęsti tradicijas

Ir pabaigai, kaip ir visada gimtadienio proga, – linkėjimai. V. Jokubaitis perduoda linkėjimus šiandien dirbantiems pašte ir linki naudojantis šiuolaikiniais mokslo ir technologijų laimėjimais tęsti, puoselėti, ugdyti gražias Lietuvos pašto tradicijas, nepamiršti, kad atstovaujate istorinei ir pagarbos vertai įmonei bei saugoti ją nuo įvairių ,,skersvėjų“.

Pasidalinkite su drauge ar draugu

Daugiau naujienų

Kelias į pirmą klasę: emocinis bagažas svarbesnis nei kuprinė

Pirmieji mokslo metai – jaudinanti patirtis ne tik vaikams, bet ir jų tėvams. Būsimi pirmokai žengia į naują gyvenimo etapą, kuriame jų laukia ne tik raidės ir skaičiai, bet ir nauji draugai, taisyklės, mokytoja ir didžiulė emocijų paletė. Tėvai dažnai rūpinasi, ar vaikas moka skaityti, ar turės tinkamą kuprinę, tačiau ne mažiau svarbus pas

Bijotų dvaro festivalis kviečia į vasaros šventę su muzika, pramogomis ir dvaro dvasia

Jau tapo tradicija, iškart po miuziklo vakaro Bijotuose, organizuoti ir didžiausią festivalio renginį - šventę, kuri džiugina ir mažus, ir didelius. Liepos 19-ąją, šeštadienį, Bijotų dvaro sodyba vėl prisipildys šurmulio, muzikos ir vasariško džiaugsmo – čia vyks vienas iškiliausių Šila

„Ar Amerika pirtyje?!“: kai miuziklas tampa kultūriniu veidrodžiu

Bijotų dvaro festivalis – kaip tas karamelinis saldainis: ilgai „grojantis“ ir suteikiantis saldų malonumą. O su kuo dar galima palyginti daugiau kaip mėnesį trunkantį renginį? Prieš porą savaičių Bijotų dvaro festivalio sumanytojai ir organizatoriai kvietė į Teatrų subuvimą, o jau šią savaitę į dar porą renginių. Vi

„Via Lietuva“ informuoja: liepos 20 d. nebus galima įsigyti elektroninių vinječių – kelių naudotojus kviečia jomis pasirūpinti iš anksto

Akcinė bendrovė „Via Lietuva“ informuoja, kad 2025 m. liepos 20 d. nuo 9:00 iki 24:00 val. dėl planinių sistemos migravimo darbų į valstybinį duomenų centrą, laikinai neveiks kelių naudotojo mokesčio sumokėjimo sistema, todėl elektroninės vinjetės (e-vinjetė) nebus galimybės nusipirkti nei svetainėje keliumokestis.lt, nei iš plat

Kodas MKČ" – išskirtinis simfoninis koncertas, skirtas Mikalojui Konstantinui Čiurlioniui

Rugpjūčio 14 d. 20 val. Klaipėdos festivalio klausytojai kviečiami į unikalų simfoninės muzikos koncertą „Kodas MKČ", skirtą Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 150-ajam jubiliejui. Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro simfoninis orkestras ir choras, Klaipėdos koncertų salės choras „Aukuras", diriguojami vyriausiojo teatro dirigento Tom

Menininkus subūrė devintasis Bilionių pleneras

Prie Bilionių piliakalnio, etnografinėje sodyboje „Gīvenėms“, vėl susirinko tautodailininkai iš visos Lietuvos – kurti, bendrauti, dalintis idėjomis, tampančiomis medžio dirbiniais, skulptūromis, paveikslais, puošiančiais jau ne vien Bilionių seniūniją, bet visą Šilalės kraštą. Tradicinio tautodailės pl

Į geležinkelio stotį susirinkę tauragiškiai leidosi į muzikinę kelionę

Neįtikėtina, kaip aiškiai gitara ir akordeonas, grojant jais drauge, gali pasakoti istorijas. Vakar Tauragės geležinkelio  stotyje įvykusiame koncerte tauragiškiai pabuvojo ir Pietų Amerikoje, ir Italijoje, ir Japonijoje. Tikėtina, jog dažnas, užmerkęs akis, mintimis paklajojo ir po savo gyvenimą – netradicinio instrumentų

Komandos formavimo žaidimai: efektyvus būdas pagerinti komandos dinamiką

Komandos formavimo žaidimai yra puikus būdas stiprinti bendradarbiavimą ir pasitikėjimą tarp darbuotojų. Įmonė siūlo platų įvairių veiklų spektrą, kuris apima komandinę dinamiką, kūrybines užduotis ir fizinio aktyvumo rungtis. Šie žaidimai leidžia darbuotojams atsiskleisti, gerinti bendravimo įgūdžius ir siekti bendro tikslo. Pasirinkti tin

Tauragės apskrities policija pradėjo tyrimus dėl narkotinių medžiagų ir fizinio smurto atvejų

Tauragės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas informuoja apie pradėtus ikiteisminius tyrimus dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų disponavimo bei fizinio smurto atvejų. Narkotinės ir psichotropinės medžiagos 2025 m. liepos 9 d. apie 19.10 val. Tauragėje, Dariaus ir Girėno gatvėje, patikrinimui buvo sustabdytas automobilis „Su

Pagalba vaikui – ne tik psichologas

Paauglystė – išskirtinai jautrus ir iššūkių kupinas laikotarpis ne tik vaikams, bet ir jų tėvams bei mokytojams. Šiuolaikinius paauglius veikia nuolatinis informacijos srautas, socialinių tinklų įtaka ir išaugęs elektroninių patyčių mastas. Visa tai prisideda prie prastėjančios emocinės sveikatos, didėjančio

Amatų ir skonių mugė Tauragėje: tradicijos, kūryba ir gardūs atradimai vienoje vietoje

Liepos 12 dieną Tauragėje Pilies aikštėje užlies amatininkų, tautodailininkų ir kūrėjų šurmulys. Čia vyks „Amatų ir skonių mugė“ – renginys, kuriame ne tik galima įsigyti išskirtinių rankų darbo dirbinių, bet ir susipažinti su jų kūrėjais. „Mugėje susirinks kūrėjai, tautodailininkai ir amatininkai i&sca