Mokytojai trokšta dviejų dalykų: gerai išmokyti vaikus ir sutarti su tėvais
Įkelta:
2024-10-05
Nuotrauka
Mok
Nuotraukos autorius:
Asmeninio archyvo nuotraukos
Aprašymas

Mokytoja Dalia Šlioniėnė

,
Nuotrauka
Mok
Aprašymas

Mokytoja Rasa Janušauskienė

,
Nuotrauka
Mok
Aprašymas

Būsima mokytoja Kristina Rocevičienė 

,
Nuotrauka
Mok
Aprašymas

Mokytoja Paula Mačiulienė

Spalio 5-ąją minima Pasaulinė mokytojų diena. Portalas „Tauragės žinios“ ta proga pakalbino keturias tauragiškes pedagoges. „Versmės“ gimnazijoje dirbanti anglų kalbos mokytoja Paula Mačiulienė papasakojo apie tai, ką tapusi mama suprato apie mokinius, o Jovarų pagrindinėje pradinukams dėstanti Dalia Šlionienė dalijosi, kokių staigmenų sulaukė mokytojų dienos proga. Šiemet pedagogikos studijas pasirinkusi Kristina Rocevičienė atskleidė, kas labiausiai neramino prieš nutarus tapti mokytoja, o lopšelyje-darželyje „Žvaigždutė“ ikimokyklinio amžiaus mokytoja dirbanti Rasa Janušauskienė patarė, ką reikia daryti, kad neperdegtum darbe ir kiekviena diena būtų tarsi šventė.

Nustebino kurjeris

Nors oficialiai Mokytojų diena minima šį šeštadienį, Jovarų pagrindinės mokyklos pedagogai švęsti pradėjo jau ketvirtadienį. Vyko į ekskursiją: Šilutėje dalyvavo edukacijoje, ragavo senovinių patiekalų. Kitą dieną, penktadienį, mokyklos fojė juos pasitiko grojantys mokiniai, o šioje mokykloje dirbančią pedagogę Dalią Šlionienę aplankė ir gėlėmis nešinas kurjeris.

– Pamokos metu kažkas pabeldė į duris, žiūriu – vyriškis su gėlėmis. Labai nustebau. Ne tik aš, vaikai – taip pat. Pasirodo, puokštė – nuo tėvelių. Vėliau sulaukiau vaikų apsikabinimų. Kai kurie dovanojo namie nupieštas atvirutes, kiti tai pamatę puolė jas piešti klasėje. Pertraukos metu mokytojų kambaryje buvo vaišių, galėjome su kavute paskanauti saldumynais. Diena iš ties buvo šventinė, – pasakojo mokytoja.

Ar mokytojo profesija yra prestižinė? Pedagogė sako, kad ji tokia ir neturi būti. Prieš keletą dešimtmečių, kai informacijos prieinamumas buvo ribotas, mokytojas buvo tas asmuo, kuris daugiausia žino, kuris gali patarti, tad ir visuomenės požiūris į pedagogą buvo kitoks. Dabar auklėjimo patarimų tėveliai randa internete.

– Pirmiausia mokytojas turi mėgti savo darbą. Pavyzdžiui, aš labai myliu vaikus, tad darbas su vaikais mane džiugina. Taip pat labai rūpi išsaugoti gerus santykius su tėvais, nesinori įsivelti į konfliktus. Mes turime vieną bendrą tikslą – išugdyti vaikus, – sakė mokytoja. – Mokytojo darbo kokybė apibrėžiama ir tuo, kaip sutari su tėvais, ir, kaip pavyksta įgyvendinti ugdymo tikslus. Vaiko pasiekimai yra labai svarbu. Tačiau vaikai – labai skirtingi: vieniems tuos pasiekimus gali duoti, kiti informaciją įsisavina lėčiau arba iš vis nesisavina. Žinoma, tėveliai labai nori tų gerų rezultatų, tad būna apmaudu ir kartais pedagogas jautiesi tarsi neįgalus.

Pajuto, ką reiškia „mūsų vaikai“

Anglų kalbą „Versmėje“ dėstanti Paula Mačiulienė mokytojo darbą pradėjo iš kart po studijų. Prieš įstojant į universitetą ji lankė šią mokyklą. Kaip pasikeitė požiūris apie mokytojo darbą nuo akimirkos, kai ji tapo pedagoge?

– Nušvitimo momentas įvyko ne po studijų ir ne pradėjus dirbti, o kai 2021 m. susilaukiau dukros. Tada į mokinius pradėjau žiūrėti mamos akimis. Pajutau norą globoti, užjausti. Mokykloje gi jie yra mūsų vaikai. Mokytojos taip ir sako: „mano vaikai tą ir tą padarė, mano vaikai ten to ar ano pasiekė“. Ir visada norisi viską daryti, kad tik jiems būtų geriau, – pasakojo jauna pedagogė.

Pasak jos, gerai mokytis gimnazijoje, ir apskritai vidurinėje, jaunam žmogui yra iššūkis. Kasmet atsiranda naujų reikalavimų, reikiamos įsisavinti informacijos daugėja.

– Mokykla tai yra laikas, kai šie jauni žmonės išgyvena galbūt pačius geriausius laikus gyvenime. Jų pagrindinis rūpestis yra įgyti žinių, rūpintis savo laisvalaikiu, išbandyti save įvairiose srityse, veiklose. O taip nutinka, kad pamokos ir rezultatų siekimas atima daugiausia laiko. Reikalavimai jiems keliami didžiuliai, – kalbėjo pedagogė.

Pedagogei ne kartą yra tekę išklausyti paauglio, kurį slegia jaučiama pareiga būti geriausiu, mokytis tik geriausiais pažymiais.

Ilgai svarstė „už“ ir „prieš“

Kristina Rocevičienė nuo rugsėjo pradėjo mokytis Kauno kolegijos Tauragės skyriuje. Čia ji įgys ikimokyklinio amžiaus mokytojo specialybę. Jauna moteris sako, jog prieš pasirinkdama pedagogo kelią apsvarsčiusi visus „už“ ir „prieš“. Lopšelyje-darželyje „Žvaigždutė“ Kristina beveik metai dirba mokytojo padėjėja.

– Dirbu dar neilgai, tad gali būti dar daug ko nežinau: kokių situacijų pasitaiko darbe su vaikais, su tėvais. Neramino mintis, o kas bus jei baigusi studijas po metų darbo suprasiu, kad to nebenoriu. Dirbant visko būna: patiri smagių dalykų, laikui bėgant iškyla problemos. Kasdien darbe tenka išvysti įvairių situacijų, kurios priverčia pagalvoti ar tu tikrai galėsi eiti tuo gyvenimo keliu. Ugdyti, mokinti, bendrauti, susidurti su iššūkiais ir ar juos pavyks išspręsti. Ir apskritai juos išsprendus ar tu vis dar norėsi dirbti. Vaikai nebeturi ribų. Jie nepaiso taisyklių. Tėvai jiems viską leidžia. Auklėti vaiką yra sunku nes po darbo, pasiėmus jį iš darželio, tau norisi ramybės. Paduoda vaikui telefoną ir ramu. Nereikia su juo bendrauti. Pati esu mama ir žinau, kiek pastangų reikia tam, kad pats laikytumeisi savo sukurtų taisyklių. Tarkim leidi vaikui telefoną naudoti, ten, pavyzdžiui, žiūrėti filmukus tik pusvalandį. Jam praėjus tu nori įrenginį atimti, tačiau vaikas rėkia. Kaip manote, ką tėvai daro? Jie jam nusileidžia, tada vaikas supranta, kad visada gali būti jo viršus, – su susirūpinimu kalbėjo jauna būsima pedagogė.

„Saugokime savo psichiką“

Auklėtojo darbą kiek šviesesnėmis spalvomis šių eilučių autorei nupiešia Kristinos bendradarbė Rasa Jaunšauskienė. Ikimokyklinio ugdymo mokytojos paklausus, kokie yra auklėtojos darbo privalumai sako, jog ją džiugina galimybė atsiskleisti kūrybiškumui bei geri santykiai su kolegomis.

– Geri santykiai su kolegomis yra ir privalumas, ir būtinybė. Daliniesi informacija, ugdymo priemonėmis, patarimais. Empatiški kolegos gerai nuteikia darbui. Dirbant su vaikais visuomet turi būti emociškai prieinamas, geros nuotaikos. Žinojimas, jog už sienos yra bendramintė su kuria gali pasidalinti džiaugsmais ar išsakyti nusivylimus labai pakelia ūpą. Toks žmogus gali tave ne tik išklausyti, bet ir pakelti nuotaiką, padrąsinti ir paskatinti. Visiems žmonėms reikia tokio bendravimo, – kalbėjo Rasa.

O kokie yra auklėtojos darbo minusai? Pasak pedagogės, labai vargina nuolatinis bendravimas, būtinybė greitai prisitaikyti prie nuolat besikeičiančios situacijos. Ne visada pavyksta įgyvendinti viską ką suplanuoji, daug kas priklauso nuo bendro grupės nusiteikimo ir susidomėjimo lygio.

Į auklėtoją vaikai kasdien netyčiomis kreipiasi „mama“, kaip Rasa sako, dažniausiai iš skubėjimo ir troškimo būti išgirstu.

– Kiekvienas vaikas nori būti pastebėtas. Kiekvienas vaikas nori pasidalyti savo įspūdžiais, ką jis va ką tik padarė, nuveikė, nori išsakyti, ką veikė namuose, kaip jaučiasi. Jie dar tik mokosi išsakyti savo emocijas, suprasti save. Pasakyti „aš pikta“, „aš liūdnas“. Taip jau yra, kad neigiamas emocijas jiems atpažinti ir įvardyti kol kas yra lengviau nei teigiamas, – dalijosi Rasa.

Pedagogė kasdien į darbą atvyksta su šypsena, ji visuomet pasirengusi padėti, bendraujanti ir teigiamai nusiteikusi. Kaip moteriai tai pavyksta?

– Labai svarbu yra žmogaus požiūris į aplink vykstančius dalykus. Gali nusiteikti ir sunkiai atliekamoms užduotims. Tam labai reikia kontroliuoti savo mintis. Turi nusiteikti, jog viskas seksis gerai. Jei kas nepavyksta, pasakai sau: „dabar esu tokioje situacijoje, po kurio laiko viskas vėl pasisuks į gera“. Visuomet save padrąsinu. Su nieku nesileidžiu į kalbas apie neigiamus dalykus. O kam? Kiekvienam linkiu to teigiamo požiūrio. Nieko per daug neišaukštinti, ir nieko pernelyg nenuvertinti. Atrasti viduriuką. Rūpinkimės savo vidumi. Neleiskime kitiems mūsų skriausti, menkinti, mokėkime apsiginti. Saugokime savo psichiką, – patarimais dalijosi „Žvaigždutės“ ikimokyklinio ugdymo pedagogė R. Janušauskienė.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nuotrauka
keliai
AB Kelių priežiūra nuotrauka
Įkelta:
prieš 17 valandų
AB „Kelių priežiūra“ skelbia apie pasiruošimą žiemos sezonui – šiuo metu beveik 100 proc. „Kelių priežiūros“ sandėlių Lietuvoje jau užpildyta slidumą mažinančiomis medžiagomis. Druskos sandėliai yra pilnai užpildyti visoje Lietuvoje, nauja dalis siuntos nuolat vežama ir žiemos metu pagal poreikį. Pernai sunaudota 140 tūkst. tonų druskos, šiemet planuojama, kad prireiks panašaus kiekio.
Nuotrauka
pinig
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
2025 m. vidutiniškai pensijų didėjimas sieks 12 proc. ir išlaikys visos kadencijos pensijų augimo tempą, kai pensijos indeksuojamos dviženkliu procentu. Vidutinė senatvės pensija nuo 2025 m. pradžios ūgtels apie 73 eurais ir pasieks 673 eurus, o vidutinė senatvės pensija tiems, kurie turi būtinąjį stažą, augs 81 euru ir pasieks 721 eurą.
Nuotrauka
sunija
Tauragės žinios nuotraukos
Įkelta:
2024-10-15
Jau kelios savaitės, kaip prie tilto per Šunijos upelį nebematyti įprastu tapusio sujudimo. Tilto remonto darbai sustojo, ir niekas negali pasakyti, kuriam laikui. Tilto remontą užsakiusios AB „Via Lietuva“ specialistai teigia, jog prireikė keisti techninį darbo projektą.
Nuotrauka
šilale
AUTORĖS nuotrauka
Įkelta:
2024-10-14
Ko gero, visi žinom posakį „Kas bus, kas nebus, bet že­maitis nepražus“. Ir tai – tiesa: po nemenkos pertraukos Šilalės žemaičiai vėl ryžosi atnaujinti savo draugijos veik­lą ir imtis darbų, puoselėjančių žemaitiškumą. Pir­ma­sis susibūrimas jau įvyko, netrukus rinksis naujoji valdyba ir galbūt dar šiais metais visuomenė bus pakviesta į pirmąjį Šilalės krašto žemaičių kultūros draugijos organizuotą renginį.
Nuotrauka
sonjoras
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-10-11
Visiems Lietuvoje gyvenantiems vienišiems žmonės, sukakusiems senatvės pensijos amžių ir vienišiems pilnamečiams asmenims su negalia, priklauso vienišo asmens išmoka. Ją šiemet gauna 230 tūkst. žmonių. Vienišo asmens išmokai gauti nereikia teikti prašymo – ji skiriama automatiškai remiantis Gyventojų registre esančiais duomenimis apie asmenų šeiminę padėtį. Vienišo asmens išmokai mokėti šiemet skirta 110 mln. eurų.
Nuotrauka
pratybos
Įkelta:
2024-10-10
Lietuvos šaulių sąjungos LDK Kęstučio šaulių 7-oji rinktinė informuoja apie spalio 11 dieną Tauragės miesto teritorijoje vyksiančias mokomąsias pratybas.
Nuotrauka
logo
Įkelta:
2024-10-07
UAB „Skaidula“ vadovaudamasi LR „Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo“ 141 str. 3 d. parengė elektroninių ryšių tinklų elektroninių ryšių infrastruktūros apsaugos zonos registravimo plano projektą „UAB „Skaidula“ tinklo apsaugos zonos planas Kėdainių rajono, Raseinių rajono, Kelmės rajono, Tauragės rajono, Pagėgių, Šilalės rajono, Rietavo, Klaipėdos rajono ir miesto, Palangos miesto, Kretingos rajono savivaldybėje“ (Planas) ir pateikė tvirtinimui susisiekimo ministerijai.
Nuotrauka
pratybos
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2024-10-04
Spalio 1 – 6 d. Vakarų Lietuvoje, Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) Žemaičių apygardos 3-osios rinktinės atsakomybės rajone, vyks pratybos „Tvirtas skydas 3", kuriose Žemaičių apygardos 3-iosios rinktinės kariai treniruosis planuoti ir vykdyti gynybos operacijas.
Nuotrauka
miškas
Įkelta:
2024-10-03
Jau keletą metų organizacija „Kitaip.net“ kartu su Lietuvos Policija organizuoja akciją „Švilpukas saugo“, kurios metu vairuotojams dalina švilpukus, saugančius nuo susidūrimo su laukiniais gyvūnais. Šiemet Tauragės rajono savivaldybė prisijungė prie vykdomos akcijos ir bendradarbiaudama su UAB „Autoaibe“, Lietuvos policija, organizacija „Kitaip.net“ aprūpino mokyklinius (geltonus) autobusus švilpukais, kad vaikai ir autobusų vairuotojai būtų apsaugoti nuo laukinių gyvūnų sukeliamų nelaimingų atsitikimų.
Nuotrauka
rinkimai
Įkelta:
2024-10-03
Reaguodama į visuomenės keliamus klausimus ir siekdama užtikrinti rinkėjų teisę žinoti, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) suteikė papildomą terminą kandidatams papildyti duomenis apie jų buvusias narystes politinėse organizacijose. Šia galimybe pasinaudojo 150 Seimo rinkimuose dalyvaujančių asmenų.
Nuotrauka
pratybos
Įkelta:
2024-09-29
Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų batalionas informuoja, kad Tauragės įgulos kariniai vienetai bendradarbiaujant su Tauragės apskrities vyriausiuoju policijos komisariatu 2024 m. spalio 1 ir 2 d. Tauragės mieste vykdys pratybas „Saveika 2024“.
Nuotrauka
ridi
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2024-09-26
Sekmadienį tie, kas domisi žemaičių kalba, ir tie, kas norėjo žemaitiškai paporinti, užsuko į Upynos kultūros na­mų organizuojamą renginį „Žemaitiškų ketureilių ridikiulis“. Svečius pasitiko trys žavingos damos: Renata Gu­žauskienė, Violeta Razminienė ir Dalia Petkevičienė, ku­rių „ridikiuliuose“ buvo ne tik telefonas, doleriai, bet ir močiutės testamen­tas, parašytas nesuprantama žemaičių kalba. No­rė­damos perskaityti ir perprasti žemaitišką raštą, po­nios pagalbos prašė Juozo Pabrėžos, tikro že­mai­čio, kilusio iš Skuodo krašto. Taip išradingai, ne­tradiciškai ir šmaikščiai buvo pristatytas profeso­rius, lituanistas, že­maičių tarmės tyrinėtojas bei že­maitiškos rašybos normintojas J. Pabrėža.
Nuotrauka
stadionas
Juozo Petkevičiaus ir Tauragės radijo nuotrauko
Įkelta:
2024-09-25
Rugsėjo 25 d. po rekonstrukcijos, kurios vertė – daugiau nei 2 mln. Eur., oficialiai atidarytas Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos stadionas. Šia investicija galės džiaugtis ne tik progimnazijos, tačiau ir visa Tauragės bendruomenė. Ilgą laiką buvusi apleista ir neatitinkanti šiuolaikinių sporto infrastruktūros standartų nuo šiol „Šaltinio“ progimnazijos stadiono teritorija lankytojus pasitinka kardinaliai atnaujinta ir pritaikyta visų amžiaus grupių gyventojų poreikiams.
Nuotrauka
langines
Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejaus archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-09-24
Rugsėjo 19 d., minint Europos paveldo dieną, Dionizo Poškos Baublių muziejuje pristatytas Lietuvos kultūros tarybos projektas „Pasakojančios langinės“, taip siekiant atkurti ir iš naujo pamatyti giluminius klodus muziejaus teritorijoje, D. Poškos dvarvietėje, kur sklandė iškilios kūrėjo mintys, kur bemąstant ir bevaikščiojant buvo numinti takeliai...
Nuotrauka
med
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2024-09-24
Kasmet, minint Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną, Lietuvos Prezidentas Žūvančiųjų gel­bėjimo kryžiumi apdovanoja žydų gelbėtojus. Šilalėje iš maždaug 1500 myriop pasmerktų žydų prieš 83-ejus metus iš­si­gelbėjo tik vienas – dabar jau šviesios atminties Ruvinas Zeligmanas. Tačiau jo atminimas tebėra gyvas dukros ir dviejų anūkų širdyse, o už tai jie dėkingi gelbėtojams, sunkiais pokario laikais priglaudusiems jų tėvą, senelį.
Nuotrauka
mins
Įkelta:
2024-09-23
Lietuva ir Jungtinės Amerikos Valstijos žengia reikšmingą žingsnį stiprinant bendradarbiavimą gynybos pajėgumų srityje. Pirmadienį su JAV gynybos technologijų įmone „Northrop Grumman International Trading“ pasirašytame bendradarbiavimo memorandume išdėstyta bendra vizija dėl Lietuvos gynybos pramonės pajėgumų stiprinimo, daugiausiai dėmesio skiriant vidutinio kalibro šaudmenų gamybos vystymui ir tiekimui mūsų šalyje.
Nuotrauka
kinija
Autorės nuotraukos
Įkelta:
2024-09-23
Oficialiai Kinijos plotas užima net 9 mln. 598 tūkst. 086 kvadratinius kilometrus. Tačiau realiai ji jau šei­mi­nin­kauja Sibire kone iki pat Uralo kalnų. Tik Putinas apsimeta, kad to nemato. Tai valstybė, kuri siekia tapti pirmąja pa­saulio galybe įvairiomis prasmėmis.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-09-19
Rugsėjį vaikams sugrįžus į mokyklas, mažiesiems tenka prisiminti arba naujai išmokti pagrindinius saugaus elgesio kelyje principus. Tėvai dažniausiai atkreipia vaikų dėmesį, kaip saugiai pereiti gatvę, tačiau neretai pamiršta priminti, kaip naudotis viešuoju transportu arba ką daryti nutikus nelaimei – tai atskleidė „Lietuvos draudimo“ užsakymu atliktas šalies gyventojų nuomonės tyrimas.
Nuotrauka
sukciai
Įkelta:
2024-09-19
Laiškai apie paveldėtą turtą, laimėtą loteriją ar gautą siuntą – dažniausiai šiais būdais internetiniai sukčiai bando išvilioti Lietuvos gyventojų pinigus bei asmeninius duomenis, rodo liepos pabaigoje atlikta reprezentatyvi „Spinter tyrimai“ apklausa. Pasak ekspertų, sukčiai nesirenka aukų nei pagal išsilavinimą, nei pagal gyvenamąją vietą, tad ragina išlikti budriems.