Jaunieji muzikantai vis dažniau ir aktyviau įsilieja į Tauragės džiazo festivalio renginius. Štai ir birželio 1-ąją Vasaros estradoje pamatysime ir išgirsime jungtinį Tauragės, Jurbarko ir Šilalės jaunimo džiazo projektą „Džiazo jūra 2024“.
Ne pirmus metus organizuojamas festivalis „Džiazo jūra“ ir šiemet jau vyksta keletą mėnesių, tačiau finaliniam koncertui pasirinkta didžioji miesto šventės scena Vasaros estradoje. Šiemet scenoje pasirodys: Tauragės kultūros centro jaunimo džiazo orkestras, vadovaujamas Tomo Altaravičiaus, Jurbarko kultūros centro jaunimo bigbendas „Jada“ (vad. Gytis Gvozdas) ir Šilalės meno mokyklos talentingi mokiniai, vadovaujami mokytojų Miko Karoso ir Tado Zakarausko. Su jaunaisiais muzikantais ant scenos pasirodys bigbendo „Jada“ vokalistės Austėja Jakštytė ir Gabrielė Gvozdė, tauragiškė atlikėja Viltė Kirstukaitė, vokalinio konkurso „Lietuvos balso. Kartos“ nugalėtojai – grupė „T3“. Projekto, vienijančio apie 50 atlikėjų, meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas – kompozitorius, muzikantas, aranžuotojas, „Vilnius Jjazz Ensemble 11“ vadovas Jievaras Jasinskis.
Jau ne kartą esame rašę, kad Tauragės džiazo festivalis ėmėsi ir kiek neįprastos kitiems festivaliams veiklos – edukuoti. Klausytojus mokyti suprasti ir pamilti gerą džiazą, džiazo stilius, vaikus – supažindinti su džiazu ir galimybe išreikšti savo jausmus muzika, o jaunuosius muzikantus - groti džiazą ir gyventi jame. Ir ši festivalio misija, lyg ir visai neblogai įgyvendinama – jaunųjų muzikantų, grojančių ir besimokančių suprasti džiazą, kasmet vis daugėja.
Porą mėnesių Jurbarke ir Tauragėje vykstančios repeticijos, anot kolektyvų vadovų, skatina jaunimo domėjimąsi džiazo muzika, padeda tobulinti muzikantų atlikimo techniką.
Paklaustas kaip buvo dėliojama koncerto programa, projekto meno vadovas Jievaras Jasinskis pasakojo, kad buvo atsižvelgta į kolektyvų pageidavimus:
- Visi projekte dalyvaujantys kolektyvai turi kažkokią programą, skiria prioritetus kažkokiems žanrams, stilistikai, todėl norėjosi, kad jaunieji muzikantai gerai jaustųsi, kad koncertas būtų jų pačių įnašas. Tad programa – tai savotiškas visų kolektyvų įnašas. – sakė meno vadovas. – Tiesa, pasiūliau išsirinkti visiems patinkantį vieną kūrinį, kurį jaunieji muzikantai galėtų atlikti visiškai atsipalaidavę, negalvodami apie tai, kad groja neteisingai ar klysta. Toks kūrinys - „Italo disco“ - buvo išrinktas vienbalsiai, paruošiau jam aranžuotę ir tą kūrinį klausytojai išgirs koncerto metu.
-
Pasak J. Jasinskio, galima didžiuotis mokytojais ir mokiniais, kurie skyrė nemažai laiko repeticijoms: repetavo savo miestuose, važinėjo vieni pas kitus ir viso to rezultatas – pasirodymas didžiojoje scenoje.
J. Jasinskis vardijo džiazo festivalius, kurie bendradarbiauja su konkrečiomis muzikinėmis ugdymo įstaigomis, suteikia sceną jauniesiems džiazo atlikėjams: Klaipėdos džiazo festivalis, „Kaunas jazz“, Vilniaus džiazo festivalis. Akivaizdu, kad Tauragės džiazo festivalis – įsilieja į tokių festivalių gretas.
Jurbarko kultūros centro jaunimo bigbendo „Jada“ kolektyvas jau keletą metų dalyvauja Tauragės džiazo festivalio renginiuose ir kolektyvo vadovas Gytis Gvozdas teigė, kad repeticijos vietoje ar važinėjimai į repeticijas kituose miestuose nė trupučio neišvargino:
- Buvo neįprasta, bet labai smagu. Išmokome naujų kūrinių, suaktyvėjo mūsų socialiniai ryšiai, - sakė G. Gvozdas. – Šis bendras projektas turi begalę pliusų, bet, mano nuomone, labiausia „kabina“ – tarpusavio bendravimas. Juk bendrą kalbą rado ne tik vadovai, bet ir jaunieji muzikantai, vokalistai.
-
Šiam teiginiui apie bendrystę, pritarė ir Tauragės kultūros centro jaunimo džiazo orkestro vadovas Tomas Altaravičius:
- Buvo smagu stebėti, kaip, tarkim, tarpusavyje bendrauja, mintimis dalijasi kolektyvų būgnininkai, - prisiminė tauragiškių orkestro vadovas. – Buvome įpratę groti tuo pačiu sąstatu, žinojome savo kolektyvo silpnąsias ir stipriąsias vietas, o projekte teko susijungti. Ir, patikėkite, kai groja penkios dešimtys muzikantų vienu metu – tai skamba galingai.
-
Šilališkių atlikėjų mokytojas Mikas Karosas pasidžiaugė, kad jo mokiniai galėjo prisiliesti prie naujos jiems muzikos – džiazo:
- Mokiniams tikrai išliks nepakartojami įspūdžiai – tai ne tik naujas muzikos stilius, tai ir grojimas tokiame dideliame kolektyve.
Ir, pasak mokytojo, jei bus galimybė tokiame projekte dalyvauti ir kitais metais, jis tikrai atsiveš daugiau mokinių.
Tadas Zakarauskas – dar vienas mokytojas su savo mokiniais iš Šilalės dalyvavęs projekte pritarė, kad mokiniams tai buvusi puiki patirtis grojant džiazą, grojant dideliame kolektyve. Kadangi tai buvo savotiškas „pirmas blynas“, T. Zakarauskas jau turi pasiūlymų kitam analogiškam projektui:
- Būtų puiku, jei projektas prasidėtų gerokai anksčiau, nes neretai tie patys mokiniai groja keliuose kolektyvuose ir jiems sudėtinga suspėti visur, tad turint laiko būtų galima kitaip sudėlioti repeticijų grafikus, skirti daugiau dėmesio pasiruošimui, vokalo partijų paskirstymui, papildomoms edukacijoms, kur mokiniai daugiau sužinotų apie šį muzikos žanrą, mokytųsi improvizuoti, džiazo ritmikos. Bet, manau, kad ateityje, taip ir bus, o mes su malonumu „Džiazo jūroje“ dalyvausim.
Žodis „rezidencija“ turi keletą reikšmių, tačiau vienaip ar kitaip apibūdina kažkokią reprezentuojančią, apjungiančią vietą. Šiais metais projektas „Džiazo jūra“ ir buvo pavadintas jaunimo rezidencija. Pasak projekto organizatorių, labai norėjosi, kad kartu padirbėję, susidraugavę, susijungę į vieną nemažą kolektyvą, jauni žmonės reziduotų festivalyje ir festivalį. Ar pavyko muzikinė rezidencija, tauragiškiai ir miesto svečiai galės sužinoti birželio 1-ąją atėję į koncertą Vasaros estradoje. Koncerto pradžia 18:30 val.