Tauragės žinios logotipas
Lietuvos kariuomenės krašto apsaugos savanorių pajėgoms – 33 metai

Lietuvos kariuomenės krašto apsaugos savanorių pajėgoms – 33 metai

Šiandiena yra lygiai 33 metai kaip įkurtos Lietuvos kariuomenės krašto apsaugos savanorių pajėgos. Šia ypatinga proga pakalbinome kpt. Laimoną Jurkšaitį, kuris būtent ir yra Lietuvos kariuomenės krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos trečiosios rinktinės 307 pėstininkų kopos vadas.

- Kas yra savanorių pajėgos? Kokia jų funkcija ir ką jos daro?

- Savanorių pajėgos 1991 sausio 17 d. buvo įkurtos kaip Savanoriškoji krašto apsaugos tarnyba (SKAT) vėliau pervadinta į Lietuvos krašto apsaugos savanorių pajėgos (KASP). Pagrindinis principas yra tai, kad čia tarnauja kariai-savanoriai, kurių niekas neveja į tarnybą, nešaukia privalomai ir kurie nėra kasdieninėje tarnyboje kariai. Jie yra kariai-savanoriai, tarnauja kai yra poreikis, kai yra pašaukiami į tarnybą pratyboms arba jeigu iškyla situacija kurioje reikia pasitelkti kariuomenę. Tarnauja pagal savo gyvenamąją vietą arba gali pasirinkti. Visa veikla yra pagrįsta savanoriškumo principu.

- Kada prasidėjo karas Ukrainoje ir gyvenant neramiu laiku šiuo metu, ar pajutote savanorių padaugėjimą? Ar pasikeitė požiūris į savanoriškas pajėgas?

-Turėtume žiūrėti ne 2022 metus o į 2014 kai įvyko ir prasidėjo tikrasis karas Dombase bei įvyko valdžios pasikeitimas Ukrainoje. Tuomet ir buvo didžiausias pasikeitimas požiūrio į visą kariuomenę bet ir ypatingai į savanorių pajėgas. Žiūrint iš kariuomenės vadovybės pusės padidėjo finansavimas, pagerėjo aprūpinimas, nupirkta ginkluotės. Pasikeitė ir žmonių požiūris, jų daugiau prisijungė prie savanorių pajėgų.

- Nuo kokio amžiaus ir iki kokio amžiaus galima tarnauti savanorių pajėgose?

- Savanorių pajėgose kaip ir visoje kariuomenėje galima tarnauti nuo 18 m. O tarnauti galima iki 65 m.

- Jei esi atitarnavęs privalomąją karo tarnyba, ir esi 40 m. galima jungtis prie savanorių pajėgų?

- Taip, taip. Kaip tik vakar, buvo atvykęs viena pilietis, kuris prieš tris metus tarnavo devynis mėnesius, šauktiniu, turi darbą, bet pasiilgo tarnybos ir nusprendė prisijungti prie savanorių pajėgų. Jam yra patogu jis suderiną darbą ir karo tarnybą savanorių pajėgose.

- Ar su darbu tai yra suderinama? Ar ne bus taip, kad teks rinktis darbas arba tarnyba?

- Visada yra žiūrima individuliai. Taip, kartais būna, jog įmonė išsiunčia darbuotoją į komandiruotę. Tuomet savanoris pristato komandiruotės įsakymo kopiją ir mums to pakanka. Mes viską suprantame, jog studentai būna egzaminų sesijos, žmonės suserga, visko pasitaiko.

- O kiek šiuo metu kariuomenėje tarnauja savanorių?

- Jei visoje Lietuvoje, tai karių-savanorių yra apie 5,5 tūkstančio.

- Dabar vis labiau populiarėja merginų ėjimas į kariuomenę. Kaip yra pas Jus, ar savanorių moterų turite?

- Taip. Savanorių pajėgose dabar tarnauja apie 14% bendrai moterų, merginų. Tauragėje taip pat turime merginų, moterų, kurios tarnauja ir vargo nemato.

- O visuomenės požiūris pasikeitė? Ankščiau būdavo noras išvengti, ar ignoruoti?

- Rengtos apklausos visuomet rodydavo, jog Tauragėje pasitikėjimą kariuomene yra gana didelis. Pasitikėjimas išaugo dar labiau parsidėjus karui Ukrainoje. Žmonės pamatė, kad iš didelio burbulo, kuriuo reklamavosi Maskovijos ordos. Kokie jie stiprūs ir galingi, kad Kijevą paims per dienas. Kitą mėnesį mes jau minėsime dviejų metų sukaktį. Kaip to Kijevo nepaima taip nepaima. Žmonės pamatė, jog tas velnias nėra toks baisus kaip skelbėsi. Galima drąsiai sakyti, kad mes ruošiamės ir atlaikysime jeigu to reikės.

- Dar vienas įdomus faktas, kad kariui-savanoriui pajėgose ištarnavusiam tris metus (jaunam žmogui) yra užskaitoma nuolatinė privalomoji karo tarnyba. Ar pastebėjote, kad jaunuolių ateina daugiau, todėl jog galima suderinti su mokslais, lankstesnės sąlygos? Nors čia yra ne devyni mėnesiais bet trys metai, tačiau pakankamai patogu.

- Taip. Kai ateina jaunuoliai į karo prievolę dėl tarnybos, būna vedę, turi vaikų arba turi darbą kuriame gauna sąlyginai gerą darbo užmokestį. Taip jie prašo, jog privalomoji karo tarnyba, šaukimas būtų atidėtas. Atidėjimas būna metams. Tad, visuomet, karo prievolė rekomenduoja, kad galima atlikti tarnybą ir krašto apsaugos savanorių pajėgose. Tuomet nereikia devynis mėnesius kasdien tarnauti. Tą galima atlikti per tris metus lankant pratybas. Yra reikalavimai lankyti pratybas, išlaikyti testus, įgūdžių įvertinimus, dalyvauti vertinamuosiuose pratybose, kovinio šaudymo pratybose, atlikti šaudymo pratimus, gauti teigiamus įvertinimus ir tada yra užskaitoma tarnyba. Labai patogus suderinti su studijomis. Baigia studija, tarnyba užskaityta ir galva jau nebeskauda. Galima iš kart ieškotis darbo.

- Kita vertus, valstybė yra palikusi pasirinkimą žinias turėti būtina, ypatingai dabartinėje situacijoje bet tu gali rinktis ar intensyvūs devyni mėnesiai ar patogūs trys metai.

-Taip žmogus turi galimybę rinktis. Jei žmogus tikrai negali atlikti privalomos karo tarnybos, tuomet gali tarnauti krašto savanorių pajėgose ir tarnyba bus užskaityta.

-Ar dalyvaujate Tauragėje vykstančiuose renginiuose?

-Taip, buvome sausio 13 dienos minėjime, kartu su „Lions“ klubu išvirėme tauragiškiams arbatos. Liepos 6 d. buvo skalvių pilies šturmas, reikėjo pagalbos, surinkome karių-savanorių, kurie tapo aktoriais.

-Kaip atskirti karį savanorį?

-Taip, jeigu kariai yra su beretėmis, tai tamsiai raudonas berete dėvi kariai-savanoriai, o šviesiai raudonas – karo policija. Žalias beretes dėvi – sausumiečiai, juodas – artileristai.

- Jūsų šūkis labai gražus, „Buvome, esame, būsime“.

- Mes ir kalbame, kad jau trečia savanorių karta. Pirmoji karta buvo tarpukariu, kuomet reikėjo Lietuvai atsistoti ant kojų. Paskelbus nepriklausomybę, puolė ir bermontininkai ir bolševikai. Reikėjo kariauti valstybė kvietė savanorius. Pokario partizanai – antroji savanorių karta, o dabar jau yra trečioji savanorių karta. Tai mes ir sakome: „Buvome, esame, būsime“.

Pasidalinkite su drauge ar draugu

Daugiau naujienų

TOP 5 vietos, kuriose galite išbandyti savo sėkmę kelionėse

Kelionės – tai ne tik puiki galimybė pamatyti pasaulį, bet ir proga patirti įspūdžių, susijusių su sėkme ir netikėtumais. Kartais užtenka vieno drąsaus žingsnio ar sprendimo, kad kelionė taptų ne tik nuotykiu, bet ir įsimintina laimėjimų istorija. Šiame straipsnyje pristatome penkias išskirtines vietas, kuriose galite išb

2025 metų biudžetas: padidės dirbančiųjų pajamos, senjorai sulauks didesnių pensijų, ūgtels ir kitos išmokos

Valstybės, savivaldybių bei „Sodros“ biudžetai jau patvirtinti, tad aišku, kaip gyvensime 2025 metais. Socialinės apsaugos ir darbo srityje svarbu žinoti, kad kitąmet augs senatvės, negalios ir netekto darbingumo, našlių ir našlaičių pensijos, tikslinės kompensacijos žmonėms su negalia, vienišo asmens i&scaro

Sausį „Sodra" mokės po indeksavimo padidintas pensijas

Nuo kitų metų „Sodra" mokės po indeksavimo padidintas pensijas. Pirmiausia, sausio mėnesį, didesnių sumų sulauks senatvės pensijų, negalios pensijų, našlių ir našlaičių pensijų gavėjai. Vasarį didesnės išmokos pasieks išankstinių senatvės pensijų gavėjus bei žmones gaunančius šalpos, nukentėjusiųjų asmenų, m

Naujosios bibliotekos direktorės laukia dideli iššūkiai

Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos direktorės konkursą laimėjo Žaneta Maziliauskienė – Projektų ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja, visus metus laikinai vykdžiusi direktorės funkcijas. Naujas pareigas ji pradės eiti nuo sausio 2 dienos. „Šiandien rašau  pareiškimą a

Vasaros iššūkiai: kaip tinkamai prižiūrėti padangas, kad jos tarnautų ilgiau?

Vasarą padangos patiria įvairių išbandymų – nuo aukštos temperatūros iki ilgų kelionių dideliu greičiu. Netinkama priežiūra gali lemti greitesnį jų dėvėjimąsi, o tai ne tik sumažina saugumą, bet ir reikalauja papildomų išlaidų. Tinkamai prižiūrėdami padangas galite prailginti jų tarnavimo laiką ir užtikrinti geresnį sukib

Nutarta: miestas nori susigrąžinti puošniausią pastatą Tauragėje

Trečiadienį Tauragės rajono taryba pritarė visuomenės susižavėjimo sulaukusiai idėjai savivaldybės administracijai įsigyti šiuo metu privačiose rankose esantį Tauragės banko pastatą. Priimtas sprendimas pradėti procedūras siekiant įvertinti galimybę pirkti šį istorinį pastatą už konkrečią kainą, kurią atskiru sprendimu dar turės priim

Kokios yra kadastrinių matavimų taisyklės?

Kadastriniai matavimai – svarbus procesas, leidžiantis nustatyti nekilnojamojo turto ribas, tikslų plotą ir kitus reikšmingus parametrus. Lietuvoje šie matavimai atliekami pagal griežtai reglamentuotas taisykles, kurios užtikrina tikslumą ir atitiktį teisės aktams. Kas yra kadastriniai matavimai? Tai procesas, kurio metu atlie

Kur keliauti su mažu biudžetu?

Kelionės su mažu biudžetu dažnai laikomos kompromisų pilnu išbandymu, tačiau tai nėra tiesa. Jei mokate planuoti ir žinote, kur ieškoti, galite atrasti daugybę nebrangių, tačiau puikių kelionių krypčių. Šiame straipsnyje pateikiame keletą patarimų ir rekomendacijų, kur keliauti, kad sutaupytumėte, bet kartu patirtumėte nei&scar

Pokyčiai Tauragės rajono savivaldybės taryboje

Vyriausioji rinkimų komisija patenkino Tauragės savivaldybės tarybos narės Rimos Bandzinaitės-Latožienės prašymą atsistatydinti ir pripažino tarybos nario įgaliojimus nutrūkus nesuėjus terminui. R. Bandzinaitę-Latožienę Tauragės savivaldybės taryboje pakeis Liberalų sąraše pirmoji tarybos nario mandato negavusi kandidatė Sonata Jurgil

ALFONSAS ČEPAUSKAS: „Dar esu ir kažką veikiu nors „apsisukimai" sumažėjo“

Visada džiaugiuosi, kai parašo dailininkas, kraštietis, Tauragės Garbės pilietis, apdovanotas Tauragės apskrities garbės ženklu „Už nuopelnus Tauragės apskričiai“ Alfonsas Čepauskas. Jo neišmatuojamoje ir neaprėpiamoje kūrybos versmėje visada randama naujienų. Ar tai būna nauji dailės, grafikos darbai, ar skulptūros

Tradicijų puoselėjimas advento ir kalėdiniu laikotarpiu

Etninės kultūros globos taryba savivaldybių kultūros ir švietimo skyriams išsiuntė raštą, kuriame raginama puoselėti lietuviškas tradicijas advento ir kalėdiniu laikotarpiu. Jame atkreipiamas dėmesys, kad Lietuva pasižymi ypač turtingomis ir išskirtinėmis kalendorinių švenčių tradicijomis. Jų puoselėjimą i

Stipraus vėjo verčiami medžiai laidus nutraukė tūkstantyje šalies vietų

Pirmadienį gūsingo vėjo išversti medžiai ir nulaužtos šakos pridarė nemažai žalos tinklui. „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenimis, iš viso yra daugiau 1000 pažeistų tinklo vietų, kur reikia atlikti remonto darbus. Padarinius operatyviai šalina daugiau kaip 200 brigadų, tačiau darbus sunkina tebe&