Lietuvos kariuomenės krašto apsaugos savanorių pajėgoms – 33 metai
Įkelta:
2024-01-17
Nuotrauka
savanoriai
Aprašymas

Laimonas Jurkšaitis

,
Nuotrauka
jurkšaitis
Aprašymas

Laimonas Jurkšaitis

,
Nuotrauka
savanoriai
informacija@taurageszinios.lt
A
A

Šiandiena yra lygiai 33 metai kaip įkurtos Lietuvos kariuomenės krašto apsaugos savanorių pajėgos. Šia ypatinga proga pakalbinome kpt. Laimoną Jurkšaitį, kuris būtent ir yra Lietuvos kariuomenės krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos trečiosios rinktinės 307 pėstininkų kopos vadas.

- Kas yra savanorių pajėgos? Kokia jų funkcija ir ką jos daro?

- Savanorių pajėgos 1991 sausio 17 d. buvo įkurtos kaip Savanoriškoji krašto apsaugos tarnyba (SKAT) vėliau pervadinta į Lietuvos krašto apsaugos savanorių pajėgos (KASP). Pagrindinis principas yra tai, kad čia tarnauja kariai-savanoriai, kurių niekas neveja į tarnybą, nešaukia privalomai ir kurie nėra kasdieninėje tarnyboje kariai. Jie yra kariai-savanoriai, tarnauja kai yra poreikis, kai yra pašaukiami į tarnybą pratyboms arba jeigu iškyla situacija kurioje reikia pasitelkti kariuomenę. Tarnauja pagal savo gyvenamąją  vietą arba gali pasirinkti. Visa veikla yra pagrįsta savanoriškumo principu.

- Kada prasidėjo karas Ukrainoje ir gyvenant neramiu laiku šiuo metu, ar pajutote savanorių padaugėjimą? Ar pasikeitė požiūris į savanoriškas pajėgas?

-Turėtume žiūrėti ne 2022 metus o į 2014  kai įvyko ir prasidėjo tikrasis karas Dombase bei įvyko valdžios pasikeitimas Ukrainoje. Tuomet ir buvo didžiausias pasikeitimas požiūrio į visą kariuomenę bet ir ypatingai į savanorių pajėgas. Žiūrint iš kariuomenės vadovybės pusės padidėjo finansavimas, pagerėjo aprūpinimas, nupirkta ginkluotės. Pasikeitė ir žmonių požiūris, jų daugiau prisijungė prie savanorių pajėgų.

Nuotrauka
savanoriai

- Nuo kokio amžiaus ir iki kokio amžiaus galima tarnauti savanorių pajėgose?

- Savanorių pajėgose kaip ir visoje kariuomenėje galima tarnauti nuo 18 m. O tarnauti galima iki 65 m.

- Jei esi atitarnavęs privalomąją karo tarnyba, ir esi 40 m. galima jungtis prie savanorių pajėgų?

- Taip, taip. Kaip tik vakar, buvo atvykęs viena pilietis, kuris prieš tris metus tarnavo devynis mėnesius, šauktiniu, turi darbą, bet pasiilgo tarnybos ir nusprendė prisijungti prie savanorių pajėgų. Jam yra patogu jis suderiną darbą ir karo tarnybą savanorių pajėgose.

- Ar su darbu tai yra suderinama? Ar ne bus taip, kad teks rinktis darbas arba tarnyba?

- Visada yra žiūrima individuliai. Taip, kartais būna, jog įmonė išsiunčia darbuotoją į komandiruotę. Tuomet savanoris pristato komandiruotės įsakymo kopiją ir mums to pakanka. Mes viską suprantame, jog studentai būna egzaminų sesijos, žmonės suserga, visko pasitaiko.

- O kiek šiuo metu kariuomenėje tarnauja savanorių?

- Jei visoje Lietuvoje, tai karių-savanorių yra apie 5,5 tūkstančio.

- Dabar vis labiau populiarėja merginų ėjimas į kariuomenę. Kaip yra pas Jus, ar savanorių moterų turite?

- Taip. Savanorių pajėgose dabar tarnauja apie 14% bendrai moterų, merginų. Tauragėje taip pat turime merginų, moterų, kurios tarnauja ir vargo nemato.

- O visuomenės požiūris pasikeitė? Ankščiau būdavo noras išvengti, ar ignoruoti?

- Rengtos apklausos visuomet rodydavo, jog Tauragėje  pasitikėjimą kariuomene yra gana didelis. Pasitikėjimas išaugo dar labiau parsidėjus karui Ukrainoje. Žmonės pamatė, kad iš didelio burbulo, kuriuo reklamavosi Maskovijos ordos. Kokie jie stiprūs ir galingi, kad Kijevą paims per dienas. Kitą mėnesį mes jau minėsime dviejų metų sukaktį. Kaip to Kijevo nepaima taip nepaima. Žmonės pamatė, jog tas velnias nėra toks baisus kaip skelbėsi. Galima drąsiai sakyti, kad mes ruošiamės ir atlaikysime jeigu to reikės.

- Dar vienas įdomus faktas, kad kariui-savanoriui pajėgose ištarnavusiam tris metus (jaunam žmogui) yra užskaitoma nuolatinė privalomoji karo tarnyba. Ar pastebėjote, kad jaunuolių ateina daugiau, todėl jog galima suderinti su mokslais, lankstesnės sąlygos? Nors čia yra ne devyni mėnesiais bet trys metai, tačiau pakankamai patogu.

- Taip. Kai ateina jaunuoliai į karo prievolę dėl tarnybos, būna vedę, turi vaikų arba turi darbą kuriame gauna sąlyginai gerą darbo užmokestį. Taip jie prašo, jog privalomoji karo tarnyba, šaukimas būtų atidėtas. Atidėjimas būna metams. Tad, visuomet, karo prievolė rekomenduoja, kad galima atlikti tarnybą ir krašto apsaugos savanorių pajėgose. Tuomet nereikia devynis mėnesius kasdien tarnauti. Tą galima atlikti per tris metus lankant pratybas. Yra reikalavimai lankyti pratybas, išlaikyti testus, įgūdžių įvertinimus, dalyvauti vertinamuosiuose pratybose, kovinio šaudymo pratybose, atlikti šaudymo pratimus, gauti teigiamus įvertinimus ir tada yra užskaitoma tarnyba. Labai patogus suderinti su studijomis. Baigia studija, tarnyba užskaityta ir galva jau nebeskauda. Galima iš kart ieškotis darbo.

Nuotrauka
savanoriai

- Kita vertus, valstybė yra palikusi pasirinkimą žinias turėti būtina, ypatingai dabartinėje situacijoje bet tu gali rinktis ar intensyvūs devyni mėnesiai ar patogūs trys metai.

-Taip žmogus turi galimybę rinktis. Jei žmogus tikrai negali atlikti privalomos karo tarnybos, tuomet gali tarnauti krašto savanorių pajėgose ir tarnyba bus užskaityta.

-Ar dalyvaujate Tauragėje vykstančiuose renginiuose?

-Taip, buvome sausio 13 dienos minėjime, kartu su „Lions“ klubu išvirėme tauragiškiams arbatos. Liepos 6 d. buvo skalvių pilies šturmas, reikėjo pagalbos, surinkome karių-savanorių, kurie tapo aktoriais.

-Kaip atskirti karį savanorį?

-Taip, jeigu kariai yra su beretėmis, tai tamsiai raudonas berete dėvi kariai-savanoriai, o šviesiai raudonas – karo policija. Žalias beretes dėvi – sausumiečiai, juodas – artileristai.

- Jūsų šūkis labai gražus, „Buvome, esame, būsime“.

- Mes ir kalbame, kad jau trečia savanorių karta. Pirmoji karta buvo tarpukariu, kuomet reikėjo Lietuvai atsistoti ant kojų. Paskelbus nepriklausomybę, puolė ir bermontininkai ir bolševikai. Reikėjo kariauti valstybė kvietė savanorius. Pokario partizanai – antroji savanorių karta, o dabar jau yra trečioji savanorių karta. Tai mes ir sakome: „Buvome, esame, būsime“.

Nuotrauka
sulinys
Įkelta:
prieš 1 dieną
Pavasarį patvinus upėms ir kitiems vandens telkiniams, kai vandens lygis artėja prie stichinio, kyla pavojus, kad gali būti užpilti ir šuliniai. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC), esant tokiai situacijai, ragina gyventojus nevartoti užlietų šulinių vandens maistui, kadangi toks vanduo gali būti užterštas cheminėmis medžiagomis, mikrooganizmais (atsirandančiais dėl užteršto dirvožemio, žuvusių gyvūnų, pavyzdžiui, graužikų) ir kt.
Nuotrauka
vaikai
Įkelta:
prieš 1 dieną
Nuo 2024 metų pradžios indeksavus bazinės socialinės išmokos dydį, padidėjo globos (rūpybos) išmoka globojamiems (rūpinamiems) vaikams ir besimokantiems ar studijuojantiems buvusiems globotiniams. Globos (rūpybos) išmokos dydis priklauso nuo vaiko amžiaus ir jo poreikių. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena kokia valstybės pagalba gali pasinaudoti žmonės, pasiryžę svarbiai misijai, – suteikę namų šilumą be tėvų globos likusiems vaikams.
Nuotrauka
maisto bankas
Įkelta:
2024-02-20
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ ruošiasi įgyvendinti Materialinio nepritekliaus mažinimo programą, kurios metu stokojantiems bus išdalintos kortelės maistui įsigyti bei suteikta papildoma parama maistu. Daugiau nei trisdešimt Lietuvos savivaldybių šią organizaciją pasirinko partneriu, padėsiančiu pagal naują tvarką nepasiturintiems dalinti parduotuvių korteles. Net keturiasdešimt dvejose savivaldybėse „Maisto bankas“ korteles gausiantiems pasiūlė  galimybę naudotis organizacijos įrengtų atiduotuvių paslauga.
Nuotrauka
VMI
Įkelta:
2024-02-19
Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) praneša, kad nuo šiandien Klaipėdos, Tauragės ir Telšių apskričių mokesčių mokėtojams, gyvenantiems nutolusiose nuo didžiųjų regiono miestų vietovėse siūlo naują paslaugą – mokesčių darbuotojo vizitą. Vasario 19 dieną į gyvenvietes išvyko VMI autobusiukas, kuriame klientams teikiamos VMI paslaugos – nuo pažymų išdavimo iki individualios veiklos registravimo ar pagalbos pildant deklaracijas.
Nuotrauka
projektas
Įkelta:
2024-02-15
2024 m. vasario 12 dieną Tauragėje lankėsi Dr. Jurgita Vaitiekūnienė iš VšĮ „Aplinkos apsaugos politikos centro” ir Vilniaus universiteto mokslininkai Dr. Egidijus Rimkus, Dr. Justas Kažys ir Dr. Justinas Kilpys su tikslu aptarti Tauragės rajono savivaldybei rengiamą prisitaikymo prie klimato kaitos planą.
Nuotrauka
genejimas
Įkelta:
2024-02-13
Aplinkos apsaugos departamentas primena, ką svarbu žinoti gyventojams norint genėti ar šalinti želdinius. Svarbiausią informaciją apie želdinių priežiūrą ir tvarkymą rasite vienoje vietoje – departamento parengtoje atmintinėje.  
Nuotrauka
miestas
Įkelta:
2024-02-12
Atsinaujinančių energijos išteklių dalis įvairiose šalies savivaldybėse yra labai nevienodas ir sudaro nuo 11 iki beveik 80 proc. bendro energijos suvartojimo, rodo Energetikos ministerijos duomenys. Kaip vienas iš gerųjų pavyzdžių išskiriama Tauragės rajono savivaldybė, kuri yra išsikėlusi tikslą tapti žaliausia savivaldybe Lietuvoje. Jau šiuo metu ji yra pasiekusi 76,7 proc. atsinaujinančios energijos dalį, o iki 2030 m. siekia tapti klimatui neutraliu miestu.
Nuotrauka
Tyrimai
Įkelta:
2024-02-08
Vasario 7 dieną, Tauragėje pradėti vykdyti Jūros krantinės geologiniai tyrimai. Šiuos tyrimus pagal 2023 m. rugpjūčio mėnesį pasirašytą sutartį atlieka įmonė UAB „Geoaplinka“.
Nuotrauka
sukciai
Asociatyvi Pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-02-08
Daugelis mūsų galvojame, kad jau puikiai žinome telefoninių ar internetinių sukčių taktikas. Tačiau, ekspertai įspėja, kad mes vis tiek nesame šimtu procentu apsaugoti nuo pasidavimo netikėtoms manipuliacijoms mūsų protu ir jausmais. Kokį vaidmenį psichologija vaidina finansinėse apgaulėse, kaip apgavikai pasirenka savo aukas ir kaip nuo jų apsisaugoti, pasakoja psichologas Edvardas Šidlauskas ir „Luminor“ banko Sukčiavimo rizikos valdymo skyriaus vadovas Linas Sadeckas.
Nuotrauka
darbas
Įkelta:
2024-02-07
Įsigaliojus naujiems teisės aktams, Užimtumo tarnyba ėmė lanksčiau vertinti  klientus, kurie atsisako siūlomo tinkamo darbo: bedarbio statuso netenkama po antro tokio atsisakymo per 12 mėnesių. Tačiau tuo pačiu remiantis naujo įstatymo nuostatomis imta taikyti griežtesnė atsakomybė tiems, kurie nelegaliai dirba ar vykdo nelegalią veiklą, gauna nelegalias pajamas.
Nuotrauka
dujos
Įkelta:
2024-02-07
Vasario 1 d., paskelbtas kvietimas teikti paraiškas finansuoti suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose pakeitimą kitais energijos šaltiniais. Tam Energetikos ministerija šiemet skyrė 3,8 mln. eurų. 
Nuotrauka
kelias
TVK nuotrauka
Įkelta:
2024-02-07
Pasikeitę orai, tirpstantis sniegas ir ledas sukėlė potvynius dalyje vakarų Lietuvos. Šiemet jie gerokai intensyvesni ir prasidėjo anksčiau: kai kuriuose valstybinės reikšmės kelių ruožuose jau dabar ribojamas ar net draudžiamas eismas. Ekstremaliausia situacija yra Pagėgiuose – rajoniniame kelyje Plaškiai-Lazdėnai-Panemunė, kur potvynis nuplovė rudenį rekonstruotą kelią.
Nuotrauka
atliekos
Įkelta:
2024-02-07
Šiemet daugelyje Lietuvos miestų pradėjus atskirai rūšiuoti biologines (įskaitant maisto ir virtuvės) atliekas viešojoje erdvėje kyla diskusijų, kas priskiriama šioms atliekoms. Aplinkos ministerijos specialistai paaiškina, ką galima mesti į biologinių atliekų konteinerius.
Nuotrauka
biudžetas
Įkelta:
2024-02-05
Visą vasario mėnesį gyventojai kviečiami prisidėti prie jau ketvirtus metus organizuojamo dalyvaujamojo biudžeto, teikiant pačias kūrybiškiausias savo idėjas. Tauragės rajono savivaldybės gyventojai, dalyvaujamojo biudžeto proceso metu, turi galimybę patys nuspręsti, kaip bus panaudota dalis biudžeto. Paraiškos, atitinkančios reikalavimus, bus teikiamos gyventojų balsavimui. Daugiausiai balsų surinkę projektai bus įgyvendinti miesto biudžeto lėšomis.
Nuotrauka
aplinka
Įkelta:
2024-02-02
„Sėkmingai baigėme vieną svarbiausių XVIII-os Vyriausybės pradėtų reformų. Nuo vasario 1-osios 59 Lietuvos savivaldybės jau tapo valstybinės žemės patikėtinėmis, t. y. pasirašė priėmimo-perdavimo aktus ir Registrų centras jau įregistravo joms patikėjimo teisę. Savivaldybės nuo šiol pačios galės skirstyti miestų ir miestelių žemę, pagal savo poreikius ir turės daugiau galimybių papildomų investicijų pritraukimui į regionus“, – Nacionalinės žemės tarnybos reformą apibendrino aplinkos ministras S. Gentvilas.
Nuotrauka
zvejyba
Įkelta:
2024-01-31
Kaip ir kasmet, vasario 1 d. įsigalioja draudimas žvejoti lydekas, jis tęsis iki balandžio 30 d. Taip pat iki balandžio 30 d. draudžiama žvejoti masalui naudojant žuvelę (išskyrus žvejybą Kuršių mariose ir žvejybą žuvies gabalėliu). Tuo tarpu vėgėlių žvejybos draudimas baigiasi – nuo vasario 1 d. (imtinai) jau leidžiama šias žuvis žvejoti.
Nuotrauka
programelel
Įkelta:
2024-01-31
Besitęsiant vienam sudėtingiausių eismo sąlygų sezonui – žiemai, AB „Kelių priežiūra“ sukūrė interaktyvų kelių priežiūros žiemą žemėlapį, kuris viešai kiekvienam pasiekiamas čia: https://ziema.keliuprieziura.lt/. Jis padės informuoti eismo dalyvius apie planuojamus ir atliktus valstybinės reikšmės kelių sniego ir ledo valymo bei ledą tirpdančių medžiagų barstymo darbus, taip pat suteiks informaciją apie kelių priežiūros technikos lokaciją priežiūros maršrutuose.
Nuotrauka
feniksas
Įkelta:
2024-01-30
Sausio 29 d. iškilmingoje ceremonijoje Vilniaus rotušėje, devintą kartą buvo išdalyti prestižiniai Lietuvos kultūros centrų asociacijos apdovanojimai „Auksinis Feniksas“. Iškilmingame renginyje kultūros centrų bendruomenę sveikino Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda. Šiuo renginiu siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į kultūros centrus, jų vykdomą veiklą bei pagerbti ir išskirti ten dirbančius kūrėjus, ryškiausius kultūros centrų puoselėtojus bei tuos kurie neatlygintinai prisideda prie kultūros puoselėjimo.
Nuotrauka
juros slaitas
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-01-26
Sausio 24–25 dienomis į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. rinkosi Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro nariai, kurie analizavo priežastis ir veiksnius, galėjusius turėti įtakos nuošliaužoms. Diskutuota, kokių veiksmų galima imtis susidariusiai situacijai suvaldyti bei kokie sprendimai galimi, kad tokios nelaimės nepasikartotų.