Lietuvos kariuomenės krašto apsaugos savanorių pajėgoms – 33 metai
Įkelta:
2024-01-17
Nuotrauka
savanoriai
Aprašymas

Laimonas Jurkšaitis

,
Nuotrauka
jurkšaitis
Aprašymas

Laimonas Jurkšaitis

,
Nuotrauka
savanoriai
informacija@taurageszinios.lt
A
A

Šiandiena yra lygiai 33 metai kaip įkurtos Lietuvos kariuomenės krašto apsaugos savanorių pajėgos. Šia ypatinga proga pakalbinome kpt. Laimoną Jurkšaitį, kuris būtent ir yra Lietuvos kariuomenės krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos trečiosios rinktinės 307 pėstininkų kopos vadas.

- Kas yra savanorių pajėgos? Kokia jų funkcija ir ką jos daro?

- Savanorių pajėgos 1991 sausio 17 d. buvo įkurtos kaip Savanoriškoji krašto apsaugos tarnyba (SKAT) vėliau pervadinta į Lietuvos krašto apsaugos savanorių pajėgos (KASP). Pagrindinis principas yra tai, kad čia tarnauja kariai-savanoriai, kurių niekas neveja į tarnybą, nešaukia privalomai ir kurie nėra kasdieninėje tarnyboje kariai. Jie yra kariai-savanoriai, tarnauja kai yra poreikis, kai yra pašaukiami į tarnybą pratyboms arba jeigu iškyla situacija kurioje reikia pasitelkti kariuomenę. Tarnauja pagal savo gyvenamąją  vietą arba gali pasirinkti. Visa veikla yra pagrįsta savanoriškumo principu.

- Kada prasidėjo karas Ukrainoje ir gyvenant neramiu laiku šiuo metu, ar pajutote savanorių padaugėjimą? Ar pasikeitė požiūris į savanoriškas pajėgas?

-Turėtume žiūrėti ne 2022 metus o į 2014  kai įvyko ir prasidėjo tikrasis karas Dombase bei įvyko valdžios pasikeitimas Ukrainoje. Tuomet ir buvo didžiausias pasikeitimas požiūrio į visą kariuomenę bet ir ypatingai į savanorių pajėgas. Žiūrint iš kariuomenės vadovybės pusės padidėjo finansavimas, pagerėjo aprūpinimas, nupirkta ginkluotės. Pasikeitė ir žmonių požiūris, jų daugiau prisijungė prie savanorių pajėgų.

Nuotrauka
savanoriai

- Nuo kokio amžiaus ir iki kokio amžiaus galima tarnauti savanorių pajėgose?

- Savanorių pajėgose kaip ir visoje kariuomenėje galima tarnauti nuo 18 m. O tarnauti galima iki 65 m.

- Jei esi atitarnavęs privalomąją karo tarnyba, ir esi 40 m. galima jungtis prie savanorių pajėgų?

- Taip, taip. Kaip tik vakar, buvo atvykęs viena pilietis, kuris prieš tris metus tarnavo devynis mėnesius, šauktiniu, turi darbą, bet pasiilgo tarnybos ir nusprendė prisijungti prie savanorių pajėgų. Jam yra patogu jis suderiną darbą ir karo tarnybą savanorių pajėgose.

- Ar su darbu tai yra suderinama? Ar ne bus taip, kad teks rinktis darbas arba tarnyba?

- Visada yra žiūrima individuliai. Taip, kartais būna, jog įmonė išsiunčia darbuotoją į komandiruotę. Tuomet savanoris pristato komandiruotės įsakymo kopiją ir mums to pakanka. Mes viską suprantame, jog studentai būna egzaminų sesijos, žmonės suserga, visko pasitaiko.

- O kiek šiuo metu kariuomenėje tarnauja savanorių?

- Jei visoje Lietuvoje, tai karių-savanorių yra apie 5,5 tūkstančio.

- Dabar vis labiau populiarėja merginų ėjimas į kariuomenę. Kaip yra pas Jus, ar savanorių moterų turite?

- Taip. Savanorių pajėgose dabar tarnauja apie 14% bendrai moterų, merginų. Tauragėje taip pat turime merginų, moterų, kurios tarnauja ir vargo nemato.

- O visuomenės požiūris pasikeitė? Ankščiau būdavo noras išvengti, ar ignoruoti?

- Rengtos apklausos visuomet rodydavo, jog Tauragėje  pasitikėjimą kariuomene yra gana didelis. Pasitikėjimas išaugo dar labiau parsidėjus karui Ukrainoje. Žmonės pamatė, kad iš didelio burbulo, kuriuo reklamavosi Maskovijos ordos. Kokie jie stiprūs ir galingi, kad Kijevą paims per dienas. Kitą mėnesį mes jau minėsime dviejų metų sukaktį. Kaip to Kijevo nepaima taip nepaima. Žmonės pamatė, jog tas velnias nėra toks baisus kaip skelbėsi. Galima drąsiai sakyti, kad mes ruošiamės ir atlaikysime jeigu to reikės.

- Dar vienas įdomus faktas, kad kariui-savanoriui pajėgose ištarnavusiam tris metus (jaunam žmogui) yra užskaitoma nuolatinė privalomoji karo tarnyba. Ar pastebėjote, kad jaunuolių ateina daugiau, todėl jog galima suderinti su mokslais, lankstesnės sąlygos? Nors čia yra ne devyni mėnesiais bet trys metai, tačiau pakankamai patogu.

- Taip. Kai ateina jaunuoliai į karo prievolę dėl tarnybos, būna vedę, turi vaikų arba turi darbą kuriame gauna sąlyginai gerą darbo užmokestį. Taip jie prašo, jog privalomoji karo tarnyba, šaukimas būtų atidėtas. Atidėjimas būna metams. Tad, visuomet, karo prievolė rekomenduoja, kad galima atlikti tarnybą ir krašto apsaugos savanorių pajėgose. Tuomet nereikia devynis mėnesius kasdien tarnauti. Tą galima atlikti per tris metus lankant pratybas. Yra reikalavimai lankyti pratybas, išlaikyti testus, įgūdžių įvertinimus, dalyvauti vertinamuosiuose pratybose, kovinio šaudymo pratybose, atlikti šaudymo pratimus, gauti teigiamus įvertinimus ir tada yra užskaitoma tarnyba. Labai patogus suderinti su studijomis. Baigia studija, tarnyba užskaityta ir galva jau nebeskauda. Galima iš kart ieškotis darbo.

Nuotrauka
savanoriai

- Kita vertus, valstybė yra palikusi pasirinkimą žinias turėti būtina, ypatingai dabartinėje situacijoje bet tu gali rinktis ar intensyvūs devyni mėnesiai ar patogūs trys metai.

-Taip žmogus turi galimybę rinktis. Jei žmogus tikrai negali atlikti privalomos karo tarnybos, tuomet gali tarnauti krašto savanorių pajėgose ir tarnyba bus užskaityta.

-Ar dalyvaujate Tauragėje vykstančiuose renginiuose?

-Taip, buvome sausio 13 dienos minėjime, kartu su „Lions“ klubu išvirėme tauragiškiams arbatos. Liepos 6 d. buvo skalvių pilies šturmas, reikėjo pagalbos, surinkome karių-savanorių, kurie tapo aktoriais.

-Kaip atskirti karį savanorį?

-Taip, jeigu kariai yra su beretėmis, tai tamsiai raudonas berete dėvi kariai-savanoriai, o šviesiai raudonas – karo policija. Žalias beretes dėvi – sausumiečiai, juodas – artileristai.

- Jūsų šūkis labai gražus, „Buvome, esame, būsime“.

- Mes ir kalbame, kad jau trečia savanorių karta. Pirmoji karta buvo tarpukariu, kuomet reikėjo Lietuvai atsistoti ant kojų. Paskelbus nepriklausomybę, puolė ir bermontininkai ir bolševikai. Reikėjo kariauti valstybė kvietė savanorius. Pokario partizanai – antroji savanorių karta, o dabar jau yra trečioji savanorių karta. Tai mes ir sakome: „Buvome, esame, būsime“.

Nuotrauka
šilale
AUTORĖS nuotrauka
Įkelta:
prieš 20 valandų
Ko gero, visi žinom posakį „Kas bus, kas nebus, bet že­maitis nepražus“. Ir tai – tiesa: po nemenkos pertraukos Šilalės žemaičiai vėl ryžosi atnaujinti savo draugijos veik­lą ir imtis darbų, puoselėjančių žemaitiškumą. Pir­ma­sis susibūrimas jau įvyko, netrukus rinksis naujoji valdyba ir galbūt dar šiais metais visuomenė bus pakviesta į pirmąjį Šilalės krašto žemaičių kultūros draugijos organizuotą renginį.
Nuotrauka
sonjoras
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-10-11
Visiems Lietuvoje gyvenantiems vienišiems žmonės, sukakusiems senatvės pensijos amžių ir vienišiems pilnamečiams asmenims su negalia, priklauso vienišo asmens išmoka. Ją šiemet gauna 230 tūkst. žmonių. Vienišo asmens išmokai gauti nereikia teikti prašymo – ji skiriama automatiškai remiantis Gyventojų registre esančiais duomenimis apie asmenų šeiminę padėtį. Vienišo asmens išmokai mokėti šiemet skirta 110 mln. eurų.
Nuotrauka
pratybos
Įkelta:
2024-10-10
Lietuvos šaulių sąjungos LDK Kęstučio šaulių 7-oji rinktinė informuoja apie spalio 11 dieną Tauragės miesto teritorijoje vyksiančias mokomąsias pratybas.
Nuotrauka
logo
Įkelta:
2024-10-07
UAB „Skaidula“ vadovaudamasi LR „Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo“ 141 str. 3 d. parengė elektroninių ryšių tinklų elektroninių ryšių infrastruktūros apsaugos zonos registravimo plano projektą „UAB „Skaidula“ tinklo apsaugos zonos planas Kėdainių rajono, Raseinių rajono, Kelmės rajono, Tauragės rajono, Pagėgių, Šilalės rajono, Rietavo, Klaipėdos rajono ir miesto, Palangos miesto, Kretingos rajono savivaldybėje“ (Planas) ir pateikė tvirtinimui susisiekimo ministerijai.
Nuotrauka
Mok
Asmeninio archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-10-05
Spalio 5-ąją minima Pasaulinė mokytojų diena. Portalas „Tauragės žinios“ ta proga pakalbino keturias tauragiškes pedagoges. „Versmės“ gimnazijoje dirbanti anglų kalbos mokytoja Paula Mačiulienė papasakojo apie tai, ką tapusi mama suprato apie mokinius, o Jovarų pagrindinėje pradinukams dėstanti Dalia Šlionienė dalijosi, kokių staigmenų sulaukė mokytojų dienos proga. Šiemet pedagogikos studijas pasirinkusi Kristina Rocevičienė atskleidė, kas labiausiai neramino prieš nutarus tapti mokytoja, o lopšelyje-darželyje „Žvaigždutė“ ikimokyklinio amžiaus mokytoja dirbanti Rasa Janušauskienė patarė, ką reikia daryti, kad neperdegtum darbe ir kiekviena diena būtų tarsi šventė.
Nuotrauka
pratybos
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2024-10-04
Spalio 1 – 6 d. Vakarų Lietuvoje, Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) Žemaičių apygardos 3-osios rinktinės atsakomybės rajone, vyks pratybos „Tvirtas skydas 3", kuriose Žemaičių apygardos 3-iosios rinktinės kariai treniruosis planuoti ir vykdyti gynybos operacijas.
Nuotrauka
miškas
Įkelta:
2024-10-03
Jau keletą metų organizacija „Kitaip.net“ kartu su Lietuvos Policija organizuoja akciją „Švilpukas saugo“, kurios metu vairuotojams dalina švilpukus, saugančius nuo susidūrimo su laukiniais gyvūnais. Šiemet Tauragės rajono savivaldybė prisijungė prie vykdomos akcijos ir bendradarbiaudama su UAB „Autoaibe“, Lietuvos policija, organizacija „Kitaip.net“ aprūpino mokyklinius (geltonus) autobusus švilpukais, kad vaikai ir autobusų vairuotojai būtų apsaugoti nuo laukinių gyvūnų sukeliamų nelaimingų atsitikimų.
Nuotrauka
rinkimai
Įkelta:
2024-10-03
Reaguodama į visuomenės keliamus klausimus ir siekdama užtikrinti rinkėjų teisę žinoti, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) suteikė papildomą terminą kandidatams papildyti duomenis apie jų buvusias narystes politinėse organizacijose. Šia galimybe pasinaudojo 150 Seimo rinkimuose dalyvaujančių asmenų.
Nuotrauka
pratybos
Įkelta:
2024-09-29
Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų batalionas informuoja, kad Tauragės įgulos kariniai vienetai bendradarbiaujant su Tauragės apskrities vyriausiuoju policijos komisariatu 2024 m. spalio 1 ir 2 d. Tauragės mieste vykdys pratybas „Saveika 2024“.
Nuotrauka
ridi
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2024-09-26
Sekmadienį tie, kas domisi žemaičių kalba, ir tie, kas norėjo žemaitiškai paporinti, užsuko į Upynos kultūros na­mų organizuojamą renginį „Žemaitiškų ketureilių ridikiulis“. Svečius pasitiko trys žavingos damos: Renata Gu­žauskienė, Violeta Razminienė ir Dalia Petkevičienė, ku­rių „ridikiuliuose“ buvo ne tik telefonas, doleriai, bet ir močiutės testamen­tas, parašytas nesuprantama žemaičių kalba. No­rė­damos perskaityti ir perprasti žemaitišką raštą, po­nios pagalbos prašė Juozo Pabrėžos, tikro že­mai­čio, kilusio iš Skuodo krašto. Taip išradingai, ne­tradiciškai ir šmaikščiai buvo pristatytas profeso­rius, lituanistas, že­maičių tarmės tyrinėtojas bei že­maitiškos rašybos normintojas J. Pabrėža.
Nuotrauka
stadionas
Juozo Petkevičiaus ir Tauragės radijo nuotrauko
Įkelta:
2024-09-25
Rugsėjo 25 d. po rekonstrukcijos, kurios vertė – daugiau nei 2 mln. Eur., oficialiai atidarytas Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos stadionas. Šia investicija galės džiaugtis ne tik progimnazijos, tačiau ir visa Tauragės bendruomenė. Ilgą laiką buvusi apleista ir neatitinkanti šiuolaikinių sporto infrastruktūros standartų nuo šiol „Šaltinio“ progimnazijos stadiono teritorija lankytojus pasitinka kardinaliai atnaujinta ir pritaikyta visų amžiaus grupių gyventojų poreikiams.
Nuotrauka
langines
Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejaus archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-09-24
Rugsėjo 19 d., minint Europos paveldo dieną, Dionizo Poškos Baublių muziejuje pristatytas Lietuvos kultūros tarybos projektas „Pasakojančios langinės“, taip siekiant atkurti ir iš naujo pamatyti giluminius klodus muziejaus teritorijoje, D. Poškos dvarvietėje, kur sklandė iškilios kūrėjo mintys, kur bemąstant ir bevaikščiojant buvo numinti takeliai...
Nuotrauka
med
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2024-09-24
Kasmet, minint Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną, Lietuvos Prezidentas Žūvančiųjų gel­bėjimo kryžiumi apdovanoja žydų gelbėtojus. Šilalėje iš maždaug 1500 myriop pasmerktų žydų prieš 83-ejus metus iš­si­gelbėjo tik vienas – dabar jau šviesios atminties Ruvinas Zeligmanas. Tačiau jo atminimas tebėra gyvas dukros ir dviejų anūkų širdyse, o už tai jie dėkingi gelbėtojams, sunkiais pokario laikais priglaudusiems jų tėvą, senelį.
Nuotrauka
mins
Įkelta:
2024-09-23
Lietuva ir Jungtinės Amerikos Valstijos žengia reikšmingą žingsnį stiprinant bendradarbiavimą gynybos pajėgumų srityje. Pirmadienį su JAV gynybos technologijų įmone „Northrop Grumman International Trading“ pasirašytame bendradarbiavimo memorandume išdėstyta bendra vizija dėl Lietuvos gynybos pramonės pajėgumų stiprinimo, daugiausiai dėmesio skiriant vidutinio kalibro šaudmenų gamybos vystymui ir tiekimui mūsų šalyje.
Nuotrauka
kinija
Autorės nuotraukos
Įkelta:
2024-09-23
Oficialiai Kinijos plotas užima net 9 mln. 598 tūkst. 086 kvadratinius kilometrus. Tačiau realiai ji jau šei­mi­nin­kauja Sibire kone iki pat Uralo kalnų. Tik Putinas apsimeta, kad to nemato. Tai valstybė, kuri siekia tapti pirmąja pa­saulio galybe įvairiomis prasmėmis.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-09-19
Rugsėjį vaikams sugrįžus į mokyklas, mažiesiems tenka prisiminti arba naujai išmokti pagrindinius saugaus elgesio kelyje principus. Tėvai dažniausiai atkreipia vaikų dėmesį, kaip saugiai pereiti gatvę, tačiau neretai pamiršta priminti, kaip naudotis viešuoju transportu arba ką daryti nutikus nelaimei – tai atskleidė „Lietuvos draudimo“ užsakymu atliktas šalies gyventojų nuomonės tyrimas.
Nuotrauka
sukciai
Įkelta:
2024-09-19
Laiškai apie paveldėtą turtą, laimėtą loteriją ar gautą siuntą – dažniausiai šiais būdais internetiniai sukčiai bando išvilioti Lietuvos gyventojų pinigus bei asmeninius duomenis, rodo liepos pabaigoje atlikta reprezentatyvi „Spinter tyrimai“ apklausa. Pasak ekspertų, sukčiai nesirenka aukų nei pagal išsilavinimą, nei pagal gyvenamąją vietą, tad ragina išlikti budriems.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2024-09-18
Nuo karo pradžios iki šių metų rugpjūčio mėnesio Lietuvoje dirbantys Ukrainos karo pabėgėliai į mūsų šalies biudžetą sumokėjo 205 mln. eurų. Ukrainiečių sumokėtų mokesčių dalis auga. Per 2022 m. ukrainiečiai į mūsų šalie biudžetą sumokėjo 45 mln. eurų, per 2023 m. – 95 mln. eurų, o per šių metų 7 mėnesius – 65,2 mln. eurų, t.y. 13 mln. eurų arba 25 proc. daugiau, nei per tą patį laikotarpį praėjusiais metais.
Nuotrauka
paskola
Įkelta:
2024-09-17
Būsto įsigijimas su paskola, ypač pirmą kartą tai darantiems žmonėms, gali pasirodyti sudėtingas procesas. „Citadele“ banko atstovas atkreipia dėmesį, kad nors skolintis būstui seniai nebėra naujiena, paskolas suteikiantys specialistai susiduria vis su tomis pačiomis gyventojų daromomis klaidomis. Kokius namų darbus svarbu atlikti prieš pildant būsto paskolos paraišką, kad pavyktų išvengti klaidų ir gauti geriausią pasiūlymą?